Intrebare despre ei

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

alexcs233
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 28 Feb 2017, 19:21

Intrebare despre ei

Mesajde alexcs233 » 28 Feb 2017, 19:23

Salut , mi-am luat de curand un porcusor de guineea de la cineva si are o luna. Are in spatele urechii o portiune fara par. Si mai are pe spate anumite zone cu par mai mare si mai mic si cateva vartejuri , este ok sa fie asa? Si se mai scarpina din cand in cand

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Miki_C » 01 Mar 2017, 13:37

Porcusorii nu au par in spatele urechilor.
E normal sa aiba vartejuri, majoritatea au. Nu m-am prins cum e cu parul, unele zone cu par mare, altele cu par mic.... ce zone? Ai putea pune o foto?

Daca nu are zone chele din care sa ii fi cazut parul, e in regula. Si dace nu se scarpina des, doar ocazional e ok.

Maria1155
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mar 2017, 09:11

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Maria1155 » 15 Mar 2017, 09:16

:?: Buna! Am si eu o intrebare cu privire la samponul Germostop pe care il folosesc pe porcusorul meu de guineea,Arthur pe nume(are doar o luna si o saptamana),si as dori sa stiu la ce interval de timp il pot folosi si pentru cat timp? Multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Gemon » 16 Mar 2017, 09:53

Se poate folosi odata pe saptamana, este un dezinfectant si antiseptic ce in general se recomanda ca tratament adjuvant local, fiind insa mic, poti incerca sa combati afectiunea doar cu acest sampon, urmarind evolutia in cursul tratamentului si aspectul pielii, eficienta in combatere.

Daca nu da rezultatele dorite, pielea nu pare sa se vindece, va fi nevoie de aplicarea unei substante specifice, in cazul micozei de ex. de sampon pe baza de cu ketoconazol sau alta substanta antimicotica recomandata de medicul vet.

Maria1155
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mar 2017, 09:11

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Maria1155 » 16 Mar 2017, 19:21

Multumesc frumos pentru raspuns! Se vede intradevar un rezultat pozitiv pe pielea lui. Are niste mancarimi insuportabile pe spate,mancarimi in urma carora ia cazut parul,are piele foarte rigida pe alocuri si la baza firelor de par are niste cojite albe,si nu doar ca se scarpina dar isi si smulge blanita cu dintisorii. Am fost la veterinar si mi.a spus ca este prea mic sa ii faca injectii sau sa.mi dea un tratament mai puternic si mi.a recomandat acest sampon insotit de vit.C lichida sustinand faptul ca ar putea fi si o lipsa de vit.C. Tot se mai scarpina dar mai am rabdare si speranta ca se va vindeca. Multumesc inca odata!

Maria1155
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mar 2017, 09:11

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Maria1155 » 16 Mar 2017, 19:40

:(
BestMe_20170316183808.jpg
Cam asa arata micutul acum.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Gemon » 17 Mar 2017, 10:34

Daca are prurit intens (mancarimi insuportabile), recomandat e sa i se faca subcutanat injectie cu Ivermectina, se poate aplica si la puiuti daca se respecta doza ce se calculeaza in functie de greutatea lui, asta pentru a preveni agravarea starii. In cazul in care are infectie provocata de Trixacarus caviae (raie provocata de acarieni specifici porcusorului), poate muri. Dupa aspectul pielii din poza pare sa aiba aceasta boala, rau nu ii face aceasta injectie, dar poate salva viata lui.

Doza recomandata pentru administrare subcutanata este de 0,2 mg Ivermectina/kilocorp (asta inseamna ca un porcusor ce are greutatea de 1000 grame, va primi subcutanat 0.2 mg Ivermectina, unul cu greutate de 500 grame 0.1 mg Ivermectina s.a.m.d.), tratamentul se va repeta inca odata dupa 10 zile. Ar fi bine sa primeasca cat mai repede tratamentul cu Ivermectina, medicul poate calcula doza pentru greutatea lui, dupa ce il cantareste. Vezi de ex. viewtopic.php?p=132921#p132921

Maria1155
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mar 2017, 09:11

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Maria1155 » 17 Mar 2017, 12:36

Of of....voi merge din nou la veterinar....cu toate ca dna.doctor de acolo mi.a spus ca nu risca sa.i faca injectie. L.am mai spalat odata cu acest sampon si observ ca se mai indeparteaza cojitele,iar piele are mici rani de la smulgerea parului. Are doar in zona din poza,pe spate. Iar cojitele sunt cam alb-galbui. Multumesc din suflet pentru sfaturi!!

Maria1155
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mar 2017, 09:11

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Maria1155 » 17 Mar 2017, 18:28

Buna din nou! Tocmai ce m.am intors de la un alt medic veterinar care chiar mi.a recomandat injectia cu ivermectina,chiar dansul i.a facut.o,si mi.a dat acasa o solutie Imaverol pe care sa o dizolv in apa si sa il tamponez pe spate! Multumesc din nou pentru sfaturi! Peste doua zile mergem iar la injectie si speram la un rezultat pozitiv cat mai repede!!!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Gemon » 17 Mar 2017, 20:02

Scri ca peste doua zile mergeti iar la injectie, sti cumva ce injectie va primi?

Important de stiut! Ivermectina se repeta inca odata numai dupa 10 zile, nu mai repede. Efectul este de durata, Ivermectina se depoziteaza in glandele anexe ale pielii cu secretie externa (glande sebacee) si este eliminat constant impreuna cu sebum ce lubrifica / unge firele de par si suprafata pielii. Deoarece substanta este depozitata in aceste glande, este si ea eliminata constant impreuna cu sebumul, ajunge pe suprafata pielii si a parului, si are efect asupra parazitilor, acarienii mor atunci cand intra in contact cu aceasta substanta, parazitul moare prin paralizie.

Cu Imaverol sa il tamponezi numai odata la trei zile, pentru a proteja ficatul, vezi si viewtopic.php?p=132104#p132104
si
viewtopic.php?p=94644#p94644

Maria1155
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mar 2017, 09:11

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Maria1155 » 17 Mar 2017, 21:13

Mie mi s.a spus ca peste 3zile sa merg la control si sa ii faca din nou injectia cu ivermectina daca va fi cazul,iar cu imaverol sa il dau de 2_3ori pe zi timp de 3zile,pana la urmatorul control adica,iar dupa va trebui sa.i fac niste bai dar nu mi.a spus cu ce sau cum,doar ca vom discuta peste 3zile.

Maria1155
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mar 2017, 09:11

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Maria1155 » 17 Mar 2017, 21:15

:wasntme: :giggle: Peste 3 zile,am gresit eu prima data ,sorry!!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Gemon » 18 Mar 2017, 06:46

Atentie mare! Ivermectina e bine sa se repete inca odata numai dupa 10 zile, atat la adulti, cat si la pui, nu este bine sa primeasca la asa putin interval de timp de la prima.
Probabil vei merge doar la un control dupa trei zile de la ultima vizita, fara sa primeasca cealalta doza la asa o mica distanta.

Imaverol este toxic pentru ficat, se da in forma diluata, numai la intervale de trei zile, adica din trei in trei zile, nu mai des. Daca aplici mai des, ar putea afecta ficatul lui si sanatatea lui, este mic si tine cont de acest lucru, nu risca sanatatea lui. Probabil nu ai inteles bine indicatiile medicului.
Vezi prospectul unde este scris: la interval de 3-4 zile, la http://www.veterinara.ro/Imaverol

Maria1155
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mar 2017, 09:11

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Maria1155 » 18 Mar 2017, 10:23

Am inteles foarte bine explicatiile dumneavoastra si la fel si pe cele ale domnului doctor! Mi.a spus ca ne vedem luni la injectie si control....totusi daca ii va trece poate renunta la injectie si trecem la bai(nu stiu cum sau cu ce) iar in ceea ce priveste imaverolul mi.a dat dansul 5ml de substanta,fiecare 1ml il dizolv in 50ml apa calduta,si il tamponez de 2-3ori pe zi pana la control! Asa a spua dansul! Observ ca dupa injectie nu se mai scarpina si dupa ce am aplicat imaverolul pielea arata mai bine! Multumesc mult pt sfaturi!

Edit:
Vad ca aici unde mi.ati dat prospectul imaverolului apare in poza diferita culoarea cutiei si a sticlutei din care mi.a dat domnul doctor. Credeti ca acesta poate fi un motiv pentru care dansul mi.a dat sa folosesc mai des? Nu culoarea,ci faptul ca dansul foloseste un alt fel de imaverol!

Maria1155
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mar 2017, 09:11

Re: Intrebare despre ei

Mesajde Maria1155 » 18 Mar 2017, 22:07

Buna seara! Este normal ca porcusorul sa sara asa parca ar fi pop.corn?? Si ma ingrijoreaza ca atunci cand sare se sterge cu funduletul de paturica! Este normal? Multumesc!


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori