In memoria lui Rontzy

Un colt al amintirilor
Avatar utilizator
Fursec
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 117
Membru din: 28 Noi 2009, 01:35
Localitate: Constanta
Contact:

In memoria lui Rontzy

Mesajde Fursec » 18 Dec 2009, 20:04

Rontica era cel mai mancacios porcusor pe care l-a vazut vreodata cineva.Manca absolut orice,manca o gramada.Cand l-am cumparat,vanzatoarea spunea ca n-a mai vazut un asemenea mancacios.L-am avut 3 ani si m-am atasat de el...Va spun,nu am avut nicio problema cu el,nicio problema de sanatate.Il lasam sa alerge,cand mergeam la tara si era cald aveam un spatiu sigur afara unde il lasam sa se joace,sub supravegherea mea bineinteles.Apa nu bea,dar alimentele pe care le consuma contineau destula.Eram mica,a murit cand eram in clasa a 8-a...Era vara,foarte cald,mergeam la tara.Ne-am oprit pe drum la casa unei strabunici.L-am lasat in masina pentru mai putin de 5 minute,de obicei nu faceam asta.Cand s-a dus tata la masina a vazut ca Rontica era intins,respirand cam greu si parea pe moarte.Eu cred ca a murit de batranete,pentru ca era destul de mare cand l-am cumparat.Refuz sa cred ca in 5 minute lui i s-a facut rau din cauza caldurii,pentru ca au fost si zile mai calduroase cand l-am luat cu noi(se acomodase de mult,era un porcusor foarte relaxat si nu l-a deranjat niciodata drumul,mai ales ca aveam mare grija cu el).
Dupa ce a murit nu mi-a venit sa cred,imi lipsea foarte mult.Enorm de mult.Intram in casa si asteptam sa ma intampine...
Imi era tare frica sa postez aici,pentru ca mi-am spus ca nu voi intra la aceasta sectiune.Am intrat totusi intr-o seara si am citit cateva mesaje si am inceput sa plang..Lucrurile astea ma emotioneaza foarte mult,pentru ca sunt o mare iubitoare de animale si toti din jurul meu stiu ca sunt foarte sensibila cand e vorba de un animalut.

Acum am porcuta,un papagal si 3 zebre australiene(am avut si 6 zebre).
Rontica...

Imagine
Imagine

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 18 Dec 2009, 20:56

Fursec, imi pare tare rau de porcutul pe care l-ai pierdut si cred ca desii a trecut ceva timp de atunci pe tine tot te doare sufletul si nu il vei putea uita .Nu vreau sa ma intelegi gresit dar sa sti ca porcutii chiar pot murii in masina vara chiar si in 5 minute. Cand mai pleci cu porcutul si e foarte cald sa pui in cutia de transport o sticla cu apa rece de care el sa se lipeasca daca ii e cald, sau o placa de gresie pe care sa se aseze daca vrea.

Avatar utilizator
Fursec
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 117
Membru din: 28 Noi 2009, 01:35
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Fursec » 18 Dec 2009, 21:21

Ana,stiu ca se poate intampla asta si uite ca astfel am ajuns sa ma informez despre foarte multe lucruri legate de porcusori si am mare grija de porcuta mea.In niciun caz nu imi voi mai permite sa fac o greseala de genul acesta,iar porcuta oricum nu o voi lua la tara pentru ca nu voi fi plecata decat pentru scurte perioade(de exemplu maine e posibil sa plec si ma intorc duminica-dar la cum ninge afara,ma indoiesc ca voi iesi din casa).
Eu am plans si cand papagalul meu(pe care il am de 10 ani!!!)era putin ranit la aripioara :shock:

brighii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 88
Membru din: 04 Dec 2009, 19:23
Localitate: Bucuresti

Mesajde brighii » 23 Dec 2009, 16:54

soarta groaznica imi pre rau pt el

brunetzik
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2010, 00:16
Localitate: Giurgiu

imi pare extrem de rau :(

Mesajde brunetzik » 18 Ian 2010, 11:49

condoleante.... :(
IRINA


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori