Sesizari, reclamatii, abuzuri

Propuneri, sugestii, observatii, reclamatii
violetata
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 31 Iul 2012, 14:52
Localitate: buzau

Re: Porcusorul meu: Innocent de INKA

Mesajde violetata » 31 Iul 2012, 14:57


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusorul meu: Innocent de INKA

Mesajde maria » 31 Iul 2012, 15:03

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Porcusorul meu: Innocent de INKA

Mesajde Allma » 31 Iul 2012, 15:05

Pentru o pedeapsa de o saptamana faci atata chestie...asa nu vei mai fi primita pe site.... :shock:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusorul meu: Innocent de INKA

Mesajde MaraC » 31 Iul 2012, 15:07

Draga mea, imi pare rau ca ma bag, nu am vrut sa intru, dar, daca ai fost banata, inseamna ca ar trebui sa ramai banata! Facand mai multe conturi, nu faci altceva de cat sa primesti si mai multe bann-uri.
Sper ca ai inteles. Eu chiar sper ca o sa fie O.K. si ca o sa ai grija calumea de inno. Dar nu vei reusi asta daca vei fi data afara de pe Gemon.
Te rog gandeste-te la decizia ta. Cu totii vrem binele lui Inno si de aia am scris aici.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusorul meu: Innocent de INKA

Mesajde crisa24 » 31 Iul 2012, 15:10

vai,vai,vai!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Paula vet
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iun 2011, 13:35
Localitate: Constanta

Re: Porcusorul meu: Innocent de INKA

Mesajde Paula vet » 31 Iul 2012, 16:07

Doamne nu imi vine sa cred la ce s-a ajuns aceasta discutie...Oameni dragi si buni..acum daca un om greseste gata il respingem total..a gresit omul a gresit...Parca suntem in Evul Mediu aruncam cu pietre in om pana ce nu mai ramane nimic din el , am ajuns sa ne legam de orice chestie, pana si de greselile gramaticale, aici nu ma refer la o persoana anume ci la toti, inclusiv si la mine. Ar trebui sa se stearga sau sa se mute aceste discutii din acest topic personal al lui Innocent, pentru ca este pacat. va atacati unul pe altul si unde ...unde unde ajungeti??? Lasati-o pe fata in pace si loc sa o criticati(va spun ca mai rau faceti) mai bine ati veni cu sfaturi de indrumare. Inainte sa aflati cine este ..spunea-ti vai ce porc frumos, vai ce frumusete, ati spus sa faca nu stiu ce modificari in cusca lui...fata a facut...CE VRETI? ca de acum incolo sa nu mai aiba nici un animal? Frumos din partea ei ca a incercat sa raspunda la toata lumea, nu prea a vorbit frumos asta e drept, dar voi daca ati fi atacati din toate directiile cum ati fi reactionat? Stiti cum ne-am comportat? Ca atunci cand masculul/femela alpha ataca , apoi ataca toti.Daca Ramona a avut incredere sa-i dea porcusorul, stiind situatia, cine suntem noi ca sa criticam acum? Pacat, mare pacat, credeam ca acest site e mai cu "bun simt"..dar o data..o singura data nu am vazut si eu sa se dea sfaturi de bine atunci cand se greseste...prima data ati atacat omul..Rusine.Nu sunt prietena cu ea, am aflat situatia ei, recunosc ca de un an de zile urmaresc acest site, am citit tot ce este pe forum inclusiv si cele generale, m-am crucit de "n" ori cand am vazut cand gresesti esti aruncat in put,sau doamne daca nu se face imediat cum vreau anumite persoane repede este judecat. Daca fata a spus ca o sa-i aduca un fratior, o sa-i aduca..(va rog sa va aduceti aminte ca a mai fost un caz cu aducerea unui fratior,lung comentata, recunosc ca era alta situatie,dar in principiu era aducerea unui fratior, si ce am rezolvat, persoana respectiva nu mai intra pe gemon si nu ne mai puteam bucura alaturi de ea de acesti minunati porcusori :cry: ).intai sa se obisnuiasca si Innocent cu ea si bineinteles este vorba si de situaitie materiala. Acum daca se crede ca nu ai bani, gata nu ai voie sa tii animale?Hmm chiar e culmea. A facut o greseala, ati ajutat-o, dar va rog din suflet nu mai "aruncati cu pietre" in ea.Alexandra a facut tot ce i s-a spus,care mai e problema. Aveam alte asteptari de la voi. Singura in masura sa o judece e Ramona si atat. Pacat. Si inca o data rog administratorul sa stearga aceste mesaje de pro si contra, ca pana la urma nu pentru asta a fost creat topicul personal. Multumesc
P.S. daca ai fost banata Alexandra din respect fata de "Gemon" ramai linistita la locul tau, iar peste o saptamana asteptam multe poze cu voi. Nu te supara ca ai fost banata, hai sa ne asumam responsabilitatea si sa aratam/arati ca esti in stare de mai bine. Sfat: ramai banata, nu mai intra de pe alte name user atata cat ti s-a spus. Stiu ca pana la urma esti fata buna si ai sa intelegi. :heart:
imi cer scuze ca tot am modificat acest mesaj - intr-o comunitate-mie una imi place cum suna cand ma refer la forum gemon- fiecare isi are rolul- unul e cu sfaturi medicale, altul cu aruncatu cu privirea etc. fiecare cu locul lui. Jos palaria pentru tine Maria daca esti super la sfaturi medicale, cred ca suntem toti constienti de acest lucru si eu care sunt la medicina veterinara nu stiu atatea cat stii tu, ma rezum la ce stiu(de curand a inceput sa se dea importanta porcusorilor, animalelor exotice). Din respect fata de noi, in primul rand, sa respectam oamenii si animalele si sa facem acest forum unul de indrumare, educare.(dupa cum am citit in regulament). Gata...Jos palaria pentru forumul gemon.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusorul meu: Innocent de INKA

Mesajde crisa24 » 31 Iul 2012, 18:01

va fi bine! :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusorul meu: Innocent de INKA

Mesajde maria » 31 Iul 2012, 18:59

paula, te bagi in lucruri pe care nu le cunosti
eu si ceilalti care ne-am implicat in cazul porcusorilor chinuiti avem dreptul sa vorbim, pentru ca am suferit alaturi de porcusori si am incercat sa le fie bine
tu nu stii cum erau tinuti, in ce custi mici si in ce conditii au fost "donati"
nu stii cat ne-am chinuit sa le gasim stapani, asta fara sa avem vreo obligatie sau vreu castig
sa iti spun cine s-a implicat: bianca, eu, crisa, cristisz si mai apoi cristina baies

si acum apare domnisoara cu aere inocente
stii ce o sa se intample? o sa mai ia un porcusor, (sper ca nu va fi fata) si dupa ceva timp o sa se plictiseasca de ei
o sa ii tina iar in conditiile in care i-a tinut si pe ceilalti si apoi o sa ii "doneze"
sa nu crezi ca nu a fost dadacita, ca nu stie cum se cresc porcusorii, dar degeaba
ramona poate sa isi vanda porcii cui vrea ea
pe mine personal ma doare sa vad un porcusor atat de frumos si deosebit ajuns la o persoana iresponsabila, ma doare cand imi dau seama ca m-am agitat degeaba, ca am cheltuit bani si timp de pomana

cat despre priceperea mea in sfaturi medicale, nu cred ca e cazul sa fiu ridiculizata
eu am spus ca e nevoie sa va implicati voi, cei care stiti, eu sunt inginer, fac ce pot
voi sunteti maestrii, implicati-va
nu raspundeti unui mesaj de ajutor dupa 2 zile, daca raspundeti
gata, nu mai explic nimic nimanui
credeti ce vreti
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Paula vet
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iun 2011, 13:35
Localitate: Constanta

Re: Porcusorul meu: Innocent de INKA

Mesajde Paula vet » 31 Iul 2012, 19:32

Si eu ma implic in cazuri in afara gemonului,indiferent daca sunt despre porcusori sau alte specii si am vazut "n" cazuri, daca nu am fost implicata in salvarea lor asta nu inseamna ca nu pot spune ceva. Nu am comentat si nu m-am luat de nimeni, pur si simplu sunt de parere ca nu este drept. Nu as fi raspuns..nu am ridiculizat pe nimeni asta sa se inteleaga, chiar a fost un compliment. Nu este genul meu de a ridiculiza. Daca e sa spun ceva o spun pe fata, nu pe la spate, deci cuvintele mele sa le luati ca atare...nu am venit pe acest site sa ridiculizez, am intrat si ramas pentru a impartasi bucuria care ne-o dau porcusorii...Nu vreau sa se inteleaga ca tin partea cuiva, dar daca nu stiu raspunsul la o intrebare -nu am de ce sa dau sfat degeaba sau sa intru in domeniul altcuiva,las veteranii sa-si spuna cuvantul. Nu conteaza ce meserie ai, daca fac ceva cu pasiune esti bun si la acel ceva. eu daca sunt in domeniul mv-ului, asta nu inseamna ca nu pot da clasa la cineva din alt domeniu?Tu esti buna in sfaturi medicale ce tine de porcusori si iti garantez ca putini doctori veterinari stiu 1% din ceea ce stii tu,desi sunt veterinari.
Nu inteleg, chiar nu inteleg de ce crezi ca m-am luat de tine..Repet inca o data ca a fost un compliment.Concluzia mesajului meu era cu totul alta.
Si pe mine ma doare cand imi consum timpul, energia, banii cu lucruri considerate ulterior inutile...dar AM FACUT ceva.Daca nu faceam poate era mai bine sau mai rau. Voi v-ati implicat, ati facut ceva si mult respect pentru asta, dar asta nu inseamna ca eu nu am ce discuta daca nu am fost implicata. Sa luam un exemplu daca mie imi moare un animal in timpul operatiei asta inseamna ca nu sunt un doctor bun?Raspunsul e nu...Trebuie sa luam in calcul si factorii care au dus la aceea problema. Daca copiii din fata blocului luau cainii si ii bateau maltratau,asta insemna ca trebuie sa ii condamn?nu..cu rabdare au ajuns sa aiba propriul caine sau sa ii hraneasca.
Daca Alexandra se va plictisi sau nu de animalute, asta nu avem de unde stii, poate sa intuim, dar daca nu e sprijinita,tot in aceeasi situatie va fi. Daca e nevoie sa duci munca de lamurire o duci pana la capat, chiar daca trec ani de zile, totul consta in rabdare.
Eu una nu sunt in masura sa o condamn. Te inteleg ca esti foarte suparata, dar daca e sa ai un copil, nepot mofturos ..atunci o sa intelegi si atitudinea ei.Off , asta va fi pentru ultima data cand voi scrie in acest topic. Rabdare. Si lasa nervii deoparte ca facem riduri,asta ca o gluma, mai bine zambesti decat sa te superi.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusorul meu: Innocent de INKA

Mesajde maria » 31 Iul 2012, 21:31

paula
scuza cu : nu raspund la mesajele de la topicul boli nu tine
cauti pe gemon, pe guinea linx, intri pe forumul lor si vezi ce trebuie recomandat
tu, ca viitor medic, vezi altfel lucrurile, intelegi cum interactioneaza medicamentele intre ele, corelezi simptomele, stii ce trebuie sa intrebi stapanul
trebuie doar sa vrei

sa stii ca m-am gandit ce se intampla cu porcusorul daca domnisoara se supara si nu mai intra pe forum
nu se intampla nimic, porcusorul e de la inka si ei acorda asistenta si apoi 24 a spus ca se implica mai mult ca pana acum

stiu ca te-ai implicat in problema unui porcusor gasit in spatiul de joaca al copiilor, micozat rau, dar nu stiu ce s-a ales de el
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusorul meu: Innocent de INKA

Mesajde crisa24 » 31 Iul 2012, 23:54



Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusorul meu: Innocent de INKA

Mesajde ramona_inka » 01 Aug 2012, 00:34

Maria are o semnatura: "Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu"

Daca tot megem cu Dumnezeu inainte eu voi continua pe aceeasi idee cu "Cine e fara de pacat sa ridice primul piatra si sa arunce!". Suntem noi fara pacat? Nu am gresit niciodata? Facem totul perfect, de la inceput pana la sfarsit? Gresim, avem dreptul de a gresi si obligatia de a ne indrepta. Si de a indrepta pe cel de langa noi, in asa fel incat sa isi dea seama de greseala facuta si sa nu doreasca sa o mai faca, nu sa fie constrans.

Probabil cei care stati in Bucuresti si mergeti prin zona Unirii - mai precis McDonalds, il cunoasteti pe acel om care neintrerupt citeste din biblie si indeamna la pocainta. In fiecare zi, cateva ore dupaamiaza, vorbeste la un megafon in speranta ca va fi auzit si oamenii se vor intoarce la Biserica.
Probabil nu putini ati avut in scoala un profesor care incerca sa predea si sa potoleasca invataceii acoperind (strigand) cu vocea lui tipetele copiilor, incercand sa ii invete iar elevii parca faceau mai abitir zgomot din ce in ce mai mult. Nu aveau castig de cauza decat acei profesori care vorbeau incet, normal, facand elevii sa vorbeasca din ce in ce mai incet pana la tacere pentru a fi auzit el, profesorul, pentru ca spune lucruri interesante si ii va asculta la ora urmatoare.
La fel si cu omul nostru care tipa din Biblie in gura mare. Sarmanul nu a auzit ce a spus un preot despre indreptarea omului, si anume ca nu trebuie sa il obligi, sa il aduci cu forta pe om, ci sa ii explici si sa te rogi pentru el pentru indreptare, sa ii dea Dumnezeu credinta si putere sa mearga pe drumul cel bun.

Cat despre cine ce face pentru salvarea porcusorilor mai este o vorba tot din Biblie: "Tu însă, când faci milostenie, să nu ştie stânga ta ce face dreapta ta, Ca milostenia ta să fie într-ascuns şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie."

Sa fim dara rabdatori si uniti in ce ne leaga pe acest forum, si anume porcusorii.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusorul meu: Innocent de INKA

Mesajde maria » 01 Aug 2012, 06:53

nu am vrut sa ma laud cu ce am facut atunci
nu am fost singura si daca era vorba de lauda o faceam atunci
imi pare rau ca a fost in zadar
cat despre " uniti in ce ne leaga pe acest forum " asa e
sa ne implicam mai mult, mai ales cei care stiu cate ceva despre procusori
asta am cerut mereu
degeaba rasunzi la 2 zile dupa un mesaj de ajutor si spui : rearanjeaza-i cusca, cand stapnul a scris ca porcusorul sta letargic intr-un colt
scopul nostru e binele porcusorilor, nu?
ce s-a intamplat cu luciana m-a umplut de amaraciune
in cazul asta perceptele religioase nu functioneaza?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Sugestii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori