betadine (ciuperca)

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

sabina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 27 Feb 2017, 23:52

betadine (ciuperca)

Mesajde sabina » 28 Feb 2017, 00:01

Buna seara. Am un porcusor de o luna mascul. Am fost astăzi cu el la veterinar si mi-a spus ca are o ciuperca. Fiind prea mic, mi-a prescris betadine ( o picătură im fiecare zi) din păcate cojile (bubite tari albe) sunt in parti mai departate una de cealaltă. I-am pus o "urma" d picatura pe fiecare zona apoi am masat locul. Am stat cu el fără a se linga aproape 40 minute. Ma ingrijoareaza faptul ca niste fire de blanita s-au lipit cu betadine si s-au usct asa. Are vreo problema daca se scărpina sau se spala singur in acele zone ? Il mai afectează? Porcusorul este foarte activ si scoate tot timpul sunete. Din păcate nu pot sa le cataloghez. Acel " carait" apare când il ating sau mângâi im zona funduletului. Ce pot însemna aceste sunete? Va Multumesc din suflet pentru ajutor❤❤

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: betadine (ciuperca)

Mesajde Gemon » 28 Feb 2017, 00:37

Bine ai venit!

Pentru combaterea micozei se poate folosi solutia Betadine ce este un dezinfectant cu spectru larg de actiune, tamponezi zonele infestate cu acest dezinfectant odata pe zi. Dupa trecerea catorva ore se poate aplica pe piele in zonele cu problema in strat foarte subtire unguent cu galbenele ce are proprietati antiseptice, cicatrizante si antiinflamatoare, sau, in functie de recomandarea medicului, se poate aplica in zonele infestate unguent antimicotic, vezi viewtopic.php?p=14362#p14362 si viewtopic.php?p=121392#p121392

O alta metoda de combatere este imbaierea cu sampon Nizoral sau alt sampon pe baza de ketoconazol, vezi explicatii la viewtopic.php?p=132808#p132808 si viewtopic.php?p=11109#p11109

Pentru intarirea rezistentei organismului ar fi bine sa incluzi o cura de , cumperi la farmacina umana in forma de solutie orala, vezi viewtopic.php?p=131068#p131068 Aceasta intareste rezistenta organismului si ajuta sa se vindece mai repede.

sabina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 27 Feb 2017, 23:52

Re: betadine (ciuperca)

Mesajde sabina » 28 Feb 2017, 15:36

Multumesc din suflet pentru sfaturi!

Ciuperca se poate lua si la om?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: betadine (ciuperca)

Mesajde Gemon » 02 Mar 2017, 01:38

Citeste urmatoarele:
viewtopic.php?p=130545#p130545
viewtopic.php?p=49211#p49211 si viewtopic.php?p=39#p39

Daca mai ai nelamuriri, suntem aici sa ajutam.

sabina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 27 Feb 2017, 23:52

Re: betadine (ciuperca)

Mesajde sabina » 07 Mar 2017, 20:03

Buna seara! In urma tratamentului cu Betadine nu am văzut nici-un rezultat asa ca a consultat un alt medic veterinar. Au fost făcute analizele la laborator prin preluarea firelor de par si a fost depistat cu " spori exotrix". Ca tratament a fost dat "Surolan" 7-10 zile. Este bun? Are efect? Vreau sa adaug faptul ca de când am scris prima oara si de când am aplicat betadine , parul lui a căzut in număr foarte mare , se scărpina foarte des si isi smulge singur firele de par. Trebuie sa ma îngrijorez mai rau? Multumesc din tot sufletul ❤❤

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: betadine (ciuperca)

Mesajde Gemon » 09 Mar 2017, 10:18

Solutia Betadine printre altele are si actiune antifungica (dezinfecteaza si usuca pielea si astfel ingreuneaza raspandirea micozei), in micoza insa pentru combaterea ei este recomandat sa se foloseasca alternativ si un unguent (sau crema) antimicotic, asa cum am mentionat mai sus.
Surolan are actiune antifungica datorita substantei active Miconazol,
- contine si Sulfat de polimixina B ce aplicat topical (local, si nu oral) poate fi folosit in siguranta, este un antibiotic polipeptid cu efect bactericid asupra bacteriilor Gram negative,
- si prednisolon acetat, un antiinflamator ce se utilizeaza in afectiuni inflamatorii, alergice

Aplicand aceasta solutie dupa indicatiile medicului se va poate urmari evolutia, examinand peste cateva zile iar pielea se poate vedea daca aduce imbunatatiri sau nu, si in functie de aceasta se va continua tratamentul sau dupa caz medicul va reevalua starea.

Insanatosire si asteptam vesti! :heart:

sabina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 27 Feb 2017, 23:52

Re: betadine (ciuperca)

Mesajde sabina » 21 Mar 2017, 18:56

Porcusorul meu s-a facut bine in urma tratamentului cu Surolan. El a devenit mult mai activ. Ce vrea sa transmite porcusorul atunci când sare si chitaie ? Sta in pat si sare de foarte multe ori si dr multe ori chitaie foarte mult

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: betadine (ciuperca)

Mesajde Gemon » 22 Mar 2017, 23:48

Vezi filmulete video la topicul cu aceasta tema viewtopic.php?f=4&t=3362

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: betadine (ciuperca)

Mesajde MJProtector » 24 Mar 2017, 13:56

Sabina la ce doctor ai fost?
De 8 ani ma chinui sa gasesc un doctor bun insa toti dau gres. Ba chiar unul mi-a omorat o porcuta, altul imi prescria crema de galbenele la o infectie a pielii.... etc., etc. De ani de zile ma chinui cu sfaturi ale unor propietari de guineea din afara, insa este foarte dificil daca nu sunt fetele vazute de doctor.
Ma bucur ca s-a facut bine sufletelul tau :X

sabina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 27 Feb 2017, 23:52

Re: betadine (ciuperca)

Mesajde sabina » 29 Mar 2017, 00:17

Buna!❤ imi pare rau ca ai avut parte de doctori nu prea buni. Eu am fost la clinica Cherry Vet. O poti cauta pe net, stiu ca au un sediu pe Bulevardul Decebal si altul in Băneasa. Prima oara la control i-a recoltat fire din blanita pentru analiza din laborator. De rezultatele lui si de tratament s-a ocupat doctorul Sandu Gabriel Sorin. Este posibil ca sa iti prescrie acelasi tratament care a dat roade in cazul porcusorului meu. A inceput sa ii crească o blanita noua si mai frumoasa si este mult mai energic. Sper sa iti fie de folos ajutorul meu. Sănătate multa porcutei tale❤❤❤

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: betadine (ciuperca)

Mesajde MJProtector » 30 Mar 2017, 21:25

Multumesc mult Sabina.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori