Psoroptes cuniculi, acarieni de ureche

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 28 Feb 2009, 23:42

Este deajuns sa speli doar bine cusca, apoi sa clatesti cu apa cu otet, si in final cu apa curata, nu e nevoie sa dezinfectezi cu betadine, otetul este un bun dezinfectant.

Dupa ce il dai/ tamponezi ranile cu Betadine, lasi sa se usuce, si atat, nu speli blana.
... si nu esti stresanta, suntem aici sa ajutam. :friends:

k_melia
Initiat
Initiat

Mesajde k_melia » 01 Mar 2009, 17:31

merci :D

parca citisem undeva de dezinfectarea cu betadine a custii...in orice caz la cate am citit in ultimele zile ....treb sa imi iau notite...prea multa informatie de asimilat intr-un timp asa scurt :)

oricum va multumesc la toti care mi-ati raspuns...si imi mai raspundeti

si ghita e tot mai ok ....m-a lasat sa-l ating putin si pe urechi dar a treia oara s-a tras..parca incepe sa se intoarca la starea normala...tot timpul imi povesteste cate ceva si face pe somnurosul care se intinde, ca stie ca imi place...

duminica frumoasa...si la porcusorii vostri

p.s pt gemon> ghita nu are rani pe piele, doar o matreata insa as vrea sa il scap si de asta si daca e bine sa ii dezinfectez blana pentru orice eventualitate, el are pureci de ureche, daca tot am ajuns la asta, eu am uitat sa-l intreb pe medic de la ce a facut, si pana marti cand trebuie sa ajung cu ghita la medic poate stie cineva de la ce se face asa ceva, mentionez ca e hranit bine si cusca e tot timpul curata, insa ii aduc din cand in cand cate o purcelusa, e posibil sa se fi luat de la ea?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 02 Mar 2009, 00:55

k_melia scrie:el are pureci de ureche

Stiu, am citit in postarea ta diagnosticul. Sunt acarieni, nu pureci, acesti acarieni nu-si sapa tunel (santuri), se hranesc cu pielea din ureche si produc mancarimi, porcusorul isi scutura capul si se scarpina. Mai rar se poate asocia cu o infectie bacteriana care se poate extinde pana la urechea medie sau interna, porcusorul tinand/inclinand capul lateral (torticolis). Tratamentul ce a primit omoara acarienii dar nu si ouale, de aceea trebuie repetat dupa 18 zile, pentru a distruge si acarienii iesiti ulterior din ou.

Uite cum arata vazuti cu video otoscop (aici vezi acarieni de ureche la pisica):

Se infesteaza de la alt porcusor (sau iepure infestat), sau contact indirect (obiecte infestate).

De ce ii aduci uneori o porcuta, pentru imperechere? Nici nu iti inchipui, cum se simte dupa ce este despartit de congener - un alt porcusor in primul rand are semnificatia de partener pentru ei, instinctul de reproducere se activeaza in prezenta femelei, dar cea de agregare este esentiala, importanta, la asta ar trebui sa se concentreze un stapan iubitor - mai simplu spus, el are nevoie de un partener permanent, cea mai buna alegere fiind unul de acelasi sex.

k_melia
Initiat
Initiat

Mesajde k_melia » 02 Mar 2009, 01:44

ms gemon, m-am intrista cand am vazut cum sunt acarienii astia (bulbucaturile alea mai galbene erau oua?)
da pentru imperechere si sa mai aiba cu cine se juca, cred ca am sa-i iau un prieten ca sa nu mai fie deloc singur daca zici k e mai bine asa..sa aiba tot timpul pe cineva langa el...
ai vazut ce scumpik e ...am postat niste poze cu el la cavy chat- imagini surprinse (intre timp am invatat sa pun si poze) :)

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 02 Mar 2009, 02:10

Da, e foarte scumpic. Referitor la expresia "sa aiba cu cine juca" este una dintre cele mai mari greseli ale stapanului, el crede ca face bine, dar ce se intampla: porcusorul se bucura extrem de mult de prezenta congenerului, apoi brusc realizeaza ca iar e singur, si aceasta singuratate este si mai intens simtit, il traieste ca pe un stres imens, de aceasta data cautand partenerul pe care nu il gaseste, nu se vede ce simte, numai el stie, stapanului pare ca e la fel ca inainte.

Despre oua si acarieni, iti dau un alt link pe care vezi acarieni de ureche in diferite stadii de dezvoltare, si vezi si ou. Multi medici din strainatate arata imaginea (cei care au cabinete dotate) stapanului pentru a constientiza importanta eradicarii.

k_melia
Initiat
Initiat

Mesajde k_melia » 02 Mar 2009, 02:26

:cry: saracutzul...
ms gemon de informatzii, noapte buna

alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde alinushu' » 02 Mar 2009, 23:40

vai ce naspa sunt acarienii!!! nu-mi vine sa cred! insanatosire grabnica porcutului!
pentru ca a fost deschis aici subiectul (si cu scuzele de rigoare fata de moderator), k-melia, te rog sa nu ii mai aduci porcute pentru imperecheat. in primul rand pentru ce a spus geda, iar, in al doilea rand, nu e normal ca 2 animalute sa fie imperecheate si o porcuta sa ramana gestanta petru ca asa credem noi de cuviinta.
ar fi bine sa fim constienti de nevoile animalutului care noua ne tine companie. porcutul tau are nevoie de un prieten baiat permanent.

k_melia
Initiat
Initiat

Mesajde k_melia » 03 Mar 2009, 01:49

ms alinushu
nu a fost dat la imperechere ca asa am crezut de cuvinta ci pentru ca sunt de parere ca nu trebuie sa ii suprim acest drept, insa sunt de acord ca sunt niste animale care au nevoie de un partener de joaca tocmai de aceea o sa aiba in curand un partener de acelasi sex
Modul tau de exprimare imi da impresia k ma acuzi de faptul ca din cauza mea vin pe lume niste porcusori. acesti porcusori au venit pe lume asa cum a venit si ghita si probabil si porcutzii tai si sunt in grija unor oameni afectuosi pe care ii cunosc si imi sunt prieteni iar doua porcute pui sunt impreuna cu mama lor,
nu stiu de ce ai impresia k ghitza sau porcutza cu care se imperecheaza sunt centru de reproducere, daca crezi asta te inseli, au fost parinti de 2 ori in 2,5 ani si nu cred ca am exagerat cu asta.
inainte de aceasta porcuta a stat o luna cu o alta porcutza se alergau se jucau dar nu scoteau sunetele acelea de imperechere si nici nu cred ca s-au imperecheat pentru ca femela nici nu a ramas gestanta, prin asta vreau sa subliniez ca nu se imperecheaza ,,ca asa cred eu de cuvinta'', ci pentru ca se simt si ei intre ei.
imi cer scuze ca am deviat de la subiect...

azi, deja e marti , ziua de control la medic
abia astept sa aud ca a scapat de cei care misunau sau cel putin ca s-au mai rarit

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 03 Mar 2009, 16:11

Camelia, nu te acuza nimeni pe forum. Ai inteles gresit. Te asigur ca nimeni nu trage pe nimeni la raspundere. Tot ce vrem noi este ca porcisorii sa fie sanatosi si sa aiba stapani iubitori si responsabili. Probabil ca te-ai gandit la porcusor ca la un om. Pentru ei nu este absolut nici o problema daca nu se reproduc. Daca l-ai dat totusi la iubit, si fetitza a fost ok, a nascut pui frumosi si acestia sunt in posesia unor oameni sufletisti ne bucuram din suflet! Rar gasesti oameni responsabili carora sa le pese de animale.
Totodata ne bucuram tare mult ca ii aduci un prieten lui Ghita. Era foarte frumos daca te gandeai la acest lucru mai inainte si poate ii aduceai lui ghita chiar un fiu de-al lui. Dar nu e nimic.. Faptul ca vrei sa aduci un prieten e oricand binevenit! Cu cat mai repede, cu atat mai bine.
In legatura cu acarieni, sunt intr-adevar oribili.. parca s-a urcat parul pe spate de scarba ( nu de porcusor evident ) Sunt de-a dreptul fiorosi si trebuie scosi de acolo cu orice pret.
Ma gandesc sa ii spui si celei care are fetitza, sa ii faca un control. Cred ca sunt contagiosi, si el poate i-a luat sau poate i-a transmis el la fetitza. Un control nu ar strica in nici un caz.
Pupici lui ghitza cel viteaz!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

k_melia
Initiat
Initiat

Mesajde k_melia » 03 Mar 2009, 18:07

corina esti prima pe azi care ma face sa zambesc (ghitza cel viteaz), uite acum plec de la job...si direct la medic
ms frumos,
mi-am dat seama ca poate am exagerat, dar pe moment probabil am interpretat gresit si m-am simtit lezata, in fine, oricum nu m-am suparat , dar nu am vrut sa se ramana cu o impresie gresita

Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”