La multi ani!

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 16 Apr 2009, 12:00

Eu sunt crestina, cred in Dumnezeu. Cred in faptul ca exista cineva sus, care ne vegheaza. Ori asa vrem toti sa credem. De mica am fost obisnuita sa astept cu nerabdare ouale rosii de paste si cozonacul de craciun. Intre timp, am mai crescut si viziunile mele s-au mai schimbat. Ce ma irita este faptul ca desi pastele este o sarbatoare care se vrea pura ( sacrificiul lui Isus pentru oameni ) apar si banutii in peisaj- lucru ce simblolizeaza bogatia. Eh.. asta nu prea o inteleg. Isus spunea celor bogati sa isi dea averile celor saraci sa sa propavaduiasca cuvantul lui in lume. Sa renunte la bogatiile lumesti si sa le aleaga pe cele sufletesti ( liniste si echilibru in suflet; sanatate trupeasca prin post ) Deci de ce sa pui si bani in apa din dimineatza de paste cand te speli pe ochi? Pui doar oul rosu ( mai nou galben, verde, albastru, mov..) si cu gandul la Isus iti dai cu apa pe ochisori.
Sa mai zic de oamenii care merg la sfintele moaste aduse de departe si dau cu portofelul pe ele in sperantza ca se vor imbogatii? Unde a ajuns lumea?

In concluzie, bine ar fi ca Pastele de anu asta sa aduca liniste sufleteasca peste tot Pamantul, sa fim mai buni unii cu altii.. sa apreciem mai mult natura si toate lucrurile ce ne inconjoara! Sa fim recunoscatori pentru painea cea de toate zilele, pentru familia care o avem alaturi si pentru aerul care il respiram!
SARBATORI FERICITE!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
Extasssy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 09 Apr 2009, 00:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Extasssy » 16 Apr 2009, 12:09

Si eu doresc sa va urez un Paste Fericit si numai bucurii si satisfactii sufletesti...

Eu nu sunt foarte credincioasa... Adevarul e ca la mine in familie e un amalgam de religii si nu prea stii ce si cum... Dar sunt de parere ca sarbatorile noastre toate si-au pierdut importanta sufleteasca si au capatat numai si numai un aspect comercial (asta prinde la public).
De exemplu... Pe mine cel mai tare ma supara Sf. Valentin... Initial se cinstea un martir... Un om care a murit pentru credinta si religia lui... Iar acum a ajuns sa fie legata numai de partea cu Valentinele pe care i le trimitea iubitei sale...
Vai cat de usor uitam ce inseamna credinta si cat de repede ne obisnuim cu partea comerciala... Stitii ca am un nepot de clasa a VI a... Si cand l-am intrebat ce e Craciunul mi-a zis ca ziua in care s-a nascut Mos Craciun... Nu avea nici cea mai mica idee ca de fapt atunci s-a nascut Iisus...
Oare parintii uita sa le aminteasca asta, si oare nici la scoala nu fac asa ceva?
Cum v-am zis nu sunt eu foarte credincioasa dar aceste lucruri chiar ma deranjeaza...

Inca odata va doresc la toti ca lumina sfanta din seara de inviere sa va lumineze, sufletul si casa si sa va aduca numai armonie.
Anca, Piggy si Fluffy

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 16 Apr 2009, 12:20

Va dorim un Paste fericit, cu liniste in suflet, intelegere si sanatate.
Imagine

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 16 Apr 2009, 12:47

Adica in poza ta este un porcutz? Ce frumos este!!! :lol:

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 16 Apr 2009, 17:17

Sarbatori cu bine tuturor!
Sa spargeti toate ouale si sa va bucurati alaturi de ai vostri!

Imagine
MadalinaImagine

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 17 Apr 2009, 13:39

In aceste zile in care mesajele despre iepurasi par a pune in umbra cea mai importanta sarbatoare crestina, va rog sa imi permiteti ca in spiritul credintei crestine sa va doresc "Sarbatori fericite cu ocazia Sfintelor Pasti !"


Avatar utilizator
luminitaguba
Membru
Membru
Mesaje: 262
Membru din: 25 Ian 2008, 12:58
Localitate: Timisoara

Mesajde luminitaguba » 17 Apr 2009, 13:45

Paste fericit tuturor! Multa sanatate voua si porcutilor vostri!
"Where I am today, is where my mind and will put me, where I am tomorrow is where my mind will put me.” B. Blanks

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 18 Apr 2009, 01:20


Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 18 Apr 2009, 08:47

:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
irina
Initiat
Initiat
Mesaje: 27
Membru din: 05 Iul 2008, 00:03
Localitate: iasi
Contact:

paste fericit tuturor

Mesajde irina » 18 Apr 2009, 15:08

Imagine
of ce-miplac porcutii!!!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: paste fericit tuturor

Mesajde ramona_inka » 18 Apr 2009, 19:05

Sfintele Sarbatori de PASTE sa va aduca pace si liniste in suflet alaturi de familie si de animalutele dragi!

Imagine

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 18 Apr 2009, 21:14

Un Paste Fericit alaturi de cei dragi voua,sa aveti parte de multa caldura in suflet si in casa,bucurii si multa sanatate.Hristos a Inviat!!!cu drag Silvia,Mishulik si Cupidon Imagine
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
anszi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 14 Dec 2008, 17:06
Localitate: Timisoara

Mesajde anszi » 18 Apr 2009, 21:55

Imagine

Avatar utilizator
Extasssy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 09 Apr 2009, 00:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Extasssy » 18 Apr 2009, 23:14

Dumnezeu sa va dea un curcubeu la fiecare furtuna, un zambet la fiecare lacrima, o binecuvantare la fiecare pas, o promisiune la fiecare grija si un raspuns la fiecare intrebare!

HRISTOS A INVIAT!

Paste Fericit!

Imagine
Anca, Piggy si Fluffy

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 19 Apr 2009, 10:48

HRISTOS A INVIAT
SANATATE SI NUMAI BINE SA DEA DOMNUL VOUA SI PORCUTILOR
ps
Aveti grija cat mancati


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori