Mancarime

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

KinderIsHappy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 22 Apr 2021, 12:30

Mancarime

Mesajde KinderIsHappy » 22 Apr 2021, 12:35

Buna! Recent am introdus in familie un porcusor, fetita de aproximativ o luna si jumatate. Se acomodeaza incet, dar am observat ca se scarpina mult. Desi am fost la veterinar si i a facut o deparazitare externa, Kinder (porcusorul) tot se scarpina si seara parca “plange”. Pe blanita am observat punctulete ca si de “praf” si din cate am citit pe internet inseamna ca are purici. Vreun sfat? Ce sa fac? Doctorul veterinar nu a spus ca are vreun parazit, dar faptul ca se scarpina asa des ma ingrijoreaza..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mancarime

Mesajde Gemon » 23 Apr 2021, 17:20

Inainte de toate trebuie stiut ce tratament a fost aplicat de catre medicul vet.
Daca este infestata cu paduchi, vezi aici detalii https://www.gemon.ro/paraziti4.htm#lice
In cazul in care ar avea micoza, aceasta necesita cu totul alt tratament, ceea ce combate paduchii, nu va fi eficace in cazul unei infestari cu paduchi, la fel alt tratement se aplica in cazul unei infestari cu acarieni.

Sfatul meu este, ca inainte de a aplica vreun tratament extern, consulta-te cu medicul vet, pentru a afla ce substanta s-a folosit pt. tratament extern. Pentru a putea combate eficace aceasta problema ivita la nivelul blanii/pielii, e nevoie sa respecti intocmai indicatiile date de el.
Este bine sa si schimbi asternutul mai des in aceasta perioada, pentru a nu se reinfesta din nou.
In cazul in care nu se vad imbunatatiri dupa aplicarea tratamentului extern dupa cateva zile, bine e sa fie evoluat din nou de catre medic.
Insanatosire!


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori