Blanita lipsa si cojite

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Carmen26
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 20 Mar 2018, 22:12

Blanita lipsa si cojite

Mesajde Carmen26 » 20 Mar 2018, 22:26

Buna, iubitori ale acestor pufosenii !
la 4 saptamani ale porcusorului meu , am observat ca in zona boticul, pe partea stanga a inceput sa-i cada blanita si am mers repede cu el la veterinar. Mi s-a spus ca e ceva des intalnit si ca dupa doua saptamani ar trebui sa se vada imbunatatiri, iar ca si tratament am primit o solutie care trebuie preparata : 1ml solutie + 50 ml apa . Am urmat tratamentul si vineri face doua saptamani de tratamnet , insa parca s a extins si pe botic in sus , langa ochi are o portiune in care nu mai are blanita, e doar piele. Ma puteti ajuta cu o parere, va rog !

Denisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 21 Mar 2018, 17:19

Re: Blanita lipsa si cojite

Mesajde Denisa » 21 Mar 2018, 21:56

Buna Carmen.Ce soluție ți-a dat?Porcuta mea a avut raie in zona ochilor și i s-a extins până la botic.Insa trebuie sa mergi la un medic veterinar cu experiență.Eu am patit-o și mi s-a spus că are ciuperca și i-a dat un tratament greșit care nu își avea rostul.Nici Porcuta mea nu avea par in acea zonasi se extindea pe zi ce trece.Se poate să fi luat din petshop cum a luat al meu. ~X(

GiuliaMaria
Initiat
Initiat
Mesaje: 33
Membru din: 03 Feb 2018, 20:40
Localitate: Calafat

Re: Blanita lipsa si cojite

Mesajde GiuliaMaria » 24 Mar 2018, 17:31

Buna cum mai este porcutul Carmen? Iti dau un tratament ce nu ii va face rau . Ii poti da in zona/zonele respectiva/respective cu betadine solutie , se gaseste la farmacia umana si dupa cateva ore il dai cu crema de galbenele . Poti pune si o poza te rog ? Pe papica ii pui 4-5 picaturi de vitamin c sub forma de picaturi orale tot de la farmacia umana si daca este slabit 2 picaturi de beres drops tot pe mancarica . Iti sugerez sa pui pe legume si sa il urmaresti dupa ce ii pui picaturile pe legume sa vezi daca mananca . Sanatate porcutului si pupici !


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori