Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Un colt al amintirilor
Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde AndreeaC » 06 Oct 2010, 10:24

Ma intreb oare ce va mai ramane din inima mea :cry:
Pentru ca unii dintre voi nu intra pe lista de discutii si nu stiu ce s-a discutat acolo cat timp forumul a fost ,,cazut" ... ca sa nu mai spun inca o data povestea , fiindu`mi inca mult prea greu ... Am sa dau copy/paste la discutiile de acolo pentru subiectul ce ma priveste personal :cry:
________________________________________________________________________________________________________

Dragii mei ,
Unii dintre voi stiu ca avem probleme mari peste care speram sa trecem , cu
ajutorul lui Dumnezeu.
Una din fetilele mele(Pinky) a facut o infectie din cauza unei maselute crescute
peste masura . :( Infectia a fost atat de mare incat a spart prin exterior(pe de
o parte e bine pentru ca asa am putut vedea si am mers repede cu ea la medic).Cu
ajutorul Mariei si al Ramonei si Emil ,am facut rost de numarul Anei
Pantu(intrucat forumul,de unde il puteam lua nu merge si eram disperata)si am
sunat`o apoi am plecat catre ea in ciuda faptului ca era destul de tarziu.
A cantarit`o si a ramas uimita cand a vazut ca la 3 ani nu are decta 580 de
grame :(
A ras`o sub barbie , acolo unde sparsese infectia.I-a taiat maseluta cu probleme
apoi i-a facut un antibiotic , niste B`uri si multivitamine...in total 3
injectii . Dupa prima injectie am crezut ca o voi pierde.Se molesise toata si
era rece :( insa Ana a reusit sa o invioreze si sa duca tratamentul la bun
sfarsit. Mi-am gasit puterea sa vorbesc tot timpul cu ea si sa o incurajez , sa
o rog frumos sa mai reziste putin :(( ... Ana nu mi-a dat multe sanse si mi-a
spus ca noaptea trecuta este oarecum decisiva pentru micuta . Am plecat spre
casa si la 3 ore i-am dat probioticul , apoi iar dupa 8 ore . Am fortat`o sa
pape fan ... Am tinut`o cu mine in pat desi mi s-a spus sa o las cu fetele mi-a
fost mila de ea ... Era atat de micuta si neajutorata iar fetele erau foarte
curioase.
Ceea ce mi-a placut foarte mult la Dr. Ana Pantu a fost faptul ca nu m-a mintit
frumos , mi-a spus clar ca poate muri oricand...Ca trebuie sa ma obisnuiesc cu
ideea ca e o porcuta cu probleme .
Am avut mare noroc ca am descoperit din timp aceasta infectie ... Daca suntem in
situatia asta desi am descoperit la timp nici nu vreau sa ma gandesc ce se
intampla daca nu observam nimic atipic.
Asta seara am mers iar la injectii si micuta mea s-a purtat exemplar , desi o
durea tare a stat cuminte cu caputul sub palma mea ... muscand de durere din
maneca bluzei mele :((:((:((:((
Acum papam din 2 in 2 ore o pasta facuta din :
-Nestle Wellbeing (Burtica sanatoasa , Etapa 1 cu orez si morcovi)-1 lingurita
-Picaturi Beres Drops - 2 picaturi
-Vitamina C - 2 picaturi
-Bitics - 1 varf de cutit
-Redigest - 1/8 cp.
A papat chiar si o bucatica de castravete careia nu i-a putut rezista.

Pentru cei care nu stiu ... pe Pinky am luat`o din mila de la cineva pentru ai
gasi un stapan insa dupa doua incercari esuate am hotarat sa o adopt eu defitiv
.

Va spun toata aceasta poveste ca sa :
1.intelegeti cat de important este sa luam un porcusor de la un crescator(cine
stie cum a ajuns pe lume micuta mea Pinky? in urma carei imprecheri intre frati
ori te miri ce ...)
2.nu ne culcam pe o ureche in speranta ca va trece de la sine o problema de
natura medicala . NU VA TRECE ! Si dupa cum vedeti , pana si depistata din timp
e foarte foarte foarte grava :(

Multumim din suflet de sustinere Mariei Vilau , Ramonei si lui Emil
Visan,Simonei si nu in ultimul rand Dnei Dr. Ana Pantu care a fost si este in
continuare alaturi de noi .
Pinky isi aduna toate fortele si va pupa pe toti cu drag !!!

Re: [guinealist] Pinky


Si noi o pupam pe Pinky si ii transmitem insanatosire grabnica!
E o luptatoare si are noroc cu o mamica adoptiva tare iubitoare.
Andreea, suntem toti alaturi de voi. Sa ai putere sa mergi mai departe.

Sa te faci bine Pinky!
Te pupa Ramona & Emil & toti inkasii

Andreea Cristina Costache
Re: Pinky

Din pacate sufletelul meu nu a mai rezistat decat pana la ora 04:02.
A atipit si ea putin in pat langa mine ... Apoi s-a trezit , s-a bagat cu
capsorul sub barbia mea , si atunci m-am trezit si eu...Am mangaiat`o apoi m-am
oprit si ea s-a bagat iar cu caputul sub mana mea , cum facea de obicei sa o
mangai...Am mangaiat`o in continuare apoi a inceput sa se zbata foarte tare timp
de 10 minute dupa care ... s-a intins pe o parte . Nici nu stiam ce sa ii mai
fac , cum sa ii potolesc durerea ... Ma simteam atat de neputincioasa
:((:((:((:((:((
Sper doar ca nu a suferit foarte tare desi ma indoiesc. Sper ca de acolo de unde
e sa nu fie suparata pe mine ca am chinuit`o in ultimile 2 zile cu injectii ...
Am facut`o pentru ea !!!

Nu mai pot sa zic decat : ,,Odihneste`te in pace micuta mea!!!"

Lili(Lady)
Re: Pinky



Nu pot sa cred:(((((((((((((( Imi pare groaznic de rau Andreea:(((( N-am
cuvinte.

Ramona_Inka
Re: [guinealist] Re: Pinky


Uneori e nedrept... Imi pare tare rau Andreea.
I-ai oferit liniste si grija in ultima parte a vietii si ti-au ramas amintirile in care se cuibarea la tine in brate si cerea mangaiata.
Acum e linistita si nu se mai chinuie. E in raiul animalelor.

maria

Re: [guinealist] Re: Pinky

imi pare rau, andreea
pinki a avut o viata chiunita dar uite ca la sfarsit a avut si ea parte de ingrijire si iubire
a murit in bratele cui a iubit-o
putini porcuti au parte de asa ceva
pune-i in blanitza un pupic si de la mine
D-zeu sa o odihneasca

Andreea Cristina Costache
Re: Pinky

@Maria : I-am dat multi pupici chiar si dupa ce s-a stins.
@Ramona : Va multumesc din inima tuturor pentru sustinere.Stiu ca desi , nu mai
credeati in refacerea ei , m-ati sustinut pana in ultimul moment. Aseara ...
pana si eu cu tot optimismul meu ... i-am simtit sfarsitul.
I-am dat un milion de pupici si cativa cu siguranta erau si de la voi. Sunt
sigura ca micuta a simtit , a simtit cred si lacrimile amare care i-au picat pe
blanita si stiu ca nu ar fi vrut sa ma faca sa sufar atat de mult insa nu a mai
putut pur si simplu sa reziste. Faptul ca s-a cuibarit in mine si m-a trezit
mi-a demostrat inca o data devotamentul si dragostea ei neconditionata.Cu
ochisorii ei mari si negri se uita la mine disperata si parca imi spunea ,,Mami
, nu mai pot sa rezist...Iarta`ma". Cand o vedeam cum se chinuie nu mai imi
doream decat sa se stinga repede,sa nu o mai doara ... Sa nu mai planga...
Offff Doamne ... e ingrozitor de greu ...
Acum micuta si-a gasit linistea langa un cires mic din gradina ... mic asa ca
ea...

maria
Re: [guinealist] Re: Pinky

vezi tu andreea astea sunt momentele cele mai grele
sunt multi care au renuntat la animale din cauza dureriii greu de suportat de la final

Andreea Cristina Costache
Re: [guinealist] Re: Pinky

Sa renunti la ele pentru durerea greu de suportat de la final ? Asta cum sa o poti face ? Cel putin pentru mine sunt ca si copiii mei ... Sa renunt la unul din copiii mei doar ca sa nu sufar mai tarziu ??? Asta e egoism ! Ma ierti dar asta e ... M-a mai intrebat o cunostinta cu ,,suflet mare" ieri ,,Daca e bolnava , asta e , moare...La ce mai cheltui banii cu ea ca oricum o sa mai ramai cu 4 si e suficient ?" Imi venea efectiv ori sa o injur ,desi nu imi sta in fire , ori sa ii arunc cu ceva in cap. Am simtit cum mi s-a ridicat tensiunea deodata. Azi m-a intrebat daca a murit vazandu`mi statusul si ca i-am zis ,,da" , desi era foarte evident . Mi-a zis : ,,Ti-am spus eu ca nu trebuie sa te chinui" ... i-am dat ignore pe loc ! Cum sa imi spuna asa ceva cand eu de 2 nopti nu am inchis un ochi mai mult de 10 minute ??? CUM ???
Stiu , o sa imi spuneti ca ma doare prea tare pe mine acum si ca nu am procedat corect ori ca ma grabesc sa acuz dar NU POT sa concep asa ceva.
Uneori ma gandesc daca un om e capabil de atata dragoste precum un animal. Daca un om poate sa iti stearga lacrimile asa cum un animal le linge ... Daca un om lasa mandria la o parte si iti spune ,,multumesc" asa cum un animal se cuibareste sub mana ta sa il mangai ... Numai cuvinte nu are sa iti vorbeasca ... in rest ... le are pe toate .
Cel mai tare m-a durut durerea Furnicii , de parca a mea nu era de ajuns ... Mereu credeam ca animalele nu sufera pierderea unui partener asa de tare ca un om insa ... Cand s-a stins fetita mea , Furnica rodea gratiile ... parca era posedata. Am lasat`o in camera libera si a venit la mine si la Pinky.A inceput sa traga de blanita ei si sa ii ridice capsorul cu boticul apoi o ora a tipat intr`una...Nu ma puteam intelege cu ea...

Am deviat ... Una peste alta ... Nu stiu cum am sa`i pot multumi vreodata Dr. Ana Pantu pentru tot ceea ce a facut pentru noi :((:((:((:((:((

maria
Re: [guinealist] Re: Pinky

cred ca m-am exprimat gresit
trebuia sa spun multi au renuntat sa isi mai ia un animal dupa ce au pierdut unul

mie mi-a spus un coleg de serviciu ca ce ma chinui sa tratez o porcuta
dau o gramada de bani
mai bine imi cumpar altul
e mai ieftin si il iau de "nou"
asta a varsat in wc apa din acvariu cu pesti cu tot pt ca se certase cu prietena si era nervos

Andreea and Prichi
Re: Pinky


Dumnezeu sa o odihneasca pe micuta Pinky, cu siguranta a plecat intr-o lume mai
buna. Suntem cu totii alaturi de tine.

Andreea and Prichi

Gazdaru Ioana
Re: [guinealist] Re: Pinky

Ieri mi s-a strans si mie inima pt un suflet nevinovat si am simtit ca rabufnesc. Am gasit un caine pe marginea drumului lovit de o masina, era plin de zgarieturi, coloana rupta si paralizat pe picioarele din spate si tremurand in stare de soc cu labutele intr-o balta de apa. Desi mi-a fost frica sa nu ma muste de durere sau frica l-am tras din sant in l-am intins pe o parte si i-am dat niste bucati de coada de porc de la magazin (luasem pt cainii mei). Nici macar nu m-a marait , probabil a simit ca nu-i fac rau (era inca pui - un pui de ciobanesc german). dupa cateva minute cat am stat cu el s-au mai strans cativa copii care pareau impresionati de situatie si un vecin mai destupat la minte care a sunat pe cineva de la cabinetul vet din localitate. Ce m-a inpins aproape de limita bunului simt au fost 2 "doamne" , tate mai degraba, din care una a zis ca de ce i-am mai dat de mancare ca oricum moare si ca sa-l ducem de acolo sa nu moara in fata casei ei... Si a doua, care dupa ce l-am mutat sub o streasina si domnul de la cabinet i-a facut o injectie cu calmante , trecand pe langa noi cu un copil de mana si o bere in cealalta a inceput sa spuna - foarte bine, sa moara toti... ca i-au mancat gainile (cel mai probabil nu acel caine) si a continuat cu ... ce-i mai dam de mancare , sa moara , foarte bine ...tipand asta pe masura ce se indeparta.. si asa mai departe ... Si atunci am simtit ca in ochii cainelui era mai multa omenie decat in ai ei. Cred ca si tu ai simtit in ochisorii negrii ai micutei tale mult mai multa iubire decat in privirea celui care ti-a zis ca o sa moara. Mi-am jurat ieri ca mai bine ajut 10 animale cu suflet decat un om fara.
Mie mi s-a intamplat ca odata cand cel mai mic din guinezi a facut un atac cerebral (cred) sa vina cineva in vizita si sa insiste (curiozitate morbida) sa ne vada (ca stateam cu el) si m-a intrebat : "si acum ce face? e in agonie?" . Acea persoana nu va fi niciodata prietena cu mine, doar cunostinta- prin circumstante, si nu voi uita niciodata ca a avut atata lipsa de respect fata de durerea mea.
Sa nu-ti para rau ca i-ai dat o parte din sufletul tau, partea aceea va ramane cu ea chiar daca pe tine te doare ca s-a rupt . Nimic pe lumea asta nu inlocuieste iubirea, a fost norocoasa ca te-a avut si tu ca ai avut-o si poate ti-a dat si ea o parte din sufletul ei , nu?
Imi doresc ca micuta ta sa fie bine acolo departe si sa duca cu ea iubirea ta pentru ea , si imi mai doresc sa fie toate animalele cu suflet acolo ducand cu ei inocenta lor si dragostea pe care le-a purtat-o cineva , candva.
Iti respect durerea si plang si eu ... imi pare atat de rau...

Andreea Cristina Costache
Re: [guinealist] Re: Pinky

Multumesc Ioana pentru cuvintele pe care mi le-ai spus ... Inca sunt sfasiata si ma incearca atat de multe sentimente contradictorii ... Pe de o parte simt durerea nesfarsita pe care mi-a lasat`o in inima micuta mea , pe de alta parte simt un soi de ura pentru cei care nu imi respecta durerea si iau in deradere momentele grele ce ma incearca acum...
Cei de aici care ma cunosc stiu ca sunt proasta de sensibila(daca ma pot exprima asa) atunci cand vine vorba de animalutele mele.
In primul meu post am povestit si cum a decurs tratamentul ... si cat o durea pe micuta . Atat mai sper , sa ma ierte pentru durerea la care am supus`o in ultimile zile si sa inteleaga faptul ca am facut`o doar ca sa nu o pierd ... suna egoist stiu ... Vroiam sa se mai bucure macar un timp de dragostea mea pentru ca si asa a fost nefericita o viata . Cu siguranta o parte din suflet am pierdut`o o data cu ultima ei suflare . Am simtit ca mi se sfasie sufletul , era atat de disperata incat as fii fost in stare sa fac o intelegere cu Dumnezeu . Sa ia de la mine vreo 2 ani pe putin si sa ii de-a ei, apoi ... nu mai imi doream decat sa se stinga o data ... sa i se termine suferinta . Mi-a fost devotata pana in ultima clipa , ce poate fi mai de pret ca asta ?
Si acum sa revin ... DA ! Animalele merita mai mult decat oamenii , CLAR !
In fiecare zi imi demonstra ca ma iubeste si imi este recunoascatoare.Nu mi-a luat decat vreo 2 zile sa ii castig dragostea. Pentru mine nu conta ca pe ea o am de foarte putin timp , o iubeam la fel de mult ca pe celelalte sau poate uneori ii acordam chiar mai multa atentie ca sa simta iubire , iubire de care fusese privata pana a ajuns la mine.
Era un sufletel timid ... care ceda mereu in fata celorlalte fete , era delicata si dulce ... Cand era cu mine in pat nu ii mai trebuia nimic , decat sa ma simta aproape ... Citeam in ochii ei mari si negri bucuria atunci cand ma vedea , se baga sub mana mea mereu cersind putina mangaiere . Se multumea cu atat de putin...
Sper ca a plecat insotita de ultimile cuvinte pe care i le-am spus : ,,Mami te iubeste sufletelul meu !!! Sa nu ma uiti printesa mea , nici pe mine nici pe surioarele tale"
Simteam parca durerea ei si il imploram pe Dumnezeu sa o ia si sa ii curme suferinta ...

Lili(Lady)
Re: Pinky



Off Andreea, sunt alaturi de tine de aici din umbra si plang intelegandu-ti
durerea.
Eu am venit mai tarziu printre voi si poate n-am reusit sa citesc chiar toate
povestile si te-as fi intrebat acum...daca nu e prea dureros pentru tine sa
povestesti...Cum a venit Pinky in viata ta? Si ce viata a avut? Stiu cand ai
vrut s-o dai spre adoptie si n-ai putut (si ma uitam asa de undeva din exterior
si STIAM cu certitudine ca ai s-o tii). Mie imi ramane in minte imaginea ei din
poza pe care ai pus-o pe forum, cea in care e ATAT de haioasa si spui tu ca asa
arata ea ca o nebuna dupa ce dadea din cap:) E o imagine draga pentru tine
cred...Pentru mine era favorita topicului respectiv, atat de haioasa mi se parea
cu mutrita aia mirata si dulce....
Dumnezeu s-o odihneasca iar tie...sa stii ca mai ai un suflet aici care plange
alaturi de tine.

Gazdaru Ioana
Re: [guinealist] Re: Pinky

Eu nu cred ca ea te-a considerat vreodata responsabila de durerea ei , eu cred ca ea te-a vazut ca cineva care incearca sa o apere, care o alina, si ca vorbele si mangaierile tale in timpul tratamentului i-au alinat suferinta si frica. Mai sunt persoane care au trebuit sa faca tratamente porcusorilor si si ei au zis ca s-au lipit mai tare de ei pt ca in noi e speranta lor , noi suntem aparatorii si parintii lor iubitori . Ei asta stiu si o simt. Sti si tu ca daca ar fi crezut ca tu vrei sa-i faci rau nu ar fi venit la tine in ultimele momente. Poate a vrut sa se desparta de tine, stiind ce urmeaza, sa-ti arate ca la tine au fost ultimele ei ganduri.
Si mai ales : iubirea lor e neconditionata, ei ne iubesc pe noi asa cum suntem si nu vor nimica de la noi, este cea mai curata forma de iubire .Sa sti ca nu o sa o uiti niciodata , iar cu timpul amintirea ei va fi formata doar din imagini dragi si nu doar din durere ca acum. O sa sti si atunci cum sti si acum ca ea a fost un lucru minunat in viata ta de care te poti considera norocoasa , si intotdeauna o sa poti spune ca o iubesti.

Andreea Cristina Costache
Re: [guinealist] Re: Pinky

Lili ... cum a venit Pinky in viata mea ...? Pai , era 15 Iulie cand verisoara mea mi-a spus ca vecina ei din fata casei are doi porcuti la care trebuie sa renunte pentru ca are un bebelus. De fapt intrebarea ei a fost ,,nu mai vrei porcuti?" . Eram cu mama si desi simteam ca trebuie sa ma opresc , am intrebat`o detalii. I-am spus verisoarei ca nu mai pot , ca deja am fetele si e suficient insa am sa incerc sa le caut un stapan pe Gemon, Imi era oarecum teama de reactia tatalui atunci cand voi mai aduce 2 porcuti(in total 5 si cu Zarra ce urma sa vina 6) . Nu am avut liniste,pe 16 m-am mai stapanit cu chiu cu vai insa Sambata(17 Iulie) am sunat`o iar pe verisoara mea sa intreb de micuti stiind ca vecinii urmeaza sa paraseasca localitatea pentru botezul bebelusului. Raspunsul a fost ,,nu le-a gasit stapani insa maine o sa ii duca la cineva care o sa ii lase in Pet Shop Luni. Nu am mai stat pe ganduri si desi era 22:00 i-am zis sa o sune pe vecina ei sa ii spuna ca vin sa iau micutii. Nu m-am mai gandit la nimic si mi-am asumat risul unei posibile certe. Am plecat , tata nu stia unde ... Am ajuns iar micuta mea statea in balcon, intr`o cusca tip acvariu ... Imi venea sa lesin cand ma gandeam ca acolo isi petrece si ziua,la 40 de grade sau cat erau in perioada aia ... Fratiorul ei avea putin mai mult noroc avand o cusca aerisita ... Totul a durat 10 minute , erau pregatiti sa le de-a iar eu m-am grabit sa plec cat mai repede de acolo. Am ajuns acasa in jurul ore 23 si m-am apucat de curatenie,de dezinfectat custi,de facut baita la porcuti care aratau intr`un ,,mare" fel . Mancarica lor pe care o primisem o data cu ei era compusa din porumb,seminte si grau. Talasul era mai degraba rumegus ...
Am aruncat totul de cum am ajuns acasa.I-am bagat in baie ... si atunci am descoperit un lipom pe Pinky.Am sunat`o disperata pe Maria care m-a indrumat catre Dl Ionescu. Duminica l-am sunat iar Luni am mers la dansul la cabinet.Mi-a spus ca e cam micuta la varsta ei iar lipomul acela nu este o problema.Ca mai intai ii trebuie un camin stabil si apoi ,daca stapanii doresc sa fie operata pentru ca stresul prin care a trecut este mult prea mult pentru ea.
Imi aduc aminte si acum seara cand am ajuns cu ei acasa ... Aveam niste musafiri ... Unul dintre ei i-a dat numele Pinky iar mama de cum a vazut`o mi-a zis ,,Am curaj sa pun pariu ca pe ea o vei pastra" . Tata a reactionat destul de bine pentru ca stia ca fac asta din mila si deja nu mai are ce sa-mi faca.Ma minunam cand ii priveam cu cata pofta mancau legume si hrana speciala pe care le-o dau eu fetelor.
Eram si eu fericita alaturi de ei cand ii vedeam asa , erau la racoare si cred ca se simteau foarte bine. Pinky mi-a oferit chiar si cateva pop-corn`uri , cred eu , in semn de recunostinta.
A trecut timpul si tatal meu incepuse sa ma preseze intrebandu`ma mereu cand am sa ii dau. Mereu primea acelasi raspuns : ,,Ce vrei ? Sa ii dau la oricine ? Sa fiu responsabila daca le e rau ? Sa ii iau inapoi si sa ii zapacesc in atatea schimbari ?" Ma intelegea si cred eu ca incepuse sa isi de-a seama ca Pinky nu va mai pleca niciodata din casa mea ...
Intr`un final am gasit pe cineva , un domn care mai avea acasa o porcuta . Era atat de incantat si atat de mult iubea porcusorii ... Pana cand a aflat de lipomul micutei si de faptul ca are 3 ani...Apoi dragostea s-a stins in 5 minute spunandu`mi ,,Imi pare rau , e si batrana , si bolnava ... nu pot sa o iau ... Eu vreau un porc sanatos"
A trecut , eu am respirat usurata pentru ca sincera sa fiu , de cum a venit spream sa nu o vrea. Apoi...alta experienta , despre care am scris si pe forum. Micuta mea a plecat la o colega ce a doua zi la 7:30 m-a sunat sa merg sa o iau pentru ca nu se intelege cu a ei. Am plecat IMEDIAT sa imi iau micuta si m-am simtit si inca ma simt vinovata ca am dat`o , fie si pentru o zi. Ce se intampla daca se intelegeau ? Ramaneam fara ea definitiv . Eu stiu ca a simtit ca am dat`o si sper si pentru asta sa ma fi iertat . De atunci am hotarat ca va ramane la mine pentru totdeauna . Ca de acolo de unde mananca 4 poate manca si a 5-a. Ca universul meu sunt ele si totul se invarte in jurul lor.Cu ele vorbesc atunci cand mi-e greu. Cu ele povestesc atunci cand nu am somn in miez de noapte...
Asta e pe scurt povestea lui Pinky , micuta mea ...

Re: [guinealist] Re: Pinky

Ioana ,
Eu stiu ... Am mai pierdut un porcut(puisor de 1 luna) in urma cu ceva timp . La el a fost totul foarte rapid si nu l-am vazut stingandu`se insa asta nu m-a privat de suferinta . Am mai pierdut si alte sufletele de-a lungul timpului... Stiu cum e , stiu ca sunt momente in care ti-e atat de dor de ele incat le-ai scoate din vise si le-ai strange in brate. Cat despre faptul ca a venit la mine inainte sa se stinga ... Da , asta vreau sa cred , ca mi-a aratat inca o data ca nu e suparata pe mine si ca ma iubeste mult ...

Mihaela Stan
Re: [guinealist] Re: Pinky

Imi pare tare rau :((

Mihaela Stan

Victor Stoica
Re:Pinky

Imi pare nespus de rau!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! S-a dus laga toti porcusorii care ne-au parasit din diferite motive! Sper ca acolo sa ne vada si sa stie ca ii iubim mult si ca am face tot ce se poate pt binele lor asa cum ati facut si dv!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Desi ma astept sa vad astfel de mesaje tot nu pot sa ma impac cu inima ca ne parasesc asa de repede, iar iubirea noastra nu poate sa fie un scut in fata mortii lor ! As dori din tot sufletul sa ne stie ca ii iubim, chiar daca nu am putut sa le spunem sau ei sa ne spuna.....

Corina Vaceanu
Re: [guinealist] Re:Pinky

Imi pare tare rau!
Chiar ieri s-a implinit un an de cand l-am pierdut si eu pe Gogo, inca ma gandesc la el, mereu ma voi gandi....
Fii tare, e tot ce pot sa spun!

Cu drag,

Corina


Va multumesc inca o data tuturor pentru sustinere si mai jos ... ULTIMA poza a micutei mele :cry:

Imagine
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde cristisz » 06 Oct 2010, 11:29

Tare rau ma doare sufletul cand aud asa ceva. Sunt alaturi de tine si de fetele tale.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde Jackie » 06 Oct 2010, 16:07

SI noi ii simtim lipsa. Stiu cum e sa pierzi un sufletel drag. Ai grija mare de tine si de fete. Incearca sa le consolezi si pe ele fiindca sunt sigur ca va fi reciproc.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde MaraC » 10 Oct 2010, 22:05

condoleante ... :cry:

oanacristina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 24 Mar 2008, 22:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde oanacristina » 11 Oct 2010, 00:14

Imi pare foarte rau :(((... Nu am putut sa imi tin lacrimile cand am citit...

Din pacate se mai intampla si lucruri pe are nu ni le dorim, dar in cele din urma conteaza calitatea timpului perecut impreuna si nu cantitatea...
Si datorita acestui lucru cred ca ea a fost mai mult decat fericita ca ai gasit-o Andreea..

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde AndreeaC » 25 Oct 2010, 13:57

Cu fiecare zi ce trece imi e tot mai greu ... Ar fi trebuit sa fie invers ... Dar nu e deloc asa .
Inca o astept sa vina la mana mea , sa se bage in palma sa o mangai ... Sa ma pupe ... si sa ii pup boticul ei dulce ... :cry: Apoi ea , sufocata de iubirea mea , sa ma impinga cu capul ...
Mi-e dor , cand vin seara acasa sa intreb ,,Pinky , te-au suparat fetele mami azi ?"
Mi-e dor sa le vad pe toate 5 ,,calare" pe cusca , inghesuindu`se la o mangaiere.
Acum mai sunt doar 4 ...
Azi dimineata m-am trezit din cauza lor ... le-am luat pe toate in pat si se bagau care mai mult in mine ... S-au linistit apoi ... Au adormit pentru 10 minute apoi erau toate calare pe mine ... Radeam in hohote apoi fericirea mi-a fost umbrita de amintirea lui Pinky . Ceva lipsea ... lipsea sufletelul meu cuminte ...
Am trecut de la o stare la alta ... Incepusem sa plang iar Betty ca de fiecare data a inceput sa imi linga lacrimile ... Mi-am revenit apoi gandindu`ma ,,Ce Doamne iarta`ma fac ??? Am 4 fete care au nevoie de mine !!! Nu merita sa imi simta durerea !!!"
Ma gandeam si la ele , sa nu creada ca nu le iubesc , ori ca le iubesc mai putin ... Nu incape vorba de asa ceva ! Nu vreau sa fiu inteleasa gresit ...
Sunt sigura ca Pinky ne urmarea de undeva si se bucura pentru noi ca suntem impreuna in pat la televizor ...
Ne urmarea alaturi de nepotelul ei Bulgaras si sunt sigura ca il ocroteste ca o adevarata mamica :)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde Lili » 25 Oct 2010, 17:58

Cand imi spuneai ieri-alaltaieri ca te apuci de facut curat la fete, mi-a fost teama sa te intreb...dar statea dupa aia si ma gandeam la tine...Doamne cat de greu i-o fi...cum le scotea ea pe toate 5 fetele si ele faceau mizerie la loc ...si acum scoate 4:((((((( Ce-o fi in sufletul tau?:(( Cand sunt acolo in cusca, nu simti atat de acut.."o fi undeva ascunsa". Dar cand le scoti, cand le iubesti seara cu tine in pat, cand le faci curat....lipseste ceva:((
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde AndreeaC » 25 Oct 2010, 19:07

Asa e ... cand le scot la plimbare ori in pat la joaca e GROAZNIC !
Si cand ma gandesc ... Ultima poza pe care i-am facut`o a fost in ideea ca atunci cand se va face bine sa ii arat si sa ii spun ,,Uite mami ce bolnavioara erai!"
Cred ca cei care nu au porcusori si citesc tot ceea ce scriem noi aici gandesc la faptul ca suntem exagerati ...
Am cunoscut persoane , dupa cum am mai spus care imi ziceau ,,ei lasa , iti iei altul la fel si il inlocuiesti" ori ,,eeeee , mai ai 4 , nu`i bai" .
Pentru unii , faptul ca nu sunt caini , pisici ori alte animale inseamna mai putin aceste sufletele ... Pentru noi , inseamna TOTUL !
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde Jackie » 25 Oct 2010, 22:02


oanacristina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 24 Mar 2008, 22:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde oanacristina » 25 Oct 2010, 22:37

offf Doamne fetelor.. ati rascolit in mine tot.. :(( ce ma chinuiam eu sa trec peste pierderea celui mai dulce si iubitor baietel..

Cand imi amintesc cum ne jucam in parc pe iarba ... si el circula in jurul meu topaind bucuros ca am iesit impreuna la iarba verde ... si intra pe sub patura si mergea pana ajungea la picioarele mele.. ma anunta ca el este si se intorcea, mai dadea o tura iar venea la mine ... pentru o mangaiere sau bobite ... Iar eu ma distram cum merge si "vorbea" cu mine ... cand mai cadeam pe ganduri il vedeam cum se uita la mine si vinea sa verifice ce este cu mine ...
Cateodata cred ca mai mult a avut el grja de mine pentru ca cu el vorbeam de fiecare data cand se intampla ceva bun sau rau si daca ceva ma supara se lipea de mine si imi scotea sunete de multiumire ...
Acum ma gandeam ca daca adopt o porcuta imi va fi mai usor sa trec peste .. insa de fiecare data cand ma uit la ea ma gandesc ca ar trebui sa fie si Daley cu noi si realizez ca nu am trecut deloc peste ...

sabinutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 77
Membru din: 27 Iul 2010, 21:36
Localitate: pitesti

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde sabinutza » 11 Noi 2010, 22:44

miau dat lacrimile cand am inceput sa citesc . imi pare foarte rau de porculina ta :cry: . sincere condoleante :( :cry:
Humans must love Guinea Pigs

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde AndreeaC » 05 Mar 2011, 23:40

Un om normal intr-o zi de weekend se odihneste,unul anormal se chinuie singur ... Citind mai jos o sa intelegeti de ce spun asta :

La un moment dat , fiecare dintre noi a fost ,,nevoit" sa se desparta de sufletelul drag.Nici un alt moment nu se compara cu acela in care esti OBLIGAT sa iei parte la suferinta lui,in care esti legat de maini si de picioare pentru prima data si nu mai poti face NIMIC!

M-am despartit de-a lungul existentei mele de multe animalute si cateodata stau cate o zi intreaga gandindu-ma la fiecare in parte,la toate nazbatiile,la toate momentele de iubire,la toate clipele in care veneau si se bagau in sufletul meu ori ma lingeau chiar de ii certam cu 5 minute inainte.

La fiecare despartire plangeam cu suspine ca un copil caruia ii este luata jucaria preferata,ori este lasat la gradinita intr-o banala dimineata.

Fluffy(fosta mea catelusa caniche neagra) a fost singurul animal pe care l-am pierdut in viata fiind.Si acum simt cu aceeasi intensitate lipsa ei.Am cautat-o zile si nopti intregi impreuna cu toata familia mea.Nu era caniche negru pe care il intalneam sa nu il strig ,,Fluffy” sperand ca intr-o zi voi primi raspuns si va alerga spre mine sarindu-mi in brate.Visam cu ochii deschisi la momentele in care imi ,,povestea” ce a facut peste zi,in care sarea pe clanta sa deschida usa,in care era trista cand eram si eu si se uita cu coada ochiului asteptand sa o chem. Visam cu ochii deschisi si mi se innodau lacrimile in barbie.Durerea era cu atat mai mare cand ma gandeam ca este undeva,acolo ... fara mine si sufera si ea la fel de mult ca a ratacit drumul spre casa sau , ca cineva o tine impotriva vointei sale.Nu stiam de ii este bine sau este legata in vreun lant,in frig,in ploaie,in zapada si ger ... singura.

As fii dat ani din viata mea numai sa o stiu bine,atat! Sa am certitudinea ca este bine unde este,chiar de nu stiu unde.

As fii renuntat la multe numai sa o am iar alaturi de mine,de sufletul meu!

As fii renuntat de altfel la multe numai ca sa am alaturi de mine inca animalutele mele dragi care m-au parasit...Care in ultimile momente parca isi cereau iertare cu privirea pentru suferinta ce sosea usor ,usor in inima mea si care in final intra in aceasta indiferent ca eu ferecam portile cu milioane de lacate.

Mereu am luptat pana in ultima clipa,asta e singurul lucru ce ma face sa ma simt oarecum impacata.Nu ma lasam batuta chiar daca imi spuneau 100 de oameni.Pentru ele eram in stare sa ma ,,tocmesc” si cu Dumnezeu desi...cine are sorti de izbanda in fata lui ?

Ma linisteau ganduri precum acela ca au simtit din plin dragostea mea cat timp au fost alaturi de mine.Simteam ca ma sfarsesc si eu in acelasi timp,simteam ca pur si simplu nu voi mai exista in urmatoarele 5 minute si vom fi alaturi o eternitate.Imi doream asta ! Apoi,ma dezmeticeam si nu puteam sa concept ca mi-a trecut asa ceva prin cap.Priveam la restul animalelor si ma gandem cat sunt de egoista,de lasa,de moale... Erau capete de drum si incercat din rasputeri sa innod ,,sfoara” pentru restul care asteptau dragostea si mangaierea mea.

Ma gandeam ca nu sunt singurul om din lume care isi pierde animalutul drag ci doar ca poate ... sunt mai sensibila sau nu.Poate ca sunt oameni care sufera mult mai mult dar nu stiu ce importanta are intensitatea durerii pana la urma.
In acele momente chiar nu ii intelegeam DELOC pe acei oameni care abandoneaza,nu ca altfel i-as fii inteles insa in acele momente cu atat mai putin.

Mereu spuneam ca nu mai pot,ca nu mai vreau,ca nu mai resist...ca e prea mult pentru mine dar CINEVA de acolo de sus...de mult prea sus,imi dadea putere sa imi deschid bratele unui sufletel ce intindea disperat labuta catre mine.

Nu o data,nu de doua ori ci de nenumarate dati am fost acuzata ca nu am o viata sociala foarte activa din aceasta cauza.Intr-un final familia si o parte din prieteni au inteles ca acesta este universul meu,altii...nu si nici pana in ziua de azi nu imi dau seama daca eu sunt demna de mila sau ei(care nu stiu ce e aia dragoste neconditionata).

Dupa cum spuneam,am pierdut multe sufletele si de fiecare data se rupea o bucatica din inima mea(intr-un final cred ca voi ramane fara) si fiecare va avea vesnic un locusor bine ferecat in sufletul meu...atat cat va mai fii desi nu cred ca se sfarseste niciodata...
In memoria celor care mi-au schimbat viata(Bubulina, Diana, Brenda,Oaky, Dale, Cip, Pusa, Rocky, Tzutzu, Coco, Rica, Bobi,Coca, Bubi, Melek, Pinky, Bulgaras, Gogu, Kity, Beto, Fluffy...)

P.S : Tinand cont ca postarea mea nu se refera strict la porcusori ci la despartiri in general si astfel sunt cumva offtopic,rog un moderator sa stearga acest mesaj daca este cazul.Va multumesc!
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde irena » 06 Mar 2011, 01:49

Andreea, m-a intristat atat de tare povestea ta :( toate de fapt :cry: Iti doresc multa putere sa treci peste. Sunt mai mult decat sigura ca micuta ta a avut parte de cele mai frumoase clipe, avandu-te pe tine ca mamica, si sunt sigura ca i-ai facut ultimele clipe mai usoare. Iti spun sincer ca am plans la fiecare postare si chiar m-a durut tristetea ta.. Iti doresc multa multa putere pentru restul porcutelor, mai exact puterea de a fi o mamica la fel de buna cum ai fost pentru Pinky (ceea ce sunt convinsa ca nu se va schimba). Faptul ca ai fost langa ea pana in ultima clipa a contat enorm, iar acum micuta e intr-un loc mai bun, fara durere. Sunt alaturi de tine si imi pare sincer rau pentru pierderea ta! :cry:

Avatar utilizator
guineeapig
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 68
Membru din: 05 Ian 2011, 21:26
Localitate: baia mare

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde guineeapig » 06 Mar 2011, 18:35

imi pare f rau...nu prea pot sa spun multe,pt ca cuvintele nu au o asemenea valoare...nici nu am habar ce sa spun cand am citit am plans :cry: condoleante
[color=#FF80FF]
WE LOVE ANIMALS!

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Din nou s-a sfasiat sufletul meu ...

Mesajde ialaalexa » 07 Mar 2011, 09:41

Andreea imi pare foarte rau pentru pierderea suferita, nu gasesc cuvintele potrivite pentru a exprima ceea ce simt. Iti urez sa fi tare pentru restul fetelor.
Imagine


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori