Patanii

Intamplari cotidiene, vesele, amuzante

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 22 Feb 2010, 11:57

Porcusori au nevoie de timp pentru a se acomoda, stimulii noi sunt necunoscuti, ei raspund cu comportamentul de fuga/refugiere la majoritatea acestor stimuluri, deoarece nu stiu cum sa reactioneze, in mediu strain, schimbat (fara mirosul familiar de cuib, fara partener, singur!!!!!!!!!!!) nu pot descifra ce mesaje poarta un anume stimul (pozitiv de la care nu trebuie sa ii fie frica, negativ care ii provoaca neplacere, durere sau teama, sau neutru care de cele mai multe ori, daca nu e asociat cu ceva pozitiv sau negativ, nu va declansa raspuns din partea lui).

Tu trebuie sa ai rabdare si sa fi consecventa, pana la urma o vei imblanzi, depinde nu doar de personalitatea porcusorului, depinde si de stapan, cum reuseste sa ii asigure un mediu in care e incurajat instinctul natural de cercetare/cautare si cel social, asigurandu-i un mediu potrivit si un congener cu care poate interactiona, stresul reducandu-se substantial prin aceasta modalitate.

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 22 Feb 2010, 12:01

Multumesc Geda! Stiu toate astea ca am mancat forumul asta pe paine de doua luni incoace, dar pur si simplu ma sperie responsabilitatea pe care mi-am luat-o acum :D. Ea pot sa zic ca e destul de viteaza si nici eu nu ma las usor. Am sa am multa rabdare cu ea si cand o sa vina si cealalta porcuta am sa respir usurata. Mi-e mai mult mila de ea si de singuratatea ei. Mai mult d-asta o tot bag in seama ca ma gandesc cat de greu ii e. Eu as fi lasat-o in pace de tot la inceput daca nu mi-era teama sa nu aiba cumva vreo boala ceva si eu sa nu ma prind prea tarziu. O mai verific sa ma asigur eu ca e bine desi nu am reusit sa verific mare lucru la ea ca e o zgatie mica :D. E adorabila... Iti multumesc! Cred ca aveam mai degraba nevoie de cineva sa-mi zica ca totul e ok :D.
Sing for absolution!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 22 Feb 2010, 12:15

Poti cantari greutatea corporala acum zilnic macar o saptamana, dandu-i ceva bun atunci cand o pui pe cantar, asa va fi mai putin speriata.

Daca vrei sa o scoti, nu o mai fugari, pune o cutie de carton la care tai usite in ambele capete, sau un tub in cusca, ea va intra in ace(a)sta, deoarece 1. se poate adaposti acolo (ii ofera siguranta, simtindu-se protejata), 2. e curioasa de fire, si daca mai si gaseste ceva papa, si mai repede intra, apoi, dupa ce a intrat, acoperi ambele capete cu mainile tale, scoti cutia sau tubul si o/il asezi in locul unde vrei sa o pui, apoi eliberezi capetele si asa ajunge direct in poala ta sau alt loc (pat, podea), fara sa o stresezi cu alergarea. E simplu si eficace. Important e ca la fiecare scoatere sa o "recompensezi" cu ceva, asa scoaterea si persoana ta va asocia cu stimuluri placute, asta este interesul tau in procesul de imblanzire, sa reduci in acest fel instinctul de fuga.

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 22 Feb 2010, 12:22

Pai am incercat asa. I-am cumparat chiar ieri un tub nou ca nimic altceva din accesoriile pe care le aveam nu ii starnea interesul. Sta doar sub placile de etaj. Acolo se simte ea ok. I-am pus ieri fan special in tub doar doar o intra in el si nimic. A intrat in el o singura data cand o fugaream. In poala mea nu prea sta. Incremeneste primele 5 secunde cand ajunge acolo si dupa Tzusti unde vede cu ochii. Cat despre ceva bun nu papa de la mine din mana. A mancat ieri un pic fan si morcov cand am pus-o in pat dar doar dupa ce am stat nemiscata in jur de 10 minute. Eu o scot doar cand trebuie sa-i fac curat ca altfel n-as prea scoate-o asa repede. Cand o pun inapoi in cusca da o tura de verificare (Ca mereu i-am schimbat locul lucrurilor pe acolo) si dupa se infige inpoi sub etaj. Oricum planuiesc s-o las tot restul zilei in pace (in afara de momentele cand ii dau ceva de papica) ca am stresat-o destul. Nici daca o momesc cu patrunjel nu merge. Pofteste la el ca se uita numai la mana mea dar nu vrea s stea langa mine... Acum i-am acoperit tubul cu o carpa (e transparent) ca poate asa o sa-i placa. Oricum am realizat ca astept prea multe prea repede. N-are nici 2 zile intregi de cand e aici. Am incredere in ea ca va fi fetita cuminte si desteapta si sanatoasa :D. Am sa mai incerc sa-i pun ascunzatori diferite poate intra in vreuna sa pot s-o iau asa cand vreau. Multumesc din nou Geda! :thanks:

Cat despre cantar nu vrea sa auda. I-am pus de toate: mar patrunjel portocala am incercat s-o mituiesc cu tot ce am avut in speranta ca va sta 4 secunde acolo. Il uraste :D. Oricum n-are stare. Numai daca e sub etaj sta nemiscata. In rest e zvapaiata. Fuge chitaie se joaca cu apa... macar are un tonus bun :D
Sing for absolution!

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Progrese :D

Mesajde Sqeek » 23 Feb 2010, 12:24

Azi planuiam s-o las toata ziua in pace pana maine cand cine puiuta mica. In schimb cand i-am pus sa pape n-a mai fugit de mine. Am intins mana s-o mangai, a stat si mi-m strecurat usor mana sub burtica ei si am scos-o. Nu s-a zbatut deloc :D Am pus-o in pat i-am pus repede papica tub si cantarul acolo. S-a plimbat, m-a mirosit, a incercat sa se uite peste perne apoi a inceput sa chitaie usor. Si DA am reusit sa-i fac poze da nuj ce are memoria din telefon ca nu vrea sa descarce pozele. Astept sa vina prietenul meu si-l pun pe el sa le descarce si va arat ghemul de blana :D. S-a scarpinat aseara de ceva ori dar nu pare sa aiba nimic pe piele si n-are nicun loc dezgolit de blana. Ii cade parul f putin si tot mai putin de cand am inceput cura de Vit C si Beres. AM si cantarit-o (in tub) si are undeva in jur de 700 gr. Acum ca e asa cuminte mi-e mai usor s-o iubesc :D. Abia astept sa-i aduc colega maine. Mie mi s pare ca atunci cand chitaie, chitaie a singuratate ca se uita peste tot doar doar o vedea pe cineva ca ea. De foame sigur nu chitaie ca are peste tot de mancare si de durere oricat as examina-o (Atat cat pot in stagiul asta) nu da semne de ceva in neregula. Oricum o supraveghez de aproape si am sa ma asigur ca am o fata fericita si sanatoasa :D.
Sing for absolution!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 02 Mar 2010, 12:34

sa vedeti ce a facut lady
azi dimineata i-am pus 2 felii de castravete pe care le-am acoperit cu grau verde, in ideea ca sa munceasca sa isi gaseasca hrana, sa aiba o preocupare
acelasi lucru am facut si in cutia cotofenelor
lady a iesit de sub strapontina, s-a urcat la etaj, unde stie ca ii pun mancarea si a ramas mirata
se uita si nu vedea castravetele, desi simtea mirosul
a mancat un pic de grau, dar nu era castravete
a coborat, a cautat si prin talas, nimic
atunci s-a pus in mijlocul custii si a inceput sa tipe
nu va spun ce am ras eu, cred ca mai tare decat ea
am urcat-o sus , i-am scos castravetele si a inceput marea rontzaiala
a doua bucatica a gasit-o singura
pupezele din cutia mare au gasit imediat castravetele
si coco a fost haioasa aseara
de 2 zile le dau suc de kiwi si mandarina si sunt super incantate
aseara aveam o seringa plina pe prosopel si coco nu a mai avut rabdare sa ii dau eu, a luat singura seringa, cu boticul
era caraghioasa cum rodea din seringa, doar, doar curge ceva
seringa ii atarna din guritza, dar nu o lasa de loc
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 02 Mar 2010, 12:51

:lol: Maria ai trei fete adorabile si caraghioase care merita multi, multi pupici :kiss:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 02 Mar 2010, 13:00

:smile:
multumim
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 02 Mar 2010, 14:13

Ooof, pupa-le-ar mama de zuzele ce sunt! :heart: Sa le pupacesti bine din partea noastra!
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 02 Mar 2010, 14:24

zuze?
:lol:
li se potriveste
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 02 Mar 2010, 14:31

O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

adela
Initiat
Initiat
Mesaje: 43
Membru din: 26 Feb 2010, 18:27
Localitate: calan

Mesajde adela » 06 Mar 2010, 12:09


Avatar utilizator
gabby
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 181
Membru din: 14 Aug 2009, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde gabby » 07 Mar 2010, 00:45

Adela asta nu este nimic! Porcutul nu va inceta sa nu te surprinda .
Sunt niste nazdravnii porcii astia!
Nichts im Leben ist korrekt! Wir denken an uns selbst und andere von ihnen denken
Ich frage mich, wann sie diesen Krieg mit uns selbst zu stoppen?

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 08 Mar 2010, 17:42

Ei bine... timpul a trecutu (cum ar zice bunicul meu :D) si incet. incet s-au facut aproape 2 saptamani de cand o am pe Sookie si un pic peste 2 de cand o am pe Tara. S-au mai domesticit ele... se mai cearta dar se opresc :D spre deosebire de primele 3 zile in care am dormit in jur de 8 ore in total caci doar atat au tacut :D. Am incetat cat de cat sa fiu o mama supraprotectiva... m-am mai calmat.
Tara e mancacioasa casei. Ar manca orice, oricat, oricand. Sookie e mai timida la capitolul asta. In primele 5 zile doar gusta niste morcov si mar fortata de mine. Acum incerc sa le tai unghiile. Nu prea ma descurc nici cu asistenta a inca doua persoane (noi suntem obisnuiti cu pisici care se luptau cu noi la ingrijire, nu cu porcusori speriati), insa nu ma las. Daca nu pot sa le tai unghiile ca lumea in 2 saptamani va trebui insa sa ma consolez cu gandul si sa le duc la veterinar :D. Mai ales ca gherutele negre ale Tarei nu se ofera sa ma ajute :D. Le mai tin pe langa mine. Tara e intrigata de parfumurile mele si uneori ma linge de cateva ori ca mai apoi sa-si faca curaj sa ma guste :D. Ar fi in stare sa manance si carne de om :D. Sookie e foarte curioasa. Sta un pic in brate si dupa pleaca in peregrinari. Nu are voie nimic sa fie in casa fara sa stie ea sigur despre ce e vorba. Tara... Tara cred ca sta in brate de frica desi uneori imi pare ca ii place s-o scarpin. Serile sunt cele mai active momente pentru ele. Incep alergari, discutii, popcornuri... Noptile tin neaparat sa bocane si sa zdrangane dar eu m-am obisnuit cu zgomotul (ba chiar ma trezesc daca nu aud nimic la un moment dat si le verific). Nu imi dau seama daca au vreo forma de afectiune pentru mine (eu fiind singura care le hraneste, ingrijeste, schimba) caci indiferent cat le dau sa pape, imediat ce termina micile ingrate fug la treburile lor si tipa daca vreau sa le bag in seama. Acum le fac un mini-castel. Sper sa le placa ca am muncit 2 zile doar pentru un sfert din el. Dupa ce termin si cu asta si le mai iau niste lucruri pe care le vreau, vreau sa cumpar o cusca mai mare, doar doar or fi mai vesele. Am scris mult (ca de obicei cand vorbesc despre ele) dar in concluzie orice am gandit inainte de a le avea despre ce inseamna sa ai un porcusor a fost apa de ploaie. N-as fi ghicit niciodata cat de diferit de orice alt animal e un porcusor. Am ingrijit cai, pisici, caini, rate, papagali mici si mari, si lista mai continua, insa nimic nu e ca un procusor de guineea. Mi se pare un efort continuu si poate inutil sa ma aproprii cat de cat de ele, sa formez o relatie cu ele, insa daca fac un pas inainte a doua zi vad ca m-am intors trei pasi inapoi. Insa nu pot sa zic ca nu le iubesc :D. Le ador si doar ca sa ma uit la ele. Imi tin sperantele in maturitatea lor din anii ce vor venii si poate cu aceasta maturitate vor fi mai increzatoare in intentiile mele. Imi cer scuze ca am intarziat cu pozele si ca nu sunt multe, insa a fost o perioada grea pentru noi oamenii de aici si m-am concentrat pe rezolvarea problemelor. O zi frumoasa tuturor, in special femeilor de pe aici :D. E ziua perfecta sa fim mamici de porculini nebunatici :D.
Sing for absolution!

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 08 Mar 2010, 20:21

Sqeek stai fara grija,fetele te vor iubi mult.Gandeste-te ca sunt si ele agitate.au fost aduse in casa noua, cu un stapan nou , cu o surioara noua, ele sunt micute si inca sunt speriate, agitate.Ai sa vezi ca incet,incet vor ajunge sa te iubeasca si vor sta cuibarite in bratele tale si vor sta la pupacit, ai rabdare,timpul le rezolva pe toate.Gandeste-te ca ai doi copii mici care acum nu prea inteleg ei multe si nu prea stiu sa isi exprime sentimentele dar vor creste si se vor atasa de tine si te vor intampina su strigate si sarituri. :kiss: fi o mamica rabdatoare :smile:


Înapoi la “Ce au mai facut micutii nostri ...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori