Ii cade mult par la mangaiat

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 14 Noi 2009, 13:55

pai si la a mea ii cade parutul tare dar a observat ca ii cade asa doar cand intram in iarna si cand iesim din iarna, i`am facut tratament cu VIt C si Beres, maine e ultima zi si sper sa nu ii mai cada asa de tarE:)
Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 14 Noi 2009, 14:18

si lui speedy ii cade destul de mult, ii fac tratament cu beres si vit. c. oricum e o diferenta intre ai cadea fire de blanita si a lua smocuri intregi la mangaiere, cum pateste Lulu.

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 14 Noi 2009, 14:19

asa am patit si eu iarna trecuta dar a trecut de la sine dupa multa pieptanare si VitC;)
Imagine



Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
Ioana Ruxandra
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 70
Membru din: 26 Ian 2009, 17:57
Localitate: Buftea

Mesajde Ioana Ruxandra » 15 Noi 2009, 03:17

Buna,

Asa cum am zis, azi am fost la domnul doctor Ionescu pentru consultatie si mi-a zis ca cel mai probabil a facut o intoxicatie de la Amitraz (cine l-a folosit stie in ce hal miroase :( ) si mi-a recomandat sa-i dau 1/8 dintr-o pastila de Redigest si picaturi Beres si o sa fie totul ok.

Am profitat de vizita asta la domnul doctor si i-am povestit si despre cealalta porcuta (Evy) avea momente cand mie mi se parea ca respira mai greu, daca-i ascultai atent respiratia se sesiza si un mic suierat (am crezut ca exagerez eu :oops: ) care se incheia cu un stranut din cand in cand (asta insemna cam o data la doua saptamani chiar si o luna). Dupa ce i-am povestit a luat stetoscopul si a ascultat-o un pic si mi-a dat dreptate. Mi-a zis ca e o alergie la un anumit tip de iarba si ca din pacate nu prea am ce sa-i fac. Precizez ca eu stau la curte si aproape toata vara fetele mele s-au bucurat de un tarc la iarba verde. Mi-a recomandat in schimb sa iau de la farmacia umana "apa de mare" din aceea care se foloseste la curatarea nasului si sa-i pun o picatura in nasuc, in special seara.

P.S. Andrada, si fetelor mele le cade parul si asa cum am zis tocmai ce terminasem o cura de Vitamina C si Beres, dar de data asta cand dai cu mana usor pe spatele lui Lulu cade exact ca o cortina de par ceea ce enorm de mult fata de inainte.

P.P.S. Multumiri domnului doctor Ionescu, data viitoare stiu unde ma duc sigur (desi e cam departe pt mine) :thanks:
♥♥♥Lulu & Evita♥♥♥

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 15 Noi 2009, 12:41

vezi ca apa de mare e si sub forma de spray
eu cand am venit de la dr ionescu cu coco (a avut si ea probleme de respiratie) am intrat la farmacie si am intrebat daca au apa de mare
mi-a zis ca au numai spray si atunci am scos porcu' din cutia de transport sa vad daca ii intra in nasuc motul de la spray
a facut o mutra farmacista cand s-a trezit cu coco pe masa...
normal ca era prea mare si am mai cautat la alte farmacii picaturi
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 612
Membru din: 02 Sep 2009, 15:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesajde Alyena » 15 Noi 2009, 13:09

povestea asta merita pusa la patanii! :lol:
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

Avatar utilizator
Ioana Ruxandra
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 70
Membru din: 26 Ian 2009, 17:57
Localitate: Buftea

Mesajde Ioana Ruxandra » 15 Noi 2009, 15:08

Mai vreau sa va intreb ceva si am uitat. Dupa ce le-a verificat si dintisorii, una din fete ii avea un pic mai negrii si mi-a zis ca e din cauza ca s-au tocit stramb si mi-a recomandat sa-i pilesc cu pila de unghii. Imi poate cineva spune mai exact cum sa fac asta. De ce tip de pila am nevoie (eu acum am o pila de sticla si nu stiu daca o pot folosi pe aia sau am nevoie de o pila din aceea metalica). Sunt cam blonda, stiu dar prefer sa intreb :oops:
♥♥♥Lulu & Evita♥♥♥

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 15 Noi 2009, 15:35

Foloseste una de metal :) .

Avatar utilizator
Ioana Ruxandra
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 70
Membru din: 26 Ian 2009, 17:57
Localitate: Buftea

Mesajde Ioana Ruxandra » 16 Noi 2009, 15:48

♥♥♥Lulu & Evita♥♥♥

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 18 Noi 2009, 09:48

Ultima oară modificat 18 Noi 2009, 09:53 de către silkeyes, modificat 1 dată în total.
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 839
Membru din: 24 Apr 2008, 09:46
Localitate: Alexandria

Mesajde olimpia.craciun » 18 Noi 2009, 09:51

Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 18 Noi 2009, 13:46

sarumana olimpia si medicul mia zis la fel sa ii dau vitamina c ...mi-a zis ca naparleste :?: a zis ca nu are nimic in blanita iar pe piele eu nu am vazut nimic si ca ar trebui sa ii treaca in doua saptamani ..
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Myrux28
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 104
Membru din: 07 Ian 2010, 21:28
Localitate: Pitesti
Contact:

Porcutei mele ii cade parul foarte rau :((

Mesajde Myrux28 » 22 Ian 2010, 18:03

Buna . De vreo 2 zile porcuta mea sta numai pitita nu prea mananca si in plus ii cade parul foarte rau :cry: :cry: . Ce o avea :?: dati`mi si mie un sfat.
Love your animal like as it is your child !
Love my Dizzy :X

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 22 Ian 2010, 18:36

Cand observi ca porcusorul e apatic, reactionezi imediat, macar vitamina C si probiotic ii dai, daca nu pare balonat, si in cazul in care dupa trecerea catorva ore nu reactioneaza pozitiv, pare tot dezinteresat de hrana si/sau e apatic, o duci la medic cat mai curand posibil.

Asteptand sa treaca o zi, doua, in speranta ca se va face bine, pierzi timp pretios in care starea lui se inrautateste tot mai mult, si e mult mai greu sa il stabilizezi, sa il vindeci. Este foarte important ca cand este perfect sanatos, asa poti compara greutatea actuala cu cea anterioara, e o informatie folositoare, ai un reper. Trebuie sa vezi si daca nu cumva e deshidratat, in acest caz sa primeasca lichide, deshidratarea in sine poate provoca perturbari grave in organism.

Porcusorul incearca sa ascunda boala, el incearca sa se comporte cat mai natural si tie iti pare ca totul e bine, cand deja devine apatic si se obsearva ca ceva nu e in regula, este deja de mai mult timp bolnav, la acest comportament cu care se apara de pradatori (un animal bolnav e repede observat de pradatori si devine o tinta usoara) se mai adauga ritmul alert de viata, totul se petrece rapid, promptitudinea din partea stapanului poate salva viata, sunt foarte vulnerabili si trebuie ajutati cat mai repede posibil.

Sunt mai multe informatii ce pot ajuta la o diagnostizare cat de cat apropiata, tranzitul intestinal, temperatura corpului, respiratia, o examinare a corpului, nasucul, urechea, ochisorii, aparatul genital si zona anala, palparea atenta a corpului cu o mare atentie a zonei cervicale, dintii, tegumentele, cavitatea bucala etc. Toate acestea un medic poate controla si il ajuta in stabilirea tratamentului.

Tu ca stapan poti doar sa ii dai probiotic, vitamina C si sa il ti la cald, sa ii oferi lichide si hrana preparata daca refuza sa consume ceva, si sa ii ameliorezi simptomele, in speranta ca se va vindeca. In unele cazuri acestea pot chiar ajuta, in altele boala persista si starea ei, datorita interventiei tale mai lent, dar in continuare se degradeaza si pe langa boala apar si complicatiile. Iata deci principalul motiv pentru care merita vazut de un medic competent (unul care nu se pricepe la porcusori poate chiar dauna mai mult, daca nu are cunostintele necesare si macar putina experienta in tratarea animalelor exotice) pentru a nu risca.

Avatar utilizator
Myrux28
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 104
Membru din: 07 Ian 2010, 21:28
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesajde Myrux28 » 22 Ian 2010, 18:45

Ea mananca fan si bea multa apa, dar papa ei nu vrea, ia morcoveii ii miroase si dupa se culca, cand ii fac curat alearga, iar cand ma vede se bucura. Intradevar am lipsit o zi de acasa, poate fi si asta? ca nu am tinut`o in brate? Maine ma duc la doctor cu ea daca in seara asta tot pitita sta si nu papa. Imi este frica, nici nu vreau sa ma gandesc ca poate fi bolnava :cry: :cry: :cry:
Love your animal like as it is your child !

Love my Dizzy :X


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori