De unde provin micutii nostri?

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

DE UNDE V-ATI LUAT PORCUSORUL?

DE LA PET SHOP
73
47%
DE LA O CRESCATORIE
24
15%
DE LA UN MEMBRU DIN FORUMUL GEMON
12
8%
L-ATI PRIMIT
15
10%
DE LA SUPERMARKET
0
Niciun vot
DE ALTUNDEVA
18
12%
DE LA PIATA
13
8%
 
Voturi totale: 155

Avatar utilizator
negrutza
Membru
Membru
Mesaje: 250
Membru din: 09 Mai 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde negrutza » 17 Sep 2009, 14:48

Pe Negrutza am luat-o din pet-shop anul trecut in mai; era singura porcutza ce mai era in pet-shop, iar eu voiam neaparat sa imi iau in ziua aia de sambata porcut. Si mi s-a facut asa de drag de ea cand am vazut-o acolo singurica, incat am luat-o; urmatorul pas a fost Cliff (in iulie) si au urmat puiutii doriti :)

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 17 Oct 2009, 10:44

Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
ina.b
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 23 Oct 2009, 00:02
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde ina.b » 03 Noi 2009, 19:49

pe juno am luat-o dintr-un pet shop, situat intr-un mall. a fost total neplanificat... statea speriata si singura in cusca si fusese muscata d e un alt porcut. mi s-a facut mila de ea si am luat-o.
O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 04 Noi 2009, 00:26


Avatar utilizator
Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 612
Membru din: 02 Sep 2009, 15:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesajde Alyena » 04 Noi 2009, 21:11

1 august 2008
Tocmai am venit din concediu si mama imi promisese ca imi ia un porcut m-am dus la pet-shopul din piata sa vad ce porcuti sunt (inainte sa merg la mare erau vreo 10) si mai era doar un porcut care topaia printe varza si am sunato pe mama sa vina cu banii sa iau porcutul. A venit eu am stat cu porcul pana a vanit mama si l-am luat acasa in fata blocului cand am venit cu cusca si cu porcu in ea toti copii au venit so vada pe cookye ea era cam speriata apoi am lasato putin prin casa si ne-am imprietenit foarte repede si acum suntem cele mai bune prietene :hearts:
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 04 Noi 2009, 21:12

Eu i-am luat pe ai mei tot de la pet. Erau intr-o cusca langa usa...usa bineinteles descjhisa, si afara era un frig groaznic.Erau ei cu mama si cu fratii intr-o singura cusca. Pot sa spun ca era curat..insa nu aveau adapatoare. De curnad mi-a spus mama mea ca a mai trecut pe la acel magazin si vanzatoarea i-a spus ca mama lor este din nou gestanta. In primul rand ca nu a "beneficiat" de perioada de odihna, si in al doilea rand, in acea cusca erau NUMAI ea si cu puii ei, deci a ramas gestanta cu puiul ei :suicide:
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Avatar utilizator
rares99
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 112
Membru din: 06 Noi 2009, 23:37
Localitate: Petrosani
Contact:

Mesajde rares99 » 10 Noi 2009, 22:25

Eu mi l-am luat pe Willy de la pet shop.

stie careva un site cu un petshop foarte bun, care vinde si porcusori? ca probabil o sa ii iau lui Willy si un partener. :?:

Nota moderator:
Regulamentul forumului interzice postarea succesiva de mesaje ale aceluiasi membru.
Cand se doreste a se completa un mesaj anterior, se foloseste butonul Edit situat in dreapta-sus a fiecarui mesaj.
Multumim!

Avatar utilizator
Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 612
Membru din: 02 Sep 2009, 15:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesajde Alyena » 11 Noi 2009, 20:00

poti vedea la crescatoria inka au porcuti superbi
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

Avatar utilizator
andilush
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 64
Membru din: 14 Oct 2009, 16:09
Localitate: Tulcea

Mesajde andilush » 13 Noi 2009, 23:20

Nu avusesem niciodata vreun animal de casa pana acum vreo 7 luni. si pentru ca de mult timp imi doream un porcusor de guineea, mi-am cumparat in aprilie o fetitza mica si frezata de la un pet shop din Constanta. Citisem pe forumul de aici ca e complet nerecomandat sa ai un singur porcusor, dar nestiind exact cata atentie si grija necesita, am ales sa incep prin a o avea numai pe Alice, si a stat singurica o luna :( Si apoi, dintr-un alt pet shop din Cta am luat-o pe Ina, care este putintel mai mica. :tease: :cavydance:

Avatar utilizator
ina.b
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 23 Oct 2009, 00:02
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde ina.b » 15 Noi 2009, 14:41

intre timp am achizitionat-o pe cookie de la un crescator. tipul are un magazinas mic, cu animale exotice (hamsteri, iepuri, chinchila, veverite). ce am apreciat e ca nenea era foarte la curent cu ce si cum trebuiesc ingrijiti porcutii, si mai ales ca femelele erau separate de masculi. asa am fost si 100% sigura ca pitica nu e gestanta, mai ales de la fratii ei... :?: ... ca cu juno am avut emotii mari timp de o luna cat a fost la mine...
O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Mesajde crisa » 11 Mar 2010, 20:19

Nici eu nu am avut un animal de companie pana acum 5 luni cand m-am hotarat sa imi iau un porcusor.L-am luat din piata pe Pufulet din Titan.Dupa ce l-am adus acasa ne-am tratat de tricofitie.Nu stiam ca sunt atatea probleme cu ei.Ce-i drept am inceput sa ma documentez dupa ce l-am adus acasa.Nu inainte.... :(
Si la inceputul anului am zis ca e bine sa mai aduc un fratior pentru Pufulet care mi se parea cam singurel.Nu am vrut de la inceput sa mai iau unul pentru ca imi era frica sa nu fac diferente intre ei.Sa nu iubesc pe unul mai mult si pe unul mai putin.
Asa a aparut Pirat la noi in familie la sfarsitul lunii aprilie.Pe el l-am luat de la Ramona - crescatoria INKA.O scumpete de baiat!
Vreau sa zic ca ii iubesc pe amandoi la fel.Sper sa nu se schimbe situatia...
Ultima oară modificat 12 Mar 2010, 01:04 de către crisa, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
ina.b
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 23 Oct 2009, 00:02
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde ina.b » 12 Mar 2010, 00:25

legat de postul meu anterior, se pare ca niciodata nu poti fii 100% sigur de ceva, si chiar si atunci cand esti, se dovedeste de fapt contrarul.... ca sa fiu mai explicita, cookie, cumparata de la asa zisul crescator experimentat, cu femelele separate de masculi, a fatat... 2 pui.... o fetita si un baietel... si ca sa nu fac aceeasi greseala pe care a facut-o el, l-am dat pe baietel :) acum am 3 fete, una mai frumoasa ca cealalta, jucause, care imi inveselesc zilele :)
O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 12 Mar 2010, 00:48

bine ca ai gasit pe cineva de incredere sa dai baietelul, sper sa fie fericit acolo. Fetele sunt sanatoase? chiar nu mai stiam nimic de ele :smile:

Avatar utilizator
ina.b
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 23 Oct 2009, 00:02
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde ina.b » 12 Mar 2010, 00:53

fetele sunt sanatoase :) sisi, cea mica, e mortala. iese mereu prin gratiile de la tarc si se plimba in toata casa :) sunt jucause, mananca bine, au crescut :) sunt tare mandra de ele si le iubesc mult :)
O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 12 Mar 2010, 01:40

:clapping: inseamna ca esti o mamica fericita


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori