Separare mama de pui

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Alina Adela
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 19 Iul 2019, 11:54

Separare mama de pui

Mesajde Alina Adela » 19 Iul 2019, 12:25

Buna,
Sunt noua pe aici, ma numesc Alina iar in mai mai exact 22.05.19 mi am cumparat primele mele purceluse dintr un pet shop iar acum am nevoie de sfaturi de la cei mai experimentati .Dupa ce le am cumparat le am dus la veterinar pentru verificare unde au spus ca sunt ok dar acum o saptamana una dintre purceluse Mica a fatat 2 puiuti si nu stiu cum sa ma comport cu ei.Prima miscare pe care am facut o a fost sa o scot pe Pica de acolo si sa ramana Mica cu cei 2 pui .Acum vin intrebarile: Pot sa i scot din cusca pentru curatenie? Cand trebuiesc separati de mama cei doi puisori? Se poate vedea sexul fiecaruia acum sau trebuie sa mai astept?
Astept sfaturi de la voi pentru o incepatoare ca mine.
Multumesc :love:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Separare mama de pui

Mesajde Gemon » 22 Iul 2019, 10:15

Bine ai venit!

Poti pune poza in topicul Mascul sau femela, vezi viewtopic.php?p=14306#p14306

Mica si Pica puteau ramane inpreuna in cusca, nu trebuia sa le desparti, femelele traiesc in stransa apropiere in natura si se ajuta reciproc. Ce marime are cusca?

Daca a trecut deja o saptamana, le poti scoate din cusca intr-un loc amenajat unde pui si putin fan (si ceva accesoriu din cusca, daca au), pentru a le linisti, pe perioada cand schimbi asternutul.

Alina Adela
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 19 Iul 2019, 11:54

Re: Separare mama de pui

Mesajde Alina Adela » 22 Iul 2019, 21:41

Buna din nou,
Multumesc pentru raspuns. Am o veste buna tocmai ce a nascut si Pica trei puiuti sanatosi si frumosi, au 2 zile ce sa mai acum avem o familie frumoasa de 7 membri pe care i iubim si eu si sotul meu. O sa revin si cu poze peste cateva zile.
Seara buna tuturor ! :love: :love:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Separare mama de pui

Mesajde Gemon » 24 Iul 2019, 12:01

Asteptam pozele! :smile:
Sa aveti parte de multe bucurii alaturi de ei!


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 36 vizitatori