Cum arata o zi la porcii mei......

Intamplari cotidiene, vesele, amuzante

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
mmarialuiza1
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 59
Membru din: 30 Ian 2009, 18:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mic and Faby's Life

Mesajde mmarialuiza1 » 24 Iul 2011, 13:00

Cum ar fi o zi a porcutilor mei...
Pei ar fi presarata cu iarba din belsug si fugaritul prin casa al lui Mic (Tufi Zulu).
Le dau drumul ca si la caini , de 3 ori pe zi : dimineata , seara si dupamiaza.
Fabritzio sburda fericit si sare mereu , iar Tufi aka Mic isi cauta ascunzatori sirete.
Cand e insa sa ii pun la loc in cusca Fabritzio chitaie umic dar reusesc sa il prind.Insa venind vorba dev Mic....il caut peste tot , desi e usa inchisa odata l-am gasit in sufragerie , strecurandu-se pe langa tatal meu rofl ..

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde Jackie » 24 Iul 2011, 14:34

Nici la mine Jack nu chitaie decat in circumstante sumbre, de obicei cand s-a plictisit de plimbare si vrea inapoi in cusca sau ca sa-l atentioneze pe cel mic. In schimb, roade gratiile ca disperatul in timp ce guita Joy, de fac un concert care trezeste si vecinii, nu numai pe mine. Daca sare prin cusca e un semn ca e fericit, deci nu-ti fa probleme. Fiecare porc se manifesta in stilul lui. Daca fuge ca disperatul pe covor, iar e bine. Le place sa exploreze si sa caute mancare sau materiale de ros (mobila in general sau papuci sau orice li se pare lor nou si n-au gustat), asa ca e bine sa ii mai ascunzi prin camera cate o bucatica mica de morcov, castravete sau ce ii place. A, si era sa uit. Incearca sa-i mai iei un fratior/surioara de acelasi sex si o sa-si de drumul la vorbit imediat.

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde karinafirca » 24 Iul 2011, 17:17

multumesc Jackie. intr-adevar vreau sa imi mai iau un porcusor de acelasi sex bineinteles :)) al meu e baietel, Fifi( pt ca la inceput am crezut ca e fetitza) dar mi-e frica, daca se vor bate ce fac?

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde irena » 24 Iul 2011, 17:20

cu o cusca corespunzatoare (minim 1m/50 pentru 2 porcuti), accesorii si ascunzatori nu se vor bate. tine cont de cum se imprietenesc doi porcusori (gasesti informatii pe site si pe forum) si nu vei avea probleme.

porcutul tau nu vorbeste pentru ca nu are cu cine :) o data ce va primi un prieten, isi va da drumul ;)

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde karinafirca » 24 Iul 2011, 17:25

multumesc pt sfaturi irena acum ma uit sa vad cum se imprietenesc 2 porcusori. :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde irena » 24 Iul 2011, 17:52

cu mare placere :)

de imprietenit e foarte simplu, trebuie sa tii cont de niste reguli si totul va fi bine. ii imprietenesti intr-un spatiu neutru, fara mirosul porcusorului pe care il ai deja. ii lasi sa isi faca damblaua (se vor mirosi, vor chitai, se vor catara unul pe altul) si intervii doar in caz de bataie cu sange (la propriu cu sange!). cazurile cu bataie sunt foarte rare ;) intre timp speli bine cusca cu otet si o clatesti bine, asa elimini mirosul porcutului pe care il ai, accesorizezi cusca, iar dupa ce ierarhia e stabilita, ii pui in cusca si ii supraveghezi sa nu se ia la harta. si cam atat. nu ai de ce sa iti faci griji, porcutul va fi fericit sa primeasca un prieten, sunt animale sociale ;)

bafta!

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde karinafirca » 25 Iul 2011, 13:35

a intervenit o problema :( nu ma lasa mama sa mai iau un porcut..fara un partener nu va chitai niciodata. porcutul meu nu e singur toata ziua ma joc cu el, iar daca nu sunt eu e mama care vb cu el toata ziua si il alinta e fericit si ne linge sau ne gusta..e si nici cu numele nu s-a obisnuit..

roxy.caramel
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 22 Iul 2011, 16:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde roxy.caramel » 25 Iul 2011, 13:43

spunei mamei tale ca un porcut singur e un porcut nefericit! :cry:

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde Jackie » 25 Iul 2011, 13:46

Insista, ca si la mine o trebuit vreo 2-3 luni sa-i conving. Le-am aratat site-ul de la Inka plin cu porcusori frumosi, tot bateam apropouri: Vai, ce porci frumosi, ce tare ar fi sa am si eu unul de asta! si tot asa. Apoi mi-am cheltuit toate economiile pe la BauMax, Parktiker si alte magazine de profil pentru lemn cuie, adezivi ecologici, linoleum si alte chestii, chipurile sa-i fac lui Jack o cusca mai mare. Am inceput sa fac curat in camera mai des, sa-i arat mamei ce bine am eu grija de porc, maturam fiecare fir de fan, etc. si apoi ultimul pas. Pai si asa Jack e singur, are casa mare, nu ar fi mai bine daca ar mai avea si cu cine sa discute cat sunt plecat pe la scoala? Si uite asa dupa multe insistente l-am luat pe Joy, dar e nevoie de rabdare si de putere de convingere ca sti destul de responsabila pentru inca un animalut.

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde karinafirca » 25 Iul 2011, 13:55

da am incercat cu mama si parca parca dar tata..tata nu se lasa convins..eu tot ce imi doresc e sa chitaie :))

e apropo Jackie linoleu pt ce iti trebuie?

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde Jackie » 25 Iul 2011, 14:05

cusca fiind din lemn, de la urina incepe sa putrezeasca si sa miroase, asa ca a trebuit sa pun ceva sa nu treaca umezeala. E foarte bine sa tratezi lemnul cu ulei de in 100% natural, dar la mine nu mergea ca aveam peretii prinsi cu un adeziv non-toxic, dar se dizolva in contact cu apa sau alte lichide si adezivul nu trage uleiul de in, deci riscam sa ma trezesc fara pereti la cusca.

roxy.caramel
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 22 Iul 2011, 16:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde roxy.caramel » 25 Iul 2011, 14:06

pai incearca sa-l iei de manuta pe tatal tau s-al aduci l-a calculator si sa-l pui sa citeasca cu voce tare de pe site-ul gemon la ingrijire. In prima parte numai despre asta scrie...

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde Jackie » 25 Iul 2011, 14:11

Suntem cam off-topic, deci ar fi mai bine sa continuam discutia undeva pe la "Ingrijire".

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde karinafirca » 25 Iul 2011, 14:12

Jackie, cusca mea e din plastic si porcutul sta pe talas. Si faza cu tata pe el nu il incanta rozatoarele deci nu am nicio sansa pt k nu il intereseaza mi-a zis :)) poate daca nu as pleca la facultate ar fi altceva :|

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde irena » 25 Iul 2011, 14:26

pai si daca mergi la facultate, ce faci cu porcutul? il lasi singur acasa?

orice animalut are nevoi... la fel si porcusorul de guinea - are nevoie de spatiu, accesorii si neaparat de un prieten de acelasi sex! in momentul in care il cumperi, trebuie sa ii satisfaci aceste nevoi! tu crezi ca e ok singur, ca lumea se joaca cu el si ca asa nu simte lipsa unui tovaras de joaca, insa nu e asa. el are nevoie sa interactioneze cu specia lui, altfel se simte singur si trist. noi nu observam, pentru ca nu arata tristetea... insa daca se complace in situatia de a fi singur, nu inseamna ca o face din placere...

pune-te in locul lui - sta singur, inchis intr-o cusca, iar din cand in cand vine o mana gigantica si il scoate de acolo, dupa care il inchide din nou... asta trebuie sa ii explici si tatalui tau.


Înapoi la “Ce au mai facut micutii nostri ...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori