Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Un colt al amintirilor
Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 17 Iul 2011, 09:18

Dragii mei, am o poveste tare trista, pentru care ma simt groaznic de vinovata...
Am avut :cry: si eu un porcusor, pana pe 13 iulie...Jimmy. Avea aproape 3 ani...
Am fost cu el la mare. Era obisnuit cu calatoriile, pentru ca l-am invatat de mic cu schimbarile, tocmai pentru a nu fi un soc pentru el orice plecare in calatorii. Am fost cu el de multe ori plecata, pe rute mai lungi sau mai scurte, de fiecare data cu masina.
Marti, pe 12, am plecat de la mare spre casa. Era foarte foarte cald afara, o zi torida, insa din camera de hotel l-am bagat direct in masina, fara sa-l las in caldura prea mare. Masina cu aer conditionat, fireste, cu clima. Am facut o oprire la Constanta pentru o ora jumate, iar pe el l-am lasat in masina sa doarma, ca era ora lui de somnic. Avea umbra, avea aer. In fine, am ajuns acasa si am vazut ca Jimmy era cam pleostit, nu manca si nici nu facea pipi sau caca. L-am scos din cusca si l-am lasat pe jos, ca de obicei. I-m pus mancare dar nu l-a interesat. In plus, se misca tare greu si mi s-a parut ca isi taraia un piciorus din spate. M-am gandit ca i s-a facut rau de masina sau ca era pur si simplu adormit. Din ochisori a inceput sa-i curga o substanta laptoasa. Normal ca m-am ingrijorat si l-am sunat pe doctor, i-am spus toate acestea si mi-a spus ca probabil ca a racit si ca sa nu ma ingrijorez ca nu mananca, sa-l pun in loc cald si sa vin cu el a doua zi dimineata la cabinet. I-am sters ochisorii cu ceai de galbenele si nu i-au mai curs ochisorii dupa aceea.
L-am pus la cald si i-am dat sa bea apa cu o seringa, pentru ca m-am gandit ca e bine sa fie hidratat macar, daca nu mananca. A baut ceva apa si apoi l-am pus in cuscuta lui cu mancare la dispozitie la caldurica. M-am culcat si, cand m-am trezit dimineata, Jimmy murise..... :cry:
De cateva zile plang intr-una...Incerc sa inteleg ce i s-a intamplat pe drumul de la mare, ca inainte de plecare era bine.
Nu e cazul sa va spun ce regrete am, cum urlu cand nu-l mai vad prin casa, cat de vinovata ma simt....
Va rog mult, daca puteti, sa-mi dati o explicatie....Sa inteleg exact ce s-a intamplat cu el....
Multumesc mult...
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Gemon » 17 Iul 2011, 10:23

Ne pare rau, si suntem alaturi de tine!
Pentru a putea depista cauza, ar fi nevoie de informatii pe care as putea interpreta numai in cazul in care ar fi reale fara a avea elemente subiective in ele. Porcusorii nu au glande sudoripare, stand o ora si jumatate intr-o masina care era oprita si la care in aceasta perioada nu a functionat aerul conditionat, a fost expus la o temperatura prea mare raportata la organismul sau stenoterm.

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 17 Iul 2011, 18:28

Da, inteleg, m-am gandit si eu la asta si crede-ma ca, oricum, ma simt responsabila total pentru tot ce s-a intamplat. Te rog intreaba-ma ce ar trebui sa stii ca sa-mi dai un raspuns despre cauza. Am expus totul, exact cum s-a intamplat. Totusi, nu inteleg cum s-a putut intampla tragedia asta in doar cateva ore. A fost insolat sau ce? Te rog, rog pe oricine ar putea sa-mi dea un raspuns, acordati-mi cateva minutele si raspundeti-mi ce s-a intamplat. Este posibil sa fi avut altceva, care s-a declansat fatal pentru el, in doar cateva ore, pe drumul dinspre mare catre Bucuresti?

Jimmy a avut o viata excelenta langa mine. Nu a avut comportamentul modificat nici cand era in casa extrem de cald, nici cand era racoare sau mai frig. A fost acelasi indiferent de temperatura.

Va rog, ce-ar fi putut sa se intample?
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Gemon » 18 Iul 2011, 08:47

Privit prin prizma umana a avut o viata excelenta, analizand obiectiv insa ar fi avut o viata buna in cusca lui spatioasa, amenajata corespunzator, alaturi de un congener de acelas sex.
Daca esti nevoita sa transporti porcusorul/porcusorii in zilele caniculare, o faci in perioada cea mai rece a zilei, cel mai bine dimineata devreme, sau noaptea spre dimineata. Nicidecum nu il lasi in masina oprita nici macar 15 minute, deoarece chiar si la umbra se incalzeste repede. Exista mai multe simptome ce preceda , acestea insa nu puteau fi receptate, deoarece nu era nimeni langa el, ai ajuns la masina atunci cand deja era mult prea tarziu pentru a observa ca ceva nu e in regula.

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 18 Iul 2011, 10:40

Draga Gemon, iti multumesc pentru raspuns....Am sa vorbesc, cand imi mai revin, si cu doctorul lui, sa-mi explice, pe larg, fenomenul.
Deocamdata sunt doborata de vina si regrete. De cand a murit din cauza mea, plang intr-una. Nu reusesc sa mi-l scot din minte... Sunt, pur si simplu, distrusa... Sper, cumva, sa reusesc sa ma iert...
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Gemon » 18 Iul 2011, 13:20

Asemenea tragedii pot fi preintampinate cu informatiile ce sunt la indemana pe site si pe forum. Important e sa invatam din greselile noastre, pentru a le putea evita in viitor.

Iti recomand sa citesti cu atentie aceste informatii, accesand urmatoarele linkuri





Ne pare rau pentru pierderea ta.

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 18 Iul 2011, 15:30

Draga Gemon, iti multumesc mult.....Singurul lucru pe care nu l-am stiut este faptul ca (virgula) caldura ar putea sa-i faca rau....Am stiut de curent, de frig, am stiut cum sa-l hranesc, cum sa-l hidratez...Poate daca ma mai interesam din cand in cand pe forum, aflam si de caldura. Acum ar fi fost in viata... :cry:
Offff....multumesc inca o data!

Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem....Cand e tarziu, e PREA tarziu...
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde maria » 18 Iul 2011, 15:56

as vrea sa te intreb: si acum ce ai sa faci, o sa iti mai iei alt porcusor?
stiu ca e prea devreme pt un raspuns, dar avand in vedere ca ai invatat atatea lucruri despre ei, ar fi pacat sa nu ajuti un amarat dintr-un petshop sa aiba o viata mai usoara
eu zic ca le suntem datori porcusorilor care au platit cu viata greselile noastre
daca prin ceea ce stii reusesti sa salvezi in sufletel blanos, inseamna ca porcusorul tau nu a murit degeaba
eu de asta m-am implicat , pt ca le sunt datoare porcutelor fata de care am gresit
acum, tu faci cum crezi, cum poti
nu e greu sa ii cresti, greu e cand nu mai sunt
imi pare rau de ceea ce s-a intamplat
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 18 Iul 2011, 16:19

Draga Maria, tragedia noastra s-a intamplat pe 13 iulie...nu e nici o saptamana...plang si acum si mi-e dor de el de mor....Doamne, ce-am facut?
Era sufletelul meu, papushica mea iubita si prietenul meu... Stiu ca orice as face nu-l mai pot aduce inapoi...L-am ingropat frumos intr-o curte gradina frumoasa si ieri am plantat si niste seminte, sa creasca floricele. De cateva zile ma gandesc daca nu cumva as face bine sa-mi iau altul...dar vinovatia ma omoara...oare gandul asta inseamna ca nu l-am iubit destul? Inseamna ca-mi bat joc de toata iubirea pe care mi-a oferit-o el? Daca as gasi altul la fel, l-ar chema la fel, dar n-ar fi la fel... Iar realitatea ramane ca l-am omorat din ignoranta pe cel mai bun prieten al meu...

Dar nu m-am gandit niciodata la asta in sensul pe care l-ai pus tu si care este inaltator. Si incurajator. Am sa ma gandesc intens la asta. Te rog, cand mai ai timp, mai scrie-mi.
Cu drag, Criss
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde maria » 18 Iul 2011, 16:28

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 18 Iul 2011, 19:40

Draga mea,
si eu sunt consierata ciudata de multi dintre amicii mei....celor care le lipseste gena dragostei fata de animale li se pare aiurea ca eu inca plang si azi dupa Jim....Nu sunt oameni rai, sunt numai diferiti... De multe ori au ras de mine cand am prins un gandacel si l-am dus undeva in iarba....sau cand ma duc la diverse animalutze de pe strada si le mangai si le alint :lol:

Mi-s dragi toate animalele, toate! Daca as putea, le-as lua pe toate acasa. Le iubesc mai mult decat iubesc oamenii. Tocmai de asta nu inteleg de ce n-am simtit, de ce n-am visat, de ce n-am primit un semn ca se va intampla o nenorocire. De obicei asa mi se intampla, ca o coincidenta fericita, sa aflu ceva, un amanunt, care ma ajuta intr-o decizie pe care urmeaza sa o iau...

Se spune ca oamenilor buni li se intampla lucruri bune...Ca toate energiile pozitive pe care le creezi ti se intorc. Eu cred in asta. Acum n-a fost asa...tocmai acum...

Nu te cunosc, dar sa stii ca m-am linistit cat de cat citind mesajele tale. Mai mult decat incearca cei din jurul meu sa ma consoleze si sa ma imbarbateze, ai reusit tu.

Iti multumesc tare mult!

Nu stiu cum se face aici pe forum, nu ma pricep, ti-as trimite cateva poze cu Jim. Imi poti da adresa ta de e-mail?

Cristina
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde maria » 18 Iul 2011, 19:59

jim, atat cat a trait a fost iubit, a fost un norocos
stii cate animale mor si nu au parte de o mangaiere?
stii
eu zic asa, aduna-te , stai cu noi pe forum si mai ia 2 porcuti de acelasi sex, din adoptii
e un sfat, tu il urmezi daca crezi ca poti sa o faci
daca nu, stai in continuare cu noi si bucura-te si tu de porcutii nostri :smile:

cat despre poze, uite cum facem
rugam un moderator sau chiar pe geda sa mute topicul la albumul memorial
eu cred ca acolo e locul lui
pozele i le trimiti gedei pe care o rugam frumos sa le puna tot acolo
sunt sigura ca sunt multi useri care ar dori sa il vada pe jim
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 18 Iul 2011, 20:16

Draga mea, tocmai ti-am trimis cateva poze pe e-mail. Boticul si urechiusele alea le pupam eu pana acum cateva zile...

Iti multumesc mult pentru ajutor, Maria!

Vreau si eu sa vad poze cu prietenii tai! Se poate?
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde maria » 18 Iul 2011, 20:27

El a fost Jimmy Jim Jim







Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog sa-mi spuneti unde am gresit

Mesajde Cristina B » 18 Iul 2011, 20:51

Maria, iti multumesc din suflet!!! Numai cand l-am vazut am si izbucnit in plans...

Offf, Doamne Doamne...
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori