Medici Cluj-Napoca

Adrese ale cabinetelor medicale recomandate de membri
Avatar utilizator
fifi&lala
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 14 Sep 2009, 17:09
Localitate: Baia Mare

Mesajde fifi&lala » 11 Noi 2009, 15:31


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 11 Noi 2009, 15:37

Margareta Udvary
Adresa: Turda, Calea Victoriei 128, bl. G3
Orar: luni, marti, joi,vineri: 10.30 - 15.00,
miercuri - inchis
sambata: 11.00 - 14.00.
Tel: 0744-773.449
sau la ea...dar suna si vezi cand este in cluj
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
fifi&lala
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 14 Sep 2009, 17:09
Localitate: Baia Mare

Mesajde fifi&lala » 11 Noi 2009, 15:41


Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Mesajde pishcotzzika » 11 Noi 2009, 23:16

da....eu am fost la trivet cu bobitza al meu...pentru o infectie la plamani.....i sa administrat gentamicina....si rezultatul a fost bun.....bobitza....azi a facut ultima injectie.....e foarte jucaus...manaca fff bine.....INSAAA.....eu il recomand doar pe unu dintre doctori kre lucreaza la trivet.....saptamana ce vine ii voi afla numele....dintre toti prin mana carora a treecut bobitza....el a fost cel care s-a comportat cel mai bine cu el....era chiar interesat de bobitza...ma intreba zilnic....cum se simte....deci parea destul de ok....cand am fost cu bobitza la urgenat duminica noapte....am avut norocul sa dam peste dansul...voi sti exact cum il cheama si am sa va spun.....il recomand cu caldura....;)


P.S......chiar a tinut cont de lista cu antibiotice interzise ce am dus-o cu mine...ba chiar mai mult a cautat in mai multe carti....si ma invitat si pe mine sa ma conving personal....;)

MeLindaa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 11 Noi 2009, 14:44
Localitate: Marghita, Romania

Mesajde MeLindaa » 22 Noi 2009, 12:21

Deci a fost cineva pana la urma la dna Margareta Udvary? Daca da ziceti-ne si noua cum sa coportat cu porcutii vostrii. Sau daca stiti pe un medic care se pricepe la porcuti, ca m-am saturat de veterinari care se pricep numai la caini si pisici.(de parca ar exista numai caini si pisici, alte animale de casa nu.)
Maretia unei natiuni poate fi masurata dupa cum se comporta cu animalele.
(Ghandi)
:iarba:

MeLindaa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 11 Noi 2009, 14:44
Localitate: Marghita, Romania

Mesajde MeLindaa » 24 Noi 2009, 02:23

Salutari.
In Cluj sunt mai multe cabinete veterinare, dar foarte putine, unde medici se pricepi si la alte animale decat caini si pisici. La Trivet am inteles ca se cam pricep dat s-au prescris antibiotice interzise pentru porcuti si in plus de asta au si niste tarife de ramai cu gura cascata. La Multivet iarasi la fel, medicul care se pricepe poate fi gasita rar la cabinet, si studentii care fac practica acolo habar nu au cu ce se "manca" un porcusor.
Eu am avut nevoie de un medic veterinar, deoarece am doua fete adica asa stiam cand le-am primit. Intre timp s-a dovedit ca o fetita este defapt un baietel. Neavand suficient spatiu pentu a-l tine separat si nici nu vroiam sa renunt la el (Zizu) am recurs la sterilizare. Dar nu stiam unde sa ma duc si in ce sa am incredere. Am citit ca dna Margareta Udvary parca s-ar pricepe, dar nimeni nu mi-a raspuns, cand am intrebat daca a fost cineva la ea sau nu, asa ca nu am riscat.
Colega mea de lucru mi-a recomandat un veterinar bun, la care merge si ea cand animalutul ei are ceva. (Ea are broasca testoasa). Mi-am luat inima in dinti si m-am dus.
Cabinetul e pe strada Samuil Micu Nr. 5. Strada e paralel cu str Petru Maior. Cum cobori in statie pe memo mergi un pic inapoi catre manastur si prima straduta la stanga (pe colt se afla biroul elctrica de nord). Sunt doi medici veterinari Dr. Szentkuti Farkas si Dr. Pusztai Noemi. Eu am fost la dl dr. Szentkuti.
El are program in felul urmator: L-Ma: 16-20, Jo-Vi :16-20, S:10-13
Dr Pusztai Noemi : L-Vi:10-13, S:16-20

Telefon: 0264-591079 - Este tel. fix din cabinet.
Urgente: 0745-522971 - Numarul acesta e al dl dr Szentkuti.

Mi-am dus si porcuti, amandoi pentru ca pe fetita (Rita) o banuiam ca e gravida (montata). Cand am ajuns, eram prima, i-am zis ca ce vreau sa fac si i-am aratat lista cu antibiotice interzise listata de pe gemon. Medicul le-a luat, le-a citit de la cap la coada si mi-a zis ca e bine, asa a stiut si el . Si am inceput procedura. I-a dat lui Zizu o injectie ca sa adoarma si dupa aceea inca o injectie, un anestezic. A mai asteptat sa treaca un pic de timp si a inceput operatia. Nu va pot descrie, deoarece am probleme cand vad sange asa ca am tras numa cu coltul ochicului la ce fac. Dupa vreo 15 max 20 minute m-a anuntat ca e gata. A pus intr-o sticla apa fiarta si sticla la pus intr-un prosop si prosopul l-a pus langa Zizu, ca sa nu se raceasca. I-a mai dat inca o inejctie, gen perfuzie. Intre timp asistentul lui i-a ras lui Rita parul de pe burtica, ca sa-i poate sa faca ecografia, sa vedem daca o sa fiu "bunica" sau nu.:D Dar nu o sa fiu :( Intr-un fel ma bucur deoarece ei sunt frati de tata, iar pe gemon am citit ca nu e bine sa se imperecheze daca sunt frati, dar intr-un fel nu deoarece timp de o luna tot cu ideea aceea am fost ca Rita e gravida, si m-am obisnuit cu aceasta idee.
Dupa ce a terminat, m-a rugat sa astept acolo la el in cabinet pana se trezeste Zizu, sa vada cum reactioneaza. Dupa ce s-a trezit i-a dat inca o inejctie, antibioticul, dupa care a pulerizat dezinfectant peste rana de la operatie, care arata ca vopseaua de bronz. M-am speriat si l-am intrebat de ce i-o pus. Mi-a zis ca e un fel de bandaj uscat, are gust urat si Zizu nu o sa se linga la operatie. M-a rugat sa ma duc inapoi peste vreo 4-5 zile sa vada cum s-a vindecat rana.
Mi-a raspuns la toate intrebarile mele legate de operatie cu calm. Cand asteptam ca Zizu sa se trezeasca eu tot ziceam ca ce o sa ma fac in cazul in care nu se trezeste, el ma incuraja. Am intrat pe la 4 in cabinet si am iesit la 7 si ceva, deci am stat acolo 3 ore in care numai incurajari am primit de la el.
Va scriu si cu ce la tratat: NLA Xylarina/Ketamina, Meloxicam, Baytril, Catosal. Daca am retinut bine, primele doua sunt injectile de dormit si anestezia, al treilea este tot o injectie si i-o dat chiar dupa operatie, dar nu am retinut pentru ce era, dar intreb cand ma duc inapoi la control. Al patrulea este antibioticul si ultima este spray-ul dezinfectant.
Deci eu cred ca se pricepe la animalute, si nici nu are preturi exorbitante cum au de ex. la Trivet.

Imi cer scuze pentru roman:d si pentru faptul ca in unele locuri am repetat aceeasi chestie de mai multe ori:D
Ultima oară modificat 24 Noi 2009, 08:43 de către MeLindaa, modificat 1 dată în total.
Maretia unei natiuni poate fi masurata dupa cum se comporta cu animalele.

(Ghandi)

:iarba:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 24 Noi 2009, 08:33

Melinda sa ne ti la curent cu starea porcutului, daca si-a revenit vu bine dupa operatie, daca mananca etc
porcutii mai trebuie tinuti separati timp de 3 saptamani pt ca masculul inca are lichid seminal
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 24 Noi 2009, 08:35

multumim mult pentru mesaj
foarte binevenit si pentru ca ai descoperit un medic care se pare ca stie cate ceva despre porcuti si pentru ca ai descris ce inseamna o operatie de castrare si prin ce trebuie sa treaca un biet animalut
te rog sa scrii cu bold adresa cabinetului sa ne sara in ochi
as avea o observatie
la 2 ore dupa administrarea unui antibiotic trebuie dat probiotics, pentru protejarea floriei intestinale
daca nu i-ai dat inca, fa-o acum te rog
eu i-as da un varf de cutit dizolvat in apa plata, de 2 ori pe zi
te rog sa ne tii la curent cu evolutia porcutului
sanatate maxima
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

MeLindaa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 11 Noi 2009, 14:44
Localitate: Marghita, Romania

Mesajde MeLindaa » 24 Noi 2009, 09:26

Deci am iesit pe la 7 si jumate, am ajuns acasa cam intr-un sfert de ora. Medicul mi-a recomandat sa-i dau de mancare imediat cum ajung acasa, ceva bun, ceva ce ii place si lui, asa ca i-am dat castraveti(pt ca e mort dupa ei). I-am dat, pur si simplu l-am umplut ca si pe o gasca, deoarece inca nu avea forta necesara sa-si ridice capusorul. Am taiat castraveti in felii subtiri si i-am pus in gura. Asa de repede le manca ca aproape nu reuseam sa tin pasul cu el. :d Cand se trezea la cabinet, tot misca gurita parca ii dadeam ceva de mancare. A zis medicul ca asa reactioneaza ei cand se trezesc din anestezie. Inca un lucru ce mi-a placut la medic: am intrebat daca a mai lucrat cu porcusori si mi-a zis ca da dar Zizu e primul pe care il castreaza. Mi-a placut ca nu a mintit, mi-a spus direct in fata si il respect pentru asta.
Dar sincera sa fiu eu nu asa mi-am imaginat operatia de castrare. Ma gandeam ca o sa-l taie un pic si o sa-i leaga acolo nu ca o sa-l scoata de tot. Dar asta e, daca e sa mai am porcusori si sa fie baiat, nu-l mai castrez, deoarece nu-l mai pun prin asa ceva.
Cum am ajuns acasa, la vreo 30 min a si faut 3-4 bobite, m-am uitat, avea aceeasi culoare si nici nu au devenit moi bobitele. Se simte bine, manca, bea apa, dar in schimb a devenit foarte tacut. Inainte non-stop vorbea cu cealalta, chiar daca erau pusi separat, ma certa pentru faptul ca el deja a simtit mirosul de castraveti si eu inca nu sunt acolo si sa ma grabesc. Sper sa nu devina melancolic sau stiu eu, mai rau. Il iau afara pe pat, il mangai, am pus si tubul in care obisnuia sa leneveasca, dar nu-i mai place, nici nu intra in el. Numai doarme, mananca bea apa si iar doarme. Ce sa-i mai fac?
Maretia unei natiuni poate fi masurata dupa cum se comporta cu animalele.

(Ghandi)

:iarba:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 24 Noi 2009, 09:35

cum a spus si maria da-i probiotic, un varf de cutit de 2 ori pe zi, amestecat cu apa plata
de asemenea ti-as recomanda sa ii dai si vitamina c si beres
daca momentan nu poti cumpara picaturi beres ne putem intalni sa iti dau din sticluta mea...ca oricum o sa expire si nu este prea folosita
incearca sa-l faci sa manance fan daca nu papa singurel si de buna voie
si de asemena daca gasesti bobite cecale in cusca fetitei, ar trebui sa fie mai netede si un pic mai moi decat cele normale sa ii dai baietelului sa pape pentru a-si reintregi flora intestinala
pot sa-ti dau si o pipeta pentru a-i administra picaturile
multa sanatate
:friends: shrekut si runty

MeLindaa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 11 Noi 2009, 14:44
Localitate: Marghita, Romania

Mesajde MeLindaa » 24 Noi 2009, 10:00

Bobitele de care v-am zis mai inainte au fost ieri, azi am vazut ca a facut bobitze mai multe si is cum ai zis tu, mai netede si mai moi. In orice caz is mai moi decat cele de ieri. Si cred ca am rezolvat treaba cu melancolia:D Am pus cuca lui nu chiar langa calorifer dar aproape de ea ca sa fie in caldurica, dar asa nu o vedea pe Rita. Acum am pus cele doua custi unu langa altul, si cum l-a vazut pe Rita a inceput deja sa o curteze. Ieri nu a vrut sa manance fan, azi a mancat dar nu mult. Am incercat si cu castraveti, a macat o feliuta dar atat. Acum mai nou manca fan. Acum ma duc la o farmacie veterinara sa-i cumpar probioticul, ca sa-i pot administra.
As vrea sa te intreb ei pot sa ia de la noi raceala? Eu sunt un pic racita, imi curge nasul si stranut cateodata, mi-e frica sa nu ia de la mine. Si ieri cand dadeam castravetii imi tineam respiratia pana i-am bagat in gura, si dupa care ma intorceam si expiram.
In legatura cu picaturile beres si cu pipeta ti-as multumi daca mai putea ajuta.
Maretia unei natiuni poate fi masurata dupa cum se comporta cu animalele.

(Ghandi)

:iarba:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 24 Noi 2009, 10:00

ma gandesc nu cumva sa aiba dureri si sa fie asa cuminte
poate 3-4 picaturi de no-spa nu ar strica
da, cand esti racita e bine sa eviti contactul cu porcutii, mai ales acum, in starea lui
Ultima oară modificat 24 Noi 2009, 15:37 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 24 Noi 2009, 11:54

www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

MeLindaa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 11 Noi 2009, 14:44
Localitate: Marghita, Romania

Mesajde MeLindaa » 24 Noi 2009, 12:21

Maretia unei natiuni poate fi masurata dupa cum se comporta cu animalele.

(Ghandi)

:iarba:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 24 Noi 2009, 12:22

:friends: shrekut si runty


Înapoi la “Medici veterinari”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator