Probleme cu porcusorii

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Zebelea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 24 Feb 2018, 20:29

Probleme cu porcusorii

Mesajde Zebelea » 25 Feb 2018, 01:24

-am luat doi porcusori acum doua saptamani , doua femele in jur de 3 luni.
1. E normal sa nu se fi acomodat si sa fuga in casuta lor si la cea mai mica miscare? Si cand le dau legume din mana sunt foarte fricoase . Pot fi inca speriate de la faptul ca de cand le-am luat trebuie sa le dau medicamente de doua ori pe zi si trebuie sa le scot din cusca? De asemenea cand le dau cu crema pentru micoza țipă si nu vor sa stea locului .
2. Ca bedding am pelete de lemn , mi se pare ca porcusorii mananca pelete , le poate dauna ? De asemenea peletele trebuie sa fie lasate in starea asta tare sau inainte sa pui porcusorii trebui sa le imbibi in apa ca sa se sfarame sa se formeze un fel de pamant-nisip?
3. E ok ca am o cusca de 50 de cm pe 80 cm.
Multumesc!
Sus

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu porcusorii

Mesajde Gemon » 25 Feb 2018, 23:57

Bine ai venit!

Cusca este relativ mica, recomandam sa fie de minim 50x100 cm sau mai mare.
Idei pentru marirea spatiului, vezi imagini si .

Daca folosesti, ca asternut, pelete din fibre de lemn compresate, acestea sunt prea tari si incomode in sine, se poate folosi sub talas, adica deasupra stratului de pelete sa pui un strat de talas, mesaje la viewtopic.php?p=85229#p85229 si viewtopic.php?p=132219#p132219
Sa nu imbibi cu apa peletele de lemn, ele au rolul de a absorbi urina, iar talasul pus deasupra este moale si le protejeaza piciorusele, merg mai comod pe talas si se simt bine. Punand peletele de lemn dedesubt poti eventual (depinde de la caz la caz) sa economisesti ceva bani, folosind mai putin talas de lemn cu aceasta strategie.

Neaparat sa aiba fan la dispozitie, tot timpul, pe langa cel care se gaseste in suportul de fan, bine e sa pui cate o mana in fata lor, asa preintampini sa rontaie din asternut, fanul trebuie sa fie mereu disponibil. Vezi viewtopic.php?p=130745#p130745

Porcusorii au nevoie de timp pentru acomodare, ei sunt animale de prada si au intiparita in gene aceasta strategie de a se ascunde si a se feri de tot ce este necunoscut (stimuli cu care inca nu sunt familiarizati). Vezi subiect pe aceasta tema la viewtopic.php?f=4&t=19

maria.anastasia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 26 Sep 2018, 22:01

Re: Probleme cu porcusorii

Mesajde maria.anastasia » 26 Sep 2018, 22:10

Buna!

1.Porcusoare-i mele i-a fost frica de mine timp de un an dar s-a obisnuit pana la urma ... dar trebuie sa ii oferi mai multa atentie ,eu nu am putut in perioada aceea. Nu iti face griji se va obisnuii. :up:


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori