De unde provin micutii nostri?

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

DE UNDE V-ATI LUAT PORCUSORUL?

DE LA PET SHOP
73
47%
DE LA O CRESCATORIE
24
15%
DE LA UN MEMBRU DIN FORUMUL GEMON
12
8%
L-ATI PRIMIT
15
10%
DE LA SUPERMARKET
0
Niciun vot
DE ALTUNDEVA
18
12%
DE LA PIATA
13
8%
 
Voturi totale: 155

Avatar utilizator
ina.b
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 23 Oct 2009, 00:02
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde ina.b » 12 Mar 2010, 01:45

da, extrem de fericita :) cu toate ca de vreo 1 saptamana incoace s-au cumintit extraordinar de mult... pana atunci faceau o galagie crunta noaptea, ma trezeam din ora in ora. alergau, rodeau gratiile, chitaiau... acum e liniste.... juno se mai apuca de ros gratiile la tarc, dar parca e mai diplomata si se calmeaza repede... ah, si guitau de fiecare data cand ma miscam... acum doar cand merg inspre bucatarie :) rosul gratiilor e in top dupa ce ma joc cu ele si le pun inapoi in tarc. cred ca mai vor afara :)
O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

Avatar utilizator
Gurita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 124
Membru din: 24 Feb 2010, 16:37
Localitate: Brasov
Contact:

Mesajde Gurita » 15 Mar 2010, 15:30


Avatar utilizator
Mami_Di_Dlf
Membru
Membru
Mesaje: 190
Membru din: 06 Sep 2008, 00:27
Localitate: Galati

Mesajde Mami_Di_Dlf » 24 Mar 2010, 23:24

Iubeste si daruieste fara sa astepti ceva la schimb!

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 25 Mar 2010, 11:35

poza cu copiii mei

Avatar utilizator
Mami_Di_Dlf
Membru
Membru
Mesaje: 190
Membru din: 06 Sep 2008, 00:27
Localitate: Galati

Mesajde Mami_Di_Dlf » 25 Mar 2010, 16:10

Iubeste si daruieste fara sa astepti ceva la schimb!

Alexu
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 25 Mar 2010, 21:00
Localitate: Tulcea

Well...

Mesajde Alexu » 29 Mar 2010, 20:30

Pai unul l'am primit, iar altul l'am cumparat de la Pet shop :D :love:

Avatar utilizator
kNows
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 14 Mar 2010, 16:22
Localitate: Constangeles
Contact:

Mesajde kNows » 29 Mar 2010, 20:56

eu l-am adoptat pe Toby , persoana care il cumparase il luase pentru mama lui de 1 sau 8 martie ... dar cadoul pe cat de frumos era , a aparut si o alergie urata .... asa ca a trebuit sa`l dea ...

din Piticu` sa transformat in TOBY :D
cel mai frumos animalutz este porcutzul TOBY :D

Avatar utilizator
Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 21 Mar 2010, 22:36
Localitate: Iasi

Mesajde Gold_Sorceress » 29 Mar 2010, 21:07

Pe Villy l-am cautat mult, l-am achizitionat dintr-un pet shop. Creamy (Villyshoara, cum ii spuem uneori) a fost adusa de departe, am primit-o cadou de la sora iubitului meu, din Oradea. Iar Snow a fost primul puiut pe care l-am vazut in cusca noastra, e cea din avatarul meu. La prima vedere, fara sa verificam sexul, am numit-o Piciorus...si asta pentru ca are trei picioruse albe , doar unul negru. Din acelasi motiv ne-a fost greu sa-i indentificam sexul, parul din zona respectiva fiind impartit in 2: jumate alba, jumate neagra :lol:
PS: Multumim Gemon ca ne-ai ajutat sa ne mentinem porcusorii sanatosi, eu numai de pe site am invatat totul (si nu am avut nici o problema de sanatate cu copilasii mei). Pot spune ca acum o saptamana am implinit un an de cand am vizitat pt prima oara gemon.ro, pacat ca nu am frecventat inca de atunci forumul ...

Avatar utilizator
marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 191
Membru din: 23 Ian 2010, 13:14
Localitate: Oradea

Mesajde marzemanuel » 13 Apr 2010, 19:39

as dori sa v-a impartasesc si eu poveste porcutelor mele si cum au ajuns la mine.
intr-o zi am mers la un prieten care avea un porcusor de guineea pe care il tinea intr-un acvariu.cand l-am vazut pe porcusor mii sa facut mila de el fiind intr-o camaruta fara nici o jucarie.l-am intrebat pe priten mai multe despre porcusori si mi-a venit in inima sa-mi cumpar si eu un porcusor dat fiind ca nu am mai avut vreun animalut de companie pana atunci nu stiam cum sa ma comport cu ele,ce mediu trebuie sa le fac asa ca am intrat pe net si am cautat porcusori de guineea-forum .am cautat la al doilea(gemon.ro)si mi-am facut cont pe forum.am inceput sa ma informez referitor la porcusori si le-am arata si parintilor mei care,nici nu vroiau sa auda de asa ceva.se gandeau ca vor scapa si noaptea ii vom gasi in pat cu noi...dar le-am spus multe si le-am promis ca voi avea grija de porcute .asa ca i-am convins cu greuuuuuuuuuuuu.am cautat prin pet-shopurile din Oradea cat e pretul unuia(35-45 lei)si mii sa parut cam ieftin unul,asa ca m-am gandit sa-mi iau 2.dar nu i-am laut din petshop pt ca imi era frica ca nu cumva acele femele sa fie gestante iar cand ajunga acasa sa ma trezesc cu inca 2-3-4 puisori.asa ca am intrebat pe la colegi,prieteni daca nu cumva stiu ei vre-o crescatorie,sau vre-un ingrijitor care are porcusori de guineea de vanzare.cu ajutorul unui prieten mi-am cumparat 2 femele cu doar 30 lei amandoua dela vecinul lui.dar eu nici nu m-am intalnit cu acel monstruos om(o sa intelegeti)si nici vreo informatie nu am primit dela el doar ca au cam o luna.dupa ce i-a adus la mine(intr-o cutie de pantofi,fara mancare)i-am pus in cusca ( http://s899.photobucket.com/albums/ac19 ... v&newest=1 ) iar ele s-au speriat foarte tare,si doar dupa cateva zile au inceput sa manace cate ceva.peste cateva zile a venit tatal meu acasa din austria si am vazut aceste minunatii de animalute si m-a intrebat ce mai trebuie sa le cumpare ca sa fie si ele fercicite si eu.iar eu i-am spus ca le trebuie o cusca speciala cu tavita si gratii.dupa 4 saptamani s-a intors acasa cu un super PACK ( http://s899.photobucket.com/albums/ac19 ... g&newest=1 , http://s899.photobucket.com/albums/ac19 ... g&newest=1 ) am fost foarte fericit! dar si porcutele!!
dupa ceva timp am vazut ca acea cusca nu le ajunge iar mainile mele nu prea incapeau ca sa le pun noi jucarele asa ca mi-a venit in minte sa le fac ,,o curte,,m-am uitat peste mai multe proiecte de custi si mi-am facut aceasta cusca minunata in doar 2 zile fara nici un ajutor ( http://s899.photobucket.com/albums/ac19 ... g&newest=1 ) asta e cam toata povestea mea si a porcutelor :lol:
aaaaaaa.sa revenim la acel monstruos om dela care mi-am luat ingerasii mei..astazi am aflat emailu lui si l-am rugat sa-mi dea mai multe informatii desre porcutele pe care mii le-a vandut.dupa cateva ore am primit un mesaj in care imi spunea cu stupoare ca el nici nu mai tine minte cand s-au nascut si nici nu-l intereseaza nimic doar vanzarea lor...in acel momens m-am tulburat foarte rau mi mi-a fost mila de celelalte animalute pe care le mai are.am rupt legatura cu acel individ.

sper ca nu v-am suparat pt toate aceste sute de randuri in are mi-am spus povestea....ma rog ca toate animalutele noastre sa traiasca fericite dar nu numai ele ci si noi alaturi de ele .iar ele sa ne daruiasca cele mai minunate momente.
va pup dulce :kiss:

poze cu porcutele mele
Nihil sine Deo. (Nimic fara Dumnezeu)

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 13 Apr 2010, 22:04

porcutele sunt adorabile si au avut noroc ca au ajuns la tine.Stiu ca ai grija de ele si cred ca ele sunt multumite. :nodding:

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Mesajde adelinatache » 14 Apr 2010, 10:43

marzemanuel! Frumos gestul tau de a salva porcutele si de a le oferi un trai mai bun. Mi-a placut la nebunie tarcul facut de tine, e impresionant, cred ca fetele sunt foarte fericite. Dar am observat la tine niste batonase care, chiar daca scrie pe ele ca sunt pt porcuti, nu sunt deloc bune pt ei. au lapte, zahar, oua, care nu sunt recomandate lor! Renunta la ele, te rog!!! :D

Scongsy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 53
Membru din: 07 Mai 2010, 11:44
Localitate: Bucuresti

Mesajde Scongsy » 08 Mai 2010, 22:28


Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde claudiam » 11 Iun 2010, 18:32

Pe Maia, printesa noastra, ne-a daruit-o un prieten, mie si viitorului meu sot ca sa fie primul nostru copil. Sper ca in curand sa-i daruim si o surioara; chiar daca atunci nu o sa ne mai iubeasca la fel de mult o sa fie fericita

Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde claudiam » 11 Iun 2010, 18:38

Super cusca porcutelor tale; a vazut-o si fetita mea si acum vrea si ea.Apropo, unde tii cusca ca pare imensa? :?:

Avatar utilizator
Dodo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 105
Membru din: 08 Iun 2010, 17:54
Localitate: Valcea

Mesajde Dodo » 11 Iun 2010, 19:20

Eu l-am luat pe Kronky din piata, de la mine din orash, intr-0un fel l-am primit, caci nu era pentru mine, era pt colega mea care voia sa ii ia pereche porcutei ei, dar nu a mai putut sa il tina asa ca mi l-a dat mie.. Adevarul e ca stau cam inghesuiti si chinuiti acolo, saracutii, stau impreuna cu iepuri si hamsteri micuti in acvarii minuscule...insa porcusorul meu era bagat intr-o boxa in spate si cand l-am luat era jegos si avea piciorusele crapate si cu rani, din cauza asternutului murdar(nu am vazut, dar sunt sigura ca asa era)plus ghearele cam lungi. Simt ca l-am salvat intr-un fel, pt ca nu o ducea prea bine acolo, plus ca statea inchis in mizerie.
Insa vanzatoarea m-a cam pacalit, si cred ca mereu fac asa, a zis ca petele gri sunt din culoarea lui, dar dupa ce i-am facut baie, era perfect alb xD a mai zis ca are un an si ceva, ba chiar mai putin, dar cu siguranta nu era asa, probabil are cel putin 2 ani.


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori