Cruzime

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
tzutzi_porcusoara
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 99
Membru din: 22 Feb 2009, 04:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde tzutzi_porcusoara » 17 Sep 2010, 21:20

Am vazut si eu! Logic ca nu l-a publicat ca doar nu este prost! Pacat de animalutze. :cry:

Avatar utilizator
IoanaS
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 16 Sep 2010, 00:03
Localitate: Bucuresti

Mesajde IoanaS » 17 Sep 2010, 21:31

mereu am detestat oamenii care, frustrati fiind de diverse, se razbuna pe niste animalute nevinovate
ii doresc ca la un moment dat sa depinda si el de un om (probabil la batranete) si sa fie hranit o data la cateva zile
mai revoltator este ca se lauda cu chestia asta pe internet. asa se intampla cand un prost educat are acces la internet

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 17 Sep 2010, 21:32

Daca era si in viata reala la fel de tupeist precum a fost in articolul ala, ar fi trebuit sa-l publice. Nu-i inteleg pe cei care isi iau un animal si isi bat joc de el. La ce-l mai cumpara daca nu vor sa-l ingrijeasca? Ai vazut ce a scris, ca il deranja zgomotul hamsterului si il injura sau arunca cu obiecte in cusca lui. Asta e prostie in toata regula! Si se mai si bucura ca o sa moara si porcusorul ala in acelasi fel ca hamsterul lui :suicide:

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 17 Sep 2010, 23:35

Vai de mintea lui. Eu am avut hamsteri, sunt niste animale foarte dragalase si sunt tare simpatici cand alearga in roata. Nu m-a deranjat niciodata zgomotul facut noaptea - ce puteam sa le fac daca sunt animale nocturne...Mi-a parut rau cand au murit, mai ales ca ultimul a fost bolnavior si nu pot sa-mi inchipui cum poate cineva sa gaseasca ceva amuzant in moartea unui animalut.
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
tzutzi_porcusoara
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 99
Membru din: 22 Feb 2009, 04:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde tzutzi_porcusoara » 18 Sep 2010, 12:06


oanacristina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 24 Mar 2008, 22:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am gasit un site revoltator - UNDE SA RECLAM?

Mesajde oanacristina » 10 Oct 2010, 16:19

M-am uitat si eu pe acel blog ... Stiam ca de obicei au un buton de "Report abuse" pe care nu l-am gasit insa i-am scris si eu un comentariu pentru ca nu m-am putut abtine sa nu incerc sa il razbun pe bietul sufletel pe care l-a chinuit zile intregi.. Dar se pare ca ce i-am scrie eu nu i s-a mai parut asa amuzant si rau si am vazut ca nu mi l-a validat pentru postare - pana la urma dezvoltatorul teoriei "Struto-Camile" nu este asa de prost dupa cum credeam .. Oricum tot un "Papusel" ramene pt mine ...

Cat despre lege nu poti reclama nimic daca nu ai dovezi clare ale unui abuz si in plus vorbim de violenta asupra animalelor care la noi in tara nu i se accorda importanta cuvenita... Nu am idee ce ar trebui sa se intample sa se trezeasca autoritatile din visare... Pentru ca s-au intamplat atatea infractiuni de braconaj, poluari intentionate, ecosisteme distruse (mai ales in Lunca Dunerii) si nimeni nu se gandeste la ce inseamna de fapt "Dreptul la VIATA"...
Poate daca la fiecare adoptie sau achizitionare a unui animal din pet shop ar exista un contract pentru care persoana care va lua animalutul sa fie obligata sa il ingrijesca sa il duca la veterinar cel putin de 2 ori/an, animalutul sa aibe un carnet de sanatate in care sa fie inscrise toate vizitele medicale si tratamentele... Doar asa poate ca s-ar putea trage la raspundere iresponsabilitatea sau cruzinea de care dau dovada unele persoane...
Visez si eu ... Stiu ca asa ceva va mai dura pana se va implementa ... Pentru ca " 'De" suntem (d.p.d.v. al mentalitatii) la jumateta distantei dintre Est si Vest..

Dar tind sa cred ca facem progrese...

Avatar utilizator
alecsutza
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 380
Membru din: 22 Mar 2011, 18:21
Localitate: Bucuresti

Re: Cruzime

Mesajde alecsutza » 10 Apr 2011, 22:57

Nu stiu daca am nimerit bine topicul,dar in acest moment chiar nu mai conteaza...

Am fost astazi,,in Carrefour Grand Arena din sectorul 4,la un pet shop,in speranta de a lua o surioara pt porcuta mea Bunny.
Am intrat in pet shop, vanzatori autorizati nu mai exista,decat un om in varsta,care nu stie sa faca diferenta intre porcusori de guinea si hamsteri si l-am intrebat pe respectivul domn daca pot intra in sala la animalute pt a le vedea.
Mi-a dat voie sa intru,iar cand am intrat am fost socata,mizerie peste tot,porcusorii nu aveau apa si nici mancare,intr-o cusca erau tinuti 3 porcusori,dintre care o femela care era gestanta si celalti 2 erau masculi,aveau micoze,erau tinuti impreuna cu niste pasari,care la fel nu aveau nici apa si nici mancare.Imi pare rau sa spun asta,dar si in jungla era mai bine decat acolo.

Deci credeti-ma ca am ramas socata,acest mesaj a ajuns si la ASPA,in speranta ca vor putea face ceva daca intr-adevar ii intereseaza.
Daca puteti,da-ti acest mesaj mai departe,sa oprim aceasta cruzime pt acele animalute nevinovate,care mor de boala si singure.

Eu una,nu am putut sa iau un porcut de acolo,m-am gandit cat as avea de tras si cu el,si Doamne fereste daca imi si moare de ce as fi fost in stare.

Haideti sa ajutam aceste animalute!
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Cruzime

Mesajde ialaalexa » 10 Apr 2011, 23:02

Din pacate acest caz e foarte trist, dar sunt mult mai multe. Foarte trist ca la noi in tara stau lucrurile asa cum stau, iar saracutele animale sunt foarte chinuite. Imi doresc ca cei care chinuie bietele animalute sa traiasca macar o zi in locul lor sa vada cum e poate asa s-ar invata mine. Foarte trist. :suicide: :cry: :cry:
Imagine

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cruzime

Mesajde irena » 11 Apr 2011, 10:32

cand s-a deschis pet-shop in auchan, in cluj, abia asteptam sa merg sa dau o raita pe acolo. era ingrijit, animalele aveau cat de cat hrana si apa, insa toate animalele erau tinute in acvarii.. porcusori de diferite sexe la gramada si catei intr-o vitrina pe rumegus. din pacate nu am auzit inca de pet in romania cu conditii bune pentru animale. in toate in care am fost mirosea de parca ar fi fost ferme de vaci, nu pet shop. aici ai impresia ca te plimbi in magazine cu haine, dupa miros nu iti dai seama ca esti in pet. amenzile pentru nerespectarea regulilor de igiena, hranirea neadecvata etc sunt imense, si nimeni nu le incalca. in romania insa nu exista asa ceva.

Avatar utilizator
alecsutza
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 380
Membru din: 22 Mar 2011, 18:21
Localitate: Bucuresti

Re: Cruzime

Mesajde alecsutza » 28 Apr 2011, 13:38

Am facut eu un anunt aici pe 10 aprilie daca nu in insel,in legatura cu pet shop-ul din Carefour Grand Arena din Bucuresti
Am facut reclamatie la protectia animalelor si dupa cate am observat ieri am avut castig de cauza :dance:
Pet shop-ul s-a inchis si sper din tot sufletu ca animalutele de acolo sa fi ajuns intr-un loc mai bun.
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cruzime

Mesajde irena » 28 Apr 2011, 13:59

bine ar fi... desi nu e exclus ca animalele au fost abandonate pe undeva.. :(

eu sper totusi ca nu a fost asa si ca intr-adevar inainte de a inchide au facut ceva bun pentru ele si le-au gasit stapani responsabili. partea buna e ca macar s-a inchis... poate si ei, ca patroni de pet, vor invata ceva din treaba asta, iar daca mai deschid vreodata, vor asigura conditii bune animalelor.

Avatar utilizator
alecsutza
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 380
Membru din: 22 Mar 2011, 18:21
Localitate: Bucuresti

Re: Cruzime

Mesajde alecsutza » 28 Apr 2011, 14:10

sper din tot sufletul sa nu fie asa,acum stii,nu pot decat sa fiu optimista ca au ajuns undeva bine si macar acel pet shop s-a inchis si nu mai au alte animalute de suferit.
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Cruzime

Mesajde maria » 28 Apr 2011, 14:15

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

SOCANT!!

Mesajde Amii » 28 Feb 2013, 20:44

Buna tuturor nu stiu daca am postat topicul asta unde trebuie dar pur si simplu nu pot sa cred ce tocmai am vazut.Cu toti iubim animalele fie porcusori,pisici,caini,pasari etc.Am dat peste ceva cutremurator.Poate multi dintre voi cunosc acest site si poate chiar ati semnat deja petitia dar pentru cei care nu au facut-o...sufletelele astea merita o sansa.Semnati petitia!!iar daca aveti inima tare ca sa va convingeti uitati-va la filmuletul ce se afla pe prima pagina...
[Atentie: materialul contine imagini socante, traumatizante - link]

Nota admin:
Accesand pagina principala (versiunea in limba engleza) apare atentionarea: Certificatul de securitate al site-ului a expirat!

Certificatul unui site Web furnizează datele de identificare a serverului Web. Dacă certificatul are erori, este posibil să indice că s-a interceptat conexiunea sau că serverul Web nu își prezintă corect identitatea.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: SOCANT!!

Mesajde Allma » 28 Feb 2013, 21:09

Cand am vazut cum am dat pielea cu blana cu tot jos de pe acel animal si am vazut cum saracutul inca clipea desi la piciorute avea doar oase acoperite in cateva locuri cu carne fara pic de piele si auzeam cum aia radeau ca si cum ar fi vazut ceva dragut precum un bebelus mancand lamaie (sunt foarte caraghiosi) chiar m-a cuprins un sentiment....m-au luat lacrimile....daca imaginile erau cu oameni, autoritatile ar fi identificat adresa IP a celor care au postat si ar fi identificat personajele pe care le-ar fi pedepsit aspru...dar asa, nu intereseaza pe nimeni, omul se crede cel mai mare si mai tare...dar de fapt, omul, ca specie pe langa restul este un nimic fara toata aparatura sa geniala...noi credem ca suntem cine stie ce creaturi dezvoltate, dar ca orice animal avem: scopul (hranire, reproducere si supravieturie, un instinct ce il au toate animalele), reflexele si simturile...pentru ca am evoluat mult inaintea celorlalti, si am descoperit diverse aparaturi ne credem superiori cu mult....cum legea interzicie distractiile bolnave cu oameni, macar cu animale sa ne distram, nu? Hai sa facem un bine tarii si sa prindem toti maidanezii, sa ne distram cu ei pana sunt pe moarte, sa ii transam pe viu si daca inca bate inima in ei sa rupem sau taiem toti muschii pana ajungem la inima si sa o strivim apoi cu resturile din ei sa facem un foc mare de tabara, pastrand blana ca apoi sa o vindem ca fiind blana de orice alt animal... sau sa ii ardem de vii, sa facem show!! De ce nu? Va fi super! toti vor multumi! Gandirea asta bolnava chiar nu inteleg de unde vine...pe mine nu m-a atacat niciodata un caine, oricat de agresiv ar fi, se potoleste daca te simte ca nu iti e frica de el si nici nu ii vrei raul, si asa e cam orice animal pentru care nu esti hrana...dar eu de ce sa atac asa? mai ales cand nu au aparare...daca acei oameni nu au mila cand vad acei ochisori clipind aproape plangand privind trist in ochii celui ce a facut asta, atunci ce pretentii sa ai de la ei? Daca as face eu legea, o crima sau maltratare de orice fel as pedepsi-o aspru! Mi se parea ca vorbesc engleza, acolo nu e ca la noi, acolo actioneaza si te inchid, cum sa aiba curaj sa posteze asa ceva?? :surprised: :worried:
Old username: Andreea_Molly


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori