Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Un colt al amintirilor
Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde crisa24 » 13 Sep 2011, 10:15

te intelegem, toti asa am facut..... si eu si cei care au trecut prin asta.
si eu numaram zilele, saptamanile, lunile.........dar trebuie sa iti revi si sa gasim o fetita pentru Fulgerica! :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Re: Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde claudiam » 13 Sep 2011, 16:47

Stiu ca mai toti de pe acest site ati pierdut pe cineva drag si stiu ca stiti foarte bine durerea cuiva care trece prin asa ceva.Astept sa vad hotararea lUi Moniq pentru ca am vazut ca mai e o fata interesata de porcutele ei si ar fi mai aproape de Iasi.Daca e mai ma ajuti tu la cautat?
Maia vei fi mereu in inima mamicii si taticului tau.te vom iubi mereu-azi dimineata s-a implinit trei luni si jumatate de cand ai plecat de langa noi

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde crisa24 » 13 Sep 2011, 16:55

da sigur acum am sa caut si in afara forumului,nu am stiu ca nu a raspuns moniq :smile: !


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Re: Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde claudiam » 13 Sep 2011, 17:08

A zis ca alegerea as fi eu, dar eo hotarare grea si cred ca mai asteapta.
Maia vei fi mereu in inima mamicii si taticului tau.te vom iubi mereu-azi dimineata s-a implinit trei luni si jumatate de cand ai plecat de langa noi

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde crisa24 » 13 Sep 2011, 17:45

OK, am inteles :smile: !


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde irena » 13 Sep 2011, 18:33

claudia, te-as sfatui ceva:
in primul rand, incearca sa te aduni si sa privesti lucrurile cu putin optimism.
intr-adevar, e enorm de greu sa pierzi pe cineva sau ceva drag. face insa parte
din viata si trebuie sa invatam sa traim cu asta. eu nu am pierdut animalute pana
acum (am avut un caine cand eram mica, care era la bunica la tara si pe care il
vedeam extrem de rar - ma jucam cu el, dar atat - in rest nu am avut animale,
pentru ca am fost sensibila si alergica la toate cele), insa sunt sigura ca e extrem
de greu si ca iti provoaca o suferinta imensa. cu toate astea, trebuie sa mergi mai
departe. intentia mea nu e sa par insensibila la suferinta ta, ci sa incerc sa te fac sa
vezi lucrurile cu putin mai mult optimism. porcuta ta a fost din pacate mult prea mica
pentru varsta ei, se pare ca nici sistemul imunitar nu era pus la punct si nu a ma avut
forta sa lupte. acum e intr-un loc mai bun, te priveste si spera ca iti vei reveni.
legat de adoptie, daca fetele lui moniq nu ajung la tine, inseamna ca nu a fost sa fie.
sunt convinsa ca in curand vei gasi o porcuta de care sa te atasezi instant, si la care
sa spui: trebuie sa o am :) iti doresc sa fii puternica, si sa nu te lasi coplesita de
sentimente, ci dimpotriva - sa reusesti sa te gandesti la maia zambind, sa constientizezi
ca ai facut tot ce s-a putut pentru ea si sa fii fericita ca ai avut-o.

Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Re: Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde claudiam » 13 Sep 2011, 19:02

Sunt foarte fericita ca am putut sa am grija de acest sufletel care acum ne priveste de sus si ca am reusit sa o facem la fel de fericita pe cat ne-a facut ea pe noi.Nu-i problema daca fetele Monicai nu ajung la mine.Pe ele mi le-a sugerat crissa 24.Eu inca mai caut o surioara pentu fetita care a mai ramas.Oricum acum de cate ori ma gandesc la ea pe langa lacrimile din ochi, reusesc sa schitez si un mic zambet gandindu-ma la toate nazdravaniile pe care le facea.Am multe amintiri frumoasa cu ea. :cry: :lol:
Maia vei fi mereu in inima mamicii si taticului tau.te vom iubi mereu-azi dimineata s-a implinit trei luni si jumatate de cand ai plecat de langa noi

Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Re: Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde claudiam » 27 Sep 2011, 21:49

3 sapt fara tine Ingerasa lui mama si a lui tata te vom iubi mereu.Azi am trecut pe la mormantul tau printesa mica.
Maia vei fi mereu in inima mamicii si taticului tau.te vom iubi mereu-azi dimineata s-a implinit trei luni si jumatate de cand ai plecat de langa noi

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde Cristina B » 02 Oct 2011, 09:17

Draga de tine, claudiam...

Plang iar acum si nu ma pot opri, citind despre tragedia ta...Imi aduc aminte prin ce-am trecut eu...si inca mai trec...de cand l-am pierdut pe Jimmy. Jimmy Jim Jim, prietenul meu cel mai bun, iubirea vietii mele, papushica mea iubita. Jim e copilasul meu, pupaciosul meu, dintisorii care ma asteptau seara sa vin acasa, ochisorii care ma fixau dimineata din cuscutza pana ma trezeam din somn, colegul meu de drum cand plecam in calatorii... A murit pe 13 iulie, anul asta.

Claudiam, mie, draga mea, nici acum nu mi-a trecut. Daca intri la "Memoriale" ai sa vezi topicul "Va rog sa-mi spuneti unde am gresit". Daca vrei citeste acolo, nu vreau sa mai re-memorez in scris ce s-a intamplat.

Dar vreau sa-ti spun ca nu trece. Si nu trebuie sa treaca. Eu nu vreau sa-mi treaca in veci! Nu exista zi sa nu ma gandesc la Jim, nu exista zi sa nu-l vreau inapoi. Tu mai ai o fata, eu nu mai aveam nimic. Imagineaza-ti...Am fost terminata, pentru ca Jim a murit din cauza neglijentei mele. Desi a trecut ceva vreme, totul e proaspat in inima mea, de parca s-a intamplat in dimineata asta. De asta plang si acum cand iti scriu. Pana acum n-am reusit sa vorbesc despre Jim fara sa plang.

Ceea ce vreau sa-ti spun, draga mea, este ca trebuie sa incerci sa tratezi lucrurile separat. Sa o pastezi pe frumoasa adormita vie in inima ta si, pe de alta parte, sa o iubesti la fel de mult, ca si pana acum, pe frumoasa pe care o mai ai...si pe viitoarele printese care vor nimeri in mainile tale iubitoare.

Dupa ce a murit Jimmy am devorat forumul. Am cautat pe forum si in magazine un porcutz care sa semene cu Jim. Nu l-am gasit pana acum, dar nu ma indoiesc, AM SA-L GASESC!

Intre timp, a fost un caz special la Otopeni, e descris tot aici pe forum, unde ramasesera 3 porcuti la o fata care nu-i mai putea tine. Doi baieti si o fata. Erau in pericol, stateau in conditii improprii si fata nu le mai putea asigura buna stare. In fine, poveste lunga... Cand a sunat "alarma" pe forum am sarit imediat, m-am dus si i-am luat. Parca era 9 august...

Fata am dus-o la Cookie pentru ca avea fete, iar baietii au ramas la mine. Urma sa le gasim noi stapani, la mine trebuia sa fie doar o "statie". Inca sunt la mine si acum si abia zilele astea am inceput sa ma apropii de ei si cu inima. La inceput imi faceam numai datoria fata de ei. Nu-i luam in brate, nu-i alintam, nu-i pupam. Stii...nu erau ai mei. Eu ii luasem sa-i salvez si sa-i dau mai departe. Si apoi sa continui sa-l caut pe Jim.

Intre timp papanasii astia doi au inceput sa se inmoaie, nu mai sunt asa cu nasul pe sus. De unde erau foarte speriosi la inceput, cred ca nici lor nu le placea de mine cine stie ce, acum s-au acomodat atat de bine, incat nu mai vreau sa-i dau. devin, usor usor, parte din inima mea. Acum facem prin casa concursuri de popcorn, vin dupa mine prin casa, caraie si maraie si fac in toate felurile pe aici de ma pufneste rasul, si asa mai departe.

DAR inca nu exista moment sa ma uit la ei fara sa ma gandesc la Jimmy. Inca nu exista moment sa faca unul din ei vreun gest si eu sa nu-mi amintesc ca si Jim facea la fel. Ziceam ca m-am mai potolit cu plansul, dar a fost de ajuns sa citesc povestea ta ca sa incep iar...

Claudiam, concluzia este ca N-O SA-TI TREACA! Maia va ramane pe veci stapana pe o bucatica din inima ta! Macar fii fericita ca n-a suferit. Si nu, nu cred ca a purtat boala pe picioare dar a ascuns-o. Animalele sunt sincere, nu prefacute. Nu pot minti, cum fac oamenii. Altfel nu ar fi avut chef de pupaceli, de dragalasenii. Daca ar fi suferit, ai fi stiut, ti-ar fi aratat. Asa a fost la ea si, daca tot s-a intamplat, bine ca s-a intamplat asa. Asta nu-ti usureaza suferinta, dar mai tarziu o sa conteze. Tragediile pe care le-am citit pe forumul asta sunt ingrozitoare. Multi porcutzi sufera si se chinuie zile in sir, saptamani in sir, tratamente, injectii....nici nu vreau sa ma gandesc...

FII TARE, CLAUDIAM, ESTE TOT CE POT SA-TI SPUN! N-AI CE FACE ALTCEVA! Nu vreau sa te incant cu cuvinte carora sa nu le gasesti rostul. Suferinta e normala. Orice s-ar fi intamplat, ai fi suferit la fel. Nu avea cum sa se intample sa moara astfel incat sa poti spune "Da, OK, pana aici a fost, o ingropam si mergem mai departe!".
Asa ceva nu exista!
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde biancadumy » 02 Oct 2011, 11:42

Stiu ca e offtopic,dar stii cat ma bucur de asa o veste Cristina :heart: :loving: si sunt convinsa ca vei gasi si unul care sa semene cu Jimmy :up2:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Re: Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde claudiam » 03 Oct 2011, 14:14

Merci Cristina pentru cuvintele tale!Ai dreptate nu o voi uita niciodata si-mi vin lacrimi in ochi de cate ori ma uit la cusca si nu o mai vad rontaind din gratii ca sa vin sa o scot.Nu a mai reusit sa evadeze asa cum zicea o prietena de cate ori o vedea rontaind gratiile. :cry: :cry: :cry:
Maia vei fi mereu in inima mamicii si taticului tau.te vom iubi mereu-azi dimineata s-a implinit trei luni si jumatate de cand ai plecat de langa noi

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moarte porcusor-cum ati trecut peste

Mesajde Cristina B » 03 Oct 2011, 16:49

Draga Claudiam, sper ca ceea ce ti-am scris o sa te ajute nu sa treci peste moartea micutzei Maia, ci sa vezi lucrurile mai limpede... Ea, intr-un fel, a "evadat"... dar nu asa cum voiai tu... Iar imi vine sa plang....Of, Doamne, tare greu e...

Draga Bia, o sa mai scriu din cand in cand despre mucosii astia dar, daca nu, sa stiti ca mi-au mancat urechile si am nevoie de ajutor.

Va pup!!!
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori