Porcușori de guineea

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Cristina_11
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 18 Apr 2023, 15:11

Porcușori de guineea

Mesajde Cristina_11 » 18 Apr 2023, 17:29

Acum câteva zile am primit un porcusor de guineea și am observat că se tot scarpina. M-am uitat mai atent la blănița lui și am observat multi viermișori micuti albi și niște puncte albe. Oare ce poate fii și cum aș putea trata asta?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcușori de guineea

Mesajde Gemon » 20 Apr 2023, 09:49

Dupa descriere poate fi o infestare cu acarieni, vezi https://www.gemon.ro/paraziti3.htm
sau paduchi specifici porcusorilor, vezi https://www.gemon.ro/paraziti4.htm
Este recomandat sa fie examinat de catre un medic vet, pentru a putea primi tratamentul corespunzator, in functie de parazit.

Cristina_11
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 18 Apr 2023, 15:11

Re: Porcușori de guineea

Mesajde Cristina_11 » 20 Apr 2023, 16:10

Mulțumesc frumos!

Cristina_11
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 18 Apr 2023, 15:11

Re: Porcușori de guineea

Mesajde Cristina_11 » 20 Apr 2023, 16:16

Vad că în articolul trimis spune că trebuie să îl spăl cu șampon antiparazitar pentru pisici. Eu acum câteva zile l-am spalat , ar cam trebuii sa aștept puțin până la următoarea baie nu? Că am înțeles că nu e bine sa ii speli des

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcușori de guineea

Mesajde Gemon » 24 Apr 2023, 10:33

Urmareste evolutia, si in cazul in care problema persista, apeleaza la un medic veterinar pt un tratament ce combate infestarea.
Este important sa schimbi in totalitatae asternutul, mai des in aceasta perioada, si sa dezinfectezi cusca si accesoriile cu apa amestecat cu putin otet, dupa care clatesti si usuci acestea.
Succes!

Cristina_11
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 18 Apr 2023, 15:11

Re: Porcușori de guineea

Mesajde Cristina_11 » 24 Apr 2023, 21:32

Din păcate , in zona unde stau eu nu prea avem medici veterinari și majoritatea nu știu nimic despre asta, i am făcut azi baie cu șampon deparazitar pentru pisici , văd că acum are mai multe oua dar urmez tratamentul cu șamponul și poate trece


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori