Blanita lipsa, scarpinat des

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Biggy Goldie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 31 Ian 2016, 02:08
Localitate: Constanta

Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Biggy Goldie » 31 Ian 2016, 02:25

Buna seara! Am 4 porcusori de Guineea: Mama (aprox. 1 an) si 3 puiuti de 1 luna. Pe mamica am cumparat-o de la pet shop. Acum cateva saptamani au inceput sa se scarpine cu totii, au facut niste bubite cu crusta, iar apoi au inceput sa cheleasca in anumite zone ale corpului. Cel mai afectat este puiutul Goldie. Am fost cu ei la veterinar si mi-a dat sa ii spal cu Imaverol dar veterinarul a recunoscut ca nu se pricepe foarte bine la porcusori de guineea. I-am spalat acum o saptamana pe toti, dar imi pare insuficient tratamentul. Mentionez ca pielea arata normal in zonele in care a cazut parul, bubitele s-au vindecat, dar a mai ramas pe extremele "cheliei" niste matreata. Indrumati-ma va rog frumos la un tratament complet. Ei au chef de joaca, mananca normal, nu au scazut in greutate, si parca nu se mai scarpina atat de des. Si mai am o intrebare. Este periculor pentru copil sa stea in preajma lor? De cand a aparut problema aceasta nu am mai lasat-o sa se joace cu ei! Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. O seara frumoasa!

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde alexandra72 » 31 Ian 2016, 13:12

Bună. Exact aceeași problemă au și puiuții mei cumpărați de la pet.
Din câte m-am documentat ai tai sunt prea mici pentru baie.
Eu le-am făcut alor mei baie cu sampon antiparazitar pentru ca aveau viermisori în blană. Iar acum am observat ca fetiței i-au apărut bube exact cum spui tu ,pe botic ,lângă ochi și după ureche. I-a căzut părul și pe piele are un fel de mătreață și cojite roșii.
Am citit toate topicurile despre micoză (îți recomand să te uiți și tu la pozele postate de membrii care au trecut prin asta,ca să îți dai seama).
În prima fază dezinfecteaza bine zonele problematice cu Betadine (de la farmacia umană). Apoi tot de acolo cumpăra Nizoral unguent și sampon.
Spăla bine cusca și accesoriile cu șamponul, înafara de recipientul pt mâncare,apă și suportul de fân pe care le speli cu apă și otet.
Eu am curățat cu ceai de gălbenele înainte să dau cu unguent pe zonele afectate. Ai grijă să nu îi lași să lingă. Tine-i în brațe până când unguentul se absoarbe complet.
În această perioadă trebuie să fi foarte atentă la igiena spațiului în care stau.
Curata-i bine pe lăbuțe,deoarece prin scărpinare pot răspândi ciuperca.
Spala-ti mâinile cu săpun înainte și după ce îi atingi.
Când îi scoți din cusca pt tratament,aseaza-i pe un prosopel. Ai grijă să nu intre în contact direct cu hainele tale sau așternuturile de pe pat. Micoza se depune și dacă nu ești atentă se pot recontamina.
Te sfătuiesc ca în această perioadă să îi scoți din cusca doar pentru tratament.
La două zile schimba talașul și dezinfectează cusca.
Tratamentul trebuie continuat chiar și după ce a crescut părul.
Nizoralul se alternează cu Betadine și se ung zonele afectate la un interval de 12 ore (o dată dai cu Nizoral iar după 12 h cu Betadine,și tot așa).
Sper ca ti-am fost de ajutor. Eu am ales să fac acest tratament pt micoză la puiuții mei pt ca așa mi-am dat seama ca ar fi citind pe forum,nu am consultat un medic vet. În cazul în care tratamentul nu răspundea aș fi mers cu ei la vet să aflu adevăratul diagnostic.
Dar am observat ca le priește,rănile s-au curățat foarte frumos și nici nu se mai scarpină atât de mult.
IMPORTANT! Ca să se vindece cura cu vit C + picături Beres (de la farmacia umană) este obligatorie.
Însănătoșire și pupici micuților și mămicii!

Cât despre copil,nu îl mai lăsa în această perioadă să se joace cu ei. Dacă este micoză, aceasta se poate transmite și la om,dacă nu se acorda importanță igienei.

Biggy Goldie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 31 Ian 2016, 02:08
Localitate: Constanta

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Biggy Goldie » 31 Ian 2016, 15:16

Iti multumesc din suflet pentru raspunsul prompt! Chiar astazi am sa ma duc sa iau Nizoral si Betadine. Si eu am citit cateva topicuri legate de problema aceasta si imi facusem o lista interminabila de medicamente, dar mi-a fost teama sa le dau fara sa am confirmarea ca le va face bine. Si inca o intrebare. Ar fi bine sa continui si tratamentul cu Imaverol? Am vazut ca a inceput sa le creasca parul in zonele afectate ceea ce ma face sa cred ca le prieste. Si parca la cea de-a 2-a baita nu s-au mai scarpinat asa tare. Multumesc mult!

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde alexandra72 » 31 Ian 2016, 15:39

Pentru baie poți folosi Șamponul Nizoral,îi speli de 3 ori (o dată pe săptămână,timp de 3 sapt),pentru a opri extinderea micozei.
Mai documenteaza-te pe forum. Eu din câte stiu, cu imaverolul nu e de joacă. Trebuie prescris de un medic care chiar se pricepe, în doza corecta și trebuie neapărat administrate probiotice în timpul tratamentului,iar la puiuții atât de mici nu e recomandat pt ca le ataca ficatul,de aceea ți.am spus de unguentul Nizoral alternat cu Betadine(soluție). Eu așa am procedat cu puiuții mei în vârstă de o lună și ceva , și deja rănile s-au cicatrizat și au început să dispară.
Să nu uiți de cura cu vit C și beres, este extrem de importantă în vindecarea procutilor. Când am început tratamentul pentru micoza, ei aveau deja o săptămână de cura (datorită paraziților pe care i-au avut când i-am cumpărat) și cred ca asta a contat foarte mult.
Multă sănătate!

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde alexandra72 » 01 Feb 2016, 22:02

Hey ce mai fac porcutii? Nu ai mai scris nimic :confused:
Alor mei le merge foarte bine tratamentul,rănile se vindeca și micoza nu s-a extins deloc rofl
Aștept vesti! :clapping:

Biggy Goldie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 31 Ian 2016, 02:08
Localitate: Constanta

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Biggy Goldie » 02 Feb 2016, 13:39

Buna! Porcutii sunt mult mai bine. Le-am inceput tratamentul. Nu se mai scarpina si a inceput sa le creasca si blanita acolo unde lipsea. In schimb am inceput sa ma scarpin eu desi m-am spalat pe maini de fiecare data cand am pus mana pe ei si m-am dezinfectat. Am folosit prosopel cand i-am scos si am schimbat si hainele de pe mine de fiecare data cand am avut contact cu ei. Sa ne auzim cu bine!

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde alexandra72 » 02 Feb 2016, 15:40

Ai procedat foarte bine. Sper ca ai dezinfectat și cusca+accesoriile, acest pas fiind foarte important.
Cu imaverolul ce ai făcut până la urma?
Ai început și cura cu vit C +Beres? Asta ajuta la vindecare și la întărirea sistemului imunitar. Bolile de piele apar,de regulă,la porcutii cu imunitatea scăzută,așa ca ai mare grijă cum îi îngrijești. Plantează neaparat grâu /porumb/ovăz în ghivece.
Multă sănătate micuților!

Biggy Goldie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 31 Ian 2016, 02:08
Localitate: Constanta

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Biggy Goldie » 02 Feb 2016, 19:59

Imaverolul l-am oprim imediat. Urmam si cura cu vit. C si Beres. Sanatate si porcutilor tai. Multumesc mult pentru sfaturi. Mi-au fost foarte utile! O seara frumoasa!

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde alexandra72 » 02 Feb 2016, 20:04

Mulțumim mult! Scuze dacă am insistat sau am repetat anumite lucruri. Doar ca mă impacientez când vine vorba despre sănătatea micuților. Sunt extrem de sensibili și de aceea trebuie să se acționeze imediat la primele semne de boală.
O seara frumoasă!

Biggy Goldie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 31 Ian 2016, 02:08
Localitate: Constanta

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Biggy Goldie » 05 Feb 2016, 01:48

Buna seara! Revin cu stiri noi. Puisorilor mei le-a crescut blanita aproape pe toata suprafata afectata, matreata aceea alba a disparut total, in schimb la mamica tot ce s-a intamplat pana acum a fost sa se opreasca extinderea micozei. Nu mai are bubite, nu se mai scarpina, dar inca nu da semne ca o sa ii creasca blanita iar. Tratamentul il urmam in continuare si ma intrebam daca ar trebui cumva sa fac ceva in plus pentru mamica. Si inca o intrebare. Cand pot considera ca puiutii sunt vindecati? Cura cu vit. C + Beres am vazut ca pot sa o tin si o luna ca nu le face rau. Dar Nizoralul si Betatina nu stiu cand ar trebui sa o opresc! Porcutii tai cum se mai simt? Te pup! O seara minunata!

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde alexandra72 » 05 Feb 2016, 21:23

Mă bucur enorm! Și la mine totul merge excelent,bubițele s-au vindecat.
Mi se pare cam mult o lună cura cu vit C. Eu le-am dat două săptămâni. Mai bine crești grâu/ovăz/porumb, sunt pline de vitamine și ai grijă să le oferi o alimentație cât mai diversificată , nu uita de cele 3 mese verzi zilnice(însă ai grijă cu diareea sau balonarea).
Despre mămică,ce pot să spun? Ai spalat-o cu sampon Nizoral? Ai respectat toate normele de igienă? Nu cred ca e un motiv de îngrijorare,probabil are imunitatea scăzută și de aceea se vindeca mai greu,continuă tratamentul și cura cu vit C și o să fie bine.
Tratamentul il aplici o dată la 12 h,nu? (Nizoral alternat cu Betadine).
Tratamentul trebuie continuat încă 10 zile de la vindecarea COMPLETA, pentru ca micoza să nu recidiveze. După vindecare și terminarea tratamentului dezinfectează iar cusca + accesoriile +tot ce a intrat în contact cu porcușorii pentru a elimina orice risc.
O seara plăcută și va dorim însănătoșire rapidă! Să auzim numai de bine!

Biggy Goldie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 31 Ian 2016, 02:08
Localitate: Constanta

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Biggy Goldie » 09 Feb 2016, 02:10

Buna seara! Acum suntem si noi mult mai bine! Si mamica la fel. A inceput sa creasca blanita si la ea. Puisorii s-au imblanit de tot. Tratementul asa l-am aplicat Nizoral si Betadine alternate, la 12 ore, cele 3 mese verzi sunt asigurate, iar igiena custii o fac zilnic. Multumesc inca o data pentru sfaturi. Mi-au fost de un real folos. Mi-ai insanatosit porcusorii! Sa ne auzim cu bine. Te pup!

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde alexandra72 » 11 Feb 2016, 00:07

Mă bucur enorm ca ti-am putut fi de folos! Și ai mei sunt bine,a început să le crească blanita,dar acum am altă problema-micuta Fifi a răcit. Of Doamne am avut numai probleme cu ei. Oricum nu e grav,am pus-o la căldurică și respect indicațiile de pe Gemon.
Acum să ai grijă în continuare,să nu se recontamineze. Am citit zilele astea pe forum ca tratamentul trebuie continuat chiar două săptămâni după vindecarea COMPLETA (deșii prima dată știam de 10 zile). Eh,mai bine să fim siguri!
O seara frumoasă și multi pupici drăgălașilor!

Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 23 Mar 2016, 10:45

Buna ziua!Am un porcusor de 2 anisori si de vreo 3 saptamani prezinta zone lipsite de par si scarpinare intensa.Am fost cu el la veterinar si i-a dat o ijectie cu doramectina si azi dupa 10 zile revenim pentru a doua ijectie.Inainte de prima ijectie porcuta slabise mult nu manca,blanita era uleioasa si avea un miros ciudat.Acum mananca de toate e vesela dar tot se scarpina insistent si zonele fara par s-au extins.Medicul zicea ca daca nu este bine o sa-i dea tratament antimicotic.Nu are nimic pe blanita si nici matreata ,in zonele fara par are ceva punctulete mici mici albe ca si un cos mic.Nu sunt incepatoare cu porcusorii.Am mai avut unul si a trait 7 ani.Accept orice fel de sfaturi.
Kutu.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 23 Mar 2016, 11:21

Urmeaza instructiunile medicului. In mod normal, in cazul unei infestari cu acarieni tratamentul cu Doramectina (este un agent antiparazitar strans inrudit cu Ivermectina, este izolat prin fermentare si apartine la fel clasei avermectinelor, cu ) combate pruritul si determina paralizia si moartea parazitilor.
Daca nu ajuta, e nevoie de reevaluarea starii si in functie de aceasta aplicarea unui alt tratament.

Pentru a intari rezistenta organismului, ar fi bine sa ii cresti in ladita orz verde (cea mai buna alegere!) sau sa ii dai sub forma de supliment , un varf de cutit amestecata cu putina apa plata si administrata cu seringa fara ac, chiar si de 2x/zi.

Schimba mai des asternutul, dupa fiecare tratament sa schimbi complet, spaland in prealabil cusca si toate accesoriile cu care a intrat in contact, cu apa cu otet, dupa care clatesti cu apa curata.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori