Raie...

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
gavrila
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2019, 19:47

Raie...

Mesajde gavrila » 28 Dec 2019, 11:47

Buna ziua,

Unul din porcusorii mei de guineea (femela), este plina de rani si se scarpina incontinuu. Cealalta fetita arata bine dar stau impreuna.

Am fost ieri la cabinetul veterinar Isravet, s-a uitat la ea si mi-a zis ca are raie, dupa care le-a administrat cateva picaturi de deparazitare interna si externa la ambele fetite si mi-a prescris un sampon (Ketohexidine) si o crema Lamisil.

Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raie...

Mesajde Gemon » 29 Dec 2019, 15:58

Este foarte dulce, insanatosire ii dorim!

Urmeaza instructiunile.
Tratamentul este eficace in cazul in care respecti indicatiile date de medic.
Este important sa schimbi mai des asternutul in aceasta perioada, partial mai des in acele locuri unde asternutul devine umed.
Mediul umed si cald faciliteaza inmultirea bacteriilor, pe un fond de scadere a rezistentei organismului poate recidiva/se poate reinfesta, umezeala si caldura fiind factori favorizanti in aparitia si raspandirea ciupercilor parazite.
Daca ai posibilitatea, creste grau/orz verde in ladita, vezi viewtopic.php?p=43927#p43927

Avatar utilizator
gavrila
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2019, 19:47

Re: Raie...

Mesajde gavrila » 29 Dec 2019, 19:13

Multumesc Frumos! pentru sfat, intre timp am fost si am luat din petshop un ghiveci cu grau verde. Problema este ca tot continua sa se scarpine iar ranile i s-au marit si am observat ca si cealalta are o mica rana tot de la scarpinat...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raie...

Mesajde Gemon » 07 Ian 2020, 11:21

E nevoie de cateva zile dupa tratamentul ce i s-a aplicat in cabinet, pentru a vedea cum evolueaza.

Acum pielea incepe sa capete aspect sanatos?
Ai aplicat conform indicatiilor date de medic tratamentul prescris de el?

Avatar utilizator
gavrila
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2019, 19:47

Re: Raie...

Mesajde gavrila » 11 Ian 2020, 15:02

Am fost din nou la veterinar si mi-a zis sa continui cu băile la 3 zile si sa schimb crema lamisil cu un unguent cu ketoconazol .Nu au mai aparut alte răni dar cele vechi s-au mărit sunt uscate si au facut cojite .. Porcusorii încă se mai scarpina si uneori cea albă reușește să își rupa cojile ...Sa încep sa le dau si cu crema de galbenele ? Oare se vor vindeca rănile mai repede ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raie...

Mesajde Gemon » 13 Ian 2020, 10:49

In zilele in care nu este spalat cu sampon, tamponeaza zonele afectate cu Betadine solutie, aceasta are actiune multipla, dezinfecteaza si usuca pielea, ingreuneaza raspandirea micozei si nu ustura deloc. Betadine se gaseste la farmacia umana.

Avatar utilizator
gavrila
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2019, 19:47

Re: Raie...

Mesajde gavrila » 14 Ian 2020, 11:14

Multumesc mult pentru sfaturi.Pielea pare sa arate mai bine acum.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raie...

Mesajde Gemon » 14 Ian 2020, 15:24

Ma bucur, insanatosire ii dorim! :heart:


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori