Cruzime

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cruzime

Mesajde raluca » 07 Aug 2008, 15:45

▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 07 Aug 2008, 15:53

Dar sa stii ca porcusorii nostri chiar stiu sa inoate :). Tot pe youtube ai sa gasesti un filmuletz cu un procutz care sare ca din pusca in apa (este un helesteu din cate mi-am putut da seama) atunci cand e lasat sa o faca :))

Si mai sunt filmulete cu porcuti care inoata. E adevarat ca in marea lor majoritate se sperie si de baita facuta de noi in caz de necesitate si daca ei simt teama fata de apa (dar nu toti-unora chiar le place) e mai bine sa ii lasam in pace. Eu am observat la Borki a mea: primele baite au fost un chin. Dupa un timp (Borki a meaa fost tare bolnava si trebuia spalata mai des cu sampon Nizoral) s-a prins ca baita ii face bine si sta ca un pui la spalat.

A nu se intelege gresit!!! Baita la porcuti se face doar in caz de forta majora!
Porcutii nu au nevoie sa fie spalati, ei fiind niste animalute f curate care se spala singure :up:
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 07 Aug 2008, 15:58

Deci filmuletele astea ma enerveaza la culme!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :angry: Nu ma pot stapani!!!!!!!! Cat de idiot trebuie sa fii sa nu observi ca animalele astea nu iubesc apa si sunt speraite de ea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pentru Dumnezeu!!!! :noway: :evil: :suicide: I-as aduna pe toti care si-au chinuit animalele astfel si i-as arunca in ocean sa vedem daca se descurca :noway:

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 07 Aug 2008, 16:02

nu stiam ca ei pot inota :shock:. dar dupa comentariile oamenilor, m-am gandit ca nu este bine:



That's so sad! if you want to loose your guinea pig, you must do THAT! He could die if you let him swim so much! It's not good for guinea pigs!

Este asa de trist! Fa asta daca vrei sa iti pierzi porcusorul! Poate sa moara daca il lasi sa inoate prea mult! Nu este bine pentru porcusorii!

I hope that guinea pig is taken away and given to someone who cares

Sper ca acest porcusor de guineaa sa fie luat si dat cuiva careia ii pasa!
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄


Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 07 Aug 2008, 16:07

Ma repet: daca unui animalut nu ii place sa faca baie/sa inoate/sa fie udat, fie el caine sau pisica sau porcusor, e bine sa nu stresam animalul doar pentru simplul motiv ca pe noi ne amuza.

A nu se intelege gresit! daca stiu sa inoate, asta nu inseamna ca le si place apa.Evident ca ceilalti care au vazut filmuletul postat de acel inconstient s-au sesizat!
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 07 Aug 2008, 16:09

Oricum eu tot sunt enervata la maxim!!!!!!!!!!!!!!!!! :angry: Mi s-a facut pielea gainii cand ma gandesc prin ce trece animalutul acela :noway:

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 07 Aug 2008, 16:10

eu am considerat ca ar fii cruzime deoarece nu stiam ca porcuti pot inota. dar acolo exista si filmulete in care porcii sunt obligati sa faca asta pt. amuzamentul stapanului, ceea ce nu e bine.
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄


Avatar utilizator
ralu_blondy88
Membru
Membru
Mesaje: 252
Membru din: 26 Iul 2008, 17:34
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralu_blondy88 » 07 Aug 2008, 16:18

ce oameni stupizi...chiar asa sa faci misto de un sufletel asa minunat si sa-l arunci in apa numa pt amuzament...doamne ...cati tampiti traiesc pe lumea asta :cry:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 07 Aug 2008, 16:21

daca sunt bestii care se duc la adaposturi si impusca caini in custi si care joaca fotbal cu pisici de ce nu ar fi si cu porcuti
eu am vazut un clip in care niste....au mers cu porcu la plaja.
i-au facut o gropitza in nisip si erau tare incantati de fapta lor

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 07 Aug 2008, 16:23

▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄


Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 07 Aug 2008, 16:23


Avatar utilizator
ralu_blondy88
Membru
Membru
Mesaje: 252
Membru din: 26 Iul 2008, 17:34
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralu_blondy88 » 07 Aug 2008, 16:29

eu nu pot sa privesc animalele ca pe o distractie, mi-e mila si de cele de la circ...dapoi sa mai ii si chinui la soare si la "distractie"
o-m auzi maine poimaine ca se poarta porcusorii ca accesoriu.. ce sa mai zic ca doar in unele tari porcusorul de guineea este o delicatesa...
aaa da si amm vzt si eu un film unde ii dadea la sarpe sa manance un porcusor ...ce cruzime....mai bine dai un sobolan decat un sufletel atat de scump

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 07 Aug 2008, 16:34

stiu. in unele tari se mananca porcusori de guineea. ei NU sunt o mancare. ei sunt animale de companie. si noi mancam porci. dar un porc de la tara nu il cresti in casa. nu il mangai si il iei in brate. nu ii schimbi talasul. intr-un cuvant: nu il iubesti ca pe un porcusor de guineea. poate esti atasat de un porc dar pana la urma il tai.
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄


Avatar utilizator
ralu_blondy88
Membru
Membru
Mesaje: 252
Membru din: 26 Iul 2008, 17:34
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralu_blondy88 » 07 Aug 2008, 16:37

asa e raluca, eu una tin minte cand eram la tara si ma jucam cu iepuri, fugeam dupa gaini..eram micutza, dar cand stiam ca mi-a taiat un prieten ca sa mancam, niciodata nu ma atingeam de mancarea aia.pur si simplu nu puteam...ioi dapoi porcusori de guineea, nici sa vad cum sunt chinuiti nu-mi place daramite sa-i mai si mananc......nooo way!!!!!!!!!!!! :suicide: :puking: :cry: :sealed:

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 07 Aug 2008, 16:41

da, iar porcusorii de guineea nu sunt asa de des intalniti ca porcii. poate in foarte multe tari se poate creste un porc, dar un porcusor de guineea...
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄



Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori