Cruste

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

MarinaAlexandra1996
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 22 Aug 2019, 12:44

Cruste

Mesajde MarinaAlexandra1996 » 22 Aug 2019, 12:49

Buna.
Am primit zilele astea doi porcusor de guineea si ambii au niste cruste mici la ochi,am atasat poza.
Am sunat la un cabinet veterinar,care se ocupa si de rozatoare,dar doamna care se ocupa de porcusori se întoarce abia săptămâna viitoare.
Pana se întoarce,poate a mai trecut cineva prin asta si stie cum se poate trata până ajungem acolo.
Fişiere ataşate
SmartSelect_20190822-124719_WhatsApp.jpg

Avatar utilizator
Tatu Eugen
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 29 Iul 2019, 23:00
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Cruste

Mesajde Tatu Eugen » 22 Aug 2019, 15:43

Pfuu... pare dermatita/paraziti, e naspa ca e langa ochisori....

1. Ia niste betadina si panseaza toate zonele afectate, lasal 5 minute sa se usuce, apoi dai cu micodermin.
2. Panseaza zonele cu imaverol la fel ca la pasul 1, dar dai decat cu imaverol.

O sa fie mai greu umpic sa le dai in zona ochisorilor, incearca cu un betisor de urechi imuiat in solutia respectiva, o sa se zbata probabil, trebuie sa ii imobilizezi sa nu se zbata, il tii cu forta ca nu e dupa el... ai grija sa nu le intre in ochi...

Au nevoie de vitamina C ca sa aiba un sistem imunitar puternic, poti cumpara vitamina C si le dai cate o picatura pe gurita cu o seringa fara ac, mult patrunjel dar mai usor cu frunzele, ardei gras, si alte legume bogate in vitamina C.
Mergi la veterninar si vezi ce spune si el, eu am zis parerea mea. Sper sa fie bine.... :(


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori