Solutia spot-on Advocate

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Solutia spot-on Advocate

Mesajde izalove2009 » 14 Mar 2016, 18:26

Buna, azi am fost iar la medic cu porcutu deoarece i s-a facut o rana micuta la gat care deja se vindeca dar totusi am fost speriata...Dupa cateva analize am aflat ca porcutu are acarieni, mai exact Chirodiscoides Caviae, asta mi-a zis medicul.Intrebarea mea e in legatura cu tratamentul, vreau sa fiu sigura ca e in regula sa primeasca tratamentul primit de la medic, desi l-am cumparat deja m-a gandit sa intreb.O sa scriu exact cum mi-a scris medicul:
"ADVOCATE, pipete dep.externa, pt. pisici, 0,1 ml la 14 zile, 3 administrari!" 0,1 ml aplicat pe piele pe spate.
Va rog un raspuns cat mai rapid cat de ok este acest tratament pt. porcut!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Acarieni URGENT va rog!

Mesajde Gemon » 15 Mar 2016, 11:43

Advocate ucide puricii, este folosit si pentru prevenirea infestatiilor cu diferiti viermi, printre care si cei cardiaci, combate paduchii si acarienii (si cei de ureche ce traiesc in interiorul canalului auditiv), demodecia. Este un produs ce in unele tari e cunoscut ca Advantage Multi.
Advocate exista in mai multe concentratii, cea cu concentratia de 40 mg Imidacloprid + 4 mg Moxidectin este destinat pentru pisici de talie mica (≤ 4 kg) si dihori, acestea fiind animalele tinta. Doza ce se administreaza, se calculeaza in functie de greutatea corporala a porcusorului, tinand cont si de starea in care e (sa nu fie prea slabit, prea bolnav, caz in care se evalueaza raportul risc/beneficiu al tratamentului).

Vezi raspunsul meu in tema Advocate la viewtopic.php?p=98691#p98691
si citeste si despre precautii .

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Acarieni URGENT va rog!

Mesajde izalove2009 » 15 Mar 2016, 18:32

De asta am primit cea pt. animalele mici...iar porcutu nu e slabit deloc mananca chiar foarte bine, are aprox. 1200g.Doctorul mi-a zis sa-i pun 0,1 ml pe piele pe spate, defapt asta ma intereseaza in special cat de ok este asta la greutatea lui? chiar nu stiu ce sa fac...ar trebui sa-i dau?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Acarieni URGENT va rog!

Mesajde Gemon » 16 Mar 2016, 00:44

In general se aplica Ivermectina in forma spot on, aplicat pe piele (n Ungaria de ex. se gaseste in forma spot on SH-Rodemectin, in alte tari Beaphar Ivermectin Spot On sau Xeno 450 Spot-On, vezi http://www.gemon.ro/paraziti3.htm#chirodiscoides), doza calculata in functie de greutatea corporala, si cusca se dezinfecteaza cu apa cu otet.

Doza Advocate este stabilita corect pentru greutatea lui. Probabil medicul are experienta cu acest produs, si de acceea a recomandat in aceasta combinatie ce este puternica. S-a mai folosit rar, si la porcusori ai membrilor nostri de pe forumul maghiar, prescris de medici.
In baza de date Pubmed (o colectie de rezumate din domeniul biomedical) am gasit o referire la http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18477336 , unde mentioneaza ca fiind suficienta o singura aplicare in cazul infestarii cu paduchi.
Un studiu privind proprietatile farmacologice ale moxidectinei la diferite specii si diverse cai de administrare - constatari: la porcusori determina relaxarea muschiului neted traheal si cresterea motilitatii intestinale.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Acarieni URGENT va rog!

Mesajde izalove2009 » 16 Mar 2016, 08:46

Multumesc foarte mult!A primit prima doza aseara iar momentan porcutu se simte foarte bine! :heart:
S-a uitat sub microscop si asa a gasit foarte multe oua + adulti care inca se inperecheau...poate deasta am primit acest tratament.Iar Ivermectina a primit cutanat aprox acum 2 luni poate n-a vrut sa-i faca aceeasi tratament.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori