Ii cade mult par la mangaiat

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
lyl_jon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 24 Iul 2008, 22:05
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde lyl_jon » 22 Ian 2009, 18:41

eu am fost cu el la doctor si mia spus sa ii dau cu pipeta vitamina C pisata dar nu o vrea o scuipa,iar knd ii pun pe castravete si salata nu mananca e destul de neplacut sa vad ca ii cade paru,nu in exces dar...
Micul Mimi-wiwi

Avatar utilizator
Alex--(Dollo)
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 20 Ian 2009, 23:27
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alex--(Dollo) » 23 Ian 2009, 01:13

Micutei mele Dollo ii cade par cam mult si se scarpina destul de des , am controlat-o de paraziti si ciuperci dar nu am gasit nimik, am fost si la vet dar a zis ca doar naparleste si se scarpina pt a scapa de paru care nu vrea sa cada singur, sincer sunt umpic ingrijorat sa nu fie cava mai rau. Credeti ca ar trbui sa incerc tratamentu cu vitamina c?

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 23 Ian 2009, 14:44

:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
mm05rbz
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 49
Membru din: 08 Oct 2008, 12:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde mm05rbz » 03 Feb 2009, 10:25


Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 03 Feb 2009, 18:22

In primul rand redu cantitatea de patrunjel si marar. Intr-adevar contine multa vit C, dar si multi oxalati. Lucru care favorizeaza formarea pietrelor la rinichi. Nici un aliment nu face bine daca este dat in cantitati mari. Patrunjel si marar se da o data la 2 -3 zile si nu o legatura intreaga. Stiu ca le place enorm, dar le face mult rau. Te rog redu portia. Stiu ca iarna nu sunt multe legume dar mai bine pui grau la crescut si le dai. E mult mai sanatos decat patrunjelul si mararul, si le poti da zilnic grau, cam cat prinzi in mana sa rupi din ghiveci. Da-le telina, morcov, un pic de sfecla, mar, si citeste pe site ce mai papa ei. E bine ca ii dai vit C si beres. Fa o cura de 15 zile si ii va prinde f bine. O picatura de beres pe ce ii place si o optime pastila de vitamina C.
Daca unul are o boala de piele - sa speram ca nu e asa - e bine sa ii separi pana il vede un doctor pe cel bolnavior. Si faptul ca tocmai v-ati mutat cred ca poate fi sursa aceste probleme. E normal sa fie un pic stresat.. lor nu prea le plac schimbarile.
Multa sanatate la ghemotoci iti doresc!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
mm05rbz
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 49
Membru din: 08 Oct 2008, 12:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde mm05rbz » 05 Feb 2009, 16:45


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 05 Feb 2009, 16:58


Avatar utilizator
yuriko
Initiat
Initiat
Mesaje: 32
Membru din: 11 Feb 2009, 10:17
Localitate: iasi: tatarasi

cade parul

Mesajde yuriko » 11 Feb 2009, 21:39

si lu miki al meu ii cade parul destul de mult, acum nu stiu daca afre ceva sau poate doar naparleste. am fost cu el la medic si mia zis ca nu are nimik, m-am uitat si eu acasa si nu vad schimbari doar cateva pete maronii pe pele si in rest e rozalie acolo unde sunt petele se scarpina mai des si parca ia cazut parul si acuma ii creste din nou asa arata. de papat , papa bine nu i prea place morcovul, sfecla, marul , kivi si mai sunt cateva si in reat e ok. Acuma am inceput sa il dau totusi preventiv pe acolo cu galbenele si betadina si sa il spal cu sampon antiparazitar.
Voi ce ziceti e bun asa? sau mai trebuie sa consult un alt medic?

Avatar utilizator
Ioana Ruxandra
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 70
Membru din: 26 Ian 2009, 17:57
Localitate: Buftea

Mesajde Ioana Ruxandra » 16 Mar 2009, 13:46

Buna,

In ultima perioada a inceput sa-i cada parul si lui Lulu a mea. Eu cred ca naparleste si isi va reveni cat de curand (sper). Mentionez ca e controlata destul de des la sanatatea pielii si a blanitei si nu are nimic momentan. De altfel nici vitamina C nu-i lipseste, acum avem 2 saptamani de cand am incheiat ultima transa de vit C. Are deasemenea la dispozitie o hrana destul de variata in alimente bogate in vit C.
Momentan o sa o las asa si vom mai incepe o transa de vit C in cateva zile. Voi ce ziceti, sa-mi fac griji?

Avatar utilizator
yuriko
Initiat
Initiat
Mesaje: 32
Membru din: 11 Feb 2009, 10:17
Localitate: iasi: tatarasi

blanita

Mesajde yuriko » 16 Mar 2009, 22:20

la al meu nu a fost vorba de ceva acarieni dar a facut o alergie la castravete asa ca de acuma nui mai dau decat ce este de la tarani mancare de anoastra traditionala
a facut 3 zile injectabil cu vit C si l-am dat pe bubite cu albastru de metil asta a fost tratamentul ce mi la dat medicul veterinar momentan

e normal sai mai cada dar nu mult decat cateva fie atata, daca aceasta cantitate este depasita si este insotita de un prurit intens in anumite zone nu ezita si verifico mai atent sau duo la medic e mai bine ca sa nu ai surprize

spookyspo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 28 Apr 2009, 17:22
Localitate: Galati

Ii cade parul cam des

Mesajde spookyspo » 28 Apr 2009, 17:58


Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 28 Apr 2009, 18:01

:X:X Tessy and Chaby :X:X

LovePets
Initiat
Initiat
Mesaje: 43
Membru din: 30 Mar 2009, 22:48
Localitate: Cluj-Napoca

.

Mesajde LovePets » 28 Apr 2009, 18:02


Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 28 Apr 2009, 18:05

:X:X Tessy and Chaby :X:X

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 28 Apr 2009, 18:21

MadalinaImagine


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori