Medici veterinari in Timisoara

Adrese ale cabinetelor medicale recomandate de membri
Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde ramona_inka » 28 Aug 2011, 23:59


Avatar utilizator
izopren
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 28 Aug 2011, 18:44
Localitate: Timisoara

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde izopren » 29 Aug 2011, 00:20

ms mult,
are parul lung, de periat il perii cam o data la 2-3 zile. Cat despre mancare, pana acuma vad ca a primit mai mult seminte simple, poate daca ii schimb treptat meniul cu cel cu care o hraneam inainte isi va reveni. Supliment de vitamina C nu ii dadeam pana acuma, dar cat de curand voi lua, iar fan are tot timpul.
Voi incerca baia cu sampon pentru pisici.
Mi-a fost teama daca ii iau un partener sa nu se inteleaga, dar o sa iau in considerare...
ms mult inca odata.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde MaraC » 29 Aug 2011, 12:00

Porcusorii cu par lung este bine sa fie pieptanati in fiecare zi. Mancarea buna este cea de la firma Versele Laga. Cavia cryspi sau Cavia complete, cea din urma fiind mai buna dar mai scumpa.
Daca partenera este puiut, nu o sa se bata neaparat.

Pentru a sti cum sa administrezi vitamina C, citeste topicul "administrare vitamina C + Beres"

Mult noroc !

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde irena » 29 Aug 2011, 15:02


Avatar utilizator
izopren
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 28 Aug 2011, 18:44
Localitate: Timisoara

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde izopren » 29 Aug 2011, 18:08

pana acuma, timp de 2 ani ii dadeam de la padovan, dupa mai multe incercari, acestea i-au placut cel mai mult. fata ce o avea in grija nu stiu ce i-a dat, cred ca varsata dupa cum arata granulele. am gasit de la vitakraft, balance+vitamina c, ma intrebam daca o fi buna aceasta :shock: - ii dau de doua ori pe zi, dimineata si pe la 5 seara, iar legume/fructe de 3 ori pe zi.
am luat azi vitamina c natural+beres, nu a avut probleme sa le ia (de pe salata), i'am facut o baie cu sampon antiparazitar si a cam disparut "matreata" aceea...
cand ma voi asigura ca nu mai are nimic, voi cauta sa mai adopt o purcica mai tanara.
multam fain ptr tot :winking:


-am uitat sa spun ca baia cu samponul acela m-a sfatuit si medicul de la farmacia vet.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde MaraC » 29 Aug 2011, 18:21

1. Daca vrei sa adaugi ceva dai "Edit" la mesaj.
2. Mancare bobite poti sa ii dai si de la Vitakraft, dar doar gama emotion. Restum mancarilor (in afara de cele mentionate mai sus + emotion) nu sunt bune. Mancarea trebuie sa primeasca o lingura, dimineata.
3. Despre acea matreata nu prea ma pricep, dar cred ca e bine ca se ia.

Mult noroc in contiunare, si sa adopti fetita dintr-un loc sigur, nu de la petshop !

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde irena » 30 Aug 2011, 13:41


Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde MaraC » 30 Aug 2011, 15:09

Daca vrei si esti dispusi sa platesti suma pentru o noua colega, este disponibila la Inka o frumusete de cretulina :heart:

Tinem pumnisorii stransi sa se faca pitica cat mai repede bine !

Avatar utilizator
izopren
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 28 Aug 2011, 18:44
Localitate: Timisoara

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde izopren » 30 Aug 2011, 16:27

hmmm...s-ar putea sa ai dreptate cu hrana prea multa...nu prea am auzito sa "guite" dupa mancare - semn ca nu ducea lipsa... atunci o sa mai schimb niste lucruri pe aici...
si cu pielea e din ce in ce mai ok...trebe sa caut calumea prin blanita sa vad daca mai are ceva, si nu am mai prea vazut nimic...dar ii mai fac sapt viitoare o baie sa fiu sigura... doamne'ajuta:D

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde irena » 30 Aug 2011, 17:18

nu-ti fa griji, se va face bine ;)
tratamentul fa-l timp de 3 saptamani in total. curata-i bine
si cusca si accesorile, pentru ca ciuperci/ paraziti/ raie sau
boli de piele raman pe cusca, si peste un timp iar te trezesti cu
porcutul infectat.
ai mei pot sa aiba mancare in gura, daca ma aud la frigider, guita :)
nu trebuie sa le dai de cate ori misca. 3 mese pe zi si fan intre mese
e suficient, nu moare de foame :)

Avatar utilizator
Ulf
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 14 Sep 2011, 16:46
Localitate: Timisoara

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde Ulf » 14 Sep 2011, 17:02

Oana S, N-am inteles exact, la o postare spui ca Dr Colceriu R ti-a vindecat porcusorul, la alta spui ca nu se pricepe la porcusori. Te rugam, daca ne poti lamuri, spunandu-ne mai multe despre ce s-a intamplat. Noi mergem tot la dansa, cu pisici si catei am fost pana acum, si am fost foarte multumiti. Ne-am luat si un porcusor, acum e sanatos, doamne ajuta, dar ne-ar interesa pentru viitor un raspuns cat mai amanuntit, daca nu te superi. Sunt medic uman, dar poate imi dau seama ce s-a intamplat. din ce ne poti spune.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde irena » 14 Sep 2011, 17:39

buna Ulf si bine ai venit printre noi. ca sa se inteleaga la care postare te referi,
ar trebui sa citezi mesajul intial.

Avatar utilizator
Ulf
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 14 Sep 2011, 16:46
Localitate: Timisoara

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde Ulf » 14 Sep 2011, 18:42


Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde irena » 14 Sep 2011, 18:57

postarea oanei s este veche... s-ar putea sa nu primesti un raspuns la intrebare.
iti pot spune eu in mare cam ce ar pune viata unui porcut in pericol: antibioticele.
pe forum exista o lista cu antibiotice interzise, citeste despre ele. ar fi ideal
sa o printezi, iar la fiecare vizita la medic sa o iei cu tine. din pacate, majoritatea
medicilor veterinari se grabesc sa faca antibiotic, chiar daca nu e nevoie, datorita
lipsei de experienta. multi dintre ei nu recunosc ca nu se pricep. este foarte important
ca dupa administrarea unui antibiotic sa se dea probiotic, pentru refacerea florei intestinale,
in cazul unui antibiotic interzis insa, nu va ajuta prea mult, al doilea ii poate curma
viata porcutului.
ai si o trusa de prim ajutor. te sfatuiesc sa o citesti cu atentie si sa incerci sa faci
rost de medicamentele trecute acolo. este bine sa le ai in casa.
in rest, citeste site-ul si forumul, vei gasi multe informatii utile si sfaturi despre ce sa
faci in caz de urgenta. sfaturile noastre nu inlocuiesc insa o vizita la veterinar.
te mai sfatuiesc sa mergi la veterinarii recomandati de Geda, prima postare de pe prima
pagina. Geda e si ea din timisoara, sunt sigura ca in cazul in care vei avea nevoie, te va
sfatui ;)
legat de porcusor: noi recomandam 2 de acelasi sex. sunt animale sociale, au mare nevoie
de un companion. asteptam sa ne prezinti porcutul la topicul Membrii despre porcusorii lor,
si sa ne arati poze la Imagini surprinze (ambele din cadrul Cavy Chat) ;)

Avatar utilizator
Oana S
Initiat
Initiat
Mesaje: 36
Membru din: 04 Mai 2009, 22:21
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde Oana S » 14 Sep 2011, 21:12

Buna tuturor!
Desi postarea este destul de veche , eu inca mai dau cate o raita pe acest forum si mai arunc cu ochiul la ultimele noutati.
Initial am fost fost multumita de Dna doctor (mereu zambitoare si amabila) , insa dupa cateva vizite a devenit clar ca nu avea nici o idee despre boala porcusorului si mergea pe ghicite cu tratamentul. La scurt timp , porcutul a murit in spasme.
Acelasi lucru pot sa-l spun si despre cainele si pisica mea : in afara de vaccinul anual , pe care si un incepator ar sti sa-l administreze , Dna Colceriu mi-a lasat foarte clar impresia ca merge pe ghicite in prinvinta diagnosticului si a tratamentului.
Am renuntat la serviciile dansei destul de repede. Acum vizitam un alt medic veterinar si sunt extrem de multumita de dansul.
Va rog sa nu luati postarea mea ca fiind un sfat general valabil , ci doar ca experienta prin care am trecut eu si animalele mele.


Înapoi la “Medici veterinari”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator