Porcusor micut, stapana fara experienta

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

PufiIthink
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 23 Dec 2015, 01:20
Localitate: Slobozia

Porcusor micut, stapana fara experienta

Mesajde PufiIthink » 23 Dec 2015, 01:28

Salut, sunt din slobozia, ma numesc ali si e prima oara cand am un porcusor de guineea. Am incercat sa ma informez cu privire la el, dar as vrea sa stiu niste pareri avvizate, cat de des sa ii schimb talasul? Cat de multa mancare sa ii pun ? E foarte speriata cum sa o obisnuiesc cu mine? Baita nu trebuie sa ii fac chiar deloc? Cate grame ar trebui sa aiba daca are in jur de 2 luni? Multumesc de ajutor, m-am atasat foarte repede de micuta si nu vreau sa ii lipseasca ceva, apreciez ajutorul,m multumesc mult :3

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Porcusor micut, stapana fara experienta

Mesajde izalove2009 » 26 Dec 2015, 18:25

Buna si bine ai venit!
Talasul se schimba in functie de cat de mare e cusca si cat de murdar e ( in niciun caz sa nu o lasi sa stea pe ud ), daca vezi ca sta doar intr-un loc si acolo isi face nevoile poti sa schimbi talasul doar in acel loc.Foloseste un talas nu foarte marunt sa nu aiba mult praf, nu ii face bine, cele mai bune sunt de la firma Pufi si Kiri Kiri.Talasul in cusca sa aiba cam 5 cm grosime ca piciorusele ei sa nu ajunga pe fundul custii.
Mancare trebuie sa primeasca de 3 ori pe zi, daca se poate la aceeasi ora, cam 1 fruct sau leguma la o masa,sa fie scos din frigider inainte sa primeasca cu 30 min cel putin.Sa aiba mereu apa curata si nu uita de fan.Eu iti recomand fanul de la Vitacraft cu urzica e foarte bun si la porcutu meu asta ii place cel mai mult:
http://www.clubafaceri.ro/45316/vitaver ... 96014.html
E speriata la inceput, dar se va obisnui cu timpul, iti sugerez sa ii aduci o surioara sa aiba cu cine sa se joace si incearca sa ii pui o casuta de lemn si poate un tub unde sa se poata ascunde, o sa vezi ca o sa-i placa, daca nu poti cumpara poti improviza tu cate ceva, sunt sigura ca va aprecia foarte mult.
Baita nu e recomandata doar daca se murdareste foarte tare si chiar e nevoie sau daca are o problema dermatologica...
(din cate am vazut eu nici nu prea le place apa, mai ales ca poate racii foarte usor).
Porcuta la 2 luni ar trebui sa aiba in jur de 300g.

Sper ca te-am ajutat si sanatate porcutei sa te bucuri de ea!

Inca ceva, cand mergi la petshop o sa vezi foarte multe lucruri tentante pt porcuti, cum ar fi blocurile de minerale si tot felul de batoane recomandate cu dragoste de vanzator/vanzatoare, nu sunt deloc bune pt. ei!

robo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 22 Dec 2015, 10:52
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor micut, stapana fara experienta

Mesajde robo » 26 Dec 2015, 19:28

Aveam si eu aceasi dilema cu hranirea si respectiv greutatea porcutilor! Eu le dau dimineata o legatura de verdeata (patrunjel,marar...), la pranz hrana uscata si cate o frunza de salata sau spanac si seara morcove sau alte radacinoase . Schema se poate modifica pt o diversificare cat mai mare a alimentatiei. Din ce am citit e de evitat varza si merele.

PufiIthink
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 23 Dec 2015, 01:20
Localitate: Slobozia

Re: Porcusor micut, stapana fara experienta

Mesajde PufiIthink » 04 Ian 2016, 01:56

Multumesc de informatii chiar m-au ajutat, o cheama Mura pe micuta si ii dau sa manance cam de trei ori pe zi, dar mancare uscata(graunte) are in permanenta. Si intr-adevar ne-am imprietenit chiar repede dupa acele 2 ziel in care nu se misca aproape de loc. E adorabila, ma lasa sa o mangai si vine la marginea custii cand trec pe acolo. Am observat ca are un marait specific cand e suparata desi la inceput semana cu torsul mi-am dat seama ulterior ca face asa cand se simte inconfortabil. Nu prea ii place sa o pieptan si nici nu am incercat prea mult pentru ca e micuta si are doar puf pe ea, adica blanita e foarte zburlita. O sa i se schimbe blanita mai tarziu? Sau e o caracteristica a ei. Sunt niste animalute grozave, nu ma asteptam sa ajung sa tin la ea asa mult intr-un timp asa de scurt.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Porcusor micut, stapana fara experienta

Mesajde izalove2009 » 04 Ian 2016, 22:21

Poate ne arati si noua porcuta ta :tease: s-o admiram putin :lol:
Ai grija la hrana uscata sa fie de calitate,in petshop exista din pacate si multe produse care nu sunt chiar bune,si la hrana uscata am vazut care contin porumb sau seminte de floarea soarelui care nu sunt chiar bune pt.ei.
Si eu am observat la al meu acel marait care seamana cu torsul, credeam ca e nervos,dar acum cand il iau in brate si il mangai pe spate scoate acel marait si se intinde la mine in brate atunci stiu ca ii place,cand nu ii place maraie pana nu il pun jos :))
Al meu are 4 anisori +,sunt foarte atasata de el,eu il am de cam 3 ani si pot sa spun ca avem o relatie speciala,cere papa,doarme la mine in brate cu ochii inchisi,se cere la baie :))
Sa te bucuri de ea muuult timp :heart:


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori