Micoza

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

antoa_pavel
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 22 Dec 2015, 21:22
Localitate: Baia Mare

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde antoa_pavel » 16 Feb 2016, 18:10

Tot nu e ok nici acum? Uite pagina veterinarului : https://www.facebook.com/konyicska.tiberiu?fref=ts
Iti dau si nr de tel : 0726479602
Incearca totusi sa ajungi la el. Mie mi-a tratam mai multe animale si e foarte rabdator.

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Maria2015 » 17 Feb 2016, 10:01

Acum porcusorul se scarpina foarte rar nu ca inainte, dar isi scutura blanita. Pe spate in locul respectiv am controlat sa vad totusi ce mai are acolo si ii doare sau nu ii place cand ii umblu in blanita si el cand se scarpina nu plange asa cum o facea inainte cand se scarpina pana a curs sangele. Tot acolo pe spate in locul respectiv ii creste blanita unde nu avea iar pe langa el se face mai scurt. Chiar nu stiu ce ar putea avea :( . O sa ma duc la veterinar sa vad totusi ce are.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Gemon » 28 Mar 2016, 19:22

Cum se simte acum?
I-a crescut parul in zonele unde era infestat?

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Maria2015 » 31 Mar 2016, 12:57

Prima dată și-a pierdut părul și mă mir că ia crescut foarte repede părul în zonele infestate. Acum iarăși începe să piardă mult păr, dar nu știu ce poate să aibă acum, pentru că are bubite foarte foarte mici pe corpul negru, iar pielea roz undeva pare să fie roșiatică. Înainte nu avea multă mătreață, dar acum este foarte mult prin zona în față la cap. Oare ce poate să aibă? Și se scarpină cu dinții și pe burtă, mă mușcă. Am văzut câte ceva negru in blăniță de culoare deschisă, dar în rest nu se vede doar mătreața acolo la cap. ( îmi cer scuze, dar nu prea mă pot exprima corect în română) :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Gemon » 31 Mar 2016, 18:25

Nu se poate depista fara consult, dar descrierea poate suspecta o infestare cu acarieni, vezi detalii la http://www.gemon.ro/paraziti3.htm#chirodiscoides
Citeste si despre paduchi la http://www.gemon.ro/paraziti4.htm#lice

Mesajul meu la viewtopic.php?p=132347#p132347

AlexandraVlad
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 09 Apr 2016, 19:27
Localitate: Cluj

Micoza

Mesajde AlexandraVlad » 09 Apr 2016, 19:37

Buna! Ma poate ajuta cineva va rog? Mi-am cumparat un porcusor dintr-un Pet Shop din Cluj si dupa cateva zile a inceput sa se scarpine. Seara am vazut ca i s-a dus putina blanita de la botic..a doua zi am fost cu el la medicul veterinar si l-a dat cu un unguent si mi-a spus sa revin a doua zi. Unguentul nu a fost de ajutor. A pus pe mediul de cultura fire de par dar in 4 zile nu a crescut nimic. Astazi i-a administrat o injectie pt deparazitare si mi-a dat un unguent Surolan, sa il dau pe acele zone de 2 ori pe zi. Zona arata foarte urat..se extinde de la zi la zi...Si nici nu se stie care e ciuperca:(( Ma poate ajuta cineva va rog??
Va multumesc!

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Micoza

Mesajde izalove2009 » 09 Apr 2016, 21:01

Buna!Bine ai venit si ma bucur ca mai sunt persoane din Cluj cu porcusori :love:
La ce medic ai fost in Cluj? Aceeasi tratament am primit si eu cu porcutu mai demult si n-a avut niciun efect..
Pot doar sa-ti recomand cu incredere pe Dr.Lucia Bel, numarul de telefon 0742321306, program L-V:10-14, la facultatea veterinara din cluj, o rogi sa-i faca un reclaj si asa poate sa-ti dea un tratament exact ( preturile sunt, zic eu.minime acolo si deobicei te programeaza imediat)
Zona de pe botic este rosiatica? oricum ar trebuie sa cumperi de la farmacia umana Betadine si sa dai pe acolo...
Ce blanitza are porcusorul? e deschisa sau inchisa la culoare? intreb pt. ca asa am inceput si eu cu porcelu, tot ce ai scris tu mi se pare cunoscut si mi-a luat fooarte mult timp sa aflu ce are...daca are blanitza deschisa la culoare uitate foarte bine, controleaza-l daca nu are nimic prin blanitza...
Poti citi aici: viewtopic.php?f=12&t=4588 , despre problema care am avut-o si eu, ducand porcutu la multi medici, cu foarte multe tratamente degeaba pana am ajuns la facultate cu el unde am descoperit insfarsit ce are...
Nu-mi doresc sa mai treaca un porcut prin atatea,deasta iti recomand sa suni chiar luni la facultate, cu cat e tratat mai repede cu atat mai bine...
Multa sanatate si asteptam vesti bune :heart:

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Infectie micotica extinsa

Mesajde Maria2015 » 06 Mai 2016, 08:59

Din pacate nu se prea vad rezultate cu sampon cu ketoconazol :( . Ma musca cand incerc sa prind porcusoru :( . Cum as putea sa fac daca trec pe imaverol? Este acoperita cu blanita si nu se prea vede pe unde are extinsa micoza, dar dupa cum am vazut eu are pe tot corpul. :( Acum a inceput sa ii cade foarte mult par, iar in alte zone ii creste blanita noua pe locul infestat. :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Gemon » 06 Mai 2016, 12:11

Daca creste blanita noua in alte zone ce au fost infestate, inseamna ca tratamentul este bun, ceva insa nu se respecta sau ceva este omis (se schimba asternutul in totalitate dupa fiecare baita, se spala cusca si accesorile cu apa cu otet, se intareste rezistenta organismului cu administrare vitamina C in forma orala) sau nu se aplica asa cum e recomandat in general (samponul amestecat cu apa se tine timp de 3-5 minute pe blana si doar dupa aceea se clateste blana cu apa curata). Tratamentul contra micozei trebuie aplicat inca o saptamana chiar si dupa ce pielea deja arata perfect sanatos, asta se face pentru a nu recidiva, micoza se combate mai greu, ea poate sa reapara in cazul in care exista factori favorizanti (asternut umed, obiecte contaminate etc.).

In zona unde ii cade foarte mult par, ce aspect are pielea?
Imaverol se poate aplica in zonele cu probleme, dar trebuie incalzita solutia diluata (vezi explicatii la viewtopic.php?p=94644#p94644 ) si aplicata in directia opusa cresterii parului, se face odata la 3 zile, si neaparat se administreaza un hepatoprotector, de ex. .
Se pune mare accent pe igiena in toata perioada tratamentului, vezi mesajul meu despre asternut la viewtopic.php?p=131681#p131681

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Infectie micotica extinsa

Mesajde Maria2015 » 08 Mai 2016, 21:55

În zonele unde îi crește părul încă este infestat. Pe tot corpul parcă este inflamată cu bubite mici. Pe locul unde nu are păr și unde nu a crescut încă blănița are cojite albe. Poate nu îi fac baie corect la porcușor și de aia. Țin în curat tot timpul porcușorul și dezinfectez cușca. Și în legătură cu crema dacă am folosit micodemin pot folosi altă cremă acum și de care ? Râie nu poate fi pentru că a avut si pe piciorușe cojite dar de acolo ia dispărut deja, începe să vine jos cojita de pe spate și nu mai are tendința de a mușca acolo după ce ung cu unguentul cât mai am în tub. Farmacia veterinară deschide la ora 10 mereu și mereu când vreau să cumpăr cremă așa prind că nu este. Cu ce cremă pot să ung porcușorul din farmacia umană care are efect antifungic ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Gemon » 09 Mai 2016, 11:24

Poti folosi de ex. crema Canesten plus sau Canespor (contine bifonazol) sau unguent ce contine bifonazol.
Imagine

La baita saptamanala (odata pe saptamana trei saptamani la rand) cu samponul antimicotic lasa samponul amestecat cu apa timp de 5 minute sau chiar si 8 minute pe piele, in acest timp acoperind porcusorul cu prosopel, pentru a nu raci, apoi clateste blana cu apa curata.

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Infectie micotica extinsa

Mesajde Maria2015 » 10 Mai 2016, 19:03

Prima data cand am facut poza arata asa pielea la porcusor:
received_586521651521897.jpeg
received_577098895797506.jpeg
received_574384722735590.jpeg

Iar acum arata asa la ureche si in alte parti a inceput sa creasca si parul:
received_586186344888761.jpeg

Si intr-o dimineata cand m-am uitat prin blanita am vazut ceva foarte urat :cry: :
IMG_20160510_134055.jpg


Nu stiu ce sa mai fac sunt tare disperata :cry: .Oare se va face bine porcusorul? :cry: Se poate ca de mai mult timp era acolo si eu doar acum am observat? :cry:
Se poate să aibă și cumva alergie porcușorul la firimiturile de la talaj ? Mereu când scot afară porcușorul văd firmitirele mici pe porcușor, poate cum fuge în cușcă se sfărâmă. Îi face oare disconfort talajul în blană cum are micoză ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Gemon » 11 Mai 2016, 14:10

Tamponeaza in acel loc zilnic cu Betadine solutie ce se gaseste la farmacia umana, iar dupa cateva ore aplica unguent cu galbenele, de ex. dimineata Betadine, seara unguent cu galbenele. Faci asta cateva zile si apoi ne scri cum evolueaza acea bubita, pentru a putea ajuta in continuare.

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Infectie micotica extinsa

Mesajde Maria2015 » 13 Mai 2016, 19:46

Am facut poza in locul unde ii doare off doamne cum arata :cry: . Cand se va vindeca oare? :cry:
Fişiere ataşate
IMG_20160513_193713.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme porcusor de guineea

Mesajde Gemon » 17 Mai 2016, 00:07

Pare sa dea rezultat tratamentul, si apar mereu in zone noi probleme sau nu se vad deloc imbunatiri?
Nu mentionezi nimic despre tratament, ce i-ai aplicat si de cate ori pe zi in zonele infestate?

Mergi la medic si roaga-l sa ii verifice pielea, daca pielea pare sa fie usor rosie sau inflamata, iritata, pe o portiune extinsa, exista suspiciunea de a avea infectie cu Trixacarus ce poate aparea pe fondul unei slabiri a rezistentei organismului, ceea ce se poate vindeca numai cu Ivermectina.
Doza recomandata pentru administrare subcutanata este de 0,2 mg Ivermectina/kilocorp, tratamentul se va repeta inca odata dupa 10 zile.
Ar fi bine sa primeasca cat mai repede tratamentul cu Ivermectina, medicul poate calcula doza pentru greutatea lui, dupa ce il cantareste.

antoa_pavel ti-a recomandat un medic la care sa il duci viewtopic.php?p=132624#p132624 si viewtopic.php?p=132665#p132665

Exista situatii cand un porcusor poate avea atat micoza, cat si raia specifica porcusorilor, deci chiar e nevoie de un medic care sa il examineze si care sa il vada dupa cateva zile si in timpul tratamentului pentru a putea evalua starea lui si a putea recomanda continuarea tratamentului, sau dupa caz schimbarea tratamentului.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori