Citat - Quote

Reguli, anunturi, fapte
Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Citat - Quote

Mesajde Gemon » 30 Iun 2009, 09:03

tzutzi_porcusoara a scris: Imi cer scuze am crezut ca quote e pt vot!

---------------------------------------

Quote e pentru citat.

Vezi nota explicativa de mai jos:
Citarea textului in raspunsuri
Exista doua modalitati de a cita textul, cu referinta* si fara**.

* Cand utilizati functia de raspuns inclusiv mesajul, ar trebui sa observati ca mesajul respectiv este adaugat in fereastra de publicare inclus intr-un bloc [quote=""][/quote]. Aceasta metoda va permite sa il citati cu referinta la o persoana sau orice altceva doriti sa scrieti ! Pentru a cita mesajul unui utilizator, apasati pe Citeaza din coltul drept al mesajului lui. Acesta va va trimite catre forumul de trimitere al mesajelor si va va permite sa raspundeti la acest mesaj. De asemenea, va adauga CodulBB corespunzator, in mesajul dumneavoastra, pentru a cita mesajul caruia ii raspundeti.

Sintaxa corespunzatoare citarii unui mesaj este:
[quote="<nume citat>"]<text citat>[/quote]

Tine-ti minte ca trebuie sa includeti ghilimelele "" in jurul numelui pe care il citati. Acestea nu sunt optionale.

**A doua metoda va permite sa citati fara un autor. Pentru a folosi acest lucru introduceti textul intre balizele [quote][/quote]. Cand il citati, mesajul va arata pur si simplu Citat: inainte de textul propriu-zis.

Mai simplu:
* Apesi butonul Quote (Citeaza) al mesajului respectiv.
** Butonul Quote (Citeaza) gasesti deasupra casutei de text cand scri un mesaj, apasand acest buton textul selectat (sau daca vrei, textul ce incluzi intre aceste balize), va deveni citat.

P.S.
In aceasta postare am dezactivat codul BBCode pentru a putea vedea cum arata in mesaj.

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 30 Iun 2009, 09:49

Foarte tare...acum am inteles si eu cum sa citez pe cineva...eu scram numele si copy paste...o sa sterg mesajul asta, pt ca nu-i pus unde trebuie...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 30 Iun 2009, 09:56


Avatar utilizator
guineeapigs
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 07 Mar 2010, 12:26
Localitate: Alba

Re: Citat - Quote

Mesajde guineeapigs » 27 Apr 2010, 20:04



Înapoi la “Administrativa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori