Porcusor de guineea nou

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde Gemon » 07 Ian 2015, 17:23

De ce ai da asa ceva porcusorului? Nu exista niciun motiv pentru care ar merita sa inlocuiesti morcovul cu cea sub forma de pastile. Ofera-i morcov in forma naturala, va fi apreciat nu doar pentru gustul delicios, toceste si dintii, faciliteaza masticatia ce are efect pozitiv asupra sistemului nervos si digestiv (il linisteste, ii ofera preocupare), contine fibre ce sunt necesare bacteriilor benefice din intestine, stimuleaza si tranzitul intestinal.

Iar despre porumb pot doar sa repet cele scrise. Porumb sa primeasca doar crescut in ladita, ghiveci sau vara din gradina . :smile:

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde Iarina » 07 Ian 2015, 22:19

Eu fiind cam dezorientată. ..le-am luat așa mi-a spus tipa de la Pet shop ca cica sunt preferatele lor... dumneavoastă îmi recomandați sa nu-i mai dau Dintr-alea? Eu îi dau morcov și în stare naturala ...

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde ramona_inka » 08 Ian 2015, 13:58

Vanzatorii de la petshop au un singur obiectiv: sa vanda cat mai mult. Aici noi nu vindem nimic, suntem interesati de bunastarea porcusorilor, nu castigam nimic stand pe forum si oferind sfaturi gratuite, din experienta. Acum tu vei cantari cele spunse si de vanzator si de membri forumului si vei alege varianta optima pentru porcusorul tau fiind constienta ca tu esti direct si deplin raspunzatoare de bunastarea sufletelului ce il ai in grija.
Bine ar fi sa nu il lasi singur si sa ii aduci un companion de acelasi sex.

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde Iarina » 08 Ian 2015, 14:53

Știu ca i-ar trebui o prietena dar mama nu e o iubitoare de animale și nu ma lasă să -i iau o prietena...

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde Iarina » 17 Ian 2015, 16:05

Dar... 2 fetițe de rase diferite se-nteleg ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde Gemon » 18 Ian 2015, 10:58

Doua porcute (fetite de rase diferite, fetite metisi sau porcute de rasa cu cei fetisi) sunt indivizi ai aceleiasi specii numit porcusor de Guineea, pot fi pusi impreuna si pot comunica eficient, pot convietui in bune conditii. Recomandam mereu sa se tina doi porcusori in loc de unul (doi de acelasi sex fiind alegerea buna), deoarece sunt animale ce traiesc in grup.

Este bine ca te gandesti sa ii aduci o prietena, va fi mult mai activa si se va simti mai bine daca va avea alaturi o prietena.
Porcusorii de Guineea sunt animale de grup, traiesc dupa un sistem de ranguri*, isi stabilesc o ierarhie, fiecare individ avand locul lui in cadrul grupului. Una din ele va ocupa sau va avea pozitia de alfa pe treapta ierahiei, iar cealalta se va subordona ei.

*Femelele din grup traiesc dupa un sistem de ranguri numit "pecking order" (manifestare vizibila la pasarile care lovesc cu ciocul pe cele subordonate lor, de aici denumirea de peck), este un termen folosit de cercetatorul norvegian Thorleif Schjelderup-Ebbe.

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde Iarina » 30 Ian 2015, 22:52

Dar dacă e singura....dar mă ocup foarte mult de ea ... e fericita

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde ramona_inka » 31 Ian 2015, 12:42

Avem noi oamenii impresia ca un porcusor este fericit singur, el doar se adapteaza situatiei, conditiilor oferite. Ce inseamna cu adevarat un porcusor fericit poti vedea numai dupa ce vei avea 2 de acelasi sex in cusca.

andreeamara
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 13 Feb 2015, 20:42
Localitate: bucuresti

porcusor nou

Mesajde andreeamara » 13 Feb 2015, 20:48

Am un porcusor mascul de 4 ani jumatate. Acum a venit altul nou, in varsta de 2 saptamani, tot mascul. Deocamdata au custi diferite si nu au interactionat. Imi e un pic frica de intalnirea face2face. Cum ar trebui sa procedez?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: porcusor nou

Mesajde Gemon » 13 Feb 2015, 21:56

Bine ai venit!

Esti sigura ca cel nou are doar 2 saptamani? Sper sa aiba cel putin 3 saptamani, deoarece porcusorii nu ar trebui separati de mamica inainte de varsta de 3,5-4 saptamani.

Amenajeaza un loc pe podea unde pui accesorii, ascunzisuri sau macar doua cutii de carton la care tai cate o "usita" la ambele capete, pune cate o mana de fan jos si lasa porcusorii sa interactioneze pe acest teren nemarcat de niciunul. Intre timp vezi cum se comporta, cel mare va fi entuziasmat, se va tot invarti in jurul celui mic, il va mirosi, iar cel mic probabil va fi speriat si va incerca sa se ascunda. Urmareste-le, si intre timp spala cusca si accesoriile cu apa cu otet, apoi clateste bine cu apa curata si dupa ce ai sters bine si ai uscat, pune asternut curat in cusca, amenajand putin diferit fata de cum era inainte, neaparat sa aiba si locuri de odihna, inspira-te din galeria noastra http://www.gemon.ro/galerie/custi_accesorii/index.html , acolo putand vedea diferite amenajari ce te ajuta sa le creezi mai multe ascunzisuri si locuri de odihna confortabile pentru amandoi.

Asternutul curat este esential, pentru a nu simti niciunul mirosul celui mare in cusca. Vor fi amandoi ocupati cu explorarea mediului, si cel mic se va putea adapta mai repede la noile conditii.

Bine ar fi sa pui si un etaj in cusca, vezi explicatii si poze la viewtopic.php?p=129249#p129249

Sa aiba in permanenta fan, si apa in adapatoare. Aseaza putin mai jos adapatoarea, ca cel mic sa ajunga si el la ciocul acesteia, pentru a putea bea oricand doreste. Cumpara hrana Cavia Complete pentru ei, aceasta fiind de calitate superioara, necesara mai ales acestui pui micut care are nevoie de o mare atentie din partea ta in ceea ce priveste dieta.

andreeamara
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 13 Feb 2015, 20:42
Localitate: bucuresti

Re: porcusor nou

Mesajde andreeamara » 13 Feb 2015, 22:07

Da, cam 2-3 saptamani. asa avea si celalalt cand l-am primit. lucrul de care imi e frica este sa nu se muste unul pe altul. viteza lor de reactie fiind foarte mare, imi e teama ca nu voi putea preveni un incident

momentan sunt vecini. fiecare are cusca lui, custile fiind lipite. s-au mirosit 5 minute la inceput, acum fiecare isi vede de treaba lui :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: porcusor nou

Mesajde Gemon » 14 Feb 2015, 00:41

Avand un porcusor cu varsta de 4 ani cel mic de numai cateva saptamani se va subordona lui, ierarhia este deja data, fiind una naturala: cel in varsta are statutul de alfa, iar cel mic se adapteaza la conditiile impuse de partenerul sau. In asemenea cazuri cel mare nu il ataca si nici nu manifesta agresivitate.

andreeamara
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 13 Feb 2015, 20:42
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde andreeamara » 19 Feb 2015, 11:13

A avut loc intalnirea pe teritoriu neutru. Cel mare voia sa interactioneze cu mine, nu l-a prea bagat in seama pe cel mic, care se agita pe langa el, isi baga boticul sub blana lui, il urma peste tot. Dar cand cel mare vedea ca intind mana sa il mangai pe cel mic, se ducea repede spre el, il mirosea si ramanea cu boticul in zona urechii lui si cand il auzeam pe cel mic ca scancea, ii desparteam. Eu nu pot vedea ce ii face la urechiusa, dar mi-am zis ca exista posibilitatea sa il muste. nu s-a intamplat doar o singura data. s-a mai intamplat, de asemenea, ca cel mare sa treaca peste cel mic, calcand pe el efectiv, ca sa ajunga la mine. sau cand cel mic a atentat la patrunjelul celuilalt, a fost indepartat cu boticul. Mi-am spus ca e mai bine sa mai astept cateva saptamani pana sa ii mut in aceeasi cusca, sa mai creasca putin mezinul si sa evit accidente care l-ar afecta pe cel mic-in genul calcatul peste el.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde Gemon » 19 Feb 2015, 11:53

Porcusorii traiesc dupa un sistem de ranguri, cei mici invata de la cei mai mari sau mai puternici, asa se previn ciocnirile inutile, nu se consuma energie in zadar pe certuri fara vreun castig (un avantaj mare de care beneficieaza fiecare membru al grupului, fiecare are rolul si locul lui in grup).

Cel mare isi exprima statutul de alfa, este un sistem de relatii la care daca tu intervi prin despartiri repetate, nu se poate instala si stabiliza, deci practic prelungesti aceasta perioada in care ei ar putea pune baza unei convietuiri pasnice si instalarea cotidianului obisnuit.
Cel mic nu este agresat, este in acest fel indrumat catre un comportament de supunere, este normal sa se intample asa in cadrul unui grup unde se stabilesc anumite reguli in ceea ce priveste dominanta/subordonarea - cel mare se simte indreptatit sa beneficieze de drepturile care i se cuvin, cel mic in aceasta perioada invata multe de la alfa, in plus se simte ocrotit, avand un congener langa el prezenta acestuia ii ofera siguranta.
Poate parea ca o agresivitate atunci cand antropomorfizezi, adica evaluezi gresit, din punct de vedere uman, comportamentul lor.

Intalnirea se face pe un teren neutru nemarcat de niciunul unde se pun accesorii si cate o mana de fan, vezi mesaje pe aceasta tema la viewtopic.php?f=4&t=4529
si despre imbogatirea mediului la viewtopic.php?p=130916#p130916 si viewtopic.php?p=183#p183

CristianJmkpp
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 31 Oct 2015, 19:47
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde CristianJmkpp » 31 Oct 2015, 20:24

Salut! am si eu o femela porcuta de 4 luni. Am luat-o acum o luna, si pare cam speriata de mine de exemplu/ex: cand ma apropii de cusca ei fuge in toate partile cand o iau in mana sa o las sa se plimbe prin casa ii bate inima repede si in timp ce manaca sau bea apa si eu ma uit la ea se opreste ! cred ca timida sau nu s-a obisnuit cu mine! Multumesc!!! :!: :!: :!: :!: :!: :!: :up2:


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 29 vizitatori