Alte animalutze

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Alte animalutze

Mesajde -Vlad- » 19 Mar 2012, 16:03

Ai avut Betta? Cu cat mai mult spatiu,cu atat mai bine.
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde crisa24 » 19 Mar 2012, 18:45

*betta sunt cu adevarat spectaculosi, eu am avut 5 femele si un mascul dar acum mai am 4 femele si un mascul, o femela a ramas intepenita intr-un decor si ei cum respira la suprafata mai mult a murit din pacate
*sunt insa pesti agresivi, femelele dintr-o neglijenta a cuiva nu stiu cine inca sigur au ajuns in jumatatea acvariului peste bettan, dupa o noapte lipsa de acasa am gasit bettanul in cap pe fundul acvariului complet fara aripioare, mai avea resturile mici sub branhii sub inotatoare, l-am pus in alt acvariu cu apa la temperatura potrivita langa patul meu si timp de 2 zile l-am tinut cat am putut de des la suprafata, a fost sambata si duminca, am crezut cand l-am gasit ca mai mult de 30 de minute nu mai traieste, azi 20.03.2012(incidentul a avut loc cu o luna in urma), este refacut complet :wasntme:.
imi plac mult ca sunt foarte activi si se bucura fff mult cand vad pe cineva pe langa acvariu, cu fetele nu am probleme insa combinatia fete baieti este mortala!
in general masculul este agresiv isi omoara partenera dupa depunere, sau daca sunt mai multe face asta pana le elimina de tot, insa la mine fetele mi-au terminat baiatul.
eu am in acvariul de 12 litri si filtru incalzitor insa nu, deci apa este undeva la 24 grade(am termometru pe peretele vasului) si schimb apa si la 12 zile!
din toti pesti pe care i-am avut pana acum si din cei pe care ii am acum, oricand as lua un betta, mai ales pentru faptul ca ii poti atinge si mangaia si vin si se joaca printre degetele tale(daca ai insa filtru intern este bine sa faci cu mare precautie asta, in cazul unui "scurt circuit!" )


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Alte animalutze

Mesajde maria » 19 Mar 2012, 18:54

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde crisa24 » 19 Mar 2012, 19:18

da pentru ca ei pot sta si fara filtru sau pompa de aer, respirand des la suprafata!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Alte animalutze

Mesajde -Vlad- » 19 Mar 2012, 20:54

La mine nu s-a ajuns la o asa gravitate.Inotatoarele baiatului sunt doar zdrentuite.Este foarte activ.:)Fetele nu mai zic,sa le vezi cand le pun manacre cum se reped sa manance. :lol:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Alte animalutze

Mesajde Allma » 20 Mar 2012, 20:59

Aaam avut dea pesti, multe specii :lol: Erau amuzanti, cei care zicca pestii sunt plictisitori nu au avut niciodata... :lol: Aveam pe un CD cateva poze, aveam 2 acvarii mari in care tineam pestii si 2 mici in care tineam puiutii, la unele specii trebuiau separati de parinti si de restul pestilor, asa mi s-a recomandat si am vazut si eu ca ii fugareau si mancau :( Un nepotel a lui Bubu,baietelul meu Betta inca traieste, si seamana destul de bine la comportament :lol: Amandoi primii la mancare :lol: Cand ne-am mutat a trebuit sa renunt la pestiuci, acvariile erau prea mari si faceau o umezeala de nedescris, mi-as lua din nou, intr-un acvariu mai micut cativa dar din 4 se fac 10 si din zece 40 :lol: un cuplu ar fi o problema? Ca imi lipsesc, imi amintesc ca le ciocaneam in gemulet cand era ora mesei si toti se urcau sus :loving:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde cryssa » 20 Mar 2012, 23:45

cand eram mica 'aveam' multi pesti..in sensul ca parintii mei aveau un acvariu imens. acum unchiul meu are un acvariu cu 2 carasi mari si 1 sanitar(celalalt a fost papat de unul din carasi :nerdy: ). asa de cand nu mai sunt copchila am avut doar un peste(piper) si mi'a murit a 2'a zis :cry: ma batea gandul sa imi iau altul dar..mi'e sa nu'l omor si pe ala :(
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Alte animalutze

Mesajde Allma » 20 Mar 2012, 23:48

Poate era bolnavior sau ceva, nu cred ca din vina ta s-a dus
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde cryssa » 20 Mar 2012, 23:51

nu am stiut ca trebuie sa fie apa calduta..cum i'am pus apa noua s'a pleostit si nu mai misca...asa ca eu(eram singura) m'am panicat, am luat un extraveral si al plecat de acasa :lol: m
am intors dupa 3 zile ca eu nu vroiam sa stau cu animalul mort in casa rofl
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Alte animalutze

Mesajde Allma » 20 Mar 2012, 23:57

La mine eram mica cand am luat pestisorii :lol: Tata a luat un acvariu si l-a umplut cu apa de robinet pe care a lasat-o 2 zile cu filtru dupa indicatiile unui forum ca acesta :lol: (exista unul pt.orice :lol: ) cand ma trezesc vad 3 pestiuci inotand acolo, tata zis ca de aia trebuie lasata apa 2 zile, ca sa ai pesti gratis =)) Dupa cateva zile m-a dus la Iasi si m-a lasat sa aleg ce pestiuci am vrut, si normal ca am ales cativa din fiecare :lol: Masina era ca un acvariu plin de pungute cu pestiuci :lol: Eu stateam pe bancheta si aveam grija ca pestii sa aiba un drum cat mai nestresant si tata mergea cat mai incet :lol: Apoi i-a apucat pe ei sa faca si copii si asta e m-amfacut cu 2 acvarii :lol:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde cryssa » 20 Mar 2012, 23:59

de la robinet apa? mie si plata mi'a fost frica sa pun si am stat si am fiert'o
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Alte animalutze

Mesajde Allma » 21 Mar 2012, 00:00

Lasata cu filtrul 2 zile, si nici unul nu a patit nimic, din cateva zeci :lol: Da noaptea auzeam numai clabuci din apa aia :suicide:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde cryssa » 21 Mar 2012, 00:02

clabuci rofl hai ca asta'i chiar dragu..tata a zis ca am voie sa imi iau inca un pestic dar sunt inca nehotarata..in plus am mai primit 2 buruieni(asa imi alint eu floricelele :lol: ) si trebuie sa ma obisnuiesc cu programul de udat al fiecareia :heart:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Alte animalutze

Mesajde Allma » 21 Mar 2012, 00:07

Mie de cand a venit primavara in loc sa imi infloreasca casa s-a ofilit :cry: Acum chiar buruieni sunt, cea decorativa, sau copacul cum ii zic, era tot timpul anului plin de frunze, acum a chelit, e un bat cu frunze, si floricica meaa murit :cry: O aveam de asta vara, aia era a mea, copacul e mai mult al mamei ca ea l-a primit :lol: Am de gand sa imi plantez eu o floricica, ca sa o vad cum creste :heart: De 4 ani tot zic ca o fac si nu am mai facut-o :lol: Nici nu ma decid ce sa aleg, nu ma pricep si nu stiu care sunt "florile incepatorului" :giggle:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Alte animalutze

Mesajde cryssa » 21 Mar 2012, 00:09

mai bine ne mutam la taifas ca suntem off :giggle: iti raspund acolo
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori