Sucre, ingerasul meu s-a dus!

Un colt al amintirilor
Avatar utilizator
hichivi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 56
Membru din: 25 Ian 2008, 19:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sucre, ingerasul meu s-a dus!

Mesajde hichivi » 26 Apr 2011, 08:54

Ieri Sucre al meu a murit. Am venit cu el de la braila si pe drum nu a mai facut nici cacuta nici pipi si a intrat in soc, Cand a intrat in soc l-am dus la urgenta veterinara si nu s-a mai putut face nimic pentru el. De ce????? Ce a avut????????? De ce a murit asa de repede???

Avea 3 ani si 7 luni. Nu am avut niciodata nicio problema de sanatate cu el. L-am ingrijit ca pe ochii din cap. Mi s-a spus ca a fost din cauza caldurii, sau poate a facut o indigestie..... nu stiu...tot ceea ce stiu e ca acum era bine si intr-o ora a murit ... :cry: nu exista maniera prin care sa va spun cat ma doare moartea lui...

Era ingerasul meu,,,,a facut parte din viata mea atata timp...unde ma duceam ma uitam sa vad daca nu pot sa iau ceva si pentru el, sa nu ma intorc acasa fara sa ii duc si lui ceva...

Acum spatiul din casa mea si din inima mea a ramas gol :cry: nu mai sunt decat amintirile...cum l-am cumparat, cum stateam cu el in patut, cum sarea si se bucura... nu mai pot. A fost primul si unicul meu porcusor, nu stiu cum sa ma linistesc.... mi-e atat de dor de el... Ce fac eu azi fara el aici in casa?

Am calendarul pe care mi l-a facut Geda cadou in 2010, cu poza lui, si il tin in brate, imi imaginez ca e el..

Va multumesc ca mi-ati citit randurile si va rog sa pastrati un mic moment de tacere in memoria unui ingeras cum nu a mai existat unul.

Oana

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: SUCRE, INGERASUL MEU S-A DUS!

Mesajde Gemon » 26 Apr 2011, 09:24

Suntem alaturi de tine!

M-am bucurat cand te-am vazut intrand pe forum, imi pare rau ca ne revedem in aceste conditii.
Un moment de reculegere in amintirea lui

Avatar utilizator
hichivi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 56
Membru din: 25 Ian 2008, 19:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SUCRE, INGERASUL MEU S-A DUS!

Mesajde hichivi » 26 Apr 2011, 09:27

Multumesc frumos pentru ca ai pus poza lui....

Nici eu nu credeam ca o sa intru sa scriu atat de repede in sectiunea asta... :cry:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: SUCRE, INGERASUL MEU S-A DUS!

Mesajde irena » 26 Apr 2011, 09:48

imi pare foarte rau pentru pierderea suferita.. mi se rupe sufletul cand vad postari in acest topic...iti doresc multa putere sa treci peste

Avatar utilizator
hichivi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 56
Membru din: 25 Ian 2008, 19:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SUCRE, INGERASUL MEU S-A DUS!

Mesajde hichivi » 26 Apr 2011, 10:06

multumesc frumos.... nu stiu de unde o sa capat aceasta putere ca momentan simt ca innebunesc de durere...

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: SUCRE, INGERASUL MEU S-A DUS!

Mesajde ialaalexa » 26 Apr 2011, 19:14

Multa putere si forta sa iti revi. Singurul lucru care ti-a ramas e sa il porti cu tine mereu in suflet si sa iti aduci aminte de clipele frumoase petrecute de el. :love:
Imagine

Avatar utilizator
craiualex98
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 23 Apr 2011, 19:33
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: SUCRE, INGERASUL MEU S-A DUS!

Mesajde craiualex98 » 29 Apr 2011, 09:40

E bine ca ai pus o poza cu el... Era un dragut. Probabil intr-adevar caldura a fost de vina... Acum oricum nu mai conteaza asta. Sa stii ca si eu am avut o porcuta care saracuta de ea avea numai cateva saptamani, poate chiar vreo 3 luni sau 4 luni maxim... O tineam in cusca cu mama ei si cu inca o porcuta... Seara le-am dat de mancare si dimineata cand m-am dus la ei sa le mai dau de mancare am gasit-o moarta.

Saracuta era culcata pe o parte si nu mai misca, iar mama si sora ei i-am mancat putin din labuta din spate. Stiu de ce au facut asta pentru ca in salbaticie e un mod de a se apara de pradatori. Efectiv nu stiu de ce a murit. Am mai avut o porcuta pe nume Mimi care si ea a murit. Eu am fost in spital atunci pentru o operatie si am lasat-o in grija bunicii mele, pe care am invatat-o cum sa le dea de mancare si sa ii ingrijeasca. Dar din pacate, am primit un telefon de acasa in care mi-a spus ca porcusoara mea a murit. Poate ca acum regret ca am lasat porcuta in grija bunicii mele. Nu stiu exact cum a ingrijit-o si s-ar putea sa o fi neglijat. Macar ca ea nu era singura in cusca si cand am plecat de acasa la spital (din cauza unei urgente la mine) i-am llasat foarte voiosi si cu mancare si apa, in conditii foarte bune asa cum obisnuiam eu sa ii las.

Scuze ca ti-am invadat forumul dar am vrut sa iti destainui povestea mea... Sa stii ca am avut inca o porcuta care a murit cam intr-un mod asemanator cum a murit Sucre. Pur si simplu statea retras nu mai facea nimic si a doua zi a murit... Pacat de bietii porcutii nostri care pur si simplu mor fara nicio vina
,,Daca ma inblanzesti, iti voi fi prieten pe viata'' _> Porcusori de guineea

Avatar utilizator
hichivi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 56
Membru din: 25 Ian 2008, 19:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SUCRE, INGERASUL MEU S-A DUS!

Mesajde hichivi » 29 Apr 2011, 09:52

Nu mi-ai invadat formul.. cred ca faptul ca povestim aici si ne descarcam ne face un bine tuturor... imi pare foarte rau pentru porcutele tale scumpe :heart: cu siguranta asa cum eu imi voi aduce aminte de Sucre mereu asa o vei face si tu.

Eu am mai stat de vorba si cu alte persoane si pana la urma s-ar putea sa fi fost o indigestie care a evoluat foarte repede in corpisorul lui si de aceea s-a dus...

Cel mai dureros este ca mor foarte tineri si nu ai cum sa ii ajuti. Dar acum, dupa cateva zile de durere, cred ca mult mai importanti sunt ei si ca le poti oferi o viata frumoasa si plina de iubire si pupicei :heart: decat durerea pe care o simitim noi.. eu nu contez acum ci Sucre conteaza ca a fost cu mine atata timp, peste tot pe unde am stat si unde am fost, si ca ne-am oferit iubire si bucurie reciproc. Ma bucur enorm ca l-am avut si ca am putut sa ajut un sufletel neajutorat sa traiasca.

In ceea ce priveste porcuta care a murit in grija bunicii tale nu cred ca a fost vina ei... porcusorii stiu sa ascunda foarte bine boala si ne pacalesc pana in ultimul moment ca sunt bine si te trezesti fara ei....

Iti doresc multa sanatate si viata lunga pentru porcutele pe care le ai acum.. sa te bucuri mult mult timp de ele.

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sucre, ingerasul meu s-a dus!

Mesajde Cristina B » 18 Iul 2011, 20:49

Draga Oana, si eu am patit exact la fel. pe drumul de la Eforie Nord la Bucuresti... Pe 13 iulie..... Stiu exact ce simti. Eu inca urlu de durere prin casa, il caut si nu-l gasesc.... S-a pleostit, nici caca nici pipi, i-am dat sa bea apica chiar daca am vazut ca nu manca, urmand sa ma duc la doctor a doua zi la prima ora. Doctorul mi-a spus ca e posibil sa fi racit. Peste noapte a murit.... Ma simt atat de vinovata incat nici nu ma pot uita in oglinda!!!

Uite povestea noastra aici viewtopic.php?p=85904#p85904

Dumneu sa-i binecuvanteze!
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori