Gogutzu-soarta groaznica !

Un colt al amintirilor

Cat de mult a trait un porcusor pe care l-ati avut ?

mai putin de 1 an
4
11%
intre 1 si 3 ani
2
6%
intre 3 si 5 ani
11
31%
mai mult de 5 ani
18
51%

Voturi totale: 35

caunicioana
Nou venit
Nou venit

SARACUL...

Mesajde caunicioana » 06 Iul 2009, 16:47

Pakat de pork:(( se mai intampla ..orikum 6 anii e ff bn :X pentru un pork am auzit k pot trai si 10 :)) :X:X ..lasa norok la porcu noU :X:X :cry: :cry: :cry: take care :smile:
ioana roxana

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 06 Iul 2009, 17:00

Draga Ioana Roxana, mesajul transmis prin aceasta tragedie este ca porcii nu sunt jucarii pentru copii, iar parintii trebuie sa aiba mare atentie. Cu siguranta faptul ca 6 ani ii ajung nu reprezinta o consolare pt un stapan ce si-a pierdut porcusorul sanatos(chiar daca s-a intamplat in urma cu un an). Atitudinea aceasta: "lasa ca a trait destul 6 ani, succes cu urmatorul" nu este una corecta, mai ales cand vorbim de un animal sanatos care a fost omorat din neglijenta!
"se mai intampla" sa omori un porcusor? sau ce ai vrut sa spui in mesajul tau?

Inca ceva, gramatica limbii romane este perfect valabila si pe acest forum, iar excesul de iconite emotive ingreuneaza citirea mesajului tau.
MadalinaImagine

yvette_michaela
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde yvette_michaela » 08 Iul 2009, 11:04

Eu zic ca porcusorii DA sunt pentru copii... atata timp cat parintii stau si ii invatza cum sa se comporte cu ei.. si sa le dea de mancare..
ajuta copilul sa devina mult mai responsabil.. sa stie k si pe el il doare, ce e voie si ce nu..

dar nu este o jucarie sa il pui pe saracu porcutz in brate la copil si tu sa iti vezi de ale bucatariei..

sub supraveghere eu zic ca porcusorii sunt animalele perfecte pt copii.. dar doar alaturi de parinti responsabili...

babyboom
Membru
Membru

Mesajde babyboom » 08 Iul 2009, 18:29

Eu nu cred ca sunt potriviti pentru copii. Un copil de 3 ani ii poate face rau unui porcut fara sa vrea. Si nu poti pune copilul doar sa-i dea de mancare si atat, ei vor sa-i ia in brate, sa ii mangaie etc. Porcutii mei sunt destul de zapaciti, cand nu vor in brate si mie imi e greu sa ii tin, iar daca ii atingi la fundulet musca. Un copil are tendinta sa-i dea drumul daca este muscat de porcut.
Eu de exemplu pe fratele meu nu l-am lasat sa-i ia in brate (are 3 ani). I-am tinut eu in brate si el doar i-a mangaiat.
De abia de la 5-6 ani in sus pot fi lasati cu un copil, dar asta daca nu este vorba de un copil d-ala ,,atomic'' care ii considera doar niste jucarii.
In orice caz, pentru copii sunt mai potriviti cateii si pisicile ca animale de companie.

Dmndash
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Dmndash » 08 Iul 2009, 18:40

nici eu nu sunt de acord cu porcutii pentru copii mici...oricat de cuminte ar fi copilul si oricat de responsabil ar fi adultul nu se stie niciodata cand se pot intampla diverse incidente iar saracul Gogutzu sta marturie pentru asta :(

chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde chilli_pepper » 08 Iul 2009, 22:23

eu am copil si porci. am avut, pe rand, caine, copil si caine, copil si hamster.
ideea e urmatoarea: copilul, pana la 6-7 ani nu trebuie lasat nesupravegheat nici in preajma animalelor si nici in preajma altor copii (mai mici). dar sa intelegeti bine: cand se intampla situatii nefericite nu sunt copiii de vina ci parintii. parintii poarta intreaga responsabilitate pentru actiunile si modul de manifestare al copiilor.
porcii nostri sunt, in fapt, porcii lui Tudor. dar eu ii hranesc, eu am grija de ei in totalitate. nu las nimic in seama lui Tudor. si, cu toate ca am un copil extraordinar de cuminte si de responsabil pentru varsta lui nu l-am lasat niciodata sa ii ridice, sa ii manevreze sau sa stea numai el cu ei. mai intai scot eu fetele pe canapea sau in pat si stam amandoi sa le alintam, sa le vorbim si sa ne jucam cu ele. repet: cu toate ca am un copil bun si cuminte nu il las nesupravegheat in preajma porcutelor.
asa inteleg eu sa iubesc animalele si asa inteleg eu sa imi educ copilul si sa il pregatesc pentru viata

sper ca v-a fost de folos parerea mea, mai ales ca probabil multi dintre voi sunteti doar viitori parinti ;)
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde chilli_pepper » 08 Iul 2009, 22:25

Dmndash scrie:nici eu nu sunt de acord cu porcutii pentru copii mici...oricat de cuminte ar fi copilul si oricat de responsabil ar fi adultul nu se stie niciodata cand se pot intampla diverse incidente iar saracul Gogutzu sta marturie pentru asta :(
daca adultul este responsabil cu adevarat (si nu doar pretinde ca este responsabil) astfel de lucruri nu se intampla.

copilul poate fi invatat de la cea mai frageda varsta cum trebuie sa se comporte insa nu trebuie lasat nesupravegheat nici macar o secunda
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Dmndash
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Dmndash » 08 Iul 2009, 22:38

chilli te felicit pentru modul de abordare pe care l-ai ales vis-a-vis de porcii si de copilul tau..daca toti parintii ar fi asa astfel de incidente tragice nu s-ar mai intampla
eu cand am spus ca porcii nu sunt pentru copii nu ma gandeam neaparat la situatii tragice exceptionale cum a fost cea cu Gogutzu..ci mai mult la "accidente" minore la care un copil nu ar sti cum sa reactioneze...gen...se sperie porcul de ceva si da sa fuga si un copil nu l-ar prinde la timp sau..chiar sa dau un exemplu concret
o cunostinta a mea si-a lasat copilul de 6 ani sa se joace cu porcul cuiva..acesta foarte incantat ca porcul alearga a vrut si el sa alerge langa porc...numai bine ca porcul terifiat s-a ascuns dupa aragaz..si acolo a murit intepenit saracul

Alina82
Indrumator
Indrumator

Mesajde Alina82 » 08 Iul 2009, 23:06

Nici eu nu cred ca animalele sunt o companie buna pentru un copil, cel putin pana la o varsta in care este destul de capabil sa inteleaga diferenta intre viu si jucarie, intre joaca si responsabilitatea unei vieti.

Nu cred ca o pisica sau un caine e mai bun ca un porcut si nu in mod cert un porcut nu este bun pentru un copil chiar si in jur de 6-7 ani.

Am avut la cabinet copilasi muscati (nu rau, dar sperietura lor si a parintilor a fost mare) de catelul din casa, pentru ca in curiozitatea lor caracteristica si cu inocenta varstei, copiii pur si simplu chinuiau animalul, de la bagat suzeta in gura lui pana la muscat de coada (da, am avut un copilas care a muscat cainele de coada pentru ca a calcat-o pe picior, si cainele a ripostat). La fel am avut copii zgariati serios pe maini si nu numai de pisici care nu au mai rezistat sa fie chinuite de copii.

Nu e de glumit cu viata animalelor. Faptul ca noi avem gandire ar trebui sa judecam mai bine si sa nu lasam asa cum spune si Chilli, nici copiii si nici animalele nesupravegheate si mai ales impreuna in acelasi spatiu. Noi ca adulti ar trebui sa gandim mai mult.

Chiar ma intristeaza cu cata usurinta isi arata oamenii superioritatea fata de animale si cu cata usurinta isi asuma dreptul de a avea un animal in casa. Pe principiul "daca moare animalul luam altul... copilul e bine sa creasca cu animal ca devine responsabil... " :suicide: :sealed:

Numai bine si sa fim mai responsabili!!
Alina si cei 2 guinezi ( Miki și Mistrețul Pitic )

babyboom
Membru
Membru

Mesajde babyboom » 09 Iul 2009, 00:33

In cazul cainilor, depinde foarte mult de caine. Fratele meu creste cu 2 dobermani in casa (plus 4 maidanezi in curte) si nu ii chinuie, iar ei sunt extrem de rabdatori cu el. Singurul ,,chin'' pentru ei este ca zilnic li se verifica dantura :lol: . Si imaginati-va un copil care nu merge bine, cum se agata de un doberman ca sa se ridice, acesta asteapta pana il vede in picioare si dupa pleaca sa doarma linistit in alta camera.
El are grija sa le dea mancare, apa si mici ,,bonusuri'' de la masa lui. In fiecare dimineata iese in curte si mangaie fiecare catel in parte, ca sa nu se supere niciunul.
Conteaza si temperamentul copilului, felul cum este invatat. Daca de mic creste cu animale si intelege ca nu sunt jucarii, ca nu trebuie sa le chinuie etc este ok.
Eu nu mi-as creste copilul fara animale. Cum il poti invata sa iubeasca animalele daca nu are niciunul? Am observat ca sunt mari diferente intre persoanele care au crescut cu animale si cele care au crescut fara. Rare sunt cazurile in care o persoana care a crescut fara ele le iubeste, ar face sacrificii pentru ele.

Codrin
Nou venit
Nou venit

Mesajde Codrin » 18 Iul 2009, 12:19

Imi pare rau de porcutzul tau :puking:

rares99
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde rares99 » 16 Noi 2009, 19:34

am citit si eu acuma si am fost ingroziT!!!!!!!!
condoleante.............
abia ma abtin sa nu ii zic vreo doua la tipu ala

brighii
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde brighii » 06 Dec 2009, 15:02

oooo, ce poveste trista :cry: :(

brunetzik
Nou venit
Nou venit

mai trist de atat nu se poate

Mesajde brunetzik » 18 Ian 2010, 11:53

:( imi pare rau....condoleante
IRINA

eva_eve17
Membru
Membru

Mesajde eva_eve17 » 10 Aug 2010, 07:08

imi pare fff rau pentru Gogutz..dar nu inteleg de ce l-au lasat parintii nesupravegheat pe copil cu porcutu?totusi..e un copil de 5 ani :shock:

eu la 7ani m-am trezit cu o zgaraiba mica si pufoasa sub bradu de craciun..Linka :hearts: dragoste la prima vedere
atunci m-a intrebat mama daca vreau s-o tin..eu "nuu!!nuu!! sa n-o ranesti"
d-apai la 5 ani.... :suicide:
~~~ Iubitor oficial de porcuti :3 ~~~

Înapoi la “Album memorial”