Alte animalutze

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

ysera
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 152
Membru din: 11 Sep 2011, 22:42
Localitate: Brasov
Contact:

Cookie...

Mesajde ysera » 22 Mar 2012, 00:59

Va pupa Cookie! :hi:
Am venit si noi cu niste poze,cu dedicatie pentru nasici si pentru Vlad, care ma intreaba de el cu orice ocazie, si pe care, cu ocazia asta imi permit sa-l numesc unchi al lui Cookie :winking:,bineinteles, daca vrea :D .
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Cookie nu se simte bine deloc de ceva timp...are alergie la talaj,din cate mi-a zis vet-ul, dar eu zic ca a fost si putin racit, din cauza temperaturilor scazute care au fost...
Problema este urmatoarea: nu stiu ce sa mai fac ca sa aiba cusca un pic mai calda.Din peretii nostri vine un curent foarte rece si nu am cum sa il pun altundeva,ca toata mobila noastra e langa pereti.L-am mutat mai sus doar.Cusca porcusorilor are latura respectiva captusita cu paturi, Cookie are cusca la fel,cu latura izolata cu paturica si un hanorac gros....I-am pus si o paturica fleece inauntru, sa se ghemuiasca in ea, dar am verificat temperatura plasticului din coltul in care sta el si e tot foarte rece.
El inca mai stranuta si are labutele foarte reci si foarte rosii la varf(se vede in poze,mai ales in prima,e normal sa fie asa?...pana acum nu am observat),nasul la fel(parca e si un pic iritat)...si e foarte letargic,molesit...de abia il mai vad activ,si nici rotita n-o mai foloseste deloc...Are si pielea din jurul ochilor mai rozalie ca de obicei...De la ce-o fi asa de rosu in zonele alea?Chiar nu am idee daca asa trebuie sa fie sau nu.Plus ca a slabit si blanita nu ii mai este asa deasa si lunga...Ma ingrijoreaza la modul cel mai serios...
Nu am mai mers la vet ca a fost prea frig, oricum, nu a mai avut crize de stranuturi cum avea atunci...plus ca m-am speriat groaznic cand a facut rana in locul injectiei facute de vet.
Poze de cand avea rana(care fusese mult mai mare-aici incepuse sa se usuce):
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Nu stiu ce sa ii fac sa ii mai incalzesc cusca,sunt in pana de idei...si langa calorifer nu o pot pune, ca avem din-ala foarte lung si scund(vreo 30 cm),fix sub geam...Ma ingrozeste ideea ca nu mai e asa vioi ca inainte, nu cumva sa pateasca ceva...
Are cineva vrea sugestie? :worried:
P.S:Cred c-am luat-o rau pe aratura, acum vad cat am scris... :shock:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Alte animalutze

Mesajde Allma » 22 Mar 2012, 01:23

Imi pare rau ca nu se simnte bine, dar bine ca acum a venit caldurica, la noi cel putin deja fara maneca scurta pe la 12 te topesti, deci daca la voi inca mai e frigulet se va incalzi repede :smile: Sa speram ca nu e nimic serios, sa nu ne speriem degeaba cum faceam eu cu Moatza dupa prima raceala, cand din 3 in 3 minute o controlam daca respira :lol: Cookie=ADORABILITATE, mare noroc de tine ca poti dragalasi asa frumusete :loving:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde adelinatache » 22 Mar 2012, 01:28

M-am indragostit...
cum papa el, mititelul din aluna aia.
un tratament pt raceala? nu stiu la hamsteri, eu zic de la porcuti, ceva sa il ajute sa elimine mucisorii daca are, niste vitamine pt imunizare...
daca pui tu in niste sticle niste apa calduta, invelesti sticla in prosop si il pui in cusca, l-ar mai ajuta sa se incalzeasca.
ii trebuie neaparat ceva vitamine.
ce au voie ei sa pape ce contine vitamine, iarba de grau au voie?
multa sanatate, pui mic!
tine-ne la curent!
Parca pe rapid care citeam ca e pt rozatoare in general, la ei nu o merge?
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Alte animalutze

Mesajde FlorinG » 22 Mar 2012, 01:52

Daca ai fost la Serban cu el, nu stiu ce le face dar si al meu a primit injectie apoi a avut rana foaarte mult timp in acelasi loc unde are Cookie, ii dadeam cu un spray albastru (am uitat ce era), pentru ca se scarpina tot timpul. Problema lui era, teoretic, tot alergia.
I-am schimbat talaşul cu Asan (pufuletii ăia albi) si de atunci nu a mai stranutat, dar sensibil tot a fost.

Nu stiu cat de frig e la tine, dar eu stiu ca la frig hamsterii "hiberneaza", isi scad activitatea si mai mult dorm.

Vezi ca Versele Laga au si Hamster Complete, mancare de calitate.

Sanatate multa!
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

ysera
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 152
Membru din: 11 Sep 2011, 22:42
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde ysera » 22 Mar 2012, 02:34

Multumim frumos,fetelor,Florin !
Iarba de grau are voie, din cate stiu eu, i-am dat de cateva ori si a papat-o cu mare placere.Chiar am sa pun zilele astea niste grau la incoltit.Am sa incerc si vrianta cu sticla cu apa calda,dar o voi pune langa cusca,pe latura unde doarme el,sa-i tina caldut.Mersi! :D
Allma,sa stii ca la fel de panicoasa sunt si eu cateodata,exact cum zici tu ca erai...Cand il vad asa micut si fragil,si stiu ca e bolnavior,nu pot sa nu ma ingrijorez.E tare mic,si organismul lui poate fi rapus cu usurinta de orice afectiune apare...Si e atat de dulce, ca nu-mi vine sa cred.N-ai cum sa nu-l adori.De comportament nici nu mai zic,ca e incredibil de bland si curios.
Ma ingrijorez asa si pentru ca stiu ca atunci cand l-am luat era destul de maricel,iar ei traiesc foarte putin...Il vreau cat mai mult timp langa mine :loving: .

@Florin: Am aflat si eu vestea cumplita despre micutul tau :( Imi pare foarte rau, era asa de dragalas...ca un ursulet.Mare pacat ca traiesc asa putin.
Avem si noi tot pufuleti de hartie de la Asan, mancarica, exact de care zici tu primeste, inca de cand l-am luat.Eu nu inteleg cum de, in 2-3 luni de cand il aveam,nu avusese nicio reactie la talaj, si dintr-o data i-a aparut alergia.Din punga respectiva ii mai pusesem si nu au fost probleme.Nu pot sa inteleg pe ce fond a aparut.
A mai stranutat si de cand i-am schimbat asternutul, rar, ce-i drept, si in mare parte, se intampla cand adulmeca lucruri si cand se trezeste.La Serban am fost cu el si l-a tinut sub supraveghere pana i-a cazut cojita de acolo.Mi-a zis ca din cauza ca ei au pielea foarte subtire au reactia asta la injectie.
Cat despre faptul ca doarme...se prea poate sa fie ce zici tu,in sensul ca sunt cam 20 de grade la noi in camera,dar mai scade temperatura si se simte...Oricum, din pereti vine un aer incredibil de rece...ca proprietarii nu prea dau drumul la caldura si de la noi se duce caldura la ei, iar de la ei vine frigul la noi...si centrala a mers de ne-a secat la buzunare.De abia astept sa gasim o alta varianta de locuit,ca ne-au innebunit si imbolnavit pe toti oamenii astia :suicide: . Am sa ii fac caldurica , sa vad cum se comporta atunci.Oricum,hibernarea ar cam fi explicatia pentru starea lui de moleseala, pentru ca in rest,nu are probleme,mananca bine, bea apa.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde irena » 22 Mar 2012, 12:58

hamsterii sunt, ca si porcusorii de altfel, sensibili atat la frig, cat si la caldura.
din pacate, fiind atat de mici, sunt greu de tratat, pentru ca e greu de stabilit un
dosaj la medicamente. eu nu te-as sfatui sa il pui langa calorifer, pentru ca la caldura
reactioneaza mai rau decat la racoare. poti sa incerci sa ii pui un covoras de baie in
cusca, si peste asternut. la pet-shopuri sunt patuturi din vata pentru hamsteri (eu stiu
pe cineva care ii punea vata in cusca si bestia o desfacea si se invelea in ea). intr-adevar,
daca e rece devin apatici si dorm mult, insa daca temperatura e foarte scazuta, raceste si
de cele mai multe ori nu prea ai cum sa il tratezi... cu toate astea, caldura mare e mai
periculoase.
incearca cu covorasul de baie si peste asternut, poate ca ajuta cat de cat.
sanatate multa

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Cookie...

Mesajde -Vlad- » 22 Mar 2012, 16:11

Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Alte animalutze

Mesajde FlorinG » 22 Mar 2012, 16:47

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde cryssa » 22 Mar 2012, 18:18

o papagalita face nani la mine pe mana rofl revin pe seara cu poze :heart:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Alte animalutze

Mesajde -Vlad- » 22 Mar 2012, 20:22

A cui este? :D
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde cryssa » 23 Mar 2012, 01:36

a meu a meu a meu rofl am stat toata ziua bot in bot cu ea (mi'a luat'o taica'miu de frica sa nu vin cu un jako sau un ara acasa rofl ) e ffff dulce si blanda...asa ca nu i'am mai facut poze ca eram prea ocupata sa o pup :lol: i'am facut doar un filmulet dar mi'e cam lene sa il pun pe photo bucket rofl
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Alte animalutze

Mesajde biancadumy » 23 Mar 2012, 02:00

E superba :heart: are asa o culoare frumoasa :heart: si e asa blanda :heart: aiiiiiii :loving:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde cryssa » 23 Mar 2012, 02:04

mda pai o cheama emilie jolie (pretty emily) deci la ce te asteptai rofl poate ii fac niste pozici maine :lol: daca nu sunt prea ocupata cu pupatul :lol:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Alte animalutze

Mesajde -Vlad- » 23 Mar 2012, 15:46

Eee...numa Biei i-o arati. :cry: Si mie,care iubesc psaretul foarte mult nu imi arati. :(
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde cryssa » 23 Mar 2012, 18:06

pai am bagat cardul de la aparat in calculator (aveam doar un filmulet cu ea facut pt o prietena din vietnam) si i l'am trimis..dar pe photobucket se incarca greu. poate cand fac pauza de pupat ii fac si niste poze :lol:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori