Cat de des se scarpina un porcusor?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Perlutsa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 11 Sep 2010, 19:30
Localitate: Braila

:D

Mesajde Perlutsa » 11 Sep 2010, 23:59

Multumesc mult pentru sfaturi. O sa vad ce fac si anunt.:*
Alina.P

marianatamara88
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mar 2011, 10:46
Localitate: piatra neamt

se scarpina des

Mesajde marianatamara88 » 03 Mar 2011, 11:12

am si eu un porcusor, il cheama tzompy si se scarpina des, m-am uitat ep pielea lui si e curat, nu are nici un fel de bubite. si ii cade parul si inca ceva ce ma nedumereste cand il ating imi provoaca si mie mancarimi, ca si cum m-ar urzica ceva asa subtirel :speachless: si...nu prea am bani sa merg cu el la medic...daca ma puteti ajuta...va rooog :worried: :heart:

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: se scarpina des

Mesajde ialaalexa » 03 Mar 2011, 11:27

Daca pielea e curata poate ca nici nu are nimic. Si la purcica mea ii cade parul daca nu o perii. Faptul ca iti provoaca si tie mancarimi cand o iei in brate sau chiar cand esti in preajma ei nu trebuie sa te sperie. Si mama a avut alergie la prima mea fetita cand am adus-o acasa. O mancau mainile, ii cugeau ochii. A fost cam aiurea, dar pana la urma s-a obisnuit si i-a trecut de la sine. Acum si la cea de-a doua are mancarimi, dar se va obisnuii ea. Este normal sa se mai si scarpine, nu este neaparat un semn de boala. Avand in vedere ca eu nu prea ma pricep ii las pe cei cunoscatori sa se dea cu parerea, dar eu cred ca nu are nimic. Oicum cel mai bine ar fi cand iti permiti, daca la tine in oras sunt medici cunoscatori sa duci porcusorul la un consult. La mine in oras sunt numai habarnisti, care nu au idee despre aceste finte mici si jucause. Multa sanatate si pupici :hi:
Imagine

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: se scarpina des

Mesajde irena » 03 Mar 2011, 13:40

sa nu cumva sa fie micoza. daca ai porcutul din pet-shop, e foarte probabil. iar daca intr-adevar e micoza, chiar daca acum nu ii observi ranile, ele vor aparea. eu te sfatuiesc sa mergi la veterinar, mai bine sa mergi si sa fie doar o reactie normala faza cu scarpinatul, decat sa il ai bolnav acasa si sa nu stii. un porcusor implica multe cheltuieli, tocmai pt ca se pot imbolnavi si au nevoie de tratament. nu vreau sa te sperii, poate porcutul este sanatos, dar daca se scarpina des eu cred ca e o problema..

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: se scarpina des

Mesajde Susp3ktA » 04 Mar 2011, 13:50

Si Lyssa se scarpina destul de des si ii cade parul la periaj. Am inteles ca e normal. Totusi e bine sa il vada un medic sa-ti spuna daca e ok. Cat despre faza cu mancarimile pe care ti le provoaca si eu patesc la fel. Daca se urca pe gatul meu si sta direct pe piele ma inrosesc si am mancarimi, cateodata mai stranut si-mi lacrimeaza ochii. Cica e alergie la porci, dar nu ma deranjeaza asa rau.
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: se scarpina des

Mesajde irena » 04 Mar 2011, 14:28

acum evident ca mai conteaza si ce inseamna des :) e normal sa se mai scarpine, doar si noi ne mai scarpinam :) sa nu fie foarte des. si de asemenea cat par ii cade. si charlie pierde par, intr-adevar mai putin dupa cura de vit.c. cu frankie nu am treaba, nu lasa nici un firicel

M_A_G_U_S
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 22 Ian 2018, 04:11

Re: Cat de des se scarpina un porcusor?

Mesajde M_A_G_U_S » 22 Ian 2018, 04:18

porcusorul meu se scarpina si de 40-50 de ori intr-o singura zi nu este nimic grav si luati logic daca noi avem NERVURI ei nu au? si pe noi ne mananca capul/mana/cotu/spatele/urechea etc... In legatura cu picatul parului, trebuie sa pice NU in exces dar trebuie, in schimb daca nu ii pica deloc atunci trebuie vazut ce are.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori