Porcusor bolnav

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

carlabreazu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Sep 2017, 23:57

Porcusor bolnav

Mesajde carlabreazu » 05 Sep 2017, 00:08

Bunaaa ! Va rog din suflet sa ma ajutati
De azi dimineata porcusorul meu nu mananca nimic nu urineaza si nici treaba mare nu face...sta intr-un colt ghemuita si uneori geme.. i-am dat mar nu pune gurita pe el .. am citit despre metoclopramid 2 picaturi dimineata 2 seara .. este bun? De unde il pot lua ? Farmacie umana sau veterinara ? Va rog ajutati-ma :worried:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 05 Sep 2017, 12:58

Inainte de toate administreaza-i cat mai curand posibil Espumisan emulsie ce gasesti la farmacia umana, vezi posologia la viewtopic.php?p=132467#p132467

Asteptam sa ne scri apoi, cum se simte.

carlabreazu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Sep 2017, 23:57

Re: Porcusor bolnav

Mesajde carlabreazu » 05 Sep 2017, 15:17

Buna! Floricica mea se simte mai bine am cam obligat-o sa manance coaja de mar va multumesc mult pt raspuns

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 05 Sep 2017, 19:28

In general porcusorii incearca sa ascunda boala, este recomandat sa o ti sub observatie cateva zile, monitorizeaza-i apetitul, greutatea, tranzitul intestinal, pentru a fi sigura ca totul e bine.

carlabreazu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Sep 2017, 23:57

Porcusor bolnav

Mesajde carlabreazu » 06 Sep 2017, 20:12

Buna !! Stie cineva un medic veterinar bun pt porcusori din Craiova sau Slatina ? Urgentttt

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 07 Sep 2017, 00:54


carlabreazu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Sep 2017, 23:57

Re: Porcusor bolnav

Mesajde carlabreazu » 09 Sep 2017, 18:01

Multumesc mult ! Am fost la policlinica domnului doctor si azi am facut a doua zii de tratament insa floricica mea nu se simte asa bine... si nu mananca singura deloc absolut nimic .. decat ce ii dau eu un piure de fructe facut de mine si apa cu seringa :'( cand o sa isi revina ? Mi se rupe sufletul cand o vad asa

carlabreazu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Sep 2017, 23:57

Re: Porcusor bolnav

Mesajde carlabreazu » 09 Sep 2017, 18:04

Domnul doctor nu a fost acolo iar o asistenta a cantarit-o si atat .. dupa care a facut o injectie cu vitamine si un antibiotic..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 10 Sep 2017, 10:02

La porcusori totul se intampla rapid, cand se observa ca ceva nu este in regula, bine e sa fie vazut cat mai curand de medic, au trecut cateva zile (timp pretios) in care starea ei se inrautatea in timp ce incerca sa ascunda boala si stapanului parea ca se va vindeca singur, se intampla frecvent, deoarece ei sunt animale care astfel incearca sa se apere de pradatori in salbaticie, este intiparit in gene acest instinct de a ascunde boala si a face sa para sanatos (pare ca mananca in timp ce doar rontaie, scade greutatea constant etc., ceea ce se poate monitoriza prin masurarea greutatii corporale zilnic odata cateva zile la rand pana isi revine la normal).

Ai intrebat cand revine medicul pentru a putea fi examinat de el?
Incercam sa ajutam, dar nu putem evalua starea ei doar dupa simptome, trebuie descoperita cauza, si tratat in functie de aceasta.
daca nu mananca, are nevoie de probiotic ce se amesteca in hrana ce i se da cu seringa. Pentru a stimula tranzitul intestinal, se da Metoclopramid, viewtopic.php?p=127279#p127279 si viewtopic.php?p=80488#p80488

carlabreazu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Sep 2017, 23:57

Re: Porcusor bolnav

Mesajde carlabreazu » 10 Sep 2017, 20:09

Am facut tot posibilul pt ea :( probiotic i-am dat mereu la 2 ore dupa tratament.. azi a fost a 3 a zii de tratament iar asistentul mi-a zis ca sansele au scazut enorm de mult si ca nu raspunde la tratament :'( nu poate nici capul sa si-l mai tina si merge târâș .. am incercat din tot sufletul sa fac totul pt ea si incerc in continuare.. sincer va spun ca ma doare sufletul cand o vad asa :'( si nu vreau sa o pierd

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 11 Sep 2017, 18:07

Ne gandim la ea si ii dorim numai binele, iar tie multa putere. :cavies:

carlabreazu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Sep 2017, 23:57

Re: Porcusor bolnav

Mesajde carlabreazu » 11 Sep 2017, 23:07

De la o raceala s-a ajuns la ceva foarte grav... asistentul de la policlinica dr safta a facut o injectie gresita atingand un nerv si lasandu-mi porcusorul paralizat pe toata partea dreapta... se chinuie enorm de mult :'( nu pot sa descriu ce este in sufletul meu cand vad atata suferinta :( cand stiu cata energie putea sa aiba si fericire cand ma vedea si o luam in brate... se uita mereu la mine cu ochisorii milosi si isi sprijina capul in mana mea :( nu pot sa accept situatia in care e :( ... prea multa suferinta si durere ..atat pt mine cat si pt sufletelul ei nevinovat ... iar eu..ma simt un om fara putere cand vad ca nu pot face nimic cand as da orice sa o vad cum era inainte sau sa ii alin suferinta


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori