Stop fermelor de blana din Romania!

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Stop fermelor de blana din Romania!

Mesajde rodents'r'us » 29 Mar 2009, 13:28

https://www.secureconnect.at/4pfoten.or ... tion/0801/
Sa nu fim indiferenti
Daca cineva crede ca acest anunt e mai ok la alta sectiune il/o rog sa il mute acolo.
Stiu ca nu e locul ideal dar chiar nu am idee unde ar merge mai bine.
Mersi
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
babyboom
Membru
Membru
Mesaje: 206
Membru din: 02 Noi 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde babyboom » 29 Mar 2009, 16:30

Cumplit...aici vina apartine in mare parte celor care poarta haine de blana! Chinchilele de exemplu sunt atat de mici...pentru o singura haina sunt sacrificate foarte multe, nu-i inteleg pe cei care cumpara o asemenea haina si mai dorm linistiti noaptea.

Avatar utilizator
fiore6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 13 Mar 2009, 09:09
Localitate: Braila

Mesajde fiore6 » 29 Mar 2009, 17:18

Nici un animal nu ar trebui sacrificat pt mofturile unora de a purta astfel de haine. Si asa destule specii sunt pe cale de disparitie si planeta in declin ... tot din cauza noastra, a oamenilor, care mai mult distrugem decat protejam :(

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 29 Mar 2009, 17:30

semnati, poate poate iese ceva.
Gasisem acum cateva zile intamplator o crescatorie de cincile. Femelele aveau toate la gat o... farfurie de metal care parea groaznic de grea si total insuportabila. Nu stiu exact ce rol servea dar era un chin toata viata lor.
Vita care avea ferma era un mos cretin care sper sa moara in chinuri groaznice si semnase cu tupeu jegos:
Cu prietenie, X Xulescu Inginer Agronom.
Prietenie ii doresc si eu lui, cu satanel!
Deci semnati ca avem o sansa. Daca nu macar nu iti pare rau ca nu ai incercat.
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 30 Mar 2009, 09:48


Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 30 Mar 2009, 09:59

Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 30 Mar 2009, 10:54


Avatar utilizator
feferi97
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 03 Noi 2009, 20:27
Localitate: bucuresti
Contact:

am semnat

Mesajde feferi97 » 03 Noi 2009, 21:49

am firmat sper sa nu mai fie aceste fabrici..stiti o data am avut un dihor..dar am descoperit ca eram alergica la ea..si la-m dat la un preten de al meu..el intrind intro criza la vandut la o fabrica..l-a si filmat...maintii il batea ca pe un covor pe jos...apoi ii dadeau jos pielea de viu..nici acuma nu-l la-m iertat..

Avatar utilizator
ralucablonda
Membru
Membru
Mesaje: 167
Membru din: 21 Dec 2008, 01:28
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralucablonda » 03 Noi 2009, 22:39

pfuai saracutu...eu cred ca unii oameni chiar nu au inima...cateodata imi doresc sa exsiste reincarnare si le doresc acelor oameni salbatici ca ei sa fie in locul acelor animale sa vada ce dureros si chinuitor ii sa te jupuie de viu....

brighii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 88
Membru din: 04 Dec 2009, 19:23
Localitate: Bucuresti

Mesajde brighii » 10 Ian 2010, 11:26

eu am vazut in mall o haina care parea sa aiba par de porcusor :cry:

Avatar utilizator
anszi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 14 Dec 2008, 17:06
Localitate: Timisoara

Mesajde anszi » 10 Ian 2010, 12:12

Eu am salvat 2 chinchille.Acum au opt luni o cusca imensa si nu regret ca le-am salvat.Sunt foarte dulci ,si daca ma gandesc unde au fi ajuns...

Avatar utilizator
rita&sara
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 08 Ian 2010, 22:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde rita&sara » 10 Ian 2010, 12:36

buna stiti cumva daca se duc si caini la astfel de companii?ca-ci stiu cand am venit in vacanta la mare la Mamaia cu catelul meu si cu purcelusele mele.Scotandu-l afara pe chetelul meu (cu mami nu singura)ne a venit un domn contra care zicea sa stam putin de vorba cu el.Ne a dus intr-o incapere carsicum ''nascunsa'' si acolo a ''desvaluit''ca era de la o agentie publicitara si ca e fuarte interesat de cainele nostru,ca e ff frumos si a inceput sa il laude.Atunci mami (care se saturase deja de mult timp)ii a cerut unde vrea sa ajunga..el sa oprit din laudat si a zis vreau cainele vostru sa filma-m o publicitate cu el apoi cand scuatem bani va dam 10% din profit..mami ca sa nu il refuze direct a zis indirect..dar noi stam in italia domnule cum o sa ni-l aduceti? omul acela a zis ca ne asigura transportul la caine..dar mami a refuzat oricum..si cainele e sanatos nu mai bogat decat era dar a ramas langa mine!

dar e posibil sa ajunga si la cain?Mai am vazut uameni care luau caini de pe strada si ii bagau intr-o camioneta albastra dar nu scria nici un nume pe ea nmk..
Rita&Sara 4Ever
Purceluse 4Ever

Avatar utilizator
rita&sara
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 08 Ian 2010, 22:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde rita&sara » 10 Ian 2010, 12:54

buna tot eu am alt subject..adk ot asemanator..stiti sunt multe animale pe care se fac teste ii deschidee de viii ca intr-o poza de pe site-ul asta(daca deranjeasa pot sa il scot dar am vrut sa arat adevarul)
adresa web chupacabramania.com/Templates/mostra_vivisezione.htm
ATENTIE DACA AVETI PROBLEME LA VEDEREA SANGELUI NU VA UITATI VA ROG cateva imagini sunt fuarte..nu ar trebui vazute eu am plans o zi intreaga dupa ce le am vazut..caci iubesc mult animalele si cand mergem la tara orice pisica o primesc la mine in curte chetel si orice animal am curtea mare si le am facut un spatiu cu multe custi pt ei si apoi ii dau in adoptie (acuma am 3 chetei rasa pichinez imperial)
Rita&Sara 4Ever

Purceluse 4Ever

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 10 Ian 2010, 21:59

#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Silvi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Oct 2009, 12:19
Localitate: Lugoj

Mesajde Silvi » 11 Ian 2010, 21:29



Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori