Blanita lipsa, scarpinat des

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 23 Mar 2016, 11:54

Multumesc mult.De suplimentul cu pulbere de orz nu stiam.O sa ii cumpar si o sa ii adminiztrez .<3

Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 26 Mar 2016, 22:07

Dacă dau porcușorul cu imaverol și își dă cu guriță pe acolo poate muri?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 27 Mar 2016, 22:59

Nu.
Bine de stiut!
Imaverol se aplica pe piele, in directia opusa cresterii parului. Inainte de aplicare sticluta in care e solutia diluata se pune in apa calduta, pentru a avea efectul dorit.
Citeste mesajele
viewtopic.php?p=132599#p132599
viewtopic.php?p=52283#p52283

Vezi si http://www.veterinara.ro/Imaverol

Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 30 Mar 2016, 12:55

Multumesc.Intre timp am cumparat sampon cu ketoconazol si sa vedem poate scapam de probleme cu asta daca chiar nu si nu atunci o sa cumpar si imaverol.

SayaBlood
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 11 Apr 2016, 14:11
Localitate: Gaesti, Dambovita

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde SayaBlood » 11 Apr 2016, 14:26

Buna ziua. Am si eu o problema cu perechea mea de porcusori :cry: masculul a avut si are probleme cu pielea... se scarpina foarte rau si in anumite zone are par lipsa :-( :-( in urma cu o luna le-am facut baie la amandoi dar am citit ca trebuie sa le fac o data pe an... acum, femela mea a fatat si la picioarele din spate i-a disparut parul de tot si este foarte rosie :-(( :cry: :cry: ce tratament sa ii aplic? Pot sa le mai fac baie? Eu le schimb talajul zilnic, le dau vitamina C..
doctorul meu veterinar mi-a spus ca porcusorii nu traiesc mult si ca sa nu imi fac sperante :-( :-( Help!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 11 Apr 2016, 18:54

Separa masculul de femela, pentru a nu ramane din nou gestanta. Rezistenta organismului este data de imunitate care este slabit, are nevoie de odihna si liniste, pentru a putea creste si alapta puii in siguranta. Masculul o va monta cand va avea din nou ovulatie, la fiecare a 16-a zi devine receptiva, si uite asa va purta o noua generatie de pui in uter in timp ce va alapta.
Puii trebuie separati la varsta de 4 saptamani, intri intr-un cerc vicios pe care nu vei reusi sa stapanesti. Noi recomandam mereu sa se tina doi de acelasi sex.
Pastreaza dintre pui pe cel/cei care sunt de aceeasi sex cu unul din parinti, iar celalalt parinte ofera spre adoptie aici pe forumul nostru unui doritor. Asa te vei putea bucura de ei, nu vei risca viata femelei cu inmultiri care ar duce la epuizarea ei.

In legatura cu boala de piele trebuie identificat parazitul, poate fi micoza (infestare cu ciuperci parazite) sau infestare cu Trixacarus ce de obicei apare pe un fond imunitar scazut. Pentru a putea trata corespunzator, ar fi bine sa fie vazuti de un medic vet competent.


Poti pune o poza aici pe forum, o imagine foto in care se vad zonele afectate?
Click pentru a putea citi cum se insereaza poze.

Acarianul Trixacarus (raie specifica ce infesteaza doar porcusorul) se poate eradica cu Ivermectina, mai multe informatii vezi la viewtopic.php?p=63870#p63870

SayaBlood
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 11 Apr 2016, 14:11
Localitate: Gaesti, Dambovita

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde SayaBlood » 11 Apr 2016, 22:32

I.am separat... o sa pun o poza cu masculul si una cu femela.... as vrea sa stiu 2 lucruri: pot sa le fac baie? La femela numar 16 zile inxepand cu ziua cand a nascut?

SayaBlood
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 11 Apr 2016, 14:11
Localitate: Gaesti, Dambovita

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde SayaBlood » 11 Apr 2016, 22:54

Acestea sunt pozele....
Fişiere ataşate
rsz_12991878_1162917420409181_2106321069_o.jpg
masculul... este doar pe spate. Acum o luna i-am facut baie si isi revenise... :(
rsz_12970248_1162917203742536_425692132_o.jpg
femela..este asa doar la picioarele din spate... este asa de ieri, de cand a nascut..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 12 Apr 2016, 12:27

In situatia de fata baie s-ar putea face cu sampon ce contine substanta activa potrivita pentru combaterea bolii de piele.

Incearca sa le speli cu sampon ce contine ketoconazol 2% (de ex. SeboderM, Nizan Forte, Dan Free sau Nizoral se gaeste la farmacia umana) femela spala doar partial in acea zona unde pielea este afectata, deoarece ea alapteaza, masculului ii poti face baie integral, adica pe toata suprafata corpului, avand grija sa nu ajunga sampon la nasuc si gurita. Le faci baie odata pe saptamana timp de 3 saptamani, samponul amestecat cu apa ti pe blana/piele timp de 3-5 minute, pentru a lasa sa isi desfasoare actiunea.
Cu acest sampon speli si cusca.
Adapatoarea si tavita clatesti doar cu apa cu otet si apoi abundent cu apa curata, iar asternutul schimbi dupa fiecare baie, pentru a nu se reinfesta din nou. Asternutul in cursul saptamanii schimbi partial mai des in zonele umede, e nevoie sa stea pe asternut uscat si curat, numai asa reusesti sa le vindeci, deoarece umezeala favorizeaza aparitia si raspandirea micozei.

Cumpara la farmacia umana si , vezi mesajul viewtopic.php?p=131068#p131068 Aceasta intareste rezistenta organismului si ajuta sa se vindece mai repede.
Administreaza atat mamei, cat si puiutilor, mama si masculul sa primeasca 4-5 picaturi vitamina C odata pe zi pe o perioada de 10 zile, iar puiutii cate 2 picaturi odata pe zi.

Nu ai completat la inregistrare localitatea unde stai, ar fi bine sa ne scri aici, fiind o informatie utila.
Fişiere ataşate
Vitamina_C_solutie_10ml.jpg
Vitamina_C_solutie_10ml.jpg (15.13 KiB) Vizualizat de 5876 ori

SayaBlood
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 11 Apr 2016, 14:11
Localitate: Gaesti, Dambovita

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde SayaBlood » 12 Apr 2016, 15:02

Multumesc frumos. Astazi voi cumpara vitaminele si samponul indicat. Eu foloseam un sampon "beaphar" special pentru ei, singurul plus la el fiind aloe vera. Cat despre vitamina C, aveam niste pastile si din cand in cand le puneam in apa o jumatate din tableta. Aceasta le.o administrez cu o pipeta? Puiutii au 3 zile varsta..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 13 Apr 2016, 22:30

Cu pipeta sau le poti pune pe ceva legume sau hrana ce le place si mananca in fata ta.
Dupa 2 zile dupa imbaiere sa ne scri cum evolueaza, cum arata pielea, blana la amandoi.

SayaBlood
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 11 Apr 2016, 14:11
Localitate: Gaesti, Dambovita

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde SayaBlood » 14 Apr 2016, 02:03

Sampon nu am gasit sa cumpar, dar weekendul acesta ma voi duce din nou sa le caut. Vitamine le voi da din seara aceasta, am asteptat sa vad cum le dau. O sa le pun pe castraveti, sper sa le placa noul gust. O sa va tin la curent cu starea lor. La femela, au inceput sa i se cicatrizeze zonele si sper ca dupa baie sa ii creasca si parul.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 16 Apr 2016, 18:40

Succes in combatere si vindecare grabnica!

SayaBlood
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 11 Apr 2016, 14:11
Localitate: Gaesti, Dambovita

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde SayaBlood » 18 Apr 2016, 20:52

Multumesc frumos! Baiatul se simte muuult mai bine, incepe sa ii creasca parul zi s.a mai ingrasat :D ba chiar incepe sa aibe glas iar, tusea mult si nu avea voce :-( iar fata s.a curatat in zona picioarelor, pielea de acolo este fina... naparleste foarte rau... dar ea e doar la prima baie..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 19 Apr 2016, 09:44

Ok, asteptam sa ne informezi in continuare despre starea lor, pentru a putea urmari cum evolueaza.
Sanatate le dorim!


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori