Cum arata o zi la porcii mei......

Intamplari cotidiene, vesele, amuzante

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde lupuelena2009 » 17 Ian 2011, 17:06

nici nu apuc sa ma ridic din pat....doar ca m-a misc un pic si se aude glasu lui myley ,tipator ca din gura de sarpe,tipa zici ca vine sfarsitu lumii :lol: ,iar dupa ea binenteles ca urla si cleo...iar dupa cleo incepe si nony,dar mai sfios ca el e baiat si are rabdare pana dau la fete papica.dupa ce le dau sa manance,myley tot vine curioasa ,sa testeze terenu.....sa nu cumva ,sa rateze ceva!se mai duce la cleo,o pupa ,iar cleo plictisita de ea se fereste usor.nony e un cumintel,el ma lasa sa termin cu fetele dupa care apare si el la usita,caci stie ca urmeaza plimbarea dupa o masa copioasa.deoarece el sta singur in cusca,are mai multa libertate ,se pune langa beny,cainele meu,il mai miroase si apoi fuge prin fata lui,controleaza el toate colturile casei,binenteles ca mai imi lasa si ceva bobite pe unde umbla,sa stiu ca a trecut pe acolo! :giggle: apoi nony este luat de sotu meu la mangaiat,ai place la nebunie sa il scarpine cineva sub barbie :winking: .....in timp ce nony este la sotu meu ,fetele sunt scoase la plimbare pe covor.....myley face niste pop -cornuri de fericire ca e libera,iar cleo umbla sfioasa pe langa ea.....intre timp,nony o simte pe cleo si pe myley ...incepe chitaitu si guruitu ,semn ca e si el acolo sus la sotu meu.este o nebunie totala.....toti tipa sa se faca auzit,cainele il pupa pe nony sa-l linisteasca,cleo il cauta pe nony.....iar myley fuge dupa cleo!!!!!pana la urma ,sa-i impacam pe toti.nony ramane la sotu meu ,eu o iau pe cleo si fimea pe myley,iar cainele se uita la noi caci el ramane pe dinafara tot timpul... :hi: dupa o ora toti revin la locurile lor si se pun la culcare...inclusiv noi ca suntem extenuati de atata ras.va dati seama ce balamuc total exista la noi....dar ne face mare placere tot balamucu asta,la voi cum se prezinta situatia? as vrea ca noi toti sa povestim cum ne petrecem timpul cu prietenii nostri dragi!!

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde true_fan_66 » 17 Ian 2011, 23:48

la mine ziua incepe de la 4-5 dimineata, cand porcul mare da semnalul de alarma ca e ora mesei, si cum ma duc la bucatarie incep: Caro se urca pe casutza care da inspre bucatarie si incepe sa roada gratiile ( pentru ca el nu vorbeste decat rar de tot ), Miley sta jos in fan si tzipa cat mai ascutit si mai tare, iar cand oboseste reia vocalizele Landis. :lol: Apoi, cum ma vad cu castronelul, toti gramada cu capul la intrare sa fure repede o bucatica inaintea celuilalt. In fine...infuleca ei acolo, dupa care vine clipa "siestei", in care fiecare se intinde pe unde apuca. De obicei cei mari dorm in casute pe timpul zilei, doar Landis umbla bezmetic pe acoperisuri. Apoi la masa de pranz se intampla acelasi lucru, doar ca atunci se mai dezmeticesc putin si Landis se cearta cu Caro pe ultima bucatica din gurita lui, Caro il sasaie intruna ( la fel ca pisicile nervoase ) dupa care incepe joaca, la care iau parte doar porcutii de angora, pentru ca de cand Landis a devenit privilegiat, el nu ii mai baga in seama mai deloc. Nici macar cand ii scot afara nu incearca sa se joace cu ei. :( Mai vine Landis sa stea pe langa el, dar degeaba. Caro nu face decat sa stea cuibarit in cosulet sau langa mine si din cand in cand mai alearga de unul singur.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde cosmina » 20 Ian 2011, 01:28

la mine o zi normala incepe pe la 8 cateodata la 7
pur si simplu ala mic se duce la gratii( speciale)
si roade cu pofta din ce in ce mai tare, se opreste s avada daca eu aud., si iar. ala mare se smiorcaie si el usurel
ma scol din pat saltea), merg de-a busilea cu ochii inchisi pe bajbaite, si le dau boabe sau fan
intre timp care mai de care cu boticurile pe la gratii , si in 2 picioare.
apoi le dau drumul la usita, de obicei doar le deschid usita si ei se duc tinta la pungi cu fan sau boabe
azi ala mare intrase cu totul in punga de fan care era rsturnata si ala mic nu mai incapea
se tot invartea pe laga fundul lu ala mare si era nervos ca vroia si el papa
dupa papa, ala mare se intoarce ca un tanc inapoi dintro saritura lenesa in cusca
ala mic isi face joggingul de dimineata si anume fuge f repede in camera sub forma de cerc si mai scoate si un sunet ciudat apoi se duce si el si se odihneste in pozitia ;;vacutza'' care parca sta la pascut.. si ala mare pe wc'' pe litiera( pun apa in litiera si nu mai miroase asa tare pipi si caca,
pe la amiaza le mai iau in brate si le chinui'' pe ala mare il pieptan.. si air vrea sa scape si urla..
seara le mai dau drumul.. se mai plimba putin si noaptea cina si somn bine le dau mancare si la amiaza

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde lupuelena2009 » 22 Ian 2011, 22:39

si eu care credeam ca numai ai mei rod gratiile ! :lol: deci si ai vostri protesteaza?!zici ca se vorbesc... :call:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde Gemon » 23 Ian 2011, 17:30


Avatar utilizator
ie3neiulia
Membru
Membru
Mesaje: 277
Membru din: 26 Ian 2010, 20:53
Localitate: Tg-Jiu/Bucuresti

Re: cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde ie3neiulia » 23 Ian 2011, 18:06

Da si la mine e problema cu rosul gratiilor. Se mai intampla sa le roada chiar daca au mancare pusa. Trebuie doar sa ma vada pe mine prin bucatarie ca pac au si venit la gratii.
Reusisem intr-un timp sa le dezvat dar cred ca si-au adus aminte si tot mai incearca ele sa le roada chiar daca le dau eu la o parte :smile:

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde lupuelena2009 » 05 Mar 2011, 19:43

la noi e mare zarva ,o galagie de nu se poate......cand tipa myley,apoi o ia cleo si nu in ultimu rand nony!! =)) parca se vorbesc sa ma trezeasca de dimineata sa nu intarzii la serviciu :winking:

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde lupuelena2009 » 20 Mar 2011, 10:00

porcutii mei azi au fost cuminti asa ca am promis ca o sa-i laud aici pe forum,deci sa stiti ca ei sunt foarte foarte cuminti,se joaca in cusca si nu fac galagie !!!nony se bucura enorm cand are apa ,e placerea lui sa se balaceasca,iar cleo si myley se inghesuie cand le pun fan,parca ar vrea sa spuna.....mie intai ,mie ,mie!!! :lol: ,ce mai e o foame pe ele cand aud ca m-am ridicat din pat ,zici ca nu stiu,sunt super destepte si frumoase!!!!!guraliva de myley ma cam supara diminetiile ca tipa prima si le da tonu si la cei mari.....o apuca pe ea vorbaria la 6 dim!!... :call: in restul zilei sunt cuminti si ai admiram toata ziulica cat e de mare,sotul meu le schimba apa toata ziua,sa aive apa proaspata,fanul il pune de regula fica mea ,iar eu ma ocup de curatatul legumelor si fructelor si de facut curat in custi.seara noi avem ora de rasfat si plimbare ,fiecare isi ia cate un porcut,iar cainele nostru ramane pe dinafara si incepe sa se gudureasca si el pe langa noi.il mai pupa pe nony ca e prietenu lui de covor =)) cam asa arata o zi la porcutii nostrii. :love:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde irena » 20 Mar 2011, 14:51


Avatar utilizator
AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 394
Membru din: 11 Ian 2011, 08:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde AVRELIANVS » 03 Mai 2011, 01:03

Conitele mele,incep dimineata lenevind nu sunt foarte grabite cu exceptia Dragai care e in cap la toata lumea,pe casa,tuburi.Cand ma trezesc ma duc glont la ele sa le fac toaleta ,mancare ,apa, baie de pupici.Le-am invatat sa asocieze mancare cu o chemare: HAI!
Daca nu zic HAI nu zic nici ele nimic.Dar cand am zis cuvantul magic se aseaza in line in 2 piciorute si recita poezia prefereata "Guiţ,Guiţ"de Cavia Porcelus si le dau la fiecare prima bucatica in gurita apoi le pun ca la gaini in mijlocul tarcului asta ca sa elimin rivalitatile.Escroacele au progam si de jigareala zilnica care se lasa cu pupaturi din partea mea iar ulterior dupa 10 minute de masagel si din partea lor.Pranzul culmina cu o portie de verde(nu absint ,ci legume) si desigur somnicul de dupa masa.Dupa cum spuneam sau daca nu am zis ,zic acum ,sunt CEAS la 13.45 sau 14.45 fix se pun la somn toate.Am urmarit, o saptamana si cam asta e ora.Si sa le vezi cum dorm care mai de care tolanite in casa ,cu capul in geam,afara din casa, de ti-e mai mare dragul.Spre dupamasa mai ne fugarim prin tarc asa ca de pofta de mancare si seara iar ceva "HAI" si apa desigur pentru noapte,fan din belsug si uite asa vine seara la 10 e stingerea.
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde lupuelena2009 » 04 Iun 2011, 09:52

la mine ieri a fost ziua baiilor ,am inceput cu cleo,care a stat foarte cuminte la baita ,se pare ca ai cam place in mica piscina,adica un lighean micut in care sa poata sta ,unde nu depaseste apa ,mai sus de gat .deci a fost o balaceala pe cinste ,dupa care un masaj cu sampon si o zmotoceala cu prosopu ....dupa care a urmat o infasare ca la bebelusi ,........apoi un rasfat si multi pupici ....ca eram curata!!! :winking: .dupa mine a urmat nony ,dar el nu a stat asa cuminte ca mine ,eu nici nu am guitat ,dar el.......vai de capu lu stapana mea ,ca el s-a intors ,s-a zmucit ,si tipa ca din gura de sarpe....cred ca s-a speriat de zgomotul apei .. :lol: ...asa sunt baietii ..se dau viteji ,da le e frica de mor! :giggle: binenteles ca a avut acelasi tratament ca si mine ,cu masaj,infasare ,zmotocit si pupacit .,sa nu ne suparam .dupa aceasta baie ,a urmat o masa tot pe cinste cu verdeata,castraveti,sfecla rosie ,pepene galben ,ce mai un adevarat vestin in cinstea noastra ,.....si ce credeti ?...apoi am adormit amandoi !!!dupa o baie buna ,un masaj bun ,o masa copioasa ...un somnic si mai bun!!! in timp ce noi dormeam ,a facut baie si prietenul nostru beny ,catelul .....nu a scapat nici el de baita ,acum toti sunt niste frumosi!! :up2:

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde adelinatache » 04 Iun 2011, 12:32

Am dormit amandoi?? Tu cu el sau el cu Cleo? Sper ca nu.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde lupuelena2009 » 04 Iun 2011, 16:03

au adormit amandoi ,dar separat fiecare in cusca lui,iar beny in pat :smile: .azi am scos-o pe cleo afara in iarba,in gradina mea si am pus gratile de la cusca ,am zis sa o protejeze sa nu se sperie .da ea hoata a fugit printre gratii,noroc ca am vazut-o la timp ,apoi am bagat-o in casa ca imi era frica sa nu vina pisicutele ,eu cred ca era cam speriata ,acum am scos-o prima data!! :P : am sa o mai scot maine ,da am sa pun gratile alea mai mici ,sa nu mai fuga :sleeping:pe nony il scot inaintea lui cleo ,sa nu simta mirosu ei si am sa-l pun pe beny sa ai pazeasca de pisici. in gradina am busuioc verde ,asa ca o sa ia masa in oras ...

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde adelinatache » 04 Iun 2011, 16:39

Foarte bine. scuze, dar intelesesem eu gresit! :smile:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Cum arata o zi la porcii mei......

Mesajde karinafirca » 24 Iul 2011, 11:52

am citit toate postaraile..si am obervat ca toti porcusorii vostri "vorbesc" cand le este foame.. eu il am pe al meu de 3 saptamani si niciodata nu l-am auzit sa chitzaie cand ii este foame...tot ce am auzit a fost un "ciripit" cand il mangai si un sunt amuzant cand sare din cusca..dar nu inteleg de ce nu chitaie cand ii este foame? :( sau cand ma aude?e si inca ceva sta sa il mangai si ii place dar cand ii dau drumu pe covor abia il mai prind fuge ca diperatu :))


Înapoi la “Ce au mai facut micutii nostri ...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori