Intreaba/Raspunde

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Intreaba/Raspunde

Mesajde lupuelena2009 » 26 Oct 2010, 11:35

Raportează acest mesajRăspuns cu citat de Gemon » 26 Mar 2010, 13:06

Laly, daca ti doua femele si doi masculi in aceeasi incapere, in custi separate, bine e sa asezi cusca cat mai departe una de cealalta (tinand cont si de alte aspecte, cum ar fi ferirea custilor de curent etc.) si sa ai grija sa nu simta masculii pe mana sau haina ta, sau pe un obiect, mirosul fetelor.

Daca e sa alegi ordinea, mai intai te duci sau le iei in brate, sau faci orice in cusca etc. la masculii, si doar apoi la fetele, procedand invers ar exista o mai mare posibilitate de a simti masculii mirosul fetelor. Foloseste un prosop sau ceva material pe care le asezi cand le alinti, asa iar eviti ca masculii sa simta mirosul fetelor pe haina ta. Niciodata nu folosesti sau pui un accesoriu ce a fost la femele, in cusca sau locul unde stau masculii, e valabil mai ales la accesoriile care nu se pot spala foarte bine, cum e o podul din crengi, casuta de lemn etc. Te speli bine pe mana inainte si dupa contact cu ei, pentru a nu ramane mirosul pe mana s.a.m.d. Sunt doar cateva dintre masurile de siguranta ce merita respectate in astfel de cazuri..................am gasit raspunsu aici ,oricum multumesc !!!

maria 31
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 13 Sep 2014, 13:57
Localitate: bucuresti

Re: Intreaba/Raspunde

Mesajde maria 31 » 24 Sep 2014, 00:14

Vreau sa mai adaug jucari pentru Pepsi si Alfi . Hamace .. Jucari ... Cum pot face niste jucari bune pentru ele ? rofl

LoveGuineeaPigs
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 05 Noi 2014, 20:39
Localitate: Botosani

Re: Intreaba/Raspunde

Mesajde LoveGuineeaPigs » 05 Noi 2014, 21:13

Raspuns:
Porcusorul meu , Lucy, ma musca de tricou. rofl
Intrebare:
Cum arata porcusorul tau? (pete,culoare,aspect)

Renata24
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 08 Noi 2015, 21:49
Localitate: ORADEA

Re: Intreaba/Raspunde

Mesajde Renata24 » 08 Noi 2015, 21:54

Cat marar si cat macrici poate primi un porcusor de guineea?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intreaba/Raspunde

Mesajde Gemon » 09 Noi 2015, 14:12

Alimentele noi se introduc treptat in meniu, prima data se da putin, apoi treptat se mareste cantitatea.

Se pot da cateva fire din ambele. Accentul sa fie pe diversitate, exemple de mese verzi proaspete gasesti la viewtopic.php?f=3&t=2847

robo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 22 Dec 2015, 10:52
Localitate: Bucuresti

Re: Intreaba/Raspunde

Mesajde robo » 22 Dec 2015, 11:02

buna ziua, sunt si eu nou pe aici! Am cumparat un porcusor dragut de o saptamana dar sunt ingrijorat de starea lui de sanatate. In primele doua zile a avut scaun foarte moale iar apoi nu am mai vazut nimic. Nu mai mananca, nu mai bea apa. Am inceput s-al hranesc cu seringa, maine e doctorul liber . Sper sa nu fie ceva grav. Daca are cineva ideee va rog sa ma ajutati cu un sfat. :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intreaba/Raspunde

Mesajde Gemon » 22 Dec 2015, 21:08

Cantareste-i greutatea zilnic, pentru a vedea cum evolueaza.
In cazul in care pare sa aiba scaunul moale, bine e sa fie stimulat sa consume cat mai mult fan, si bine sa i se administreze Smecta sub forma de pudra in plicuri pentru suspensie orala. Aceasta actioneaza ca mucoprotector si are proprietati adsorbante, acopera mucoasa intestinala si previne distrugerea ei, creste rezistenta barierei de mucus prin sporirea calitatii si cantitatii mucusului, ajuta la normalizarea tranzitului intestinal, este cea mai potrivita ca prim ajutor in caz de diaree nespecifica. Se administreaza un varf de cutit amestecat cu apa sau ceai (de menta, afine, salvie sau cimbrisor) fara zahar, de 2x/zi.

Cumpara la farmacia umana EuBiotics sau Refflor forte, si amesteca un varf de cutit cu putina apa plata.
Vezi si acest mesaj viewtopic.php?p=117252#p117252 pentru a sti cum sa procedezi in cazul in care nu mananca singur.

Iti recomand sa mergi la dr. Ionescu, recomandare medic si adresa la viewtopic.php?f=2&t=2

Insanatosire!

robo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 22 Dec 2015, 10:52
Localitate: Bucuresti

Re: Intreaba/Raspunde

Mesajde robo » 23 Dec 2015, 09:42

Va multumesc mult pt sfaturi! Din nefericire chiar daca am fost cu el la doctor si iam administrat si biotic porcudorul nostru drag a murit! Greseala ne apartine deoarece nu ne-am informat din timp si am cumparat porcusorul deja bolnav! Sper sa gasesc unul urgent deoarece iubim animalutele si il cumparasem cu ocazia sarbatorilor. Felicitari pt site !!!

Renata24
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 08 Noi 2015, 21:49
Localitate: ORADEA

Timp pentru plimbare

Mesajde Renata24 » 02 Ian 2016, 12:41

Am reusit sa ii invat sa-si faca treburile in accelasi loc pe cei doi porcusori ai mei cand ii las in afara custii.Le-am pus intr-o tavita tatas folosit din cusca,au simtit mirosul si au facut numai acolo.Eu ii scot pentru 3 ore.le ajunge acest interval de timp ? Va multumesc pentru sfaturi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intreaba/Raspunde

Mesajde Gemon » 04 Ian 2016, 11:54

Bravo! :cavy:

Le scoti intr-un loc ce amenajezi cu accesorii? :smile:

Vezi imagini drept exemple pentru plimbari in afara custii la http://www.gemon.ro/galerie/tarc-plimba ... index.html


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori