Alte animalutze

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 01 Sep 2010, 16:25

@Maria : Din cate stiu eu acum are 4 insa are oute iar :giggle:
@Mihaela : O sa le gaseasca parinti :cry: Ramane doar cu cel alb :( Hedwig (Hed pentru prieteni :giggle: ) .
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

true_fan_66
Forumist
Forumist

Mesajde true_fan_66 » 01 Sep 2010, 18:21

Ca tot e vorba de alte animale, am primit si eu de curand un pestisor, un Betta Splendensis si vroiam sa stiu daca mai sunt persoane care au pesti si care au folosit solutiile acelea pentru limpezirea apei de la JBL.

Jackie
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Jackie » 01 Sep 2010, 18:25

N-am folosit de la JBL. Ti le-as recomanda pe cele de la Sera: Aquatan si Toxivec. Betta-ul tau e mascul sau femela?

true_fan_66
Forumist
Forumist

Mesajde true_fan_66 » 01 Sep 2010, 18:39

Mascul. I-am luat azi o solutie de la JBL pentru limpezirea apei. Ma cam deranjeaza ca dureaza mult pana se dizolva, adica ii ia cam 2-24 de ore pana devine clara si nu mai pare tulbure de la substanta respectiva. Presupun ca se adauga in apa cu pesti, nu? Sau trebuie scos pestele si apoi pusa solutia? Ca nu prea am incredere in ce spun cei din pet-shop.

Jackie
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Jackie » 01 Sep 2010, 18:43

In primul rand ar fi bine sa-i ieie o femela sau doua la mascul, asta daca nu vrei sa-l cresti pentru expozitii. JBL nu am folosit nicodata, dar stiu ca solutiile de la Sera trebuiesc puse in acvariu odata cu pestele/pestii, fiindca (repet, nu am folosit JBL) au si efect calmant pentru pesti, reducand stresul.

true_fan_66
Forumist
Forumist

Mesajde true_fan_66 » 01 Sep 2010, 18:47

Nu pot sa-i iau femela pentru ca exista riscul sa o omoare dupa reproducere. Pestii Betta se tin mai mult singuri. Cu un mascul in plus iar e periculos pentru ca se bat pana se omoara intre ei. M-am interesat o gramada pana sa-l iau si am intrebat si la Hornbach de unde l-am cumparat si cei de acolo au spus ca toate astea sunt adevarate. Chiar si in punga de transport erau pusi cate unul intr-o cutiuta mica. I-as lua o femela dar apoi ce sa fac cu puii? Ca daca sunt masculi si cresc se omoara intre ei si nu am atatea acvarii in care sa-i tin.

Jackie
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Jackie » 01 Sep 2010, 18:56

OK, pana acum am avut 20 de Betta, care au murit unii de batranete, unii datorita unei boli. Este extrem de greu sa faci o pereche de pesti sa depuna icrele, mai ales un Betta. Am tinut in acvarii 3-4 Betta (un mascul, restul femele)si nu am avut niciodata icre deoarece ar fi trebuit sa indeplinesc toate aceste conditii:
1. Apa sa nu fie mai inalta de 10 cm.
2. Apasa aiba costant temperatura de 28 de grade Celsius.
3. Acvariul sa fie lat, se recomanda unul de 20 l.
4. In colturile acvariului trebuie sa fie plante printre care femela sa poata stapana e pregatita sa depuna icrele.
5. Iluminarea trebuie sa fie constanta, preferabil dela un bec suspendat pe tava.

Femela poate depune icre doar atunci cand ii apar linii negre verticale pe corp si asta se intampla doar daca ai conditiile de mai sus. Am incercat si eu sa reproduc o Betta, doua saptamani m-am chinuit, dar degeaba. Masculul construisecuibulde spuma si cam atat. Pana la urma am renuntat la idee.
Prin urmare, nu trebuie sa-ti faci griji, e o adevarata arta sa inmultesti pestii.

true_fan_66
Forumist
Forumist

Mesajde true_fan_66 » 01 Sep 2010, 19:12

O sa ma gandesc la asta....dar stiu mai multe cazuri in care masculii s-au batut cu femelele si le-au cam ranit serios.

MaraC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde MaraC » 01 Sep 2010, 20:56

si eu am un betta :lol:
un mascul cu un voal lung albastru si frumos
statea in acvariu ceilalalti pesti dar unii l-au deranjat si ... LE-A MANCAT CODITA !!!!
cei doi (gupii) calora le-a mancat-o au murit :cry:
l-am mutat intr-un bol separat
noi ne gandeam si inca ne mai gandim sa ii luam vreo 2 fete dar oriunde ne-am duce nu gasim decat baieti :cry: :angry:

cam asta e cu Bety (asa il cheama)

eu vreau vetite doar sa se joace cu ele ,sa nu fie singur

nu vreau pui !!!
:D Zorro & Kambo & Snowflake & Cinnamon
:D Bujor & Iris

Gone, but never forgotten: Alvin :heart: Quizi :heart: Corb :heart: Chocco :heart:

true_fan_66
Forumist
Forumist

Mesajde true_fan_66 » 01 Sep 2010, 21:17

Incearca la Hornbach (Militari) ca ieri au adus Betta cu foarte multe culori. Al meu are un voal rosu aprins, motiv pentru care i-am pus numele Flame. :winking: Mai aveau negrii, alastrii, verzi...cam toate nuantele. Si cred ca printre ei erau si femele pentru ca unii erau mai micutzi si nu atat de aprinsi la culoare. Am inteles ca femelele au nuanta ceva mai stearsa decat a unui mascul si aripioarele mai mici. Inainte sa-l iau pe Flame aveam doi scalari si un caras auriu si a trebuit sa-i dau pentru ca nu aveam inca toate echipamentele necesare sa am grija de ei si, in plus, necesita foarte multa ingrijire, filtre si alte chestii speciale la care eu nu ma pricep. E mai bine sa nu ii iei femela. Pestii Betta se simt bine singuri, chiar si in pet-shop ai sa vezi ca nu sunt tinuti cu alti pesti, nici macar cu specie de-a lor. Nu o sa se joace cu fetitzele, in nici un caz. Ei nu le considera doar niste simple "jucarioare", cum de altfel nici un animal sau peste nu considera o femela din aceeasi specie o simpla jucarie. O sa incerce sa se reproduca cu ea, si apoi ce o sa faci cu toti puii? Ca pestii nu se pot castra si nici nu poti sta mereu cu ochii pe ei sa ii desparti sa nu se imperecheze. Vor face icre si apoi vor trebui separati pe sexe sa nu se omoare intre ei. E foarte dificil.

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 01 Sep 2010, 22:13

Vad ca va place acest pestisor bataus :-)
Daca doriti sa stiti mai multe despre el va recomand sa cititi http://www.bettaclub.ro/ unde va puteti inscrie si pe forum.
Succes!

true_fan_66
Forumist
Forumist

Mesajde true_fan_66 » 01 Sep 2010, 22:47

Eu m-am inregistrat deja :tease:

MaraC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde MaraC » 02 Sep 2010, 10:23

nu stiam ca o sa fie asa opsedat sa faca pui
asa ca il las singur in bolul lui
:D Zorro & Kambo & Snowflake & Cinnamon
:D Bujor & Iris

Gone, but never forgotten: Alvin :heart: Quizi :heart: Corb :heart: Chocco :heart:

eva_eve17
Membru
Membru

Mesajde eva_eve17 » 02 Sep 2010, 13:35

am facut o scurta intalnire intre Alphonse alias Al(dobermanul de 2 luni) si Tommy(porcutul meu)..s-au inteles super!
catelul mic si curios s-a dat pe langa Tommy si s-a trantit pe jos si a inceput sa se alinte pe langa el :smile: mi-a placut..cred k Tommy si-a gasit un fratior :tease:

apropo: Al nu e violent cu porcutul, nici macar cand l-a vazut prima data :giggle:
~~~ Iubitor oficial de porcuti :3 ~~~

khaos
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde khaos » 02 Sep 2010, 14:14

E bine ca s-au inteles, insa trebuie sa ai grija. Al il poate lovi pe Tomy si fara sa vrea, din joaca. Al e mult mai mare si mai greu, si o simpla labuta pusa pe porcut poate fi periculoasa. Grija! :)
Roxana si cei doi piticozauri, Pixel & Klaus :), si de undeva de sus, ingerasul Batman.

Înapoi la “Cavy Chat”