tratament necorespunzator?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

andrada.andru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2016, 21:51

tratament necorespunzator?

Mesajde andrada.andru » 17 Mai 2016, 22:24

Buna,
Am nevoie de un sfat, o parere. Am o porcusoara de 3 luni e inca micutza, dar de vreo 3 saptamani sau chiar mai bine a inceput sa se scarpine si in unele locuri de la spate a ramas fara blana. Am mers cu ea la veterinar in Timisoara, la Duo Vet i-au dat sampon antimicotic si o crema naturista ziceau eu sa o dau de 2 ori pe zi. Cu samponu maine facem a 4a baitza, blanita a inceput sa creasca dar se scarpina mereu. Ii dau de vreo cateva zile si picaturi de vitamina c in apa de baut......va rog daca ma pute-ti sfatui, nu mai stiu ce sa ii fac sau unde sa o duc. :puking:

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: tratament necorespunzator?

Mesajde Blacky » 18 Mai 2016, 12:04

Buna Andrada.
Daca ai putea pune o poza aici cu zona in care se scarpina. Ai observat ceva in blana ? (gen puncticele albe/negre care se tin de firul de par? sau cojite gen matreata?)
Veterinarul inainte sa-ti spuna tratamentul i-a facut vreun examen microscopic sau doar s-a uitat ?
Vezi medici veterinari recomandati din Timisoara care au experienta cu porcusorii de guineea.

La ce interval de timp i-ai facut baita? Si despre ce crema este vorba exact ?

andrada.andru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2016, 21:51

Re: tratament necorespunzator?

Mesajde andrada.andru » 18 Mai 2016, 13:43

Inainte de tratament avea cojite gen matrata, cu sampon o spal la 2-3 zile.Veterinarul nu i-a facut examen, doar s-a uitat la ea, iar crema atata mi-a spus ca este naturista, dar nu mi-a zis cum se numeste:((

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: tratament necorespunzator?

Mesajde Blacky » 18 Mai 2016, 14:37

Sunt sigur ca si doamna Geda o sa-si spuna parerea.
Dar, sfatul meu - mergi la un medic care are experienta cu porcusori - e foarte important ca el sa stie ce face si ce trebuie sa dea tratament si ce nu. Este aici pe site o lista cu medicamente interzise pentru porcusori. O gasesti . Printeaz-o si tine-o cu tine mereu cand mergi la veterinar (eu am fost la 3 veterinari care voiau sa ii faca injectii cu antibiotice interzise - dar fara sa sa aibe experienta cu ei :-) am plecat instant.
Eu sunt din Craiova - la noi este EXTREM de greu sa gasesti pe cineva care are experienta cu porcusorii - in Timisoara vad ca stati bine. Uita-te pe pagina aia de ti-am dat-o mai sus si ia sufletelul in cutiuta sau in ce-l duci tu - si il mai duci la un control la cineva experimentat.
Despre bolile de piele poti citii ! Vei vedea ca multe nu pot fi depistate cu ochiul liber. Ai nevoie de un examen microscopic pe blanita - sau daca are rani - si in urma examenului de pe blanita nu se vede nimic - se va face un raclaj.
Efectele vizuale ale parazitilor pot fi confundate - insa se pot depista in urma unui raclaj (si eu trec prin ceva asemanator - vineri dimineata suntem programati pentru acest raclaj)
Cu cat mai repede cu atat mai bine pentru porcusori.
De ex o micoza poate fi foarte usor confundata cu "raia" (in termeni populari). Poti citi despre asta .
Mergi te rog la veterinar priceput ! e cel mai bun bine care il poti face pt porcusori.

Sanatate micutei si tine-ne la curent te rog !

andrada.andru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2016, 21:51

Re: tratament necorespunzator?

Mesajde andrada.andru » 18 Mai 2016, 23:12

Am sunat si voi merge probabil vineri de dimineata la Agronomie la spital pentru examen micologic. Momentan nu pot posta poze cu locurile fara blanitza, dar pe piele nu se vede nimic. Am vorbit cu domnul dr Simiz.....In seara asta i-am facut a 4 a oara baie cu sampon vet expert pt pisici si caini cu ketoconazol si zilnic de aprox o saptamana ii pun in apa picaturi de la vitakraft de vitamina c....si de scarpinat se scarpina mereu....Multumesc foarte mult pt raspunsurile voastre!

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: tratament necorespunzator?

Mesajde Blacky » 25 Mai 2016, 12:11

Salutare. Ce ai mai facut cu fetita? Nu ne-ai mai spus nimic

andrada.andru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2016, 21:51

Re: tratament necorespunzator?

Mesajde andrada.andru » 27 Mai 2016, 21:29

Buna, am vorbit cu domnul dr Simiz si a spus ca trebuie sa treaca 7-10 zile de la tratamentul aplicat sa putem face raclaj si cultura...porcusoara e mai bine desi am intrerupt tratamentul, adica blanitza i-a crescut si parca nu se mai scarpina asa rau. In schimb am vazut ca ii cade blanitza ca si cum ar naparli....o sa incerc la lucru sa imi iau liber saptamana viitoare sa merg totusi preventiv cu ea.....Multumesc mult:*


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 6 vizitatori