Medici Cluj-Napoca

Adrese ale cabinetelor medicale recomandate de membri
MeLindaa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 11 Noi 2009, 14:44
Localitate: Marghita, Romania

Mesajde MeLindaa » 25 Noi 2009, 12:09

Maretia unei natiuni poate fi masurata dupa cum se comporta cu animalele.
(Ghandi)
:iarba:

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Mesajde vladdia80 » 23 Ian 2010, 16:01


Avatar utilizator
m.viky86
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2009, 21:32
Localitate: R. Moldova/Orhei
Contact:

Mesajde m.viky86 » 09 Mai 2010, 19:30


toma
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 11 Iun 2010, 18:44
Localitate: cluj
Contact:

Mesajde toma » 16 Iul 2010, 22:19

Cabinet veterinar ZS&ZS VET
Strada:Gen.Traian Mosoiu nr. 52

Nr tel:0264431334

Program Cabinet:luni-vineri 9-13;15-20 sambata:9-13

deliax
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Dec 2010, 19:43
Localitate: cluj

Re: Medici Cluj-Napoca

Mesajde deliax » 07 Dec 2010, 18:45

CABINET VETERINAR
DR. SZENTKUTI FARKAS

Adresa str. Bartok Bela nr.11, Cluj-Napoca
O R A R Luni - Vineri : 10°° - 20°°
Telefon 0264-591079
Urgente 0745-522971


am fost la dumnealui cu porcusorul meu bolnav. l-a operat, dar din pacate, boala era mult prea grava si starea porcuosrului precara, asa ca l-am pierdut in noaptea de dupa operatie.

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: Medici Cluj-Napoca

Mesajde pishcotzzika » 09 Dec 2010, 16:00

CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Medici Cluj-Napoca

Mesajde Alina82 » 09 Dec 2010, 16:33

Poate fi coincidenta faptul ca ambii porcusori au ajuns prea tarziu. In general e foarte greu sa depistezi la timp o boala a porcutilor. Chiar si cand semnele de suferita sunt clare stapanul tot amana consultul medical pana se mai documenteaza, pana gaseste un medic si timp sa ajunga la acesta. Bolile porcutilor merg in ritm galopant. Trebuie avut si asta in vedere cand gandim vreo aluzie legata de vreun medic. Si nu uitati totusi ca este Romania, unde minunile sunt din ce in ce mai rare.

Poate n-ar strica sa avem o regula toti, sa facem un control de rutina o data la 6 luni oricarui porcut, oricat de sanatos pare. Cand mergi din vreme la medic e altceva, ai timp sa observi medicul, sa te imprietenesti oarecum cu el, sa il cunosti mai bine si asa vei sti daca e cazul sa apelezi la el in caz de "Doamne fereste!" sau trebuie sa iti gasesti alt medic. Asa pot fi evitate injectiile misterioase si tratamentele secrete. Si de asemenea este foarte important pentru fiecare stapan de porcuti sa CITEASCA, mult, foarte mult. Sa citeasca iar si iar forumul si lucrurile lui importante, nu doar cand are nevoie, pentru ca atunci cand esti in necaz, nu mai stii ce si pe unde sa gasesti si pana cauti, pierzi timp important.

Sanatate tuturor porcutilor!
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: Medici Cluj-Napoca

Mesajde pishcotzzika » 09 Dec 2010, 17:42

Asa este Alina ai foarte mare dreptate in ceea ce priveste depistatul unui porcut bolnav....eu oricum de cand am avut primele probleme is foarte suspicioasa :giggle: cateodata degeaba, dar la cel mai mic semn sau sunet sau mai stiu eu ce deja sar ca arsa, eu merg la Trivet insa nu la orice doctor de acolo pentru ca sunt mai multi, este un anume doctor Calin (Dr. Meret Calin), eu am de la dansul numarul lui de mobil personal daca am urgente el s-a ocupat mereu de mine si de cei 3 porcuti pe care i-am avut si niciodata nu s-a intamplat nimic rau :up2: in ceea ce priveste ce am scris mai sus, am precizat si eu nu stiu daca e coincidenta sau nu, de aceea nu m-am bagat la acuzat sau ceva:D doar am precizat ceea ce a patit prietena mea :winking:
CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Medici Cluj-Napoca

Mesajde gratiela » 13 Ian 2011, 13:10

Am fost la clinica dr. Szentkuti. Dumnealui nu era, era colega, Dr. Pusztai. Sunt foarte incantata. Se pricepe, stie de antibiotice, mi-a comandat din Ungaria un probiotic special pt rozatoare, etc etc. De acum incolo la ei ma voi duce :)
Adresa str. Bartok Bela nr.11, Cluj-Napoca
O R A R Luni - Vineri : 10°° - 20°°
Sambata 10-13

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Medici Cluj-Napoca

Mesajde vladdia80 » 13 Ian 2011, 18:39

De cind am fost la ei cu Tzooka am ramas cu un gind: oare daca stia ca nu mai maninca decit cu seringa nu ar fi normal sa imi fi recomandat o injectie subcutanata cu glucoza pt hranire artificiala si hidratare ? E normal ca un medic sa omita chestia asta ?
Asta am patit-o si cu domnul Szentkuti si cu d-ra Udvary si la cabinetul Trivet.
Incep sa am mici indoili de competenta lor. Sper sa fie nefondate.

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Medici Cluj-Napoca

Mesajde gratiela » 13 Ian 2011, 19:53

Mie mi-a spus doamna asta ca pe ei in facultate nu ii invata nimic despre rozatoare. Tot ce stiu stiu pt ca s-au informat ei in plus. Probabil ca nu stiu nici ei chiar de toate, asa cum si medici de oameni sunt mai buni sau mai prosti. Daca tu stiai de injectia aia, puteai sa ii spui. Nu cred ca s-ar fi suparat. Nu vreau sa le gasesc scuze, dar comparativ cu altii, care nici macar nu se uita la porc si pun un diagnostic, mie mi s-a parut foarte ok. Pe Zizi a palpat-o vreo 10 minute, pana sa spuna ceva. SI la microscop la fel, s-a uitat foarte mult pana sa spuna ca e raie, a eliminat acarienii si alte lighioane. Nu stiu ce sa zic..

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Medici Cluj-Napoca

Mesajde vladdia80 » 13 Ian 2011, 20:35

Daca stiam de injectie fii sigura ca ii ziceam. Problema e ca si eu am aflat prea tirziu de la o colega de-a noastra. Mi-a recomandat medicul la care a fost ea in Timisoara, dar cu 1 zi inainte de a pleca in concediu in Timisoara Tzooka a murit.
Eu nu am zis ca nu isi dau interesul, dimpotriva, dar sa speram ca afla cit mai multe lucruri utile si vitale intr-un timp cit mai scurt, ca sa nu mai apara situatii ca ale mele.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Medici Cluj-Napoca

Mesajde maria » 13 Ian 2011, 21:23

eu am ajuns la concluzia ca noi trebuie sa formam medicii de care avem nevoie
inainte sa merg la doctor citesc pe gemon , intreb in dreapta si in stanga si apoi cu lectia invatata merg la medic
in seara asta am fost la dr ionescu
i-am spus sa se uite la ochisorul lui lady si sa puna mana sub pleoapa
mi-a spus ca e conjunctivita si apoi i-a facut tratamentul pt care ma dusesem
am plecat si mi-am dat seama ca nu mi-a spus ce sa fac cu conjunctivita
l-am sunat de pe drum si m-am intors sa imi dea tratament si pt ochisori
daca medicul e deschis si nu face nazuri ca el e doctor si stie mai bine, eu zic ca e ok
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Medici Cluj-Napoca

Mesajde gratiela » 05 Mar 2011, 19:55

e destul de trista situatia la noi cu medicii, imi dau seama acuma. desi l-am laudat pe dr. Szentkuti, acum imi vine sa retrag tot. Dupa 2 luni de mers cu porcutele la el pt balonare, mi-a spus in final ca nu mai are ce sa le faca, si a inceput sa ma trateze ca pe o nebuna care exagereaza. la ultima intalnire a sugerat sa facem teste pe ei, ca doara sunt cobai, ca poate poate gasim o solutie. mai in gluma, mai in serios, dar mie mi se pare groaznic. nu stiu cat de relevant e ce v-am spus, dar eu am decis sa nu mai merg la el..

oanac
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 29 Iul 2011, 09:14
Localitate: Cluj

Re: Medici Cluj-Napoca

Mesajde oanac » 29 Iul 2011, 13:13

Porcusorul nostru a inceput sa slabeasca foarte mult (250g intr-o luna) asa ca ne-am dus cu el la veterinar. Era la fel de vioi ca de obicei, numai ca nu prea mai manca si nici nu mai prea bea apa, mesteca mancarea mult timp, si isi clatina capusorul dintr-o parte in alta in timp ce mesteca.

Noi locuim in Floresti, langa Cluj, asa ca ne-am dus la Smart Vets, care e in Floresti. Numele nu e prea bine ales, sau poate or fi ei mai "smart" cand vine vorba de alte animalute, dar la porcusori nu prea se pricep. L-au consultat Iuliu Scurtu si Roxana Briciu, si au zis ca nu stiu ce ar putea fi, si ii fac un antibiotic + vitamine ca poate are ceva infectie si ii trece, si un examen coprologic, sa vada daca nu are ceva paraziti. Ne-am dus la injectie de 4 ori in 5 zile, dar nu a fost nici o imbunatatire in starea lui, inca scadea in greutate.

Apoi au zis ca ar vrea sa il tranchilizeze, ca sa se uite in gurita. Asa au vazut ca erau dintisorii de vina, dupa cum am citit pe Gemon si le-am spus ca asta ar putea fi. Premolarii erau crescuti mult peste ceilalti si in exterior si nu mai putea manca. Numai ca au zis ca nu au cu ce sa ii pileasca!!! Avand in vedere ca ne-au explicat riscurile tranchilizarii, nici nu m-am gandit ca i-ar face injectia, si sa fie intr-adevar ce banuiau si sa nu faca nimic. Ne-am oferit sa le aducem o pila pe care o aveam in masina, pe care ei sa o sterilizeze, dar cand ne-am intors cu ea au zis ca unul din ei nu mai poate ramane la cabinet si trebuie sa plece si celalalt nu poate lucra singur.

Asa ca ne-au trimis acasa cu porcusorul tranchilizat, si ne-au spus sa revenim peste 2 zile. A doua zi am observat ca isi trage un piciorul din spate dupa el (probabil ca d-na dr a lovit un nerv cand i-a facut injectia pt tranchilizare in fundic, ceea ce am aflat pe urma ca e gresit, trebuia facuta subcutanat).

Ne-am hotarat sa nu ne mai intoarcem acolo, si ne-am dus la Spitalul Veterinar de la Facultatea de Medicina Veterinara. Acolo i-au facut o radiografie la dintisori si ne-au recomandat sa mergem cu el la dr. Aurel Muste. Dansul e profesor la Facultate si are un cabinet in Gheorgheni pe str. Zambilelor.

Ne-am dus cu Pogo la el, s-a uitat pe radiografie, l-a tranchilizat, s-a uitat in gurita, a zis ca mai are si o rana mare de la maseluta crescuta in exces care se freca de obrajor, si i-a pilit premolarii. Injectia pt tranchilizare a facut-o subcutanat, si dupa pilire l-a facut in gurita cu albastru de metil, ca sa se vindece rana. S-a purtat foarte grijuliu cu Pogo si ne-a facut o impresie foarte buna, se vede ca stie foarte bine ce face. L-a palpat la piciorusul bolnav si ne-a sfatuit sa mai facem o radiografie, sa vedem daca nu se poate face ceva in legatura cu el. Datele dansului sunt:

Cabinet Sanvete - Dr. Aurel Muste
Str. Zambiliei nr. 15, cartier Gheorgheni (aproape de Interservisan)
Telefon: 0264-414.526 / 0745-640.764
Orar: L-V: 08.00-21.00


Am inteles ca la acelasi cabinet vine si o alta d-na dr. Noi am ajuns acolo pe la ora 19 si era dansul.


Înapoi la “Medici veterinari”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori