Micoza

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Probleme porcusor de guineea

Mesajde Maria2015 » 01 Ian 2016, 12:07

Buna ziua si un an nou fericit. Am un porcusor de guineea cumparat de la petshop acum 2 saptamani. Am vazut ca se scarpina foarte mult, isi scutura des corpul, are rani pe spate, ureche, cap, mai sus de nasuc si isi pierde blanita. Era foarte stresat cand se scarpina incepura sa plange asa ca l-am dus la veterinar si a zis ca are raie. A pus ceva picaturi, nu stiu ce picaturi, langa ureche, pe gat, pe rana acea din spate cred. Va rog ajutatima sunt foarte disperata nu stiu ce sa fac :( . Voi ce credeti e raie sau micoza? A mai aparut si altundeva rani :( :( :( .
Fişiere ataşate
20160101_184428.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Gemon » 04 Ian 2016, 12:22

Cand a fost pus acel tratament spot on pe piele, in ce data?

Poate fi infestare cu acarieni Trixacarus (raie specifica ce infecteaza doar porcusorul) sau poate fi micoza, simpromele pot fi asemanatoare, dar tratemntul este diferit, adica ceea ce combate raia, nu ajuta in cazul in care este infectie cu ciuperci parazite.

In cazul in care picaturile aplicate pe piele nu pare sa amelioreze simptomele dupa cateva zile dupa aplicare, e nevoie de reevaluarea bolii, pentru a putea fi tratat corespunzator.

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Maria2015 » 04 Ian 2016, 14:11

Tratamentul a fost pus miercuri si deja sa facut mai rau :( . Acum are si la nas si pe burta :( .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Gemon » 09 Ian 2016, 09:50

Este greu sa dai sfaturi in asemenea situatii, deoarece nu se stie cu ce este infestat.
Daca nu a ajutat deloc tratamentul, exista suspiciunea de a avea micoza, vezi cum se trateaza si .
Consulta-te cu medicul vet, el poate reevalua starea si in functie de aceasta sa ii aplice alt tratament.

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Maria2015 » 09 Ian 2016, 21:04

Am fost la medicul veterinar miercuri si a dat un alt tratament sa ii aplic micodermin pe portiunea afectata si pot spune ca se vad ceva rezultate :) . Pe cap incepe sa ii dispara si pe spate in unele parti, nu se scarpina atat de des.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Gemon » 11 Ian 2016, 12:18

O veste buna. :love:
Are actiunea antifungica, antibacteriana si antiinflamatoare, reduce si pruritul.
Insanatosire ii dorim!

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Maria2015 » 18 Ian 2016, 10:58

Acum am altă problemă :( . Rănile începe sa îi dispară în unele locuri văd Cum îi crește blana la loc dar în alte locuri începe sa își piardă :( și are ceva mătreață pe blană și își scutură foarte des corpul. Oare ce sa fac ? :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Gemon » 20 Ian 2016, 11:50

Pare sa aiba o infectie micotica care se extinde. Cel mai simplu ar fi sa il speli cu sampon antimicotic ce are in compozitie substanta activa Ketoconazol (de ex. ) odata pe saptamana trei saptamani la rand, lasand samponul amestecat cu putina apa timp de 3-5 minute pe blana, pentru a actiona. Vezi si viewtopic.php?p=129204#p129204

In cazul in care medicul este de acord sa ii prescrie Imaverol, vezi cum se aplica.

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Maria2015 » 20 Ian 2016, 16:24

Ieri am făcut baie la porcușor cu SeboderM și seara se scarpina foarte mult în locurile respective. Este normal? Unguentul a ajutat foarte mult la răni dar parcă acum nu mai are efectul, tot așa rămâne. Sunt foarte disperată și nu știu ce sa mai fac :(. Ăsta este al patrulea porcușor și primul care are probleme. Se va vedea rezultate după a doua băiță? Imaverolul nu e toxic ? Vă rog foarte mult ajutați-mă sunt disperată :( îl iubesc foarte mult nu vreau sa pățească ceva :( .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Gemon » 29 Ian 2016, 21:03

Poti tampona zonele in care se scrapina intens, cu Betadine solutie, gasesti la farmacia umana, sau foloseste macar unguent cu galbenele, pentru a reduce pruritul si inflamatia.

Imaverol se poate aplica numai in forma diluata, e bine sa fie prescris de medic, si sa se administreze porcusorului si un protector de ficat cum este de ex. Liv 52, vezi viewtopic.php?p=132036#p132036

Daca solutia Imaverol este concentrata, se amesteca cu apa calduta, in urmatorul mod: 1 parte solutie cu 50 parti apa calda, sau daca este deja diluata, neaparat se incalzeste de fiecare data solutia diluata, punand sticluta in apa calduta inainte de aplicare, pentru a avea efectul dorit. Se aplica pe piele in directia opusa cresterii parului, se face odata la 3 zile.
In mod normal samponul ar trebui sa il ajute si sa nu fie nevoie de alt tratament, asta in cazul in care se procedeaza asa cum e recomandat, lasand samponul amestecat cu apa sa actioneze pe piele 3-5 minute, si sa se spele si cusca impreuna cu accesoriile, punand apoi porcusorul pe talas curat.

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Maria2015 » 06 Feb 2016, 12:24

S-ar putea să aibă imunitatea prea scăzută de aia se vindecă așa greu? Dacă crustele alea vin jos înseamnă că se vindecă? Parcă strănută din când în când ce să fac în legătură cu asta? Inainte de aplicare a tratamentului porcusorul se scarpina foarte mult in 5 in 5 minute sau in 10 in 10 depinde si acum nu se scarpina atat de des dar inca ii cade blanita si se scarpina in locul respectiv.Se scarpina si dupa sta vreo 1,2.3 sau 4 ore fara sa o faca si dupa aia iarasi incepe in schimb isi scutura blanita foarte des. Matreata aia se poate sa fie de la unsoare? :(

antoa_pavel
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 22 Dec 2015, 21:22
Localitate: Baia Mare

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde antoa_pavel » 06 Feb 2016, 23:27

Am vazut ca esti din Baia Sprie. La ce veterinar il duci? Ti-l recomand pe Konyicska Tibor, dar e in Baia Mare in cartierul Sasar, peste drum de spitalul TBC. Succes!

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Maria2015 » 15 Feb 2016, 11:30

Este un veterinar care vine si aici in Baia Sprie. Multumesc pentru sfat, o sa incerc sa duc porcusorul la veterinarul recomandat. In spate parca nu se mai vindeca ramane tot asa, in alte locuri a disparut crustele incepe sa ii creasca blanita la loc. E cam ciudat pentru ca prima data si-a pierdut parul in zona de pe spate, dupa aia ia crescut, acum iarasi isi pierde. Nu stiu cum sa explic mai bine dar in locul in care isi pierde din blanita langa el ii creste. Oare sa se vindece si ii cade parul bolnav?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Gemon » 15 Feb 2016, 21:26

Respecti indicatiile privind igiena? Schimbi asternutul des pentru a nu se reinfesta de pe obiectele contaminate, speli cusca si accesoriile cu apa cu otet?
Vezi viewtopic.php?p=81825#p81825 si viewtopic.php?p=68926#p68926

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Maria2015 » 16 Feb 2016, 09:33

Da respect totul :) .


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori