De unde provin micutii nostri?

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

DE UNDE V-ATI LUAT PORCUSORUL?

DE LA PET SHOP
73
47%
DE LA O CRESCATORIE
24
15%
DE LA UN MEMBRU DIN FORUMUL GEMON
12
8%
L-ATI PRIMIT
15
10%
DE LA SUPERMARKET
0
Niciun vot
DE ALTUNDEVA
18
12%
DE LA PIATA
13
8%
 
Voturi totale: 155

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde Lili » 14 Dec 2010, 19:32

Ma crezi ca mi-au dat lacrimile? Uite ASTA vreau sa citesc. Despre familii mari si porcesc de fericite. Andreeo, sa-ti dea Sefu' noroc pe masura sufletului tau. :flowers:

P.S. Nu pot sa ma abtin sa nu spun si asta: Fata, nici la tine nu-s toate tiglele pe casa :lol:
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde AndreeaC » 14 Dec 2010, 20:04

Si la celelalte animale ale mele avem povesti impresionante despre cum au ajuns in casa noastra. Chiar foarte impresionante fata de cele ale porcutilor numai ca trebuie sa ne limitam . Doar atata va spun : Luna aceasta(pe 21) , pisica cea mijlocie(Sasha alias Mitzi) face un an de cand am cules`o dintr`un ger de -13 grade , din zapada , mai mult moarta decat vie ... Cand se incolacea era cat pumnul tatalui meu ... Slaba moarta ! Ne rugam la Dumnezeu sa treaca macar Craciunul si iata ca acum e o pisica mare si fitoasa care stie sa isi apere teritoriul in fata celorlalte. Uneori mai rad de ea si ii spun ,,Las`o mai fata si pe Maia , nu mai fii asa de rea !!! Ai uitat ca mureai pe strada ? Acum ai pretentii de pisicuta cu sange albastru?"
Deh ... astea sunt bucuriile noastre !
@pishco : Multumesc , desi cuvintele tale sunt prea mari pentru mine ... :wink:
@Lili : Nici nu as sustine vreo clipa faptul ca sunt sanatoasa ... Sau poate noi suntem sanatosi si ceilalti nu ... e cu dus si intors , in functie de unghiul din care privesti lucrurile :giggle:
Sa de-a Dumnezeu noroc si sanatate la toata lumea !!!
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

kinki
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 23 Dec 2010, 21:49
Localitate: vaslui

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde kinki » 29 Dec 2010, 12:28

Pe kiki de la un Pet-Shop si pe KEo l-am gasit pe afara intr-o cutie
D'a din pacate kiki a murit :cry:

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde crisa24 » 14 Mar 2011, 13:59

eu am luat de la pet shop Baneasa PET Land pe 5 martie doi ce au facut dupa putin timp o conjunctivita urata si i-am luat si cu micoza, aveti grija de unde ii luati!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde irena » 15 Mar 2011, 02:13

e stiut faptul ca din pet-shop sunt luati fie cu boli, fie cu bonus (porcute gestante). foarte multi au intampinat astfel de probleme. mie personal mi se pare nobil sa salvezi un animalut dintr-un pet, chiar daca e bolnavior. si cred ca si pentru stapan e o placere sa stie ca a salvat o viata, ca a pus animalutul pe picioare si ca datorita acestui lucru are parte de multe clipe minunate alaturi de micut :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde maria » 15 Mar 2011, 10:26

da, irena, asa e
dar dupa ce cumperi tu porcutul amarat, patronul va aduce altii, incantat ca ii merge afacerea
si pe aia cine ii salveaza?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde crisa24 » 15 Mar 2011, 12:25

sunt constienta maria ca noi cei ce ii cumparam favorizam indirect inmultirea lor, poate frati intre ei sau mama cu fiu si tata cu fica, doar de dragul de a vinde cat mai multi, dar vezi tu nu toti isi pot permit sa isi achizitioneze un porcut de la crescatorii si in consecinta merg la pet shop-uri si au diferite bonusuri, pe care in timp constati ca mai bine mai asteptai si aduceai unul doi din crescatorie. Dar vezi tu de exemplu pe mine nu ma lasat inima dupa mortea lui pusu sa nu arunc un ochi si in acel pet shop si am ales cei mai amarati purcei posibili, stiam ca pe aceia nu ii va lua nimeni prea curand eu am considerat ca ii salvez de la moarte.Eu mereu sfatuiesc pe cei ce vor sa isi ia un porcusor sanatos si fericit sa merga la Ramona, costa mai mult dar merita tot respectul meu, pentru superbele exemplare pe care le are.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde biancadumy » 15 Mar 2011, 12:57

Oki Doki de inka si Xmas gift from Santa de inka (la ce nume lung are ,ma si incurc in el :lol: ) zis pe scurt Gifty sau Corbu' :giggle: si urmatorul care va veni curand in familie Elmo de inka si Horus de inka :lol: si promiiiit ca ma opresc la numarul 4 ( asa au zis mai multi nu ? )

Am numai cuvinte de lauda la adresa crescatoriei inka,dar cred ca daca le-as pune pe toate as umple vreo 2-3 pagini :heart:,niste oameni minunati,niste porci 100 % sanatosi,toata stima!
Ultima oară modificat 29 Mar 2011, 22:27 de către biancadumy, modificat 1 dată în total.
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde irena » 15 Mar 2011, 15:02

ai dreptate maria, cu cat se cumpara mai mult din pet-shopuri, cu atat le creste profitul si se favorizeaza inmultirile total nepotrivite (cum zicea crisa, frate cu sora, fiu cu mama)... e trist, insa majoritatea de pe site sunt oameni cu suflet mare si cand vezi un porcut chinuit intr-un pet, parca nu te poti abtine sa nu il salvezi. slava cerului aici nu am vazut porcuti chinuiti in pet-uri, conditiile sunt mai mult decat foarte bune. cu toate astea, daca ar fi cazul, cred ca as avea un apartament pentru porcuti si langa un apartament pentru mine :)

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde -West- » 12 Noi 2011, 21:03

Pet Shop :lol:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde roseta.stoned » 13 Noi 2011, 15:25

Ce de nu avem posibilitate de raspuns multiplu? :D Cred ca majoritatea au mai mult de un porcusor, luati din parti diferite.
Yo-pet shop
Ke-crescatorie :D
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde Gemon » 13 Noi 2011, 19:38

Am activat optiunea "Permite revotarea", la votare fiecare utilizator poate selecta max. 4 optiuni.
Multumim pentru sugestie! :love:

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde roseta.stoned » 13 Noi 2011, 19:41

Hiii, super! Acum ne-am completat raspunsul! :P
Si noi multumiiiim! :smile:
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde -West- » 15 Noi 2011, 22:00

Multumim! :smile:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde biancadumy » 15 Noi 2011, 22:02

Multumim mult,am completat si eu cu mai multe variante :lol:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori