Sugestii diverse

Propuneri, sugestii, observatii, reclamatii
Gemon
Site Admin
Site Admin

Re: Sugestii diverse

Mesajde Gemon » 11 Dec 2011, 12:20

Concursurile ocazionale se gasesc in aceasta viewforum.php?f=23 sectiune unde se poate crea un nou topic sau dupa caz doua topicuri in acest sens in cazul in care exista interes pentru tema propusa.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 13 Dec 2011, 15:53

Vine Craciunul si ma gandeam la un concurs cu cele mai frumoase tricoturi cu motive porcutesti

aur
ideea e buna, dar userii nostri se mobilizeaza greu , chiar f greu
au fost concursuri de desene, de martisoare, etc care nu au avut competitori
pana si la expo au fost probleme cu concursul
ramona a prelungit termenul de inscriere de 2 ori parca
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 14 Dec 2011, 01:09

Am si eu o sugestie cretina.
Stiti desenele animate in care motanului ii care un bolovan peste picior si (din nu stiu ce motive) nu poate sa urle acolo pe loc, ci fuge repede sus pe un deal si-si da drumul la racnet.
As dori sa se infiinteze aici pe forum un loc de urlat. Nu glumesc. Eu ii simt lipsa acut. Sunt momente in care citesc anumite mesaje si-mi vine la propriu sa musc din masa/cana/scaun/canapea. Sunt useri carora dupa ce le explici de 8 triliarde de ori ca cerul e albastru, vin inocenti si intreaba: Oameni buni, ziceti-mi si mie ce culoare e cerul ca mi-e lene sa caut.
E oribil de frustrant. Eu sunt o femeie batrana, cu nervii macinati :lol: Ma abtin cu un eroism demn de o cauza mai buna sa nu dau cu acei useri de pamant. (verbal desigur).
Dar ma consum groaznic in sinea mea. Si intuiesc ca nu sunt singura. Ajungem astfel sa ne enervam, sa citim din doi in patru, sa trecem peste mesaje, sa nu mai raspundem unor nevoi importante.
Si atunci eu vad util un astfel de topic nou. L-as numi "Loc de dat cu capul". Uite aici va varsati frustrarile. Asa evitam off topicul peste tot dar ne si spunem punctul de vedere fara a ceda nervos si continuand sa ajutam.

E chiar aiurea ideea?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

adelinatache
Cercetas
Cercetas

Mesajde adelinatache » 14 Dec 2011, 02:11

sunt de acord cu lili.
si eu simt la fel.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

cristisz
Moderator
Moderator

Mesajde cristisz » 14 Dec 2011, 11:40

Sunt de acord cu Lili sau mai precis compatimesc cu ea, dar ideea unui loc unde sa ne varsam frustrarile nu cred ca e potrivita.
Riscam sa transformam "Locul de dat cu capul" intr-un teren de bataie, poate de aruncat injurii de catre cei lezati si ajungem in situatii nepotrivite.
Solutia pe care o putem aplica celor care cu nonsalanta spun ca n-au chef, timp, sau le e lene sa citeasca inainte de a intreba obsesiv acelasi lucru sau care deschid topicuri fara a mai verifica existenta unuia care trateaza acelasi subiect, este sa le aplicam prevederile regulamentului, sectiunea sanctiuni.

Evitam astfel (sau cel putin sper) distrugerea tastaturilor, a unor mice/mouses (cica ambele pluraluri sunt acceptate) nevinovati sau a capetelor atrase catre peretii din apropiere.

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 14 Dec 2011, 12:09

si eu sufar... ieri am venit de la facultate, am intrat pe gemon, am vazut discutia de
la taifas si am scapat farfuria cu mancare din mana. la propriu. iar dat fiind ca locul
de dat cu capul nu merge, exista rubrica de reclamatii, unde ma gandesc ca se poate
scrie atunci cand un membru considera ca ceva nu e ok...
poze cu charlie si frankie: http://www.mypiggies.blog.com
Imagine

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 14 Dec 2011, 12:12

Eu zic ca acolo unde este prima pagina-sa apara mare deasupra "CAUTA INAINTE DE A INTREBA(este deja sub forma asta)-PENTRU UN FORUM ORDONAT-POATE EXISTA DEJA RASPUNS :winking: !"
http://www.loveguineeapig.blogspot.com

Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 14 Dec 2011, 12:23

crisa, poate ca intr-adevar trebuie postat mare si clar ca inainte de a posta o intrebare, sa se caute.
eu insa am sfatuit aceiasi membrii de cate 10 ori cel putin sa dea o cautare inainte sa posteze. dar
nu ai cu cine... :( tu spui, tu auzi... sau ma rog, in cazul de fata, tu scrii, tu citesti.
la cum se creste graul parca. geda a postat care sunt pasii, foarte amanuntit, ca urmatoarea intrebare
sa fie "cum trebuie sa ud iarba?"...
Imagine

-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde -Vlad- » 14 Dec 2011, 16:16

Si mie de multe ori imi venea sa-i dau in cap daca puteam unui user.( cum sa zici ca ti-e lene sa cauti. :suicide: ) :lol: Sunt de acoord cu Lili. :smile:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 14 Dec 2011, 16:31

daca s-ar face un topic " loc de dat cu capul" noi ne-am balacari intr-o veselie si geda ar imparti sanctiuni in stanga si in dreapta, topicul sanctiuni ar depasi topicul imagini surprinse
sa ne gandim si la ea , ar ramane singura cu moderatorii pe forum :lol:

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 14 Dec 2011, 18:06

Si acum ce ne opreste sa ne balacarim? :smile:
Exact.
Bunul simt.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde AVRELIANVS » 14 Dec 2011, 18:18

Userii care nu au capacitatea mentala de a procesa o informatie extrem de simpla repetata de x ori cum este si rugamintea"Cauta inainte de a intreba!" ar trebui banati 3,5,7 zile ,pe viata.Observ ca se bate apa in piua pe aceleasi lucruri ,aceleasi intrebari pe forum, le talmacim si rastalmacim si degeaba.Eu unul nu ma stresez caci nu-mi da userul pentru care ma stresez nervii consumati inapoi sau sanatatea consumata ca mi-am facut nervi.II las in pace, le sugerez ce trebuie sa faca,nu ai cu cine ,asta e.Actionez dupa vorba "cel destept cedeaza primul".Am citi si rubrica taifasuri este infiorator sincer,oameni care ar trebui sa aibe o scoala actioneaza mai rau decat unii de 2ani.Cat de asa sa fii sa ignori niste sugestii date de oameni care prin scrisul lor iti dai seama ca nu vorbesc aiurea,ci ca au habar de ce zic?Raspunsul ar fi ca persoana respectiva. Stiti cum se zice , "daca iti bagi in card cu un nebun tot timpul ,ajungi ca el",iar noi nu vrem acest lucru ,vrem sa ne simtim bine si timpul petrecut aici sa fie unul frumos.
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 14 Dec 2011, 20:14

vrem sa ne simtim bine si timpul petrecut aici sa fie unul frumos

aur, sa iti spun cum gandesc eu
scopul meu este binele porcului, pentru asta am nevoie de stapan si atunci ii explic de 100 de ori ce sa faca, macar sa faca o data
daca indepartam stapanii porcusorii sunt cei care vor avea de suferit
stapanii nu mai intra pe forum, cand porcutii sunt bolnavi se duc la doctorul de la coltul blocului , care din 2 injectii il omoara
si atunci ce am realizat, ne putem culca linistiti?
asta nu inseamna ca nu mai cedez si eu
de pilda nu inteleg de ce e nevoie de 39 de pagini la administrare vit c si beres si stau departe de topicul asta sa nu fac urat
problema asta e f delicata si hotarile stafului tehnic trebuie f bine gandite
porcul trebuie pus pe primul loc
eu asa gandesc

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 14 Dec 2011, 20:30

maria scrie:daca indepartam stapanii, porcusorii sunt cei care vor avea de suferit

Maria, scuze, n-am intrat in epoca contrazicerii dar vin si intreb ca vitelul inocent: Uneori ..pastrand stapanii, nu e la fel de inutil pentru porcusor?
Imi amintesc un caz nu extrem de indepartat. Cand ne-am agitat toti ca niste muste bete sa ajutam stapana. Doar ca stapana n-avea chef sa fie ajutata si facea tot cum o taia capul (fiind desigur infinit mai informata ca noi). Un porc a murit, altul a venit la rand. Dar ce poze faine aveau!
Inchei rotund: uneori, e la fel de inutil.

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 14 Dec 2011, 21:01

sunt de acord cu lili. explici si explici iar, si ajungi sa explici de n ori aceeasi chestie aceluiasi stapan si tot
sa nu bage la capsor. si la un moment dat, oricat de mult ti-ar pasa de binele porcutilor, o lasi moarta, pentru
ca vezi ca n-ai cu cine. in fond si la urma urmei, oricat de lipsita de egoism as fi (si chiar sunt), porcutii mei
sunt pe primul loc, iar in timpul in care stau si ma chinui sa ajut pe cineva care nu se vrea ajutat, mai bine ma
ocup de ei. alta e chestiunea atunci cand cineva cere ajutorul si tine cont de sfaturi. sau macar vezi o mica urma
de interes.
Imagine

Înapoi la “Sugestii”