Blanita lipsa, scarpinat des

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 04 Mai 2016, 21:55

Greu tare cu micozele astea.După 3 săptămâni de spălat cu șampon cu ketoconazol am trecut la imaverol și suntem deja la a treia aplicare. Părțile laterale după cum se vede in poza deja au început să fie ok si sa crească părul dar avem o problemă pe spate și acolo se extinde si are si cojite .Talasul schimbat la 3 zile și prosopele și păturică tot așa spălate și dezinfectate ca la bebeluși.Măcar acum e grăsuța și mănâncă bine chiar dacă se tot scarpină și cu răbdare trebuie să își revină.
Fişiere ataşate
received_936656053121731.jpeg
received_936656069788396.jpeg
received_936656086455061.jpeg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 06 Mai 2016, 01:13

Continua cu Imaverol si in zilele in care ti pauza, aplica in strat foarte subtire unguent de galbenele, si dupa cateva zile scrie-ne cum se prezinta pielea in acea portiune.

Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 27 Mai 2016, 20:12

Am terminat tratamentul cu Imaverol, parcă nu a avut niciun efect. Marginile zonelor fără păr se extind, în continuare i-am făcut baie cu șampon cu ketoconazol, așternutul îi este curat, cușca o dezinfectam cu oțet. Mâncarea îi este diversificata, încercăm să îi dăm pătrunjel în fiecare zi, dar pur si simplu nu își revine, părul îi este rar peste tot. Chiar nu mai stiu ce să îi fac. Oare să mai cumpar Imaverol și să o tratez în continuare? Și medicul zicea că ar fi trebuit să își revină. De mâncat mănâncă, grăsuță este, de alergat aleargă.

Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 29 Mai 2016, 14:03

Știți ce mi se pare ciudat? Pielea ei este alba, dar treptat, în zonele unde îi cade părul apar pete negre si pana la urma se face toată pielea neagra. E posibil să fie malassezia? Știți vreun tratament pentru aceasta boala?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 31 Mai 2016, 22:46


Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 01 Iun 2016, 21:04

Are grăunțe de la Vogel, iarbă proaspătă, fân (otava aduc de la grădină, și tot de acolo pătrunjel verde, salata, ardei, castraveți, roșii). Legume tot ce e posibil, mănâncă cam orice.
Dimineață la 7 îi dau grăunțe, fân și salata sau iarbă verde sau pătrunjel(pe care îl mănâncă foarte rău). La 3 primește iar grăunțe și eventual castravete sau ceva legume. Mai mănâncă și coji de pâine uscată la soare. La 5-6 seara, din nou cam același meniu.
De la Vitakraft am cumpărat grăunțe ce au tot felul de bobițe colorate, pe care nu le mănâncă, alege doar floarea-soarelui.
Dacă noi mâncăm ceva, și ea ciuguleste, ca o fi pâine, ca or fi covrigei.
Vitamina C încercăm să îi dăm forțat, nu vrea de bunăvoie, se stresează destul de tare așa că până la urmă o aruncăm...
Azi a fost fiica mea la medic si i-a mai dat imaverol și ceva cremă intr-o siringă, a cărui nume nu l-a reținut, doar ca e antimicotic, să avem grijă să nu se lingă și să îi urmărim reacția.
Ultima oară modificat 01 Iun 2016, 22:45 de către Sony, modificat 1 dată în total.

Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 01 Iun 2016, 22:43

Are loc special amenajat pentru joaca si somnic, prosoapele le spălăm des, și da, imaverolul l-am încălzit înainte de utilizare. Daca știți o farmacie unde găsesc Douxo seborea spot on, va rog să îmi ziceți.
Fişiere ataşate
IMG_20160601_211900_688.JPG

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 02 Iun 2016, 19:47

Hrana speciala Vogel este un amestec de seminte, cu continut ridicat de proteine si foarte saraca in substante nutritive. Este foarte important sa ii dai hrana potrivita dupa nevoile lui, iti recomand Cavia Complete de la Versele-Laga.

Nu-i da covrigi si paine, ii va afecta flora intestinala. Mesele proapete sa fie servite in asa fel, incat sa ramana jumatate ora, sau cel mult o ora la dispozitie, ce nu consuma in max. o ora, scoti, pana la urmatoarea masa sa aiba in fata / in suport doar fan, si apa in adapatoare. :!:

Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 02 Iun 2016, 21:29

Am început din nou tratamentul cu Imaverol, cam așa arată pielea ei acum, sper totuși să dea rezultate
Fişiere ataşate
PicsArt_06-02-09.20.12.jpg
PicsArt_06-02-09.21.21.jpg
PicsArt_06-02-09.23.11.jpg

Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 10 Iul 2016, 09:51

E deja mai mult de o lună de la ultimele poze.Dupa tratamentul cu Imaverol am făcut pauză ca deja porcuta nu ne mai suporta e stresată când ne vede.De la 1iul am început iar baie cu șampon cu ketoconazol de 2 ori pe săptămână și unsa zilnic cu betadina dimineață și seara cu crema nizoral.Am tuns-o ca pe un leusor să ne fie mai ușor de aplicat crema.Dupa cum se vede in poza problema ei s-au extins :(( .Singura ameliorare e ca nu se scărpina așa des.Dar firele de par care ies totuși tare timide pica iar la scarpinare.Mi- teama ca am observat si după ceafă piele cu pete negre si clar o să îi cadă părul și acolo.Spuneti- mi va rog de ce se înnegrește pielea acolo unde urmează să îi cadă părul?Ce micoza acționează așa ? Deja nu mai stiu ce sa fac cu ea.Vit C a primit ,hrana verde si fan are ,schimbat cușca și spălat toate cele le fac .
Fişiere ataşate
received_978256558961680.jpeg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 12 Iul 2016, 10:58

Ai cumparat hrana potrivita pe baza de pelete Cavia Complete asa cum am recomandat?
Sa primeasca numai odata pe zi, de preferat dimineata, din aceasta hrana max. 2 lingurite, si sa aiba in fata si in suport mereu fan, pentru a mari consumul fanului. Este la fel de important sa ii cumperi probiotic, de ex. EuBiotic de la farmacia umana si sa ii dai de 2x/zi cate un varf de cutit amestecat cu putina apa plata, asa ii maresti imunitatea, echilibreaza flora intestinala, regleaza ph-ul intestinal, iar fanul cu continutul de fibre ajuta la dezvoltarea si acestor bacterii benefice in intestine. Nu-i mai da sub nicio forma paine, si nici hrana speciala asa des, deoarece are nevoie mai ales de fan, accentul sa fie pe fan si de 2-3x/zi alimente proaspete ce contin multe fibre, telina radacina, sfecla rosie, morcov, fenicul, iarba verde, plante medicinale in forma proaspata (de ex. alterant chiar si oregano, busuioc, salvie, cimbru, cimbrisor, lamaita ce sunt folosite si pentru uz uman in meniu deversificat si sanatos). Ceea ce nu mananca, dupa jumatate pora scoti, sa ramana doar fanul in fata si apa in adapatoare pana la urmatoarea masa.

Asternutul sa fie uscat, schimbat des in acele locuri unde face mai des pipi, daca e pe talas, sa fie cu granulatie mare si nu cu praf. Toate acestea pot aduce imbunatatiri privind pielea, modul in care a fost hranit pana acum, poate reduce mult rezistenta organismului si implicit afecta si invelisul extern al corpului.

Dupa 5 zile de probiotic administrat de 2x/zi incepi sa ii dai doar odata pe zi probiotic, apoi dupa 10 zile de tratament (in care 5 zile a primit de 2x, si apoi 5 zile odata pe zi) ii dai odata la doua zile, apoi odata la trei zile si apoi odata pe saptamana, asta pentru a nu termina brusc, este cea mai eficienta cura in acest fel.
In timpul acestei cure ar fi bine ca medicul sa ii administreze Ivermectina subcutanat, cantareste greutatea si calculeaza doza ce poate da in functie de greutatea corporala. Informatii ai pe site.

Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 13 Iul 2016, 18:36

Cavia Complete nu am găsit nicăieri în oraș. Locuiesc în Dej, oraș mic, sunt vreo 3 magazine pentru animale. Am găsit intr-un loc Cavia crispy și am cumpărat. O să îi cumpăr și eubiotic. Morcovi mănâncă foarte greu, țelină deloc, cimbru nu, doar mărar, am semănat salvie în grădină dar nu o mănâncă, ronțăie totuși sunătoare, pâine nu i-am mai dat de când ne-ați atras atenția, fân are tot timpul. Acum am început să îi dăm frunze de porumb si porumb proaspăt, am observat că îi plac foarte mult. Cavia crispy ii dau dimineața și seara. Sfecla nu mănâncă de niciun fel. Injecție cu ivermectina a primit în aprilie, două, la distanță de 10 zile. Medicul zicea că e suficient pentru un an de zile. Oare ar mai trebui să insist să îi facă iar?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 14 Iul 2016, 13:07

Ce asternut folosesti, si in ce cantitate?
Scrie-ne mai detaliat despre asta si modul in care il schimbi, la cate zile, in ce grosime pui in cusca etc.

In poza inserata de tine mai sus se poate observa cum curge adapatoarea, sub ea talasul este imbibat cu apa, o sursa de infectii mai ales in anotimpul calduros canicular.
Cusca este nepotrivita, are acel capac pus peste, chiar si asa este nesanatoasa, neputand aerisi cum trebuie. Astentul sa fie curat si uscat, schimba adapatoarea sau vezi de ce curge.

Fanul sa fie pus in suport, doar cate o mana pus pe jos pe langa cel aflat mereu in suport. Idei la http://www.gemon.ro/galerie/fan-szena/index.html

Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 21 Iul 2016, 18:56

Am fost la alt veterinar și a primit injectie cu avermectina și revenim la control peste o saptamana.Medicamentele acestea le-am primit.Culcusul e curat si pregătit.
Fişiere ataşate
PicsArt_07-21-06.56.11.jpg
PicsArt_07-21-06.48.02.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 25 Iul 2016, 18:49

OK, asteptam sa ne scri peste cateva zile cum e starea lui si ii dorim insanatosire rapida.

Despre Ecosin vezi http://www.maravet.com/WEBMEDIA/prospecte/12112.pdf


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori