Experienta mea privind adoptiile

Se va specifica sexul, varsta (daca exista asemenea preferinta), localitatea.
Avatar utilizator
oanacristinapalade
Membru
Membru
Mesaje: 177
Membru din: 25 Sep 2010, 23:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Experienta mea privind adoptiile

Mesajde oanacristinapalade » 08 Dec 2010, 14:37

Dragilor,

Vreau sa va imparasesc din experienta mea privind adoptiile.

In septembrie cand am luat-o pe Milka stiam ca are probleme de sanatate, insa acestea nici acum nu s-au rezolvat... Nu mai tine nici de micoza, sau dinti.

Este ceva intern :( ... Asa ca am incercat o discutie mai detaliata cu primul stapan al ei - si persoana care a tinu-o cel mai mult - astfel ca am AFLAT ca micuta mea a avut 2 gestatii:
- una la 1 an si jumatete, a doua la 2 ani;
- a avut 3 fete si 1 baiat;
- i se faceau bai la cateva luni cu Dove - sampon :(;
- pozitia ei de ghemuita este cam "din totdeauna" -adica de cand prima persoana ca luat-o din pet shop.

Acum ii voi face analize de sange si coprocultura (analiza la cecale) sa vad - poate mai aflu ceva care mi-o poate insanatosi.
Si mie imi este jena ca nu am stiut ca pozitia de ghemuit este datorata unei probleme de sanatate:(.

Cazul 2:

Gica si Tyra care sunt de la mine de 2 - 3 saptamani - adopati si ei de la cineva, au venit la mine cu paraziti (purici si acarieni). Dar ei macar sunt sanatosi in rest.

De aceea va atrag atentia asupra adoptiilor. Sa verificati orice si eventual sa ii propuneti stapanaului o vizita la veterinar.

Eu asa am vrut sa iau o iau pe Milka indiferent de ce probleme are, insa nu m-am gandit ca aceeasi problema o sa se repete si Tyra si Gica pentru ca ei pareau sanatosi. Binenteles ca ideal este sa iei un animalut sanatos, insa nu toti sunt asa..

Acum ma bucur ca am putut face ceva pentru ei!! Insa ce imi pare rau este ca ei au avut de suferit tot din vina oamenilor :(...

Numai bine si sanatate porcutilor!!
Pupici de la Tyra :)

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Important - Adoptii

Mesajde Gabici » 17 Dec 2010, 15:58

E bine ca ne-ai scris dspre experienta ta insa, nu vreau sa despic firul in patru dar, care era mesajul de fapt?
Daca bine am inetels, si tu, chiar daca ai fi stiut inainte ca sunt bolnavi tot ii luai?
Oare care e decizia cea corecta: sa refuzam adoptia daca sunt bolnavi si sa ii lasam sa sufere in continuare acolo unde sunt, sau sa ii adoptam totusi, salvandu-i la propriu de la suferinta?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Important - Adoptii

Mesajde maria » 17 Dec 2010, 17:23

gabici, hai sa iti povestesc si eu ceva
porcutii tyra si gica au stat la mine cateva zile pana sa ajunga la oana
eu i-am pus in tarcul fetelor, sa se miste si ei, ca aveau o cusca mica
apoi am aflat ca au paduchi
deci e foarte posibil ca si fetele mele sa fi luat de la ei
daca as fi stiut as fi luat niste masuri de precautie
acum ce sa fac?
vasile e texel
daca ar avea paduchi ar trebui sa o tund si sa ii fac 3 bai cu ectocid
lady are probleme de sanatate, baie ii mai lipseste
la mine nu e prea cald desi stau cu caloriferul electric in priza
oricat le-as usca, tot exista mari sanse sa raceasca
deci
logic e ca fie oferiti spre adoptie porci sanatosi sau daca au probleme adoptatorul sa fie informat
de asemenea trebuie sa i se spuna "trecutul" porcusorului
te poti trezi ca porcusorul are probleme si nu stii ce sa spui la medic
lady a eliminat o piatra din vezica urinara si am fost intrebata daca a nascut vreodata sau daca a mai avut probleme cu rinichii
si ea e adopata
eu cred ca la asta se referea oana
Ultima oară modificat 17 Dec 2010, 17:28 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Important - Adoptii

Mesajde true_fan_66 » 17 Dec 2010, 17:25

Cred ca Oana vroia sa spuna ca unele persoane care doneaza porcusori nu explica viitorilor stapani problemele de sanatate pe care le au animalele respective, exact ca si in pet shopuri. Uneori este vorba de afectiuni destul de grave care nu pot fi tratate atat de usor. E un risc pe care unii stapani ar trebui sa si-l asume atunci cand se decid sa recurga la adoptie in favoarea unei crescatorii.

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Important - Adoptii

Mesajde AndreeaC » 17 Dec 2010, 18:10

Hai sa ne dam cu parerea desi postarea e de mult si sunt sigura ca Oana a fost bine intentionata(sunt sigura ca si ceilalti care cunosc problema sunt de acord cu mine)
Oana efectiv nu a stiut de unde sa o apuce cand a dat de probleme ... A luat`o de la inceput cu totul . O vizita in prealabil la medic , impreuna cu fostul stapan poate ar fi adus putin lumina. Fostul stapan stiind cum s-a comportat pana atunci ar fi putut da informatii destul de valoroase medicului veterinar. Nu cred ca se pune problema ,,sa refuzam adoptia daca sunt bolnavi si sa ii lasam sa sufere in continuare acolo unde sunt, sau sa ii adoptam totusi, salvandu-i la propriu de la suferinta?" . De fapt nu ca nu cred ci sunt sigura ca indiferent de circumstante ar fii luat porcutii. Chiar am vorbit cu Oana la un moment dat cand trebuia sa ia o porcuta si mi-a spus de vizita la medic,am intrebat`o ,,Ok , si daca porcuta are ceva ce faci ? Nu o mai iei ?"
Rapunsul ei a fost ,,Normal ca o iau !!! Dar stiu ce am de facut"
Asadar ... despre asta e vorba ...
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
oanacristinapalade
Membru
Membru
Mesaje: 177
Membru din: 25 Sep 2010, 23:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Important - Adoptii

Mesajde oanacristinapalade » 17 Dec 2010, 20:56

Da dragele mele ...Eu mi-am asumat riscurile - dar nu stiam pentru ce anume!
Pentru ca stapani de la care le-am luat erau "mereu pe fuga" si nu aveau timp sa mearga cu mine la medic si nu am riscat ca porcutii sa mai fie chinuiti asa ca i-am luat asa. Iar daca am fost singura la medic - cum s-a si intamplat dealtfel ... am aflat numai "jumatate de poveste".

Acest lucru trebuie sa il inteleaga stapanii intiali foarte bine, mai ales daca stiu ca porcutii au probleme. Urmarile pentru ca eschivarea lor pot fi grave...

Am postat la "adoptii" pentru ca soarta micutului nu mai sta in mainile fostului stapan, iar responsabilitatea stapanului adoptiv este si pentru perioada in care nu a fost la el ... Nu se pune in discutie situatia de a nu mai lua porcusorul - pentru ca in unele cazuri e ca si cum i-ai sorti sa moara, sau sa fie chinuit :( si nu acesta este scopul pentru care discutam aici.

@Maria: imi pare sincer rau de situatia in care te-am pus :( ... As vrea sa fac ceva !! O sa trec pe la tine cu ce ti-am promis ... Dar ma tem ca nu e de ajuns :(.


PUP!
Pupici de la Tyra :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Important - Adoptii

Mesajde maria » 17 Dec 2010, 23:48

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

kosto
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 21 Dec 2010, 11:38
Localitate: bucuresti

Re: Important - Adoptii

Mesajde kosto » 21 Dec 2010, 12:03


Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: Important - Adoptii

Mesajde pishcotzzika » 21 Dec 2010, 12:16

uite aici ai Crescatoria care noi o recomandam cu toate caldura si pe prima pagina unde o sa se deschida link`ul vei vedea adresa de mail si numar de telefon tot ce ai nevoie :up:
http://www.crescatoriainka.ro/
CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Important - Adoptii

Mesajde MaraC » 21 Dec 2010, 14:33

Draga kosto, ia-ti 2 porcusori/porcusoah

Hai sa iti zic schimbarea in bine ce a avut-o Alvin dupa venirea lui Corb (da o sa scurtez umpic)

Alvin statea toata ziua posomorat, ascuns in casuta lui. Nu prea comunica decat daca vroia manacare.
Cand a venit Corb, casa noastra s-a transformat in balci !
Cand iesea mama afara de dimineata (caci pe atunci ii tineama afara din nestiinta :cry: ) amandoi chitaiau taaaare, se popcorneau, se bucurau :D . Se jucau (si se joaca si acum) mereu impreuna, mananca mai mult fan, sun mai obraznici si mai indrazneti (toate sunt schimbari in bine )

Deci : 2 porcusori = casa plina de fericire :up2:

kosto
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 21 Dec 2010, 11:38
Localitate: bucuresti

Re: Important - Adoptii

Mesajde kosto » 21 Dec 2010, 17:29

Mara,
tu de unde i-ai luat? sunt adoptati sa cumparati? si daca sunt cumparati - de unde?

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Important - Adoptii

Mesajde MaraC » 21 Dec 2010, 17:43

Pai ... Alvin de la pet shop si corb de la MaxiPet . Corb avea micoza, pe Alvin l-am luat chiar in ziua in care au primit porcusorii .
Dar nu iti recomand pet-urile :(

Cel mai bine apelezi la Crescatoria Inka ! :up:

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Experienta mea privind adoptiile

Mesajde Alexandra-Mihaela » 27 Mai 2013, 15:23

Care MaxiPet? Din ce sector?
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)


Înapoi la “Doresc sa adopt porcusor(i)”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori